Отиди на
Форум "Наука"

Нови мнения

Показване на цялото съдържание публикувани през последните 44 дни.

This stream auto-updates

  1. За последния час
  2. Официалното съобщение на песков е, че на путин е доложено за ареста на иванов. Това е по въпроса. Като всеки параноичен бандит путин се пази да оставя следи. Във всички случаи него го информират. Между другото след потопа в русия той изчезна в бункера и никакъв го няма. Сега пък го е страх от новите ракети и едва ли скоро ще се появи. От всичките разни версии за ареста циркулира и украинската следа. Иванов имал тайна връзка с украинците и им давал координати за удари в Мариупол, за да прикрива (след ударите) какво е имало вложено в строежите, които вече е отчел. Ето го тук този герой как се хвали за черния храм на сатаната, който той построи и за реликвите (водещата добре обяснява термина реликва) - „фуражка Гитлера“.
  3. Потърси сериала "Излъжи ме" с Тим Рот. В него частен детектив притежава таланта да засича микрореакциите на човешкото лице.Тези микрореакции протичат за части от секундата и само очите на една шепа хора в света могат да ги виждат. С този си талант частният детектив разпознаваше неуловими иначе настроения и реакции на заподозрените в престъпления и дали го лъжат... Съвременните фотоапарати също могат да засичат микрореакциите. Пуснете си примерно двадесет кадъра един след друг на човешко лице...
  4. Днес
  5. Taкa e, но гърците също са наричали всички източни конни народи скити, включително българите. По-късно използват дори тoурки (за маджарите нпр.). Вероятно са нямали предвид определен етнос, а някакви външни сходства или критерии. Дори не езадължително да са езикови, както е случая със унгарците. Пс. Срещал съм някъде, че траките са приравнявани със скитите на някакъв исторически етап. Относно македоните, ето един цитат – „ Съгласно разказа на Херодот в Македония обитавали траките бриги (Hdt. VI, 45), които разбили персийската войска, предвождана от Мардоний, в похода срещу Елада през 492 г.пр.Хр. Той казва, че навремето бригите живеели в Европа заедно с македоните, като именно те - бригите, след като преминали в Мала Азия, се нарекли фриги (Hdt. VII, 73). Така се оказва, че именно траките бриги са едни от дълбоките корени, от които се развива по-късно държавата на македоните.“
  6. УСПЕХ: Пилотираният кораб Шенчжоу-18 излетя към станция Тянгон! Кадър от днешното изстрелване. Photo credit : CNSA 25 април 2024 г. 16:55 ч. Светослав Александров. Днес в 15:59 ч. българско време бе проведено успешно изстрелване на космическата ракета на Китай “Лонг Марч-2Ф” с пилотирания кораб “Шенчжоу-18”. Тричленният екипаж на кораба се очаква да престои около половин година на орбиталната станция “Тянгон”, като в хода на мисията астронавтите ще отгледат риби! По традиция властите на Китай обявиха имената на астронавтите едва в последните часове преди старта. Командирът на “Шенчжоу-18” е ветеранът Йе Ганфу, който през 2021 г. летя в космоса на борда на “Шенчжоу-13” и днешният полет е втори за него. “Първият полет за мен бе изпълнен с вълнение, защото аз осъществих своята мечта, както и с любопитство и очаквания. Този път обаче полетът ми се усеща като мисия – с отговорности, изпитания и дълг”, сподели Йе преди старта. Йе е придружен от Ли Кон и Ли Гуансу, които днес за пръв път излетяха в космоса. След като тримата се скачат с “Тянгон”, на борда на станцията те ще бъдат посрещнати от екипажа на кораба “Шенчжоу-17”, състоящ се от астронавтите Тан Хонбо, Тан Шенцзе и Цзян Синлин. До няколко дни “Шенчжоу-17” с двамата Тан и Цзян ще се завърне на Земята. Йе и двамата Ли ще изпълнят ред експерименти в областта на биологията през следващата половин година. Един от най-интересните представлява малък аквариум с обем от 1.25 литра. В него астронавтите ще създадат проста екосистема с водорасли и ще се опитат да отгледат малки рибки от вида данио. Макар че на пръв поглед опитът изглежда прост, това се очертава да е голяма стъпка напред към отглеждането на гръбначни животни в космоса. Китайската медия Синхуа ни информира, че в бъдеще космическите жители ще могат да се хранят с прясна риба, отгледана в орбита. Ще бъде изпълнен и опит с отглеждането на растения, като целта е наблюдаването на промени във функцията и генната експресия. Очаква се да бъдат получени над 100 семена от Arabidopsis thaliana, след което те ще бъдат замразени при -80oC и върнати на Земята за по-нататъшен анализ. Видеозапис от днешното изстрелване: https://cosmos.1.bg/space/2024/04/25/shenzhou-18-launches/
