Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Отварям една специална тема (най-вече за нашият нов Великотурски гостенин) за изпускане на пара и спам от историческите теми. :)
Макар че обсъждането на съвременната политиката не се толерира тук, когато не иде реч за нашата си българска буря в чаша вода, нито по огневата линия русофили-русофоби, мисля че ще може да се дискутира и нормално :)

Та в Турция съвсем скоро ще се проведат предсрочни избори. Натрупаното недоволство е огромно, Ердоган се движи навсякъде с гигантски кордони от охрана, за сравнение дори Асад не се притеснява да ходи без охрана сред собствените си поданици. 

Говори се, че нарочно са издърпали изборите колкото се може по-скоро, защото недоволството расте от ден на ден и колкото повече чакат, толкова повече гласове за партията на Справедливостта и развитието си отлитат. Говори се и че пак ще има шмекерии с бюлетините, както беше при референдума с 2-та милиона спорни гласа, които решиха изхода от него.
Също така изглежда ще има обединение на множество и пъстроцветни опозиционни сили като социал-демократи, консерватори, ислямисти, кюрди и либерали, само и само да изместят управляващите от волана и дори наново да проведат референдум с който да се върне старата система, след което да се разделят и всеки да тръгне по своя коловоз.

Та какви са прогнозите ви. Ще се върне ли парламентарната република в Турция и преброени ли са вече часовете на султан Ердоган?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 229
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Става въпрос за мен явно :) но ме нападнаха, явно заради моят етнос затова и спорихме. 

Та за темата, в Турция има много неграмотни хора и са мюсюлмани повечето и те гласуват без да мислят и без никаква логика. Защото подкрепят сляпо Ердоган а той ги манипулира с религията. Да използваш религията и да я намесваш в политиката не е достойно за един морален човек. Просто иска да е на власт и да управлява Република Турция по законите на шериата нищо повече. Ердоган скара Турция с много държави понеже е мюсюлманин фанатик и обича само арабските държави, мрази Израел , Европа и Америка. Новият кандидат от партията на моят баща Ататюрк се казва Мухарем Индже, той мисли за икономиката и не разделя хората на "вие" "ние" , мисли за младото поколение и иска да ги изпрати в чужбина за да се образоват и да подпомогнат за икономиката на Република Турция. Индже казва: "по телевизията виждаме само Ердоган и пропагандата му" "това ще приключи ако дойда аз на власт". Индже мисли за науката защото е учител по физика а не е някакъв фанатик мюсюлманин. Ердоган скара народа а Индже иска да го обедини както си беше преди Ердоган.

Какво мисля аз? според мен пак Ердоган ще спечели защото неграмотният народ го подкрепя сляпо и ги манипулира с исляма, както манипулира и нас българските турци.

Но доста хора подкрепят и Индже, които са като мен с Ататюрско мислене и обич към него.

Много хора са против исляма и цялата анти-демократична система и свобода на словото на Ердоган, защото всеки които критикува и си отваря устата е хвърлян в затвора уж като предател. Това "Османско" имперско, фанатично мислене на Ердоган погубва бъдещето на Турция, но ще спечели пропагандата му е много силна + религията.

 

"Политик, който се нуждае от религия, е страхливец, никои страхливец не трябва да политик"

Мустафа Кемал Ататюрк 

 

Мухарем Индже

muharrem_ince_2018_secim_sarkisi_memleke 
Редактирано от Greatest Turk
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Стискам палци да го свалите! Като разбирам явно си турски гражданин и можеш а гласуваш.

Каква беше тази история с преврата и Гюлен? Нещо не ми се връзва, армията не са ли кемалисти?

И нашата страна така услуживо върна на оня ислиямист двама офицери поискали убежище, нямам думи просто. В Македония и Черна гора да бяха отишли нямаше да ги върнат.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@Joro-01 Благодаря приятелю. :)

Не , не съм турски гражданин, много турци бягат от Турция заради сегашната ислямска имперска фашистка политика на Ердоган.

Историята с преврата на Гюлен си е и дело на Ердоган, тези двамата са комбина.Та каква е схемата, Гюлен атакува правителството изигравайки всички и умряха много хора на този черен ден. Ердоган излезе като "герой" и така си управлява държавата. Той уж мрази Гюлен и се бори срещу терористичните му атаки но са "братя" нека така да го кажа. Назад във времето Гюлен беше плътно до Ердоган.

