Отиди на
Форум "Наука"

Що е електричество???


dares

Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

Добре Dares, ще прочета въпраоса ти, но първо B0081

Не разсъждавай за тези малки полета като за "разтегливи" Приеми че в такива мащаби действат безинерционно. Какво пречи елелктронът да няма инертност и веднага да реагира?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре ще попитам много по просто ...От къде идват заместителите на Фотоните в лазерния лъч след като бъдат изтреляни в пространството, за лампата е същото ?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Обещах подобна аналогия с Гравитацията.. Гравитационното взаимодестовие е инертно, нали? Priliwite, planeta как отклонява друга или астероид... Но има едно нещо наречено детектор на Вебер дето безинерционно лови гравитационни вълни създадени от пулсар (или двойни звезди) някъде далече

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре Dares, ще прочета въпраоса ти, но първо B0081

Не разсъждавай за тези малки полета като за "разтегливи" Приеми че в такива мащаби действат безинерционно. Какво пречи елелктронът да няма инертност и веднага да реагира?

Пречи щтото електронът все пак има инертност,и ако го няма полето то електроните трябва да се блъскат един в друг, което ще отнеме доста повече време от 300 000 км/с

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Това нешо е голям алумин цилиндър, окачен на пиезокристали (грубо казвак). Гравитационните вълни създават мех напрежения в цилиндъра, сигнала от пиезото се усилва..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А пак всичко това (скороста) , както и функцията на квадрата на разстояние е присъщо не само на електромагнитно взаимодействие. Но това е друга тема.

Ще се оттегля за да не става калабалък с надеждата да се срещнем в темата за гравитация.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Фотоните...

Частицата фотон е всъщност елетромагнитна вълна, нали? Тоест двойнствената природа?

Носител на електромагнитните възни в прстранстворто е вакуумът. (Еластичните например се носят от материална среда) Фотонът се приема че е енергия, не материя. Нали няма маса?

Споменах, че не е

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Добре, ако искаш приеми че полетата не са еластични в тези мащаби

Пък защо да не са еластични?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Приема се, че вотонът е енергия, спомнах го... В лазера, светодиода, газа и др лум източници енергията идвя от възбуден електрон, който минава на по-ниска орбита или в по-ниско енерг състояние

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фотоните...

Частицата фотон е всъщност елетромагнитна вълна, нали? Тоест двойнствената природа?

Носител на електромагнитните възни в прстранстворто е вакуумът. (Еластичните например се носят от материална среда) Фотонът се приема че е енергия, не материя. Нали няма маса?

Споменах, че не е

Да но фотонът до колкото съм чел е материя която съществува само докато е в движение но все пак тя е материя !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Фотоните...

Частицата фотон е всъщност елетромагнитна вълна, нали? Тоест двойнствената природа?

Носител на електромагнитните възни в прстранстворто е вакуумът. (Еластичните например се носят от материална среда) Фотонът се приема че е енергия, не материя. Нали няма маса?

Споменах, че не е

Има ли маса? Много ми важно да знам... Защото ми прилича на един стар спорррр...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

електромагнитна вълна се генерира винаги при движение на заредени частици.. Единствено при движението си в орбитите на атомите не генерират. В геостационарни" орбити са. Но ако изведеш електрон по-висока орбита, той ще се върне и при това ще излъчи квант

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има ли маса? Много ми важно да знам... Защото ми прилича на един стар спорррр...

От Укипедията излиза че има маса ..а и аз така го знам от часовете по физика ІІ кяото учихме в 2 курс в ТУ.... просто обяснено - Единствената материя която съществува само докато е в движение...

"Фотон (от гръцки φωτός - светлина) е елементарна частица, преносител на квант енергия на електромагнитното излъчване. Отличава се от другите елементарни частици по това, че има нулева маса в покой, което означава, че във вакуум се движи със скоростта на светлината. Като всички кванти, фотонът притежава двойствена природа - свойствата на частица и вълна едновременно. Това явление се нарича корпускулярно-вълнов дуализъм. Вълновите свойства на фотона се проявяват чрез рефракция от леща и деструктивна интерференция."