  7. Въпросът е до конвенция. Ако почнеш с някаква сигнатура, трябва да караш с нея до край. Някога, в по-старите книжки често се срещаше именно такава форма. Стандартно евклидово пространство (+1,+1,+1), и само добавяш време без да променяш нещо друго, правиш минимални промени: (-1,+1,+1,+1), като времето го слагаш като нулев индекс (срещаше се и като четвърти индекс, накрая). После се появи Хокинк и компания, и обърнаха знака Просто трябва да свикнеш и да знаеш какво да очакваш. Знаците в сигнатурата само променят знака на квадрата на интервала, но на него му е все едно, щото е комплексен. Да, дължи се на стойностите на метричният тензор, които формират ненулева кривина в ОТО, и нулева в СТО. Повече яснота за философията по отношение на лоренцовото скъсяване би ти дала геометрията на Минковски. Там всеки наблюдател си е нормален от всякъде, просто отправните им системи са завъртяни в 4-мерното пространство и време на ъгъл, определен от взамната им скорост. Реално когато илюстрираш с чертежи, рисуваш осите им Х паралелни, но в пространство-времето те не са (поради ъгъла), и тази видима паралелност се получава от факта, че всеки мери само в собствената си система, и наблюдава в нея пространствено-времевата проекция на отсечките и интервалите на другия. И тъй като проекциите са по-малки от 4-размерът, имаш тези скъсявания. Ако двамата наблюдатели са взаимонеподвижни, тогава и оста Х, и времевата ос ще са им паралелни, и всеки 4-размер (дистанция между две събития) за единия (линеен + интервал) ще съвпада с този за другия. Но когато са взаимоподвижни, един и същи 4-размер на всеки от тях ще се проектира върху осите с различна проекция, 4-размер оформен от едновременни събития в системата на единия (формиращи интервал и дистанция) ще се проектират в системата на другия като по-къса дистанция, от там и скъсяването. Нямаш физическо въздействие, за това и казвам, че инерциалното движение е само състояние (статично завъртане в пространство-времето). Сега, ако имаш сблъсъци, ъгълът на въртене ще се променя, защото имаш неинерциално движение, но това не променя горната логика. И по тази логика може да разглеждаш измерения само в системата на конкретен наблюдател. В системата на другия осите имат други направления, измеренията геометрично са различни. Затова и не ми харесва твоят подход който се вторачва в конкретни измерения...
  8. И на един красив слънчев ден ще се реши и проблемът с муницията. Това ограничава сега тези бойни самолети да стрелят ако ще в продължение на часове... Лазар ще реши проблемът.... https://ru.wikipedia.org/wiki/Boeing_YAL-1 За тази ситема се говори от 20 години вече...Ако търсиш по гуглето само тези излизат.... Липсата на прясна информация едно означава...... Ще видим в следващата СВ.
  9. Вчера
  10. Кой от правителството ще ходи да посписва световното пандемично споразумение със и за СЗО на 28. май сега, след месец? Всички мълчат и няма никакво обсъждане, нима вече е решено?
  11. О.Т. В една фейсбук група за земноводните и влечугите един от админите написа, че в България има само 5 вида отровни змии, като 3 от тях се срещат доста рядко. И че нито един от тях не е смъртоносен освен в много редки случаи и при специфични условия. Това не означава, че са безопасни, а само че отровата им не е толкова силна или опасна поне за здрави възрастни и е изключително глупаво да бъдат избивани от невежество.
  12. Като цяло в България змиите обикновено излизат от дупките си през март, април или май и е време да се подготвим с този материал за нашата евентуална среща с тях
  13. През последните 14 години четири елемента, са добавени в Периодичната система на Менделеев: Тенесин (Ts) - открит през 2010 г. в Обединения институт за ядрени изследвания в Дубна, Русия. Московий (Mc) - синтезиран през 2015 г. в сътрудничество между Обединения институт за ядрени изследвания в Дубна и Националната лаборатория "Лорънс Ливърмор" в Калифорния, САЩ. Оганесон (Og) - синтезиран през 2017 г. в Обединения институт за ядрени изследвания в Дубна. Лоунсий (Lv) - синтезиран през 2020 г. в Обединения институт за ядрени изследвания в Дубна. Важно е да се отбележи, че тези елементи са изкуствено създадени в лаборатория и не се срещат в природата. Те са изключително нестабилни и съществуват само за части от секундата. Добавянето на тези елементи е резултат от интензивни научни изследвания, които разширяват нашето разбиране за атомната структура и свойствата на материята.