Edit:

За армията, те не са само кемалисти, повечето са мюсюлмани а повечето мюсюлмани мразят Ататюрк. Ердоган забрани и промени някои неща в турската армия, изтръгна Ататюркската обич, разбира се всички са патриоти и биха умряли за родината си на секундата, турският патриотизъм е много силен и е вграден дори и в децата , Но Ердоган я променя армията или поне се опитва да я направи "Османска" тоест с имперско мислене да я откъсне от Кемализма и демократичното мислене. Доста е сложно, Ердоган забрани на турската армия да казва "бог да пази Турция" а й наложи да казва "аллах да пази Турция" сега е така в армията.

https://www.artigercek.com/erdogan-bu-darbeyi-neden-yapti  

Редактирано от Greatest Turk
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
1 hour ago, Greatest Turk said:

Новият кандидат от партията на моят баща Ататюрк се казва Мухарем Индже, той мисли за икономиката и не разделя хората на "вие" "ние" , мисли за младото поколение и иска да ги изпрати в чужбина за да се образоват и да подпомогнат за икономиката на Република Турция. Индже казва: "по телевизията виждаме само Ердоган и пропагандата му" "това ще приключи ако дойда аз на власт". Индже мисли за науката защото е учител по физика а не е някакъв фанатик мюсюлманин

Мислиш ли, че Индже има шанс? Цялата медийна машина или почти цялата работи за Ердоган. В Анадола той има много привърженици, защото при неговото управление тамошните хора "си купиха хладилници", което е белег за напредък по думите на самия Ердоган. И това подобряване на живота населението на вътрешен Анадол смята за заслуга на Ердоган. Тоест, въпросът ми е останала ли е достатъчно социална база, на която Индже да стъпи и да спечели изборите? На мен ми се струва, че пилето вече е изтървано.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 50 минути, Greatest Turk said:

Ердоган забрани на турската армия да казва "бог да пази Турция" а й наложи да казва "аллах да пази Турция" сега е така в армията.

Ха, интересно. Как е на турски "бог да пази Турция" след като думата не е била "аллах"? Някоя персийска дума ли се е употребявала за бог вместо аллах?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Aspandiat said:

Мислиш ли, че Индже има шанс? Цялата медийна машина или почти цялата работи за Ердоган.

Казал съм че не мисля, че ще спечели Индже, прочети пак коментара ми.

Редактирано от Greatest Turk
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Greatest Turk said:

Какво мисля аз? според мен пак Ердоган ще спечели защото неграмотният народ го подкрепя сляпо и ги манипулира с исляма, както манипулира и нас българските турци.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 8 часа, Joro-01 said:

Стискам палци да го свалите! Като разбирам явно си турски гражданин и можеш а гласуваш.

Каква беше тази история с преврата и Гюлен? Нещо не ми се връзва, армията не са ли кемалисти?

И нашата страна така услуживо върна на оня ислиямист двама офицери поискали убежище, нямам думи просто. В Македония и Черна гора да бяха отишли нямаше да ги върнат.

 

В Гърция пък се пробваха да избягат 8 офицери от турската армия. Гърците не ги върнаха, но ги опандизиха и сега ги съдят заради нелегалното преминаване на границата, все пак са и военни.

Превратът си беше чиста инсценировка на самия Ердоган за да обвини всички, които са му неудобни в държавата, армията, пресата и въобще в обществото, че са гюленисти и участници в мнимия преврат. Пробваха се и смъртното наказание да върнат за да могат направо да ги екзекутират, за щастие натиска откъм Брюксел все още предотвращава този сценарий.

@Greatest Turk, какви проценти дават турските статистически агенции към момента за Мухарем Индже?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 6 минути, Warlord said:

В Гърция пък се пробваха да избягат 8 офицери от турската армия. Гърците не ги върнаха, но ги опандизиха и сега ги съдят заради нелегалното преминаване на границата, все пак са и военни.

Превратът си беше чиста инсценировка на самия Ердоган за да обвини всички, които са му неудобни в държавата, армията, пресата и въобще в обществото, че са гюленисти и участници в мнимия преврат. Пробваха се и смъртното наказание да върнат за да могат направо да ги екзекутират, за щастие натиска откъм Брюксел все още предотвращава този сценарий.

@Greatest Turk, какви проценти дават турските статистически агенции към момента за Мухарем Индже?

Аз мисля, че това е по-добрия вариант (че са ги оандизили в Гъция).

За натиска о Брюксел... Засега работи явно.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Warlord said:

@Greatest Turk, какви проценти дават турските статистически агенции към момента за Мухарем Индже?