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Фотонът няма..

Дав покой. Понеже енергията е маса пот ОТО следва че при движение трябва да има някаква... Но тя e prakti`eski O

Така.. По-интересното.. Фотон (гама квант => високоенергиен) може да се получи от анихилацията на електрон и позитрон.. До тук ОК ли сме?

Следователно гама квант спонтанно може да породи електрон - позитронна двойка. Фотоефект. На практика това става като се погълне в ядрото.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Фотонът няма..

Благодаря. Само още нещо. Скоростта на светлината ли е максималната скорост в познатата ни Вселената... там с=const...

Да забравим СТО и ОТО.. Вие какво мислите.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фотонът няма..

Дав покой. Понеже енергията е маса пот ОТО следва че при движение трябва да има нямамква... Но тя e prakti`eski O

Така.. По-интересното.. Фотон (гама квант обаче - високоенергиен) може да се получи от анихилацията на електрон и позитрон.. До тук ОК ли сме?

До тук добре а сега ако ми кажеш от къде се заместват в лазера или в светлиния лъч ако преемем че фотонът има някаква маса (нали е енергоносим значи има маса) равен няма да имаш :)

Благодаря. Само още нещо. Скоростта на светлината ли е максималната скорост в познатата ни Вселената... там с=const...

Има едни едни материяли много интересни по тази тема , оказва се че дори и да се движиш с скороста на светлината , тя пак ще е по бърза от теб с 300 000 км/с , което незнам вече как са го установили това. Пак аз като Тома неверни ще кажа че това е един човешки идеал като правата линия , като знаем че в природата прави линии не съществуват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При квантовите взаимодействия вече споменах че няма ралика между материя и енергия. :) Масата на елементарните частици се мери в електронволти, кето е мерна еденица за енергия. Така че материята е енергия и енергията е материя.

От този отговор какво следва -- според мен няма точен отговор на това , ами са дали горе доло някакво що годе обяснимо обяснение.То едното е едно ама е и друго а то е същото т.е. и те не знаят какво е. Яицето или кокошката кое е първо , аи да не питаме Тодор Колев от филма му г-н за един ден щото отговора е ясен :) кокошката щото яице няма от каде да долети нали хаха :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

От този отговор какво следва -- според мен няма точен отговор на това , ами са дали горе доло някакво що годе обяснимо обяснение.То едното е едно ама е и друго а то е същото т.е. и те не знаят какво е. Яицето или кокошката кое е първо , аи да не питаме Тодор Колев от филма му г-н за един ден щото отговора е ясен :) кокошката щото яице няма от каде да долети нали хаха :)

Отговор има. При това много точно дефиниран. В това число и за яйце и кокошката има, но от физ. гледна точка, но тотално ще излезем от темата. Ако желаеш нещо да научиш повече по тази тема - разрови се за Втори закон на термодинамиката и увеличаване на нивата на ентропия във времето.

Сори за спама.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Хм... умълчахте се та за това изчезнах за малко...Ма май май не останаха мистерии..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Обикновената електрическа дъга (също волтова дъга, дъгов разряд) е физическо явление, един от видовете електрически разряд в газове. Дъгата се образува между два въгленови или графитни електроди. Катодът се нажежава при включване на дъгата и изпуска поток от електрони, които бомбардират анода, като го нажежават до бяло. Електроните, които се удрят по повърхността на анода, го разрушават и образуват кратер с температура около 4000 K, а температурата на отрицателния въглен е около 3000 K. Лъчението на дъгата зависи предимно от температурата на кратера, който излъчва около 85% от енергията, докато на катода се падат 10%, а на излъчването от газосветещия облак на пламъка- 5% от общата енергия на лъчението.

