Отиди на
Форум "Наука"

"Приключението на Мануил Комнин с българина” според Михаил Сирийски


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Още едно предложение - през 1166 г. Стефан Неманя се провъзгласява за велик жупан на Сърбия. Това води до сблъсък между него и братята му, подкрепени от императора с гръцко-франкско-турски отряд. Който е разбит от Неманя, вярно на следващата година и вярно - няма сведения Мануил да го е предвождал лично в битката. Но на фона на останалите обсъждани разминавки пак не е много далече като време и объркването да е на сърби с българи. Или пък в бунта на Неманя да са участвали и български бунтовници от западните краища.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 54
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор
Преди 17 часа, Warlord said:

Още едно предложение - през 1166 г. Стефан Неманя се провъзгласява за велик жупан на Сърбия. Това води до сблъсък между него и братята му, подкрепени от императора с гръцко-франкско-турски отряд. Който е разбит от Неманя, вярно на следващата година и вярно - няма сведения Мануил да го е предвождал лично в битката. Но на фона на останалите обсъждани разминавки пак не е много далече като време и объркването да е на сърби с българи. Или пък в бунта на Неманя да са участвали и български бунтовници от западните краища.

Проблемът пред такава аналогия е, че бай Михаил Сирийски не го е еня за действията на Мануил на Балканите или в Италия. Той се вълнува (разбираемо) от операциите ми в Анатолия и Ориента и пише за тях.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

А, хм, Аспандиат, можем ли да се доверим на хронологията у Михаил Сирийски относно инцидента на император Мануил с българина? Имам предвид не точната дата, а самата последователност на събитията, защото у близкоизточните автори тя също често е объркана, особено когато става въпрос за събития в Константинопол или по-далеч из Европата... 

Струва ми се добра идея и да се провери как е изписан "българин" в сирийския оригинал, защото понякога стават грешки.

Поздрави! Извинявам се за по-острия си тон, който съм показал преди години в темата, но явно съм бил провокиран от нещо друго в друга тема ☺️

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 15 часа, Mont Ferrand said:

А, хм, Аспандиат, можем ли да се доверим на хронологията у Михаил Сирийски относно инцидента на император Мануил с българина? Имам предвид не точната дата, а самата последователност на събитията, защото у близкоизточните автори тя също често е объркана, особено когато става въпрос за събития в Константинопол или по-далеч из Европата... 

Струва ми се добра идея и да се провери как е изписан "българин" в сирийския оригинал, защото понякога стават грешки.

Няма кой да направи справката, защото у нас няма и поне един специалист, който да превежда от сирийски. А и факсилимето със сирийския текст го няма по нашите библиотеки.

Инак през 2009 г. академичното издателство Gorgias Press издаде 11-томна поредица на хронографията, включваща факсимиле на сирийския текст (том 1), факсимиле на сирийския текст, публикуван от Шабо (том 10), тритомния превод на френски на Шабо (том 2-4), трите текста на арабската версия (том 5-7), двата издадени текста на арменската версия (том 8I и 8II) и френския превод на арменската версия на Виктор Ланглоа от XIX век, базиран обаче на друг ръкопис (том 9). По ирония на съдбата и до ден днешен единственият превод на труда на Михаил Сирийски на западен език си остава този на абат Шабо.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Глобален Модератор

Както бях обещал преди доста време - анализ на историята на Мануил с българина. От стр. 46 на pdf файла нататък.

Древните и средновековните българи в сирийските и сирийско-арменските извори.pdf

Ако файлът се не отваря или сваля, тук е на свободно сваляне: "Древните и средновековните българи в сирийските и сирийско-арменските извори": http://journals.uni-vt.bg/epohi/bul/vol27/iss2/

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...