2546656-728xauto.jpg

AK Parti – Yüzde 43.5  - За партията на Ердоган
CHP – Yüzde 24.2  - За партията на Индже 
MHP – Yüzde 9.2
İYİ Parti – Yüzde 10.3
HDP – Yüzde 9.2
Saadet Partisi – Yüzde 2.1
HÜDA-PAR – Yüzde 0.5
Diğer – Yüzde 1

 

Recep Tayyip Erdoğan – Yüzde 51.5   - За  Ердоган
Muharrem İnce – Yüzde 24.4  - За Индже
Meral Akşener – Yüzde 12.5
Selahattin Demirtaş – Yüzde 8.8
Temel Karamollaoğlu – Yüzde 2.2
Doğu Perinçek – Yüzde 0.6
MAK’ın anketine göre cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kararsızların oranı yüzde 6. 

 

640xauto.jpg 

Това са временните проценти и варират.

Ердоган и неговите слуги ще манипулират тези тези избори както е правил и преди защото е фашист с имперско мислене 

и не харесва демокрацията на Ататюрк.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Warlord said:

Превратът си беше чиста инсценировка на самия Ердоган за да обвини всички, които са му неудобни в държавата, армията, пресата и въобще в обществото, че са гюленисти и участници в мнимия преврат.

Още един буден човек Warlord, ТОЧНО ТАКА, и си напълно прав! много турци го знаят това, и са проблем за Ердоган фашиста.

Ердоган стои зад всичко ставащо в Турция голям манипулатор е, а Гюлен е неговата патерица , проблема е че се възползва от вярата на хората.

Насажда омраза срещу Израел и Европа и Америка (Всички демократични държави), хора с моето мислене обичат Израел Америка и Европа и това е проблем за Ердоган, такива хора ги премахва и им запушва устата. Ердоган беше блокирал Twitter и Facebook за да не се събудят хората, но сега ги използва за неговите пропаганди, а и народа беше против това. Блокира достъпа до много сайтове и остави тези които са по негов "вкус". Пресата не е независима всичко се контролира от Ердоган, по телевизионните канали постоянно се показва Ердоган и неща свързани с исляма. Има много сектанти които имат собствени канали и пропагандират. Науката се използва свървайки я с религията колко е "велик аллах" и прочие. Аз и хора като мен се опитваме доколкото можем да покажем на хората че Науката не е такава както я показват, защото тя няма нищо общо с религиите. Ердоган първо оплюва Папата след това се среща с него с широка усмивка, оплюва Израел след това ходи в Израел,оплюва  Европа и идва в България (с цел исляма тоест джамиите да се реставрират + да се манипулира и българските турци) оплюва всеки в неговите отвратителни пропаганди и забравя какво е казал и неговите избиратели не ги виждат тези неща, ако им покажеш истината те псуват и отричат, това е много лошо. Да покажеш истината на един фанатик и неграмотник е най трудното нещо на света. 

Редактирано от Greatest Turk
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Рано или късно в Турция ще дойдат на власт представителите на така наречените "европейски турци".Родени и израснали в Европа - най вече в Германия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ех, мечти, мечти!

Републиката в Турция умря още през 2013 г. Последваха политически чистки в съдебната власт, медиите, армията и полицията, парламента, пародийния преврат закрепи статуквото (срещу преврата без грам мисъл, че по този начин укрепват самовластието се обявиха и набедени "демократи" включително и баш демократката Меркел и причината за това е, че НАТО и ЕС се нуждаят от Турция повече отколкото Турция на Ердоган от тях). "Може да е кучи син, но е наш кучи син" тази сентенция изчерпва цялата лицемерна политика спрямо Ердоган. Протестите в Гези даваха някакви надежди, че краят на самовластието е близо, последвалите чистки бързо ги попариха. Предстоящият вот е просто последен погребален звън за Републиката и всякакви мечти за възраждането й са утопии. Няма сила на която чезнещите като ланшния сняг републиканци да се опрат. Дори да се намери такава, което е много подвъпросно, Ердоган вече е достатъчно силен да се справи с нея дори само с няколко гневни думи на поредния режисиран митинг, защото той си присвои правото да е глас на народа (прерогатив, който по Еко е белег на зараждащ се фашизъм - претенция за глас на народа активно се използва и от множество партии у нас, което ясно указва профашисткия им уклон, но все още клептокрацията удържа връх).

Редактирано от boilad
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 3 часа, boilad said:

Ех, мечти, мечти!

