Отиди на
Форум "Наука"

Що е електричество???


dares

Recommended Posts

  • Потребител

Разликата е във начина на свързване,т.е. във веригата. Но разлика която да се отчете като по голямо ел.магнитно поле,или по добро КПД не се отчита. А би трябвало да се отчете,защото да взимаш директо от земята частиците е по ефектно отколкото от въздуха. Но разлика няма,затова земята не би трябвало да отдава някакви частици.

Не земята а магнитното и поле което всъщност е електромагнитно . има едно филмче в замунда казва се Гръм от ясно небе , вземи си го свали а определено ще ти хареса в категория Филми наука е .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не земята а магнитното и поле което всъщност е електромагнитно . има едно филмче в замунда казва се Гръм от ясно небе , вземи си го свали а определено ще ти хареса в категория Филми наука е .

Ок, ще го погледам,и тогава ще видим . :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... :biggrin: и отиват пак там! :biggrin: Не е задължително, да са същите - важното е, че имат същите свойства.

Кръговрат, присъщ на всичко във Вселената. Местното буталце е ЕДН.

Напрежение - потенциална разлика между две точки от пространството. За преместване на пробно тяло от едната до другата точка трябва да се извърши работа.(известно ти е)

А самото пространство е структурирано и има фон на ЕМП. Ако някъде възникнат или се преместят заряди, то в тоя фон се променя потенциалната разлика от точка в точка. С Ссреда. Бързичко, демек. Тези изменения взаимодействат с други заряди и ... така, следствие на взаимодействията се променят и движенията им ... затова ти споменах за Обратна връзка (ОВ) и закъснителните процеси , заради крайната скорост на сигнала.

...

пп Видях, че питаш за магнитното поле. Относителен ефект.

Макроквантов обект. Подреденост на структурата на околното поле, около еднакво насочени спинове на електрони, оформени като устойчиви диполи - структурни образувания в стомана, например - мартензитна структура.

...

Извинявам се; допуснал съм езикова грешка: В последното изречение "диполи" , да се чете "домени".

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Махни понятията променлив и прав ток и ще ти се изясни това което исках да кажа много по лесно ....Сега ще се опитам да обясня. Криговрат не на заредените честици в веригата а от веригата към пространството... за това трябваше да кажа тезата си още от самото начало и да разсъждаваме дали е вярна. Та исках да кажа че когато се произвежда електричество от генератор тои произвежда честици които биват пращани по мрежата за да изваршат някаква полезна работа някаде светлина , движение и толина след това тези честици се губят в пространството като ВИД отдавана материя която се изхвърля в пространството след свършената работа. А за да попълни загубите си от изпратените по мрежата честици генераторът ги набавя от околното пространство наи вероятно според мен от магнитното поле на земята /това ми звучи наи логично като отговор/ и те се впускат в мрежата за да всършат някаква работа някъде , и пак на ново и така до безкраи. Защото неможе да има някакво устроиство което да отдава материя / загуба на честици / в пространството и то да не се нуждае от набавянето на нова сума от такива честици които наново да получат някакъв заряд и да тръгнат по мрежата. Всичко според мен " макар и да звучи пресилено но аз така си го обяснявам най-просто" се върти от пространството към генератора после по мрежата после в пространството после пак в генератора, идеята ми е че въпреки всички обяснения които съм чел това което си го обяснявам аз го няма никаде или поне аз не съм го намерил , ако греша някои да ме поправи.Заземяването общото е че през именно този проводник голяма част от тези честици след свършване на работата си заминават директно в земята от кадето и пак се връщат в генератора.За лампата --- няма никакво значение какъв е тока прав променлив пак имаме отдаване в пространството на фотони а те са материя.Защото светлината се състои от фотони а фотоните са материя а също и като цяло светлиния лъч е материя ...разбираш ли сега какво имам в предвид B0081 ако нещо не си разбрал от това което се опитвам да обясня кажи да ти отговоря на ново .

... Та исках да кажа че когато се произвежда електричество от генератор тои произвежда честици които биват пращани по мрежата за да изваршат някаква полезна работа някаде светлина , движение и толина след това тези честици се губят в пространството като ВИД отдавана материя която се изхвърля в пространството след свършената работа...

Генераторът не може да произвежда частици; в случая - електронен газ в медните проводници - електроните си ги има; всеки от тях има (притежава) магнитно поле; с въртящо се магнитно поле на ротора (или обратно, на статора - няма значение) се въздейства на движението на електроните, като си взаимодействат магнитните полета. Силите са от тях.

