Отиди на
Форум "Наука"

Етимология на имената на българските селища


Recommended Posts

  • Потребител

Тази събота бях на сватба в Клисура и междувременно минах през Сопот, Карлово, Калофер, Карнаре, Троян, Казанлък, Шейново, Джулюница, Шереметя, Кесарево и още много други селища с интересни и загадъчни имена. За някои познайвам нещо(Калофер), за други мога да се досетя(Кесарево), но най-любопитен съм за произхода, възникването и значението на името на град Карлово. Легендата за Карлъ бей е много съмнителна за мен. Ако имате информация за посочените селища или за други пишете тук. Благодаря!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 222
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Тази събота бях на сватба в Клисура и междувременно минах през Сопот, Карлово, Калофер, Карнаре, Троян, Казанлък, Шейново, Джулюница, Шереметя, Кесарево и още много други селища с интересни и загадъчни имена. За някои познайвам нещо(Калофер), за други мога да се досетя(Кесарево), но най-любопитен съм за произхода, възникването и значението на името на град Карлово. Легендата за Карлъ бей е много съмнителна за мен. Ако имате информация за посочените селища или за други пишете тук. Благодаря!

Крал Карл и кралица Клара крали кралски кларинети в Карлово! :crazy_pilot:

За Карлово не знам! Знам само защо Константинопол става на Истамбул, а също знам и защо местността Крива ливада става село Бусманци... За кое от двете искаш да ти покажа колко голям капацитет съм? :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Крал Карл и кралица Клара крали кралски кларинети в Карлово! :crazy_pilot:

За Карлово не знам! Знам само защо Константинопол става на Истамбул, а също знам и защо местността Крива ливада става село Бусманци... За кое от двете искаш да ти покажа колко голям капацитет съм? :smokeing:

Давай за Бусманци. За Стамбул горе-долу се досещам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Тази събота бях на сватба в Клисура и междувременно минах през Сопот, Карлово, Калофер, Карнаре, Троян, Казанлък, Шейново, Джулюница, Шереметя, Кесарево и още много други селища с интересни и загадъчни имена. За някои познайвам нещо(Калофер), за други мога да се досетя(Кесарево), но най-любопитен съм за произхода, възникването и значението на името на град Карлово. Легендата за Карлъ бей е много съмнителна за мен. Ако имате информация за посочените селища или за други пишете тук. Благодаря!

Джулюница: родното място на Котоошу сан.

Турската диалектна дума cülün означавала някакво растение (вид трева или храст). Може би смрадлика, но не съм сигурен. Ще трябва да попитам.

Кесарево: 7 км източно от Джулюница.

Турският израз keser ova значи край на равнината, буквално сече равнината. Кесарево (151m надморска височина) е все още в равнината на притоците на Янтра, но оттам на изток към Яйла кьой (433m надм. вис.), Осман пазар (525m надм. вис.) и Ески джумая почват тузлушките възвишения. Само keser означава сече и поради това википедията дава вариант на етимологията просто "сечище". Според мене, този вариант трудно обяснява завършъка -ово, както и турската форма на този топоним, която е точно Кeserova. Връзката с думата кесар (Кесаревото Кесарю, Божието Богу) е невероятна.

За разлика от много други селища, Джулюница и Кесарево (цък) не са били прекръщавани през последните век и половина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Давай за Бусманци. За Стамбул горе-долу се досещам.

Да-а-а! За Истанбул е написано в уикито и всъщност "Истамбул" е начинът, по който турците са чували как гърците изговарят фразата "εις την Πόλιν" (истеполис), когато турците са питали гърците за пътя "на към града"... Странно защо гърци и турци са се питали такива неща, а не са се клали или били, както вчера един таксиджия искаше да ме набие насред булевард "Дондуков"...

Но за Бусманци не знаеш...

Първите сведения за Бусманци датират от 1420 година. Като го прочетох това в една книга на БАН за "Селската къща в Софийско" ми се кръстосаха дзъркелите. Представяш ли си българско село по средата на една равнина, където минава татарски път и където няма живо дърво, а камо ли гора, за да можеш да се скриеш, когато турският главорез на път от Цариград за София дойде да те коли, преди да е преджапал Искъро...

Бусманци, ако случайно не знаеш, е точно по средата между сегашния Терминал 2 на летище София "отлево на Канала" - както една стюардеса нарече река Искър (представяш ли си, че стюардесите учат география, в която река Искър е отбелязана като Канала!). Значи отиваш до Терминал 2. Автобусът те стоварва на едно шосе, което е покрив на пететажен паркинг. Слизаш по едни стълби, по които никой никога не слиза. Отдолу има диви зайци, които започват да бягат, когато ти слезнеш. Охраната на летището те наблюдава с интерес! От някогашните строители на нова България и в частност на новото летище, които строители са яли домати и са плюли семето са поникнали диви домати... Минаваш покрай дивите домати и покрай дивите зайци, джапаш през Канала с някогашно име Искър и тръгваш към царската резиденция Враня. Преди да стигнеш враня е Бусманци, но трябва първо да ти кажа за Враня, която не знам защо се казва Враня, след като това е име на град някъде из Сърбия...

