Отиди на
Форум "Наука"

Прабългарите са древен кавказки народ.


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 часа, ilianm said:

Чета го бе Маке.

Чета и виждам -  южно от Акацирите и над Черно море.

акацирите Маке са по река Муреш

В най-добрия случай българите са около Белград.

 

То това хубаво, но ако от Белград опънеш линия на север то там на Балтийско море няма да откриеш Ести. 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 306
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Но всъщност няма голямо значение къде са били жилищата на българите по това време - на Дон, Днестър или Днепър. Важното е, че Йорданес ги описва в Скития, а не в Тракия. Така рухва автохтонната хипотеза. В Тракия за Йорданес няма българи. 

Link to comment
Share on other sites

Преди 30 минути, makebulgar said:

То това хубаво, но ако от Белград опънеш линия на север то там на Балтийско море няма да откриеш Ести. 

Голям праз - Южно от акацирите ми е предостатъчно за да видя че това не е северно от Черно море,

"Над" Черно море в случая на римски автор е Западно.. от Черно море

Засечката е предостатъчна.

Както казах - в най-добрия случай около днешния Букурещ

Освен това -  според Йордан земите източно от Днепър са заети от Анти и Хуни. Там няма място за българите. И те не са там

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Следата на прабългарите се губи и не стига до Кавказ, но със сигурност са древен народ. Някои казват или искат да е така че са наследници на Тракийците което е грешно.

Тракийците са местен народ а прабългарите са номади идващи от Азия затова следата им прекъсва някъде и се губи, и няма доказателства явно не са оставили такива. 

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Greatest Turk said:

... а прабългарите са номади идващи от ...

а един извор казва, че единствено българите и аланите имали градове в Кавказ...

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 59 минути, makebulgar said:

а един извор казва, че единствено българите и аланите имали градове в Кавказ...

 Би ли го цитирал?

 Предварително благодаря за цитата.

Редактирано от Янков
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Янков said:

 Би ли го цитирал?

 Предварително благодаря за цитата.

"And beyond the Gates are the Bulgarians with their own language, a heathen and barbarous people, and they have cities; and the Alans, and they have five cities; and the men of the race of Dadu (?), and they live on the mountains and have strongholds; the Unnogur, a people living in tents, the Ogor, the Sabir, the Bulgarian, the Khorthrigor, the Avar, the Khasar, the Dirmar (?), the Sarurgur (?), the Bagarsik (?), the Khulas (?), the Abdel, the Ephthalite, these thirteen peoples dwelling in tents;"

http://archive.org/stream/cu31924027994726#page/n337/mode/2up

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 10.06.2018 г. at 23:46, makebulgar said:

And beyond the Gates are the Bulgarians

Bulgarians от английския превод е съвременна корекция на бургар, както е в сирийския превод от изгубения гръцки оргинал. на бургар отговаря и наименованието на града Борга (а не Булгар) в Тартария от картата на Waldseemüller от ранния 16век (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c0/Waldseemuller_map_2.jpg) както и арабското бурджан.

Наименованието Булгар за града на Волга е възникнало най-вероятно в ерудирана среда на база латински описания на реката като дълбок залив (синус) на северния океан, един вид булга (лат.), балг (немски), влагалище (старобълг.); такъв вид има реката и на реконструирани карти.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 53 минути, визитарка said:

Bulgarians от английския превод е съвременна корекция на бургар, както е в сирийския превод от изгубения гръцки оргинал. на бургар отговаря и наименованието на града Борга (а не Булгар) в Тартария от картата на Waldseemüller от ранния 16век (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c0/Waldseemuller_map_2.jpg) както и арабското бурджан.

Наименованието Булгар за града на Волга е възникнало най-вероятно в ерудирана среда на база латински описания на реката като дълбок залив (синус) на северния океан, един вид булга (лат.), балг (немски), влагалище (старобълг.); такъв вид има реката и на реконструирани карти.

Името на града Булгар е ясно документирано в арабски източници. Прочетете какво пише Ибн Фадлан за пътешествието си в онези земи. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Забележката ми се отнася за цитирания от Вас текст на Захариас Ретор (6 век), а не за Ибн Фадлан от 10 век. Според сирийския текст по Захариас Ретор (който е преведен на английски) в тази част на света няма българи. има бургар.
Относно града Булгар - по времето на Ибн Фадлан този град вече е познат и с това си име. Очевидно промяната се е извършила в периода от 6-7 до 9-10 век, което не пречи да се е запазила до по-късни времена и борга-бургар линията на обозначаването  му.

Забележка към мен: дълбокия залив на северния океан - става дума за каспийско море.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎11‎.‎6‎.‎2018‎ г. at 0:46, makebulgar said:

"And beyond the Gates are the Bulgarians with their own language, a heathen and barbarous people, and they have cities; and the Alans, and they have five cities; and the men of the race of Dadu (?), and they live on the mountains and have strongholds; the Unnogur, a people living in tents, the Ogor, the Sabir, the Bulgarian, the Khorthrigor, the Avar, the Khasar, the Dirmar (?), the Sarurgur (?), the Bagarsik (?), the Khulas (?), the Abdel, the Ephthalite, these thirteen peoples dwelling in tents;"

http://archive.org/stream/cu31924027994726#page/n337/mode/2up

Това ли е цитат бе Маке. Там пише българи, колкото ти имаш диплома за висше

Всичко с Б ли е българин. и с П и с В .....