Тези сили разклащат електроните в електронния газ и поради взаимното им отблъскване - се разклащат по цялата линия (затворен контур). Не се заблуждавай, че се пренася някакво вещество (не е галваничен елемент, та на единият полюс да се отлага едно вещество, а на другият - друго). Пренася се енергията на ЕМП, което е възбудено, поради началните принудителни движения (извършена е механична работа, в началото)

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за отговорите, аз го разбирам но немога да си го обясня така както е написано в учебниците. И след като за мен е неразбираемо нека някои които го е разбрал да го обясни стъпка по стъпка та веднаж за винаги да разберем тези които незнаем КАКВО Е ЕЛЕКТРИЧЕСТВО. Прав крив фази нули , няка този които се захване да го обяснява цялосно да започне от атомно ниво и така до край. Благодаря на всички !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Извини ме, но неспособността ти да разбереш обясненията не ги прави невидими или недействителни.

Аз не съм специалист по фази и електричество, за това не мога да ти обясня с подробности какво се случва в трифазния ток. Само ще те насоча че там уловката идва от потенциалната разлика между различните фази. И че електрическия ток далеч не винаги е насочен пренос на електрони, това е вярно единствено при правия ток. А електрическия ток е единствено и само пренос на енергия чрез движението на електрони. Но това движение може да бъде циклично или кръгово или някъкво друго. Важен в случая е преноса на енергия.

Обяснението за крушката което си извадил отново ме извини, но показва липса на основни познания по физика. Това е причината да не разбираш обясненията, а не друго. Забравил си че материя и енергия на практика са едно и също нещо. И това че енергията на топлината на едно тяло се преобразува във електромагнитно лъчение (фотони), няма нищо общо с тезата ти за загуба на маса. Нито пък че имаме производство на ток със загуба на електорни. Ако щеш ми вярвай но и на теб както на Пенчо Бойчев ще ти обясня че твоето незнание или неспособност да разбереш дадено занние, не означава че няма такова знание или че това знание което го има е погрешно. Означава еинствено че ти не си разбрал нищо от обясненията!

Как ще обясниш скороста на електричеството ?

До колкото знам на атомно ниво разстоянията м/у частиците са толкова големи колкото разстояния в слънчевата система м/у обектите.

Пак и в един метър проводник сигурно има "милиарди" електрони,и всеки трябва да "чукне" другия.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Първо Привет на всички!

Дано не прозвуча остро за "новобранец", но темата ми се видя интересна, та ме присърбяха малко пръстчеата.

В0081,

Скоростта на електричеството се обяснява ще я обясня, но нека кажа известни факти без претенция за астрономическа точност в цифрите.. Скоростта на електроните в металния проводник е между 0.1 - 10 m/s. Ок? Явлението електрически ток се разпросстранява със скоростта на светлината - 300 000 кkm/s.Някой назад да ме прощава, че не го нспоменавам каза по-точна цифра за светлинната скорост. Яко, а?

Обяснение:

Нека си представин един улей с наредени точета в него, които се опират едно в друго. Да кажем, че е дълъг метър. Побутваме леко топчето от единия край (с 1 mm/s) и о, чудо - в другият край топчетомсе задвижва преди да са изтекли 1000 секунди. Нещо повече - мигновено се задвижва. Палецът е потенциалната разлика. Отрицателното поле, дето отблъсква отрицателните токови носители - електроните

----------------------------------

Нали няма да питате за макроаналогията с положителното поле, дето привлича електроните? Още по-лесно е, само въображежение трябва. Имайте предвид също, че пълна аналогия с микросвета е невъзможна - спинът на електрона не е точно въртене около собствената ос, защото електронът е квантов микрообект, а не сфера. Но е най-точен модел..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първо Привет на всички!

Дано не прозвуча остро за "новобранец", но темата ми се видя интересна, та ме присърбяха малко пръстчеата.

В0081,

Скоростта на електричеството се обяснява ще я обясня, но нека кажа известни факти без претенция за астрономическа точност в цифрите.. Скоростта на електроните в металния проводник е между 0.1 - 10 m/s. Ок? Явлението електрически ток се разпросстранява със скоростта на светлината - 300 000 кkm/s.Някой назад да ме прощава, че не го нспоменавам каза по-точна цифра за светлинната скорост. Яко, а?

Обяснение:

Нека си представин един улей с наредени точета в него, които се опират едно в друго. Да кажем, че е дълъг метър. Побутваме леко топчето от единия край (с 1 mm/s) и о, чудо - в другият край топчетомсе задвижва преди да са изтекли 1000 секунди. Нещо повече - мигновено се задвижва

Привет, и добре дошъл.