Републиката в Турция умря още през 2013 г. Последваха политически чистки в съдебната власт, медиите, армията и полицията, парламента, пародийния преврат закрепи статуквото (срещу преврата без грам мисъл, че по този начин укрепват самовластието се обявиха и набедени "демократи" включително и баш демократката Меркел и причината за това е, че НАТО и ЕС се нуждаят от Турция повече отколкото Турция на Ердоган от тях). "Може да е кучи син, но е наш кучи син" тази сентенция изчерпва цялата лицемерна политика спрямо Ердоган. Протестите в Гези даваха някакви надежди, че краят на самовластието е близо, последвалите чистки бързо ги попариха. Предстоящият вот е просто последен погребален звън за Републиката и всякакви мечти за възраждането й са утопии. Няма сила на която чезнещите като ланшния сняг републиканци да се опрат. Дори да се намери такава, което е много подвъпросно, Ердоган вече е достатъчно силен да се справи с нея дори само с няколко гневни думи на поредния режисиран митинг, защото той си присвои правото да е глас на народа (прерогатив, който по Еко е белег на зараждащ се фашизъм - претенция за глас на народа активно се използва и от множество партии у нас, което ясно указва профашисткия им уклон, но все още клептокрацията удържа връх).

Все пак си мисля че турското общество е достатъчно европеизирано и модернизирано за да позволи чак такъв рязък обрат към султанско време.Популярността на Ердоган в мегаполиса Цариград/Истанбул въобще не е висока.Да не кажа точно обратното.Рано или късно ще се стигне до сблъсък между Ердоган и европейски ориентираните турци.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 9 часа, Greatest Turk said:

Пресата не е независима всичко се контролира от Ердоган, по телевизионните канали постоянно се показва Ердоган и неща свързани с исляма. Има много сектанти които имат собствени канали и пропагандират. Науката се използва свървайки я с религията колко е "велик аллах" и прочие. Аз и хора като мен се опитваме доколкото можем да покажем на хората че Науката не е такава както я показват, защото тя няма нищо общо с религиите. Ердоган първо оплюва Папата след това се среща с него с широка усмивка, оплюва Израел след това ходи в Израел,оплюва  Европа и идва в България (с цел исляма тоест джамиите да се реставрират + да се манипулира и българските турци) оплюва всеки в неговите отвратителни пропаганди и забравя какво е казал и неговите избиратели не ги виждат тези неща, ако им покажеш истината те псуват и отричат, това е много лошо. Да покажеш истината на един фанатик и неграмотник е най трудното нещо на света. 

Знаеш ли, допреди време следях доста форума на сайта Дневник. Там имаше неколцина бг турци, живеещи в Турция, но пишеха на добър български. Като стана опитът за преврат, с изключение на 1 или 2 от тях, всички бяха против Ердоган. От известно време тези, дето бяха против, спряха да пишат. Подозирам, че ги е страх да не ги пипнат по айпи адресите им. Само един (или една, не се разбира от какъв пол е) от тях остана, който/която обаче е върл фен на Ердоган. И каквото и да направи той, все е хубаво, като в онази приказка за каквото стори дядо, все е хубаво. Може Ердоган да се скара днес със САЩ, евалла, утре може да се прегърне с тях, пак евалла. Та се замислям от време навреме дали турците по природа са доверчив народ или това важи само за Ердогановите фенове, които приемат сляпо всичко, което той им поднесе.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@Aspandiat Като народ не сме много доверчиви, обмисляме всичко и не се кланим на никои тоест не позволяваме на чужди сили да ни управляват и наложат своята воля. А тези дето ги спомена определено ги е страх, защото са граждани на Турция и по ип адресите ще ги пипнат и осъдят (има много примери). Всички които се борят за свобода и демокрация в Турция ги хвърлят в затвора. Не, ние не сме такива като народ има много достойни турци, но последователите на Ердоган са заслепени и манипулирани от собствената си вяра и Ердоган. Ердоган е виновен а не турският народ, в Турция се води война между образованите и необразованите "овце" на Ердоган. И мисля че необразованите "овце" са повече на брой и ще спечелят. И от това няма да загуби само турският народ но и много други държави България също. 

