Отиди на
Форум "Наука"

Настройка на Оптиката на телескоп


Recommended Posts

  • Потребител

Наскоро си купих рефракторен телескоп. Нов съм в астрономията и нямам никакъв опит.


Някой може ли да ми да даде съвет поради какви причини не мога да видя
нищо? Всичко е размазано, независимо от лещите които ползвам.


На отворен прозорец, при ясно небе, през деня и вечерта. Пробвах с
Луната но дори не се вижда светлина, всичко е тъмно и размазно (разбира
се капака е махнат)



Не знам как да бъде настроен.


Ако някой може да ми даде съвет защо се получава това и нищо не се вижда? :(

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами виж в инструкциите какво пише за фокусиране и колимиране (така се нарича настройката на оптиката).

Ако се съди по ника, който си избрал, телескопът е рефлекторен ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мерси Дорис, за съжеление няма никакви инструкции. Само как се сглобвява, малко по малко започнах да му хващам принципа. Но за момента е много трудно да видя даже луната. :)

Иначе да, Рефлекторен (Винаги бъркам с Рефракторен) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Никът ли ти е модела?



Дай точния ако не



Рефлекторния има огледало - рефлектор



http://www.celestron.com/c3/images/files/downloads/1180626153_astromaster2106.pdf

Ще се оправиш ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здрасти, мерси за линка с инструкции. Модела ми е Celestron 114eq. (Reflector).

Пробвах първо да фокусирам сградата, която е отсреща и успях. След това пробах с Луната, беше в обхвата на finder scope, но не нищо повече.

Ще пробвам пак. Ако можеш някакъв конкретен съвет а ми дадеш бих бил много благодарен :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Нищо, с възможните настройки да си поиграеш според мене (щом си фокусирал сградата, значи всичко е ок), като помниш или пишеш какво правиш /ако е сложно/. Ако е пред мене - ок, ма така...



Може ли да не си успял "да я уцелиш"? Да насочиш точно демек?



Щом е тъмно и капаци няма...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, мисля чене мога да я нацеля. Не очаквах да е толкова трудно. Особено с Луната.
Понеже гледам от стая (На отвворен прозорец), предполагам че е по-добре да е при огасено осветление нали?

Лещите, които имам са Barlow 3x и Erecting Eyepiece 20mm, гледам да ползвам само 20 мм, дали това е правилно?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Използвай окуляра с най-малко увеличение и насочващия телескоп. Не разбутвай статива. Аз имам телескоп с много по-малко увеличение и пак ми трябва време за да нацеля Луната. Възможно е да има нужда от колимиране. Има нужда и от ясно време....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно сега пробвам. Имам леща 4мм, това е най-малката. Само нея без Barlow?



Най-странното е че с насочващия на момента я оцелвам и в момента в който погледна през окуляра - нищо.
А със сградата отсреща успях да фокусирам...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сградите имат доста по-голям ъглов размер, за това по-лесно се уцелват. Пробвай пак с някоя по-далечна сграда да я хванеш на фокус, а после извърти нагоре към небето.

Ето тук:

http://forum.starrydreams.com/

има доста хора, които разбират от големи телескопи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Успях! Най-накрая успях да фокусирам и видях Луната! Много мерси на всички, които помогнаха! Успехи в преглеждането на небето! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

:good:

Успех и от нас! :)

Убеден съм, че е мн интересно...

На теб 10x феедбека

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Потребител

Аз имам същия проблем. Преди 3 седмици си купих телескоп на National Geographic Goto 70/350 и луната се вижда като бяло петно.. Някой да може да ми помогне ???

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Такова ли си купила? Браво. Чети упътването, друго не мога да ти кажа. Щом виждаш луната, добре. Можеш ли да настройваш докато гледаш?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

Здравейте,

Имам един проблем и търся помощ. Намирам обект с Finder-а, слагам кой да е окуляр на мястото му, фокусирам и всичко е наред. Даже качеството на изображението надминава очакванията ми. Махам окуляра, слагам леща на Барлоу и същия окуляр и.....нищо, няма изображение. Колкото и да фокусирам, каквото и да правя, просто няма. Пробвах с друга леща на Барлоу, имам две - 1,5х и 3х. Пробвах и с двете по отделно с различни окуляри, фокусирах размествах, слагах двете лещи една след друга.....не и не. Някой може ли да ми даде съвет? Предварително благодаря!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...