Това чудо за което говориш може да се случи,стига топчетата да са допрени един до друг. Да изчакаме мнението на Ангелмр, все пак той е химик, за да разберем дали електроните са допряни като топчетата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първо Привет на всички!

Дано не прозвуча остро за "новобранец", но темата ми се видя интересна, та ме присърбяха малко пръстчеата.

В0081,

Скоростта на електричеството се обяснява ще я обясня, но нека кажа известни факти без претенция за астрономическа точност в цифрите.. Скоростта на електроните в металния проводник е между 0.1 - 10 m/s. Ок? Явлението електрически ток се разпросстранява със скоростта на светлината - 300 000 кkm/s.Някой назад да ме прощава, че не го нспоменавам каза по-точна цифра за светлинната скорост. Яко, а?

Обяснение:

Нека си представин един улей с наредени точета в него, които се опират едно в друго. Да кажем, че е дълъг метър. Побутваме леко топчето от единия край (с 1 mm/s) и о, чудо - в другият край топчетомсе задвижва преди да са изтекли 1000 секунди. Нещо повече - мигновено се задвижва. Палецът е потенциалната разлика. Отрицателното поле, дето отблъсква отрицателните токови носители - електроните

----------------------------------

Нали няма да питате за макроаналогията с положителното поле, дето привлича електроните? Още по-лесно е, само въображежение трябва. Имайте предвид също, че пълна аналогия с микросвета е невъзможна - спинът на електрона не е точно въртене около собствената ос, защото електронът е квантов микрообект, а не сфера. Но е най-точен модел..

Здравей аз бях казал по точната цифра приблизително равна 290 000 км/с скороста на светлината ....Сега да кажа пак нещо тук маи не става точно ясно точно това за което споменаваш а мен наи много ме вълнува... Електроните побутват ли се като принципа които обясняваш с трабата или просто си предават вибрации без да изменят положението си в атома...ако отговорим на тоя въпрос и ако е вярно това че те все пак се движат макар и с няколко милиметра в секунда по посока на предаване на електричеството значи моята теза е може би вярна !!! има много мнения за това искам да решим това , Движат ли се или не се движат по проводника в посока към консуматора..??? За променливия ток ....А сега се сетих и друг много интересен въпрос които ми доиде на ум --- Някои би ли ми казал точно деиствието на електрическата дъга , какво е поведението на заредените честици от които се състои тя? Опа пак забравих да спомена нещо в което съм сигурен на 100% понеже го гледах в един научно пополярен филм за космоса които много обичам " Ако ядрото на атома е голямо колкото една глава на игла топлиика то електрона ще обикаля на разтояние което е с радиус приблизително на 25 метра около него"

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Май трябва да продължа с отговора... Да електроните са малки (най-малкия отрицателен точков заряд), но полетата около тях са големи и си взаимодействат въпреки разстоянията. Небесните тела нали също си взаимодействат, ще навлезем в излишни подробности и извън темата.

Добре, поетапна на всичко, аз ще отговарям сега...

Здравей, dares

Твоята теория е вярна донякъде

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Май трябва да продължа с отговора... Да електроните са малки (най-малкия отрицателен точков заряд), но полетата около тях са големи и си взаимодействат въпреки разстоянията. Небесните тела нали също си взаимодействат, ще навлезем в излишни подробности и извън темата.

На мен не ми пречи да спомена че съм "Енжинер" :) но разберете че тези обяснения дето ми ги казвате съм ги чел и ги знам , искам да ми обясните движат ли се или не електроните по проводника в посока към консуматора ??????

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Май трябва да продължа с отговора... Да електроните са малки (най-малкия отрицателен точков заряд), но полетата около тях са големи и си взаимодействат въпреки разстоянията. Небесните тела нали също си взаимодействат, ще навлезем в излишни подробности и извън темата.

Добре, поетапна на всичко, аз ще отговарям сега...

Здравей, dares

Твоята теория е вярна донякъде

Ами това е много важно все пак - полетата ! А ти ми разправяш тука за допряни топчета :biggrin: .

Полето е съвсем различно нещо, :), а това поле от какво се състои ?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Някой беше обяснил че това е скорост на дрейф. Какво значи? Корабът дрейфува? Плуваш си успоредно на брега и нещо те носи към него. Нещото е електрическото поле. Ти си електрона. Истинският електрон обаче обикаля по орбити орбитали ли бяха?), това е неговото нормално движение за което не се хаби енергия. Да кажем, че от сферични, ел. полето ги прави по-елиптични по посока на действие на полето. Ще дискутираме ли понятието свободен електрон? ..