  14. MenteeBot на израелската компания Mentee Robotics се отличава с интегриран AI от самото начало на проектирането си. За разлика от други хуманоидни роботи, при които AI се внедрява допълнително, MenteeBot е създаден с фокус AI да се учи в движение. Този подход му позволява да изпълнява широк спектър от задачи с висока прецизност и гъвкавост. MenteeBot е способен да се адаптира към различни условия и да учи нови задачи. Предвижда се използването му като домашен помощник и в складов бизнес.
  15. Един приятел имаше почти 1 към 1 пръстен с твоя и неговия го определиха като рим 5ти век
  16. Могилната култура не е от осмо хилядолетие, а е по-нова, и е свързана със степняците-индоевропейци от Ямна, които я носят от степите в началото на бронзовата епоха. Разцвета й е през желязната епоха, а монументалните подмогилни храмове са основно от елинистичния период.
  17. Японската мисия SLIM преживя и третата си лунна нощ Снимка на лунната повърхност, заснета вчера от SLIM. Photo credit : JAXA 24 април 2024 г. 08:00 ч. Светослав Александров. На 23-ти април екипите на Японската космическа агенция (JAXA) отново успяха да се свържат с лунната мисия SLIM, което е показател, че тя е оцеляла за трети път след двуседмичната нощ на естествения ни спътник. Беше получена и тази снимка на лунната повърхност. Тъй като понастоящем на Луната е пладне, повърхността е изключително ярка, а сенките са къси. Ръководството на мисията е изненадано от факта, че SLIM все още работи и поддържа основните си функции, тъй като това не бе очаквано, особено след три лунни нощи. Понастоящем специалистите анализират кои компоненти са запазени и кои са с влошена работоспособност. Това ще позволи бъдещите мисии да бъдат направени още по-устойчиви. https://cosmos.1.bg/space/2024/04/24/slim-wakes-up-again/
  18. Последната седмица
  19. На мен ми е по-интересно какво щеше да се случи с Япония - Ако Русия беше стигнала и влязла в Япония през ВСВ? Щяха днес да са повече като Северна Корея или повече като Китай или нещо друго.
  20. Вояджър 1 отново работи! Междузвездната мисия на НАСА изпраща инженерни данни към Земята На илюстрацията: “Вояджър 1” е в междузвездното пространство. Image credit : NASA/JPL-Caltech 23 април 2024 г. 17:15 ч. Светослав Александров. Нищо на този свят не е вечно и всяко нещо си има край. Но за 46-годишната и първа междузвездна мисия на човечеството “Вояджър 1”, този край още не е дошъл. Екипът на НАСА преодоля сериозния компютърен проблем, възникнал в края на 2023 година, и “Вояджър 1” отново изпраща към Земята инженерни данни (т.е. информация за състоянието на бордовите системи). Скоро апаратът ще възобнови и научната си дейност. Компютрите на междузвездните мисии “Вояджър 1” и “Вояджър 2” са уникални машини. Този на “Вояджър 2” държи рекорд в Гинес за най-дълго работилият компютър в историята на човечеството, без да бъде изключван (над 43 години), а този на “Вояджър 1” държи рекорд като най-отдалеченият от Земята компютър. Разбира се, компютрите са доста по-слабички в сравнение с тези, които използваме в ежедневието. Създадени са от преди епохата на DOS! Общата им компютърна памет възлиза на 69.63 килобита – което в днешно време е достатъчно за съхранението на една снимка със средно качество във формат jpeg. Научните данни се съхраняват на магнитна лента, а не на HDD или SSD, като максимумът записани данни е 67 мегабита. Компютрите са в състояние да изпълняват 81 000 инструкции в секунда, което е внушително число… само където модерните смартфони са хиляди пъти по-бързи от това. През месец ноември с компютъра на “Вояджър 1” възникна проблем, вследствие на който космическият апарат престана да изпраща към Земята смислена информация. Апаратът комуникираше, т.