Отиди на
Форум "Наука"

Демитологизиране на митологизирани герои


Thorn

Recommended Posts

  • Потребител

"....писатели, които подбуждат социално негодувание и съпротива, защото говорят с авторитет, който обществото приема неохотно. Очевидно в този контекст такъв авторитет не е непогрешим, и въпреки това може да бъде автентичен. Толерантността към товорческите умове като потенциално пророчески, дори без готови стандарти и определено без каквато и да е вяра в тяхната непогрешимост, е един от белезите на най-зрелите общества." Нортръп Фрай, "Великият код"

Още приживе част от българската общественост приема революционерите като хаймани - и това е съвсем нормално и в реда на нещата. Може би човек трудно приема как геният съжителства в един "хаймана" / макар, че аз не ги считам за такива/, но фактите са налице. Същото важи и за Вапцаров, когото считам за най-добрия пролетарски поет, независимо, че комунистът Вапцаров е съвсем друг образ, много по противоречив дори и от Ботев , може би.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 2k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Модератор Военно дело
Преди 1 час, Thorn said:

Не съм правил такива инсинуации. 

 

Правиш забранена логическа манипулация, терминът за която е "имаго".

Каквото повикало, такова се обадило! Аз се чудя как още не са те препсували и обвинили в предателство. Нещо което си заслужаваш в пълна норма с това "демитилогизиране". Тези митове са фундамента на всяка държава и народ и който посяга на тях посяга и на държавата и народа. Сред приличните хора тези теми не се обсъждат.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 28 минути, Frujin Assen said:

Каквото повикало, такова се обадило! Аз се чудя как още не са те препсували и обвинили в предателство. Нещо което си заслужаваш в пълна норма с това "демитилогизиране". Тези митове са фундамента на всяка държава и народ и който посяга на тях посяга и на държавата и народа. Сред приличните хора тези теми не се обсъждат.

Въх, уби ма...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

За онези, които намесват поезията на Ботев:

Аз за поезията му не пиша. Тя е въпрос на харесване или не. Някои неща от нея ми харесват, други не толкова, но не сме в литературен форум за да им правим анализи.

Внимание обръщам на дейността му като революционер, конспиратор, организатор на въстание. 

А тя вече е пълен провал и при това напълно закономерен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, Thorn said:

Внимание обръщам на дейността му като революционер, конспиратор, организатор на въстание. 

А тя вече е пълен провал и при това напълно закономерен.

Закономерен като влизането му в затвора в следствие на обирите, нали? 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
1 hour ago, boilad said:

О, една от лъжите сега стана "не особено важна"! Не беше така когато твърдяхме, че криминалните деяния са довели Ботев до затвора. 

Какво стана с борбата срещу пропагандата и неверните твърдения според уводния пост? Или действаме на принципа, че огъня се гаси с огън? Подменяме една измислена реалност с друга. 

Чакай сега. Криминалните деяния са описвани от Захари Стоянов. Който смята Ботев за велик и т. н. Оправдава ги, че такива като Ботев не трябва да се мерят с обикновен аршин ( за тях може :)  ), но не смята за възможно ДА ГИ ОТРЕЧЕ. Прекалено много живи свидетели е имало още.

Влизането в затвора също е факт. 

Аз не съм писал, че заради обирите е влязъл в кауша, въпреки, че това би било доста закономерно, а само че е влязъл. Ти се запъваш, че видите ли, за обирите не са го арестували, а за комунизъм (или по-точно онова, което тогава е минавало за комунизъм). А за мен не е важно за какво са го арестували. Важно е, че се е занимавал с кражби и грабежи, дори и да ги е оправдавал, че са "за делото", а всъщност парите са отивали за издръжка на шайката му (извинявам се за думата, но Кьосето, Дишката, Флореско и т. н. не заслужават някаква друга дума). Но се е занимавал с тях и това е.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 3 часа, Frujin Assen said:

Аз се чудя как още не са те препсували и обвинили в предателство. Нещо което си заслужаваш в пълна норма с това "демитилогизиране". Тези митове са фундамента на всяка държава и народ и който посяга на тях посяга и на държавата и народа. Сред приличните хора тези теми не се обсъждат.

Това заслужава да си го запазя, господин цензоре.