Сега, спомни си какво си учил за "Ток в различни среди". Където имаме токови носители Йони (в газовете и електролитите) имаме и пренос на вещество. Какво те интересува в електрическата дъга? В газовия разряд токови носители са Йони и електрони

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами това е много важно все пак - полетата ! А ти ми разправяш тука за допряни топчета :biggrin: .

Полето е съвсем различно нещо, :), а това поле от какво се състои ?

Аз пак ще се обадя "неподготвен" и ще кажа че материята като цяло продължава до безкрай малки честици които все още не сме открили , и в тези полета пак има честици !!! Спомняте си НЕОТРИНО ако не греша в името на най-малката открита скоро честица която минава невъзпрепятствана през всичко...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

В0081,

Няма отговор от науката. Питайте физик или математик.. Не беше ли част от пространството със специфични свойства?

По скоро пираш за сили на взаимодействие, които пораждат полетата

Биват 4 гравитационни, електрически, магнитни и... вътреатомни (забравих името на последните, дето действат между частиците)

Общо взето сили дето намаляват с квадрата на разстоянието

Какво изгажда силите ли? Струни... Не знам, нали затова построиха Адронния колайдер?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За прав ток ти обясних. Два пъти. За променлив ток е почти същото само където разликата е че електроните вместо да се движат в една поосока си сменят посоката напред или назад. При вихров ток електроните се движат в кръг. Какво по-елементарно обяснение искаш? Представи си че държиш в ръката си една пръчка и удряш с нея топка. Ръката ти е генератора, който задвижва пръчката (електроните) за да предаде енергия на топката (уреда който искаш да захраниш). Нищо не се създава, и нищо не се губи.

Електричество

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Направо към: навигация, търсене

Тази статия е част от серията статии на тема

Класическа електродинамика

CoulombsLaw.svg

Електричество Магнетизъм Електромагнетизъм

ЕлектростатикаПоказване

Закон на Кулон, Теорема на Гаус, Електричен дипол, Електрически заряд, Интензитет на електрическото поле, Електрично поле, Електричен потенциал

МагнитостатикаПоказване

Закон на Био-Савар, Закон на Ампер, Магнитен момент, Магнитно поле, Магнитен поток

ЕлектродинамикаПоказване

Дипол, Сила на Лоренц, Електромагнитно поле, Уравнения на Максуел, Електромагнитна индукция, Електромагнитно излъчване

Електрическа веригаПоказване

Волт-амперна характеристика, Закон на Ом, Електрическо съпротивление, Закони на Кирхоф, Индуктивност, Електрически капацитет, Електрическа проводимост, Електрически импеданс, Електрически ток, Електрическо напрежение

Известни учениПоказване

Хенри Кавендиш, Майкъл Фарадей, Андре-Мари Ампер, Густав Кирхоф, Джеймс Кларк Максуел, Хайнрих Херц, Алберт Абрахам Майкелсън, Робърт Миликан, Георг Ом

Светкавиците са сред най-зрелищните електрически явления

Електричество е обобщаващо наименование за явленията, които са резултат от движението или натрупването на електрически заряди. Сред тях има лесно разпознаваеми явления, като светкавиците и статичното електричество, както и по-трудни за наблюдение, като електромагнитното поле и електромагнитната индукция.

В ежедневието с думата „електричество“ се описват множество разнородни явления, за които във физиката се използват няколко термина с по-прецизни дефиниции:

* Електрически заряд — свойство на някои субатомни частици, което определя техните електромагнитни взаимодействия. Електрически заредената материя поражда електромагнитно поле и се влияе от него.

* Електрически ток — движение или поток от електрически заредени частици.

* Електрическо поле — въздействието, оказвано от даден електрически заряд върху електрическите заряди в близост до него.

* Електрически потенциал — способността на дадено електрическо поле да извършва работа върху електрически заряди. Наличието на разлика в потенциалите се нарича електрическо напрежение.

* Електромагнетизъм — едно от фундаменталните взаимодействия във физиката.

Електрически ток се нарича насоченото движение на електрически заряди, а неговата интензивност се измерва в ампери. То може да се състои от произволни движещи се заредени частици, като в най-честия случай, при металните проводници, това са електрони. Друг обичаен пример е електролизата, при която йони се движат в течности. Прието е за положителен да се приема токът, чиято посока съвпада с тази на движението на положителните заряди, т.е. протичащият от положително заредената към отрицателно заредената част на дадена електрическа схема. Тази посока се нарича още техническа. В масовия случай, когато токът представлява движение на отрицателно заредени електрони, положителната му посока е обратна на посоката на движение на самите електрони.[12] Конвенцията се запазва и в по-сложни системи, в които токът се състои от различни заредени частици, включително такива с противоположен заряд. Конвенцията „от плюс към минус“ се използва именно за опростяване на тази сложна ситуация и за улеснение. Ако се използва друга дефиниция, както е в случая с „електронен ток“ това трябва да се посочи изрично.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Уф, трудно е във форум.