Редактирано от Greatest Turk
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 15 часа, Greatest Turk said:

AK Parti – Yüzde 43.5  - За партията на Ердоган
CHP – Yüzde 24.2  - За партията на Индже 
MHP – Yüzde 9.2
İYİ Parti – Yüzde 10.3
HDP – Yüzde 9.2
Saadet Partisi – Yüzde 2.1
HÜDA-PAR – Yüzde 0.5
Diğer – Yüzde 1

Смазващо превъзходство има султана. Единствения шанс е широка коалиция между всички останали на всяка цена. Ако се скарат помежду си преди да са я сформирали или още преди изборите - край с надеждите за промяна.
Въобще - трудна работа. Жалко, че републиката оцеля само 90 години в Турция...
Надеждата остава само в това, че Ердоган не е вечен и след него ще дойде по-нормален лидер.

Тая четвъртата партия "Добрата партия" ли се превежда, или са решили да си изберат за лого родовата тамга на племето кайъ? :)

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Warlord said:

Тая четвъртата партия "Добрата партия" ли се превежда, или са решили да си изберат за лого родовата тамга на племето кайъ

На Мерал Акшенар. При евентуален балотаж прогнозите й дават само няколко процента разлика с Ердоган, но и тя е от същото котило, макар напоследък да минава за дясноцентристка и да говори за проевропейско бъдеще на Турция (Ердоган и той дойде на власт с подобна реторика). 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Warlord said:

Смазващо превъзходство има султана. Единствения шанс е широка коалиция между всички останали на всяка цена. Ако се скарат помежду си преди да са я сформирали или още преди изборите - край с надеждите за промяна.
Въобще - трудна работа. Жалко, че републиката оцеля само 90 години в Турция...
Надеждата остава само в това, че Ердоган не е вечен и след него ще дойде по-нормален лидер.

Дам, много си прав ? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Warlord said:

Тая четвъртата партия "Добрата партия" ли се превежда, или са решили да си изберат за лого родовата тамга на племето кайъ?

Да, лого на родовата тамга на племето кайъ бейи е. "İYİ Parti" не се превежда като "Добрата партия" основана е на родовата ни тамга на кайъ бейи.

1686855_620x410.jpg 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 14 часа, Greatest Turk said:

@Aspandiat Като народ не сме много доверчиви, обмисляме всичко и не се кланим на никои тоест не позволяваме на чужди сили да ни управляват и наложат своята воля. А тези дето ги спомена определено ги е страх, защото са граждани на Турция и по ип адресите ще ги пипнат и осъдят (има много примери). Всички които се борят за свобода и демокрация в Турция ги хвърлят в затвора. Не, ние не сме такива като народ има много достойни турци, но последователите на Ердоган са заслепени и манипулирани от собствената си вяра и Ердоган. Ердоган е виновен а не турският народ, в Турция се води война между образованите и необразованите "овце" на Ердоган. И мисля че необразованите "овце" са повече на брой и ще спечелят. И от това няма да загуби само турският народ но и много други държави България също. 

Рано или късно срещу Ердоган ще се изправят армията,интелигенцията и големия бизнес.Тогава вече той и неговите овце няма да имат шанс.За мене влиянието на религията в Турция се преекспонира.Каквото и демагогия да използва Ердоган в националистичен или религиозен план не виждам да успее да го докара до диктатура.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, resavsky said:

Рано или късно срещу Ердоган ще се изправят армията,интелигенцията и големия бизнес.Тогава вече той и неговите овце няма да имат шанс.За мене влиянието на религията в Турция се преекспонира.Каквото и демагогия да използва Ердоган в националистичен или религиозен план не виждам да успее да го докара до диктатура.

Опитва се да доведе шериат в страната но тази държава е основана от Ататюрк а Ататюр означава свобода и демокрация и права на жената, означава наука и изкуство, означава равенсктво и мир, означава обучение. Все още има много хора кемалисти, няма да успее да ни откъсне от Ататюрк защото той за нас е безмъртен и ще остане вечен.

Ето такива са овцете на фашиста Ердоган

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 39 минути, Greatest Turk said:

Опитва се да доведе шериат в страната но тази държава е основана от Ататюрк а Ататюр означава свобода и демокрация и права на жената, означава наука и изкуство, означава равенсктво и мир, означава обучение. Все още има много хора кемалисти, няма да успее да ни откъсне от Ататюрк защото той за нас е безмъртен и ще остане вечен.

Ето такива са овцете на фашиста Ердоган

 

И аз това си мислех:сблъсъка между Ердоган и идеите на Ататюрк за светска република е неизбежен.Сега доколкото разбирам Ердоган все не смее да атакува директно Ататюрк предвид сакралния му образ в турското общество но това е неизбежно.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...