 

Мисля, че имаш пълен шанс да те назначат в Ислямска държава. Те си имат други митове за фундамент, но с кратко преобучение и ще се справиш :). Важното е, че приемаш и споделяш концепцията им.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Значи за Раковски и харченето.Раковски се е   изживявал като български княз в изгнание и се е стремял да поддържа подобен начин на живот.Каляска,въоръжен ескорт от лъскаво облечени конници,представителни дрехи,прислуга,луксозно жилище и т.н.Неговия пример разбира са били сръбските и влашките князе чийто път до престола е мечтаел да повтори.Раковски е имал претенцията да преговаря с тях на равна нога Да широки пръсти  е имал Раковски няма как да се отрече но пък и неговите заслуги че прави от хайдутите революционери няма как да се отрекат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 10.08.2017 г. at 14:37, Thorn said:

Левски е финансирал организацията си с рекет и грабежи,

Няма по света революционна организация дето да не се финансира от рекет и по възможност грабежи, просто няма, и няма да има. То твойто отрича всички национално-освободителни движения по света. Без изключения. Няма сега да ти обеснявам защо е така, но ако се разровиш ще разбереш.Това е някаква форма на съпротива и обикновенно, тия рекетираните и грабените си го заслужават. Минимум. Според маститите учени това е форма на класаово национална съпротива и т.н. И обикновенно е оправдано,и даже желателно да се извършва. Такива работи.

 

On 10.08.2017 г. at 14:37, Thorn said:

 Ботев е бил криминален тип, на когото за нищо не е можело да се разчита и който никога не е имал постоянна или по-продължителна работа,

Какво значи не може да се разчита ? Той своята цел и идея си я следва до края и оттатък. За другите глупости виж горното. Имаме идеалист борил се и умрял за идеята.

 

On 10.08.2017 г. at 14:37, Thorn said:

че Раковски е получавал пари  и ги е харчел не за делото, а за жени,

Това също не е вярно и ти добре го знаеш.

 

On 10.08.2017 г. at 14:37, Thorn said:

че Филип Тотю е абсолютно криминален тип, че Бенковски е мутра по биография и манталитет, че Стамболов отначало пее "не щеме ний богатство, не щеме ний пари", а после затъва до ушите в корупция и далавери, че Драган Цанков пише прословутия мазхар, че Панайот Хитов е водач на шайка, която бие избиратели и заплашва депутати,

Ужас някакъв, чак Стамболов бил далавераджия !!! То бива да послъгваш ама чак пък толкоз ? Я седни прочети за Стамболов. Виж и за другите дето си ги изтипосал. За Хаджи Димитър и Стефан Караджа ме е страх да попитам. Та камо ли за другите Панайот Волов , Бачо Киро и другите.....

 

On 10.08.2017 г. at 14:37, Thorn said:

 

Радко Димитриев изобщо няма право да се поставя заедно с горните , най-обикновен предател и подлога, умрял като куче . 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 51 минути, resavsky said:

Значи за Раковски и харченето.Раковски се е   изживявал като български княз в изгнание и се е стремял да поддържа подобен начин на живот.Каляска,въоръжен ескорт от лъскаво облечени конници,представителни дрехи,прислуга,луксозно жилище и т.н.

Така де.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 1 час, Thorn said:

Това заслужава да си го запазя, господин цензоре.

 

Мисля, че имаш пълен шанс да те назначат в Ислямска държава. Те си имат други митове за фундамент, но с кратко преобучение и ще се справиш :). Важното е, че приемаш и споделяш концепцията им.

Какво е казал Левски? Ако печеля печели цял народ, ако губя, губя само мене си. Покажи ми тия хубави хора, които са постигнали повече от Ботев, Раковски и Левски.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Thorn said:

Прекалено много живи свидетели е имало още.

Аз не съм писал, че заради обирите е влязъл в кауша, въпреки, че това би било доста закономерно, а само че е влязъл.

Свидетели, които не са видели нищо. Единственото за което свидетелстват са слуховете за Ботев. Ще се повторя може би, но няма никакви документи, че такива обири въобще е имало. При това не става въпрос за документи директно уличаващи Ботев, а за независимо свидетелство, че тези обири са извършени. За да ме разбереш правилно, ще се опитам да ти обясня с пример. За случай на фалшифициране на пари със съучастието на Ботев през 1869 г. разказва дядо Паничков..За този случай има и независими свидетелства от епохата, включително и вестникарски известия, които, макар да не свързват случката с Ботев, я потвърждават. Къде са свидетелствата от това време, които потвърждават кой да е от обирите в които уж дейно участие взема и Ботев?

Слуховете тръгват непосредствено след ареста на Ботев, който надявам се стана ясно, че не е по криминални обвинения: "Пръсна се измежду нашите румънски българи слух, че Ботев станал нощен крадец" (Тулешков). Което е лесно обяснимо с нравите на епохата; няма как на човек, който е арестуван да му е чист косъма. За тези съмнения прерастнали в слухове може да е помогнала и чистата случайност - Иван Вазов пише, че в нощта преди ареста на Ботев бил обран някакъв търговец, правейки явен намек за връзка между двете събития.

