kepler_planet_lava

Много неща се промениха, откакто Кеплер-10Б, предполагаемата Земя-лава беше открита. През последните три години, възможността да преследваме, откриваме и опознаваме екзопланети се подобрява значително. Само в края на май 2014г около 13 екзопланети са добавени в колекцията на НАСА. Приблизително дозина скални тела са били регистрирани и многобройни възможно скални планети са открити, включително и Kapteyn b, която изуми учените, защото е най-ранната, огромна роднина на други скални тела, открити в живата зона на звезда и само на 13 светлинни години от Земята.

В съзвездието Дракон има планета с тегло 17 пъти, колкото това на Земята. Този факт шокира учените. Д-р Хавиер Думуск от Центъра по астрофизика в Харвард е ръководил проучването казва: „Бяхме много изненадани, когато осъзнахме какво сме открили.“ Това е вторият път, в които Кеплер – 10 прави историческо откритие. Първият беше през 2011, когато беше открита Кеплер -10Б, благодарение на телескопа Кеплер. Това беше първото сигурно откритие на скална екзопланета в цялата история на търсенето на планети. До този момент, астрофизиците бяха 99,998% сигурно, че има такава планета на близо.  На 560 светлинни години, Кеплер-10 е по-далече от Kapteyn, но е сходна до нашето Слънце. Д-р Натали Батала, изследовател от НАСА, казва: „Кеплер-10 е звезда, която много прилича на нашето Слънце. Следователно, обитаемата зона е над 240 денонощни орбитални периоди. Кеплер-10с е нещо като нашата Меркурий в слънчевата ни система.“

С период от 45 дни и близък курс, тази новооткрита супер Земя не е в обитаемата зона. Както нито друга скална планета в структурата 10-б. Скални планета с близки орбити като Кеплер-10B и C са най-добрите планета, които може да открием. Мисията Кеплер открива планети по транзитния метод. При този транзитен метод, звездобройци търсят за потъмняване в звездния път на планетите. Като изчисляват количеството на това затъмняване, астрофизиците могат да определят физическите размери на планетите. Димитър Съселов (българин), директор на Центъра по астрофизика в Харвард, казва: „Транзита ни дава радиуса на планетата, но масата определяме с HARPS-N, като наблюдава звездата и нейната пулсация. Определяме средната плътност след като имаме масата и радиуса.“  Така са открили, че Кеплер – 10с има скали и масивна, солидна основа.

Съселов казва: „Това е като Годзила на земите! Много е рядка, защото само 3 екзопланети сред всички супер Земи имат такава голяма маса.“

С откриването на още планети и изследването на повече светове, може да заключим, че нашите модели може да не са валидни за природата на Космоса. На въпроса дали моделите могат да опишат тази мега Земя, Думуск казва „Не, не и в този момент.“

Източник: http://www.physics-astronomy.com/
Снимка: NASA/Kepler Mission

Автор: Глория Христова
Източник: nauka.bg