 

Link to comment
Share on other sites

On ‎10‎.‎6‎.‎2018‎ г. at 20:40, Greatest Turk said:

 

Тракийците са местен народ а прабългарите са номади идващи от Азия затова следата им прекъсва някъде и се губи, и няма доказателства явно не са оставили такива. 

От Азия идват гарантирано само османлиите, които със сигурност са номади.

Редактирано от ilianm
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 15.05.2018 г. at 14:08, ilianm said:

Дай да видим поне един източник, отговарящ на твоите критерии за достоверност, който да казва че българите са някакъв вид азиатци

 

On 15.05.2018 г. at 14:10, ilianm said:

Или пък някакъв аргумент че Йордан описва българите по северното Причерноморие...

Пускаш твърдения и скачаш от тема в тема, без нито един аргумент. Само голи твърдения

Илиане, ето ти да четеш на воля http://macedonia.kroraina.com/gibi/2/index.html

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

Теофан:  „През тази година (540) преминал на страната на ромеите синът на Гиесм, Мундо, който произхождал по род от гепидите....След това Мундо отишъл в Константинопол. Императорът го почел богато заедно със сина му, направил го военачалник на Илирик и го отпратил. При пристигането му в Илирик излезли българите в голямо множество, а той потеглил срещу тях и избил всички.”

Някои ще ми каже ли къде точно се намираше  Илирик – Кавказ или Персия? За един приятел питам.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

някоя грабителска бандичка може и да се е подвизавала из Балканите по това време. Все пак кутригурите се моткат из Мизия и Тракия още от 493 г. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Преди 22 минути, Last roman said:

айде без кимерийски измишльотини. Едни тракомани ни стигат :)

 

Напоследък наблюдавам масов спам във фрума от тракомани...

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, новорегистриран2 said:

Напоследък наблюдавам масов спам във фрума от тракомани...

Би ли формулирал  понятието тракоман!...За да не стават недоразумения!

Щото пък аз наблюдавам масов спам от разни азиомани!

Много ми е интересно,като почнат да обясняват,как някакъв предводител хванал народа си за ушите,прекарал го през цяла Азия, и го докарал на Балканите да си спретне  държава,щото Азия му била малка, и разните племета там му пречели, и го гонели,а тука нямало кой да ги посрещте с хляб и сол,щото било обезлюдено......Пълно безумие!

 

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Бобо said:

Би ли формулирал  понятието тракоман!...За да не стават недоразумения!

Щото пък аз наблюдавам масов спам от рязни азиомани!

Много ми е интересно,като почнат да обясняваткак някакъв предводител хванал народа си за ушите,прекарал го през цяла азия 

фактите и хрониките говорят красноречиво за това, че разни народи идват от азия - турци, маджари, хуни, авари, монголи, сармати, българи, алани, и т.н.
тракоманите са тези които следвайки идеологията си отричат фактите и хрониките.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, makebulgar said:

фактите и хрониките говорят красноречиво за това, че разни народи идват от азия - турци, маджари, хуни, авари, монголи, сармати, българи, алани, и т.н.
тракоманите са тези които следвайки идеологията си отричат фактите и хрониките.

Маке...,ти е римляните идват от Азия!Въпроса е кога?!?

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Last roman said:

айде без кимерийски измишльотини. Едни тракомани ни стигат :)

 

Абсурдно е да асоциираме българите с траките,още повече с кимерите.Също толкова абсурдно е да ги асоциираме с народи  прилежащи на хиляди километри,но по-близо хронологически...

Българския народ ,според моето скромно мнение,има едно ядро,което води произхода си именно от териториите прилежащи около Черно море..това ядро навярно има корени както при кимерите,така и при траките,естествено и при скитосарматите...

Ядрото на народа е със понтийско- средиземноморски произход/тука номенклатурата не ми е ясна много ,затова ги сливам/,и това би трябвало вече да е ясно на всички!

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Бобо said:

Маке...,ти е римляните идват от Азия!Въпроса е кога?!? 

Еми римланите не ни интересуват в случая, важното е че за българите си има хроники които описват къде са били и кога са дошли. Това обаче не върви с идеологията на тракоманите.

 

1 hour ago, Бобо said:

Българския народ, според моето скромно мнение, има едно ядро, което води произхода си именно от териториите прилежащи около Черно море..това ядро навярно има корени както при кимерите,така и при траките,естествено и при скитосарматите... 

Еми когато човек сам признава, че мнението му е скромно, тоест не претендира да знае много, то човека следва да не се изказва прекалено смело и да критикува другите. Всеки може да има мнение по даден въпрос, но адекватни са мненията на учените, които са чели повечко, които са написали разни неща, които са били одобрени от други учени, които следват научния метод и т.н. Човек може да си има мнението за българския народ и средиземноморско-понтийското му ядро, но това не променя всички исторически сведения и историята на балканите. Говорим за 1500 години история на Балканите, която няма как да се събере в един ред за българския народ и понтийското му ядро. Голяма част от автохтонците не познават историята и археологията на траките и Балканите, и това позволява лесно да бъдат подвеждани от гурутата-блогъри.  

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...