Темата се позатрупва и явно разчиташ на мързела на читателите, че няма да тръгнат да ровят. Аз обаче дословно съм цитирал на предната страница какво си писал по въпроса.

Редактирано от boilad
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Киро Тулешков е участвал, а той е основен информатор на Захари Стоянов. 

А да беше само фалшификацията на пари - и тя си е сериозно престъпление по всеки кодекс.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Thorn said:

Киро Тулешков е участвал, а той е основен информатор на Захари Стоянов.

Пак започваш с фантазиите!

Цитирай

Бае Киро говори, че няма известие от тая работа, но ние знаеме от вярно място, че с неговата ръка е написано писмото под диктовка на Ботйова.

Става въпрос за изнудването на Петраки Симов.

Редактирано от boilad
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
1 hour ago, Frujin Assen said:

Какво е казал Левски? Ако печеля печели цял народ, ако губя, губя само мене си. Покажи ми тия хубави хора, които са постигнали повече от Ботев, Раковски и Левски.

Alexander_II_of_Russia_(Nikolay_Lavrov_0

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

И после рев "Еди кой си е руски/сръбски/гръцки шпионин, той не е патриот, продал и България".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, Thorn said:

Alexander_II_of_Russia_(Nikolay_Lavrov_0

Този без Левски ,Раковски и Ботев нищо нямаше да направи. А и той го е правил за Русия, както се оказа в последствие, не за нас, нали усещаш тънката разлика. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Frujin Assen said:

И после рев "Еди кой си е руски/сръбски/гръцки шпионин, той не е патриот, продал и България".

Ами на черното бяло не мож каза!:ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А честито българе!!!

 

Някой да изпитва още съмнения за мотивите за темата ?

 

Ся , аз като не разбирам от история и ИРАЦИУМИ  да попитам. След като Левски , Ботев и Раковски са "демитологизирани" , национални герои ли са още или не ? Ако вече не са да се огледаме за други. То между нас не останаха , та остава да си заемем. Сетих се за едни - " 28 - те панфиловци " . Таман докато ги демитологизират един по един ще изкараме бая време с тях.:ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Изброените са направили едно въстание, което се е провалило. Факт.

Александър е освободил България - също факт.

Ако това не ви харесва, този факт характеризира вас, а не историческата ситуация тогава.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
1 hour ago, Frujin Assen said:

И после рев "Еди кой си е руски/сръбски/гръцки шпионин, той не е патриот, продал и България".

Къде е този рев?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
1 hour ago, bulgaroid said:

Този без Левски ,Раковски и Ботев нищо нямаше да направи. А и той го е правил за Русия, както се оказа в последствие, не за нас, нали усещаш тънката разлика. 

Защо смяташ, че без тях нищо е нямало да направи? Те без него нищо не са направили, освен че с пролятата кръв на едно предваритело обречено въстание са му дали повод да воюва. Русия е водела поне десет войни с Турция преди това и една след това без да са и били необходими "Левски ,Раковски и Ботев"  за да направи "нещо".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ама и един като шаран захапа въдицата. Ма харесва ми .:)

И аз съм един , все прибързвам и не си дописвам постовете.:117:

Аз понеже съм новорегистриран исках със закъснение , извинявам се , да честитя приемането на България в ЕС и НАТО.

 

Честито БЪЛГАРИ .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колко пъти съм се чудил и мислил , какво е толкова е вдъхновило дядо Вазов да напише ?

.................................................................

Нека носим йоще срама по челото,

синила от бича, следи от теглото;

нека спомен люти от дни на позор

да висне кат облак в наший кръгозор;

нека ни отрича исторйята, века,

нека е трагично името ни; нека

Беласица стара и новий Батак

в миналото наше фърлят своя мрак;

нека да ни сочат с присмехи обидни

счупенте окови и дирите стидни

по врата ни още от хомота стар;

нека таз свобода да ни бъде дар!

Нека. Но ний знаем, че в нашто недавно

свети нещо ново, има нещо славно,

що гордо разтупва нашите гърди

и в нас чувства силни, големи плоди;

защото там нейде на връх планината,

що небето синьо крепи с рамената,

издига се някой див, чутовен връх,

покрит с бели кости и със кървав мъх

на безсмъртен подвиг паметник огромен;

защото в Балкана има един спомен,

има едно име, що вечно живей

и в нашта исторйя кат легенда грей,

едно име ново, голямо антично,

като Термопили славно, безгранично,

що отговор дава и смива срамът,

и на клеветата строшава зъбът.

.....................................................................

 

Колко печален и сринат е българския дух !!!!!

Редактирано от Христо Спириев
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...