От тук следва че даже и при променливо електричество представете си един шинен или линеен разединител ако го изключим под товар ще имаме голяма електрическа дъга която е изградена от електрони, а сега ми кажете как така те се прехвърлят при положение че само си предават вибрации , тук пише че текат или се прехвърлят. Ето за това немога да се съглася с това което пише по принцип !!! Значи когато е било удобно на учените или тези които са правили тези открития електроните се движат или не се движат. Е защо ние да не се опитаме да оборим това което е писано поне на мен не ми харесва да чета такива краини заключения които са писани от тях и са дали отговори които са им пасвали на тях в единия случаи тока тече ( правили сме опити по химия с прав ток в електролиза ) а в другия не тече. Аз за това ви питах по нагоре ако някои си спомня ами ако изправим тока с схема Грец от променлив към прав тогава ще имаме ли течение на електрони ще имаме е няма ли да имат краи тея електрони йони дето текат - да кажем че сме дали на късо през някакво съпротивление + - на краищата на диодите ? Защото ако се замислите от отговорите които са написани , от променливия не текат после изправяме почват да текат как всъщост се полочава това моментално протичане ? като до преди малко не са текили и от импулси с скорост 50 hz полочаваме постоянно напрежение т.е. изглаждаме периодите в които нямаме предаване на трептения при променливия ток или т.е. получаваме текучество на електрони в моменти когато нямаме предаване на вибрации от променливия токоизточник.?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ток в различни среди, аз казах вече, може и това да см изтрил, да няма обидени, но все пак е видяно

angelmr,

Високочестотен разряд ли правиш или с високо напрежение?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

ICP, Ясно... Имаме и ние... Ппредприятието, иначе колегите от химията работят. Киловолти са, но не знам колко...

Много ми хареса една концепция преди 2-3 години за високочестотна безелектродна лампа.. Лампата е ампула от AlO3, с ксенон, Поставя се в оребрен маетален цокъл (по-скоро гнездо) който е свързан с вълновод или коаксиален кабел (не помня) към мощен полупроводников генератор...

При нличието вече на мощни бели диоди обаче малко си губи смисъла...

И пак се отклоних от темата... Интерес

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ICP, Ясно... Имаме и ние... Ппредприятието, иначе колегите от химията работят. Киловолти са, но не знам колко...

Много ми хареса една концепция преди 2-3 години за високочестотна безелектродна лампа.. Лампата е ампула от AlO3, с ксенон, Поставя се в оребрен маетален цокъл (по-скоро гнездо) който е свързан с вълновод или коаксиален кабел (не помня) към мощен полупроводников генератор...

При нличието вече на мощни бели диоди обаче малко си губи смисъла...

И пак се отклоних от темата... Интерес

Малко спам и от мен. Сори - не се сдържах. Все още не съм видял крушки с бели диоди да светят колкото ксеноновите крушки. Визирам специално автомобилните такива. Ако някой знае нещо по въпроса да казва. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При квантовите взаимодействия вече споменах че няма ралика между материя и енергия. :) Масата на елементарните частици се мери в електронволти, кето е мерна еденица за енергия. Така че материята е енергия и енергията е материя.

От формулката Е=m*c^2, която я знае всеки средноинтелигентен ученик, да не говорим за някой твърдящ че е завършил ТУ. И не фотона спокойно може да няма маса и пак да носи енергия която трябва да се замести. А дори ако искаш можеш да представиш тази енергия в мерни еденици за маса. Това с нищо няма да ти попречи и няма да е в противоречие с физичните закони. Така че ако си достатъчно голям ексцентрик можеш да мериш енергията на фотона в тонове. :tooth: НО това няма да означава че той има маса.

Здрасти!

Има разлика и то ... ГОЛЯМА. Между енергия и материя.

Материята е всичко, което е вън и НЕЗАВИСИМО от нашето съзнание!

Енергията, зависи от избора на КС. Има само два вида енергия: Екин и Епот

Екин - е ясно!

Епот - действа с условна нула!.. Само разлики от нея "хващат" датчиците. И в учебниците пише: полето е неподвижно; движат се измененията в него.

...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...