Отиди на
Форум "Наука"

Дама от Перперикон


Doris

Recommended Posts

  • Потребител

perdama.jpg

Четох разни истории за това, че на Перперикон има такива изображения, но не ми е попадала снимка. Ето че я видях случайно като търсех сянка при едни лопати и колички сред купчина хромели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Четох разни истории за това, че на Перперикон има такива изображения, но не ми е попадала снимка. Ето че я видях случайно като търсех сянка при едни лопати и колички сред купчина хромели.

А твоята "дама" откъде е? От Перперек ли е? Някаква стратиграфия? Поне спрямо тези хромели. И дамата не е само една, а са били поне две на тази плоча! При което мнението ми, че това наистина е играта "дама", малко олеква. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Може да е маса за турнири :biggrin:

:good:Наистина, това е първото, което се сеща човек. Какъв е мащабът на снимката? Струва, ми се че са много близко двете "дами" една до друга. Голяма гъчканица ще става при турнир :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

post-5781-063924100 1283937569_thumb.jpg

Ето цялата снимка. Към 20 см е големината на изображението. Беше в в една купчинка с други камънаци и лопати на самия връх. Предполагам ,че са пренесли камъка, но нямаше хора наоколо да питам къде са го намерили.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Повтарящ се орнамент на подова плоча?

Хрумва ми нещо. При повече въображение "Дамата" би могла да мине за стилизирано очертание на дворец-лабиринт, в чийто център има изображение на царска двойна секира. Нали подобна секира има и по тракийски монети?

Би могло орнаментът да е с религиозно и/или хералдическо значение - условно изображение на знака на царската власт в центъра на свещено пространство и прочие, и прочие.

Евентуално някой би могъл да се опита да теоретизира как и защо подобно изображение ще се появи в Перперек.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Повтарящ се орнамент на подова плоча?

Хрумва ми нещо. При повече въображение "Дамата" би могла да мине за стилизирано очертание на дворец-лабиринт, в чийто център има изображение на царска двойна секира. Нали подобна секира има и по тракийски монети?

Би могло орнаментът да е с религиозно и/или хералдическо значение - условно изображение на знака на царската власт в центъра на свещено пространство и прочие, и прочие.

Евентуално някой би могъл да се опита да теоретизира как и защо подобно изображение ще се появи в Перперек.

Още един глас за повтарящ се орнамент.

Подов или не зависи от къде е паднал, ако си е бил там подов :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно разграфяване за играта. Тя има и друго име - коран. Играл съм я на село, като бях дете, с бобчета /единия играч/ и царевични/ мамулени зрънца /другия играч/. Да не би името - ако не е зает "турцизъм" - да идва от "корен/и", ако се е играло с такива зрънца още навремето? Та играта, с такова разграфяване и име, е известна до ново време по селата, а даже и към момента съм сигурен, че се се съхранява традицията с тази игра.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Може да е маса за турнири :biggrin:

Изобщо не е толкова необичайно да се разчертават по няколко игрални полета едно до друго - има примери и с дама, и с табла, и с други игри с не толкова ясни правила. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да аз също съм ограл на коран и даже още сигурно ми седи някъде на село :)

но тука са много близо около 3-4 см, едно от друго изображенията , хората ще си пречат.

Един минус за повтарящ се орнамент обаче , липсва продължение от другата страна , освен ако не е бил краен елемент. или орнамента не е по двойки или тройки. Въпреки това гласа ми остава за орнамент.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По-голямо е разстоянието, 5 - 8 см. Според мен биха могли 2 двойки да играят, особено ако са деца и да кажем да се състезават кой пръв ще победи.

За украса е твърде просотвато изображението, а за графит е твърде старателно разчертано.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това с турнирната маса някак не ме грабва. Размерът наистина е много малък. А и изображението в центъра си е точно на царската двойна секира. Разбира се, предположението за условен лабиринт, в който е вписана секирата, е твърде примамливо, за да го зарежа току-така :) За орнамент е подходящо, ако допуснем, че е нарочно условно - тоест гербово и/или или религиозно, какъвто, смятам, е случаят. Плочата на практика би могла да бъде и стенна, и подова, и част от маса (горна или предна повърхност), и лицева страна на облегалка на трон, да речем. Би могла да бъде поставена и над врата, но няма да е много забележима освен ако вратата не е ниска. Би могла да бъде и прагова плоча.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не ви ли се струва малко недодялано, за подов (декоративен?!) елемент? Струва ми се, че във Велики Преслав имаше подобно изображение върху камък, без символа в средата. Като стана въпрос, за символи. Това може да бъде, някакъв тип езически знак, изписван по къщите за нещо, като защита от зли сили. Такива знаци, има отново в Преслав, там се срещат, както кръстове, така и знака- |Y|.

Може би знака наподобяващ, пясъчен часовник се среща, някъде другаде? Примерно в намерената в Плиска розета имаме подобен на знака от "таблата":

Religiya%20na%20prabaalgarite%20-%206.jpg

В горната картинка е означен с "ТЕ".

Все пак, трябва да отбележим, че повърхността на камъка си изглежда направо полирана, което може би е знак за използването и в интериор и най-вероятно този камък, не е покриван с мазилка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

офф: Хрумна ми страхотна идея, като гледах розетата. Ако приемем, че това в лъчите на слънцето, е някакъв вид писменост (макар, че лъчите и са прекалено малко). Тогава, когато поставим отпечатък от ипселона (ако така се казва), във вертикална позиция, най-горния лъч, ще бъде кръста или това, което е означено със "сон". Когато обаче, поставим отпечатъка на ипселона така, че най-горния лъч да бъде друг, примерно "yo", то тогава отпечатъка на ипселона ще бъде наклонен. Тогава ако, поставим няколко отпечатъка, с различни положения на вертикалния лъч, ще получим ред от различно наклонени ипселони, сами по себе си неозначаващи нищо. Но друг човек, със същата розета може, чрез съпоставяйки положението на ипселона със най-горния лъч, да получи подобен ред от знаци, само, че със знаците от вертикалния лъч. Значи тази розета може да се използва и за кодиране на съобщения и съответно тяхното разкодиране. :)

Това може би обеснява защо е намерена на дъното на водохранилище. Притежателя и, просто е бил хванат на тясно, и е искал да скрие ключа за някое жизнено важно, свръхсекретно съобщение. Та в паниката го е хвърлил във водохранилището :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
  • Потребител

Галерия с аналогии на "дамата"

https://www.facebook.com/VMBulgaria/photos/?tab=album&album_id=271650369655033

 

и една забавна 3D интерпретация:

 

 
Structure of the world

(Ползвайте с HD) Днес ви представихме фотография на така наречената "дама" която в същото време съдържа в себе си представата на древните за устройството на света. В изображение на една двуизмерна повърхност винаги може да бъде заложено и нещо повече. Нека ви представим същата "схема" на света в една по различна перспектива. Представата за устройството на света. Може би древна игра на дама или нещо повече? По средата е изобразен символа на богинята майка и в същото време тези два триъгълника показват контакта - контактната зона ("порталите") между небето и земята. Между невидимото и видимото, материалното и духовното. Квадрата е изначално земен символ представящ видимия материален свят, с четирите посоки на света. В това изображение наречено "игра-дама" се вижда тринитарна структура в устройството на света, като в центъра е символът на богинята майка. Снимката е от Перперек, камък сред купчина разхвърлени хромели. Неговото място е в музей ако се намери доброто желание да бъде съхранен. Източник:: http://www.momenti.info/?p=279

Публикувахте от Virtual Museum of Bulgaria в 9 февруари 2015 г.

 

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...