Знаете ли, че всички синеоки хора са далечни роднини? Светлият цвят на очите възникнал в резултат на мутация в гена HERC2, започнала преди 6-10 хиляди години в Ближния Изток.
Сините очи – генетичната връзка между милиони хора
Всички хора със сини очи по света споделят общ предшественик, живял преди около 6-10 хиляди години в района на Черно море и Близкия изток. Това удивително откритие е направено от генетици от Университета в Копенхаген, които са проследили произхода на сините очи до единична генетична мутация в гена HERC2, който от своя страна влияе върху гена OCA2, отговорен за производството на меланин в ирисите. Преди тази мутация всички хора са имали кафяви очи, но появата на това генетично изменение намалило производството на меланин в ириса, което довело до появата на синия цвят – всъщност не истински пигмент, а оптичен ефект, подобен на този, който прави небето да изглежда синьо.
Интересното е, че тази мутация е изцяло рецесивна, което означава, че човек трябва да наследи „синеок“ вариант на гена и от двамата си родители, за да има сини очи. Това обяснява защо сините очи са значително по-разпространени в определени географски райони, особено в Северна и Източна Европа, където до 95% от населението в страни като Естония и Финландия имат светли очи. Учените все още дебатират защо тази мутация се е запазила и разпространила – една от теориите предполага, че по-светлите очи биха могли да са предимство в северните региони с по-малко слънчева светлина, докато други смятат, че може да е резултат от полов подбор, където светлите очи са се превърнали в желана характеристика. Независимо от причината, фактът, че милиони синеоки хора днес могат да проследят този физически белег до един общ прародител, представлява поразителна илюстрация на взаимосвързаността на човешкия вид през историята.