Неутриното не е чак толкова скоро открито и не е вярно че не взаимодейства с нищо, нямаша да го открият ако беше така. Мисля имаше 2 - 3 вида неутрино, да не греша

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Уф, трудно е във форум.

Неутриното не е чак толкова скоро открито и не е вярно че не взаимодейства с нищо, нямаша да го открият ако беше така. Мисля имаше 2 - 3 вида неутрино, да не греша

Така е но откритоето бе много трудно гледал съм целия филм за това как е станало но аиде да не навлизаме там че е различно от темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В0081,

Няма отговор от науката. Питайте физик или математик.. Не беше ли част от пространството със специфични свойства?

По скоро пираш за сили на взаимодействие, които пораждат полетата

Биват 4 гравитационни, електрически, магнитни и... вътреатомни (забравих името на последните, дето действат между частиците)

Общо взето сили дето намаляват с квадрата на разстоянието

Какво изгажда силите ли? Струни... Не знам, нали затова построиха Адронния колайдер?

:)

Гравитациони,електромагнитни,силно и слабо -ядрени.

Така се засили да обесняваш,че помислих че може да дадеш отговор :) . Извенявам се.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

dares,

Откровено казано и ен ми е малко неясно какво точно питаш.. Поста си гон изтрих, но предполагам се сети за 3 те фазит в променливия ток, нали? Има ли там нещо там дето те мъчи?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако тока е прав се движат в една посока. Ако е променлив се движат напред-назад. :) Казахме ти го вече това.

Да знам то си го пише и в Укипедията ето го.

В електротехниката токът се разделя на постоянен и променлив, според начина, по който той се изменя във времето. Постоянно течащият в една посока ток се нарича постоянен ток (DC — Direct Current),[16] а когато посоката на протичане на тока се променя периодически, обикновено като синусоидална вълна, той е променлив ток (AC — Alternating Current).[17] Променливият ток пулсира в двете посоки в проводника, без зарядът да се премества нетно във времето. Променливият ток се влияе от електрически свойства, които не засягат постоянния ток, като индуктивност и електрически капацитет.

Явно оставам неразбран с въпро са си което е кофти, за това немога да го повтарям за пореден път....

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ок, за неутриното се разбрахме, няма да коментирам неща дето сме ги чели гледали)...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

dares,

Откровено казано и ен ми е малко неясно какво точно питаш.. Поста си гон изтрих, но предполагам се сети за 3 те фазит в променливия ток, нали? Има ли там нещо там дето те мъчи?

Да мъчи ме много но незнам как да си формулирам тъпия въпрос за да ме разберете наи накрая какво всъщност питам.Бях писал по нагоре в един пост и бях дал пример с една крушка дето излъчва фотони намерия и прочети може да ти се проясни какъв всъщност ми е въпроса че тъпчем на едно место от доста време...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Електроните не е нужно да се блъскат. :) Достатъчно е електрона да се задвижи, което ще създаде потенциална разлика и свободното му място веднага ще се заеме от друг електрон. Знаеш че във природата има едно такова правило че оставени сами на себеси частиците се разпределят така че да се изравни потенциала. Така че ако имаме нещо което изкуствено да промени този потенциал веднага околните електрони ще се задвижат така че да се опитат да компенсират промяната. В описания от теб случай имаме създаване на положителен заряд поради недостиг на електрони в единия край на кабела. Веднага електроните от самия кабел ще се втърнат да запълват създадената празнина, което от своя страна създава празнина в кабела и така нататък по веригата докато или се затвори в генератора, или се стигне до отрицателния електрод на галваничния елемент където атомите на метала отделят електрони и се превръщат в положително заредени йони. След което същите тези йони (е може и други йони от разтвора да са) отиват на положитлено заредения електрод и поглъщат електрони с което пак затварят веригата.

Така е.

Обаче излиза че скороста на електромагнитно взаимодействие се определя от плътноста на това пространство в което се намират електроните. Като се премести електрона пространството реагира мигновено и от двете страни на проводника (да кажем). И ако плътноста на това поле е по слаба скороста ще е по малка. Ще има по голямо "разтягане" забавяне при по слаба плътност. Така ли ?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...