е. можеше да получава и да излъчва радиосигнал, но постъпващите данни бяха безсмислена поредица от нули и единици. Тъй като “Вояджър 1” се намира на разстояние почти един светлинен ден от Земята (22 светлинни часа), диагностиката и решаването на проблема не бе лека задача. Радиосигналът пътува от Земята до междузвездната мисия в продължение на 22 часа и също толкова време отнема обратният път – от “Вояджър 1” до наземното ръководство. И това са само част от трудностите. Ръководствата за работа с “Вояджър 1” представляват пожълтели хартиени документи от 70-те. Програмирането не е тривиална задача – не се работи на Python и Java, нито на C/C++. Част от софтуера е написан на асемблер, друга – на Fortran 5. Но усилията на екипа на НАСА най-после се увенчаха с резултат. Специалистите установиха, че е повреден чип, отговорен за съхраняването на информация. Естествено, “Вояджър 1” е твърде далече и няма как чипът да бъде подменен с друг. Единственият шанс бе да се измисли софтуерна кръпка, която заобикаля чипа. Софтуерът, който доскоро бе записан на този чип, трябваше да бъде прехвърлен на друго място във FDS паметта, но нито една друга локация не е толкова голяма, че да побере този код. Затова екипът измисли план кодът да бъде разделен на части и прехвърлен в различни сектори на FDS паметта. На 20-ти април на Земята постъпи първата информация от апарата след внедряването на решението. Резултатът е положителен – “Вояджър 1” отново работи и изпраща смислена информация за състоянието на бордовите системи! През следващите няколко седмици екипът ще премести и останалата част от софтуера към работещите сектори на паметта, което ще позволи на “Вояджър 1” да започне да излъчва и научни данни. За повече информация: НАСА https://cosmos.1.bg/space/2024/04/23/voyager-1-works-again/
  21. Слънчева платноходка на НАСА ще излети в космоса тази седмица На илюстрацията: слънчевата платноходка Advanced Composite Solar Sail System. Image credit : NASA 22 април 2024 г. 21:30 ч. Светослав Александров. Ако всичко мине по план, тази седмица частна ракета “Електрон” на фирмата Рокет Лаб ще изведе в космоса “слънчева платноходка” на НАСА. Апаратът ще тества концепция за придвижване, която може да доведе до нови, по-бързи и по-бюджетни мисии до Луната, Марс и по-далече. Изстрелването е насрочено най-рано за 24-ти април в 00:30 ч. българско време. “Платноходката” на име Advanced Composite Solar Sail System ще сподели пътешествието с корейския спътник за наблюдения на Земята NEONSAT-1. Какво представлява концепцията за придвижване “слънчево плаване”? Светлинните фотони оказват налягане върху гигантско платно и по този начин те задвижват космическия апарат. Правя обаче важно уточнение – това не е задвижване посредством слънчевия вятър, който представлява заредени частички, реещи се в околослънчевото пространство. Светлината е тази, която избутва платното. Първата историята “слънчева платноходка” бе японската “Икарос”, която на този принцип през 2010 г. летя успешно до Венера. Същата година НАСА изстреля в орбита малък апарат “НаноСейл-Д”, който на 20 януари 2011 г. разгърна експерименталното си платно. След това на 20 май 2015 г. и на 25 юни 2019 г. неправителствената организация The Planetary Society изпрати в орбита мисиите “Лайтсейл-1” и “Лайтсейл-2”, като те бяха изключително успешни. Миналата година и Русия се опита да проведе експеримент в орбита със “слънчево плаване”, но разработеният от университета МГТУ “Бауман” спътник “Парус-МГТУ” не успя да разгърне платната си непосредствено след освобождаването му в космоса. Сега, ако НАСА успее, Advanced Composite Solar Sail System ще трябва да бъде въведен в околоземна орбита с височина над земната повърхност около 950 километра – два пъти по-голяма височина в сравнение с тази, която поддържа Международната космическа станция. Така остатъците от земната атмосфера няма да пречат на работата на платното. Разгръщането му ще бъде осъществено два месеца след изстрелването, когато ръководството на мисията провери работоспособността на всички системи. Защо концепцията за “слънчево плаване” е важна за човечеството? Както поясняват от The Planetary Society, по този начин космическите апарати ще могат да работят в комплексни орбити без преразход на гориво. Такъв тип мисии например биха били полярни разузнавачи – т.