Бусманските жени и до ден днешен наричат резиденцията - Чифлико. То затова и Бусманци е оцеляло от 1420 година, защото е било до Чифлико - мястото, където е била резиденцията на турския ага. Това е едно от най-плодородните места в Софийско, но днес там и бурени не се раждат, защото екологичните последствия от построяването на комбинат за цветни метали са необратимо зловредни. Когато цар Фердинанд си е харесал Чифлико за резиденция, там Искър е бил кристално чист и софиянци са ходели на излет като са си изстудявали любениците в реката, а селските деца са им ги открадвали. Това място днес се нарича квартал Абдовица (защото е бил и все още е пълен с "абдали"), но всъщност името Абдовица не зная откъде идва. По Искъра преди 80 години е плувала една змиорка, която местните са наричали - риба буйница и ловенето на тази риба е предадено много живописно от Ронгел Вълчанов във филма "Лачените обувки на незнайния воин" - един от любимите ми български филми. До резиденция Враня се е пътувало с царска теснолинейка, която е тръгвала от гара Казичане (една малка гаричка в приказен бароков стил, която понастоящем е полуразрушена и напълно опикана от абдали и кучета).

Но нека се върнем към Бусманци. Между другото софийското летице е разположено в землището на селата Слатина, Бусманци и Враждебна и се нарича летище Враждебна (нещо като летище Орли на балканска територия). Някога жителите на тези села са обслужвали изцяло нуждите на турския ага, поради което не ги е клал ятаган, нищо че са на средата на полето. В селото е имало и няколко турски семейства (но по към Чифлико), а българските са слезнали от гората, тоест от село Локорско. Преди 500 години турският ага се е казвал Осман (не Ахмед Доган) и по същият начин, по който Константинопол става Истанбул, така и селището Крива ливада се е превърнало в Бусманци, защото на един турски или арабски диалект "пу Осман" (тоест, чувано от българите като Бусман) означавало "пътят към Осман" (към Чифлика на Осман). Въпросното "пу Осман", когато помолих човек, който владее турски да ми го преведе, той каза, че такова нещо в турския няма. Но "пу Осман" ми го каза турчин от арабски произход... странно!

След това Пуосман се транформира в Бусман и му се слага отзад българската наставка за жители на дадено село "-ци" - като Рударци, Чепинци, Шишманци, Орландовци... и от Бусман става на Бусманци...

Всичко това е моя измишльотина, но обичам да си измишльотвам, докато слизам по стълбите на Терминал 2, джапам през Искъро и отивам да си бера круши петровки от дървото на дядо ми в Бусманци, посадено през 1934 г., без да стигам до Чифлико, разбира се, защото това е територия на комшията Сакскобургготски. Божествено вкусна е крушата петровка, защото е стар сорт дърво, който сега ваопще не се продава...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
..селището Крива ливада се е превърнало в Бусманци, защото на един турски или арабски диалект "пу Осман" (тоест, чувано от българите като Бусман) означавало "пътят към Осман" (към Чифлика на Осман). Въпросното "пу Осман", когато помолих човек, който владее турски да ми го преведе, той каза, че такова нещо в турския няма. Но "пу Осман" ми го каза турчин от арабски произход... странно!

След това Пуосман се транформира в Бусман и му се слага отзад българската наставка за жители на дадено село "-ци" - като Рударци, Чепинци, Шишманци, Орландовци... и от Бусман става на Бусманци...

Някога хората толкова се гордеели, че имат син, че си сменяли името в негова чест. Било възможно някой горд баща да кръсти сина си Осман, а после да нарече и себе си Абу-Осман (бащата на Осман) и да изисква от другите така да се обръщат към него.

На такъв Абу-Осман ще да е било кръстено селото Бусманци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Някога хората толкова се гордеели, че имат син, че си сменяли името в негова чест. Било възможно някой горд баща да кръсти сина си Осман, а после да нарече и себе си Абу-Осман (бащата на Осман) и да изисква от другите така да се обръщат към него.

На такъв Абу-Осман ще да е било кръстено селото Бусманци.

Благодаря ти! Това ми звучи доста убедително!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо квартал "Хладилника" в София се нарича така, а не например "Бойлера" или "Пералнята" - това не можах да обясня на един американец?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Тази събота бях на сватба в Клисура и междувременно минах през Сопот, Карлово, Калофер, Карнаре, Троян, Казанлък, Шейново, Джулюница, Шереметя, Кесарево и още много други селища с интересни и загадъчни имена. За някои познайвам нещо(Калофер), за други мога да се досетя(Кесарево), но най-любопитен съм за произхода, възникването и значението на името на град Карлово. Легендата за Карлъ бей е много съмнителна за мен. Ако имате информация за посочените селища или за други пишете тук. Благодаря!