е. които ще кръжат непрекъснато над полюсите на Земята, Луната или Марс. Но най-вълнуващото е, че “слънчевото плаване” отваря възможността за създаването на изключително бързи космически апарати, които ще могат да посещават далечни обекти – примерно планетите от Външната слънчевата система като Уран и Нептун. С конвенционални технологии това би отнело години, даже повече от десетилетие. Има концепция и за смели мисии, които биха се отдалечили от Слънцето на голямо разстояние, достатъчно, за да се използва неговата гравитация като леща с цел да се заснемат подробни снимки на извънслънчева планета. Ако концепцията сработи, на тези фотографии ще се визуализират обекти с размер около 10 километра. Мисии, работещи с концепцията “слънчево плаване”, биха могли да посетят енигматичните тела от Облака на Оорт, който се простира на разстояние от нас между 2 000 до 200 000 астрономически единици. Но най-голямата цел би била мисия до Проксима Кентавър – най-близката до нас звезда. Организацията Breakthrough Starshot предлага да се използват мощни лазери, за да се ускорят космически апарати до 20% от скоростта на светлината. Имайки предвид, че разстоянието между нас и Проксима Кентавър е 4.24 светлинни години, апаратите ще достигнат целта си за около 20 години. НАСА вече разглежда възможности за “екстремно” слънчево плаване с цел междузвездни полети. Дори и без лазери, посредством облитане на Слънцето един лек апарат от типа CubeSat може да достигне 0.1% от скоростта на светлината. Така полетите до Уран и Нептун вече ще отнемат месеци, междузвездното пространство ще бъде достигано само след няколко години, а разстояние от 1000 астрономически единици ще бъде прекосявано за по-малко от две десетилетия. https://cosmos.1.bg/space/2024/04/22/nasa-solar-sail-spacecraft-preview/
  22. Именно, недостатъчната информация ( разни неща се прикриват, твърде са завоалирани и/или са строго секретни ), съчетано със изхвърлянията в стил соц ме кара да бъда недоверчив към всички данни постъпващи от Китай. Но във всеки случай, най-малкото е че имат голям потенциал ако се наложи. Заявяват си претенциите да бъдат първа сила в региона, и на САЩ и особено на тайванци и японци хич не им е хубаво.
  23. Или френски или чрез Орбан....Той ПАКШ си строи едновременно 2 руски реактора....До колкото знам....
  24. Мнозинството българи със сигурност нямат намерение да се бият в каква да е война, не биха се били във война на нато и особенно срещу Русия. Виж, срещу Турция има повече поне на думи патриоти.Срещу сърбия и румъния още повече.
  25. Илия Павлов беше убит,защото искаше сам да прави бизнес и без "напътствията" на държавата...
  26. Аз също скоро се чудих дали има такава услуга и се оказа, че има, но не малко скъпичко. Ето тук се дават 10 различни услуги, в който даваш книгата, те ти я принтират и подвързват като книга: https://www.shopify.com/blog/print-on-demand-books Ето тук пък може да се съмоиздаваш и да правиш същото, но минимум 4 бр. трябва да се поръчват от копие. https://ridero.eu/en/sys/services/print/
  27. Китай създаде нов отдел за информационна война под прякото командване на висшия си военен орган и започна най-голямото преструктуриране на въоръжените сили от осем години насам. Преминаването на единицата за информационната война под прякото командване на Централната военна комисия - висшият орган на Комунистическата партия и държавата, който контролира Народноосвободителната армия (НОАК) - ще даде на китайския лидер Си Дзинпин още по-пряк контрол над армията. Новият отдел ще има за цел "да ускори военната модернизация и ефективно да изпълнява мисията на народните въоръжени сили в новата ера", заяви Си на церемония в Пекин в петък. Единицата ще бъде извадена от Силите за стратегическа поддръжка, които бяха създадени преди осем години като нов клон на НОАК, обединяващ отделите за информационна, кибернетична и космическа война в рамките на предишното преструктуриране на армията на Си, се посочва в изявление на военната информационна служба. Космическите и кибернетичните сили също ще бъдат включени в нова командна структура, като по този начин де факто ще бъдат премахнати Силите за стратегическа поддръжка. Усилията на Пекин за по-нататъшно укрепване на НОАК се наблюдават отблизо на фона на политиките на Китай да оспорва господството на САЩ в Индо-Тихоокеанския регион. Китай вече видимо заплашва свои съседи в териториални спорове. https://t.me/drmjournal/8094
  1. Зареди още активности

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...