Шереметя: няколко километра на изток от Търново по пътя за Джулюница, Кесарево, Търговище, Шумен и Варна.

Името на това село етимологически ме заинтригува.

Трябва ровичкане в архиви, за да се стигне до истината. В интернет не се намира нищо.

Има две възможности.

Ако селото и преди 150г. е съществувало и е носило същото име, то вижте тук значението на турската дума şeremet.

Възможно е също така след Освобождението селото да е наречено на името на някой руски офицер Шереметьев. Има села в Търновско, които са кръстени на руски офицери от онова време: Константин, Драгомирово.

Имайки пред вид значението на турската дума şeremet, за мене става ясна и етимологията на руското фамилно име Шереметьев, както и името на летища в Москва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Тази събота бях на сватба в Клисура и междувременно минах през Сопот, Карлово, Калофер, Карнаре, Троян, Казанлък, Шейново, Джулюница, Шереметя, Кесарево и още много други селища с интересни и загадъчни имена. За някои познайвам нещо(Калофер), за други мога да се досетя(Кесарево), но най-любопитен съм за произхода, възникването и значението на името на град Карлово. Легендата за Карлъ бей е много съмнителна за мен. Ако имате информация за посочените селища или за други пишете тук. Благодаря!

Калофер: Добронос. Гръцкият контахиран израз Кαλόφερε означава "донèсе добрό".

Казанлък: Според wikipedia градът бил известен с производството на казанджийски изделия (котлопроизводство).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Тази събота бях на сватба в Клисура и междувременно минах през Сопот, Карлово, Калофер, Кърнаре, Троян, Казанлък, Шейново, Джулюница, Шереметя, Кесарево и още много други селища с интересни и загадъчни имена. За някои познайвам нещо(Калофер), за други мога да се досетя(Кесарево), но най-любопитен съм за произхода, възникването и значението на името на град Карлово. Легендата за Карлъ бей е много съмнителна за мен. Ако имате информация за посочените селища или за други пишете тук. Благодаря!

Относно етимологията на имената на Сопот, Карлово и Троян се съгласявам със статиите във wikipedia.

Кърнаре: Според wikipedia означавало поле, но според мене по-скоро означава планински хребети: kıranlar след диалектна прогресивна асимилация става kırannar.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Тази събота бях на сватба в Клисура и междувременно минах през Сопот, Карлово, Калофер, Карнаре, Троян, Казанлък, Шейново, Джулюница, Шереметя, Кесарево и още много други селища с интересни и загадъчни имена. За някои познайвам нещо(Калофер), за други мога да се досетя(Кесарево), но най-любопитен съм за произхода, възникването и значението на името на град Карлово. Легендата за Карлъ бей е много съмнителна за мен. Ако имате информация за посочените селища или за други пишете тук. Благодаря!

Остана Шейново: греховната долина. Може и по-просто: лошата равнина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Остана Шейново: греховната долина. Може и по-просто: лошата равнина.

Впрочем, Карлово може да означава снежната равнина: Karlı ova.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Плевен не е ли свързано с баналното славянско плява, плевня?

Възможно е. Кога започва да се нарича Плевен? Как се отбелязва в официалните турски документи от Възраждането?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сторгозия ,,намираща се в дн.парк Каилъка .Създаден от траките,запазва името и при римляните.След унищожаването му от варварски нашествия,Въстановен от славяните под името Каменец.На север от него е създадено и второ селище ,кръстено Плевен ,от плевел,,По късно двете селища се обединяват и за първи път се споменават като Плевен през 1266г.когато е превзето от маджарите.След 12в.се развива като занятчийски и търговски център .Градът оказва жестока съпротива на турските нашественици ,след завземането му е разрушен.През 1596г. превзет и опужарен от влашкият воивода Михаил Витяз ,,Храбри,,/ Аиде че голяма жега.Расевски я сега ти обясни как е паднал всъщност Плевен Да ге. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Възможно е. Кога започва да се нарича Плевен? Как се отбелязва в официалните турски документи от Възраждането?

Най-ранният документ с това име е грамота от 1270 г., където се споменава като castrum Pleun Bulgarorum. Плевен си се употребява и по турско време.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-ранният документ с това име е грамота от 1270 г., където се споменава като castrum Pleun Bulgarorum. Плевен си се употребява и по турско време.

''Плевна'' ли се нарича по турско?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Е има ли друго славянско селище да извежда името си от "плевел"?Как е паднал Плевен - наи вероятно превзет от акъндижиите защото е даден във владениена техния главатар Михал бей.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре де,и как са превзели ,горният укрепен град,.Нали акънджийте са збиртак джагали как да превземат крепоста.Има още теории но и аз незнам маи едина теза няма.Питах да видя дали знаеш нещо друго.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Какъв град Спартане?Плевен през 14 век с голямо въображение може да се нарече град /има не повече от няколко стотин жители/.И крепостта май е била по скоро символична.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...