Отиди на
Форум "Наука"

Опиум ли е религията?


Recommended Posts

  • Потребител

Добре Spiritus, мисля, че е ясно и за двама ни, че когато християнството се самоопределя със аксиоми няма да ползва думи с негативен смисъл, като опиум. Но кажи ми, не смяташ ли, че религиозният човек има нужда от своята доза добротворчество? Няма ли религиозния човек нужда редовно да посещава църква, да се моли, да отдели време за някого или нещо, както го съветва религията? Не носи ли това чувство за удовлетвореност, комфорт, релаксация, щастие? Не носи ли неизпълняването на този режим на чувство на неспокойство, раздразнителност, нещастие? Не са ли това симптомите на абстиненция?

Далеч съм от мисълта да придавам негативен отенък на вярата използвайки тези думи, но да поемаш наркотик не значи непременно да забиваш игла във вените си. И е редно да си даваме сметка за физиологичното и психологическо въздействие на заобикалащия ни свят за да различаваме онова, което наричаме наша воля и онова, което е предопределено от обстоятелствата и дори инстинктите ни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никак ксефофобски не звучи, че религиозните хора са без ум, ксенофобията доколкото знам е омраза към чуждите, респ. към чуждите етноси. Поетът е арабин и е заобиколен от араби е има и селджуки и перси все мюсюлмани, както и араби християни, както и други християни и евреи. Пак не разбирам?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е непременно на етническа основа. Ксенофобията се изразява и към социални, икономически, културни или етнически групи, като различията се приемат като предтекст за непълноценност, като споменатата липса на ум.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре Spiritus, мисля, че е ясно и за двама ни, че когато християнството се самоопределя със аксиоми няма да ползва думи с негативен смисъл, като опиум. Но кажи ми, не смяташ ли, че религиозният човек има нужда от своята доза добротворчество? Няма ли религиозния човек нужда редовно да посещава църква, да се моли, да отдели време за някого или нещо, както го съветва религията? Не носи ли това чувство за удовлетвореност, комфорт, релаксация, щастие? Не носи ли неизпълняването на този режим на чувство на неспокойство, раздразнителност, нещастие? Не са ли това симптомите на абстиненция?

Далеч съм от мисълта да придавам негативен отенък на вярата използвайки тези думи, но да поемаш наркотик не значи непременно да забиваш игла във вените си. И е редно да си даваме сметка за физиологичното и психологическо въздействие на заобикалащия ни свят за да различаваме онова, което наричаме наша воля и онова, което е предопределено от обстоятелствата и дори инстинктите ни.

По принцип човек ако е много влюбен и замаян от любов може да се използва думата опиум, но в положителен смисъл, като нещо естествено. Или будистите при които крайната цел е постигането на нирвана - състояние на духовно развитие, висша благост, удовлетвореност и въобще като един благ опиум(макар че и с това не трябва да се прекалява според християнството, т.е. трябва да се запази самообладание и безстрастие).

Иначе за крайно развития религиозен човек не е толкова нужно постоянно да ходи на църква, при висшо духовно ниво църквата трябва да е в самия него, т.е. без материалност да се чувства все едно е в храм на Бог, а молитвите да бъдат като дишането - така пише в някой християнски текстове, макар че даже и за вярващите това звучи твърде далечно от тях(все пак малко са толкова духовно развитие), пък за нехристияните звучи фантастично.

Но да стъпим на земята - примерно за мене и други вярващи които познавам(някой от които доста напреде в християнското учение и духовно развитие) не носи чак такава удовлетвореност и комфорт, пък какво остава за релаксация и щастие. Все пак това не е най-важното нито е най-същественото в християнството, знам християни които много ходят на църква и участват в църковния живот, но на практика са си горделиви и не работят по греховете си и недостатъците си, а това е важното. За тях не знам дали изпитват някакви такива чувства, но едва ли.

А неизпълнението на тия религиозни процедури(дори и молитвите) не променя коренно нещата в сравнение с правилното им изпълнение(което може да помогне да), но отново важното е на практика какво прави човек с живота си и как го прави. Целта на молитвите, иконите и църквата е да стимулират, асистират, вдъхновят, но те няма как да са източник на особени чувства или опиум, или поне това не е оригиналното им предназначение. Е молитвите за вярващите и за християнството са връзка с Бог което може да доведе до "огън в човека", но това са сакрални и метафизични неща, които не включвам, тъй като са отвъд границите на науката, нито могат да се изследват като чувства, нито да се обсъждат много.

С 2 думи - за християнството по-важно е да живееш праведно и да се опитваш да вършиш добро, вместо да замениш това с ходене по църква и молитви.

Редактирано от Spiritus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е непременно на етническа основа. Ксенофобията се изразява и към социални, икономически, културни или етнически групи, като различията се приемат като предтекст за непълноценност, като споменатата липса на ум.

Ксенофобия (от гръцки:

ξένος – 'непознат, чужденец' и φόβος – 'боязън, страх') означава

постоянна, ирационална или прекомерна ненавист или страх спрямо отделни

чужденци или непознати или групи от такива, обусловена от социални,

религиозни, икономически, културни или етнически разлики

Това е от викито дето си го взел. Но това се отнася за сега. Не виждам как през 11-ти век където и да е сред елита е имало страх (фобия) към собствените си по-нисши социални или икономически групи

ж., само ед. Омраза към чужденците и всичко чуждо.

А това е от тълковния речник.

Пак боравиш твърде 'свободно' с установената терминология.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ксенофобия (от гръцки:

ξένος – 'непознат, чужденец' и φόβος – 'боязън, страх') означава

постоянна, ирационална или прекомерна ненавист или страх спрямо отделни

чужденци или непознати или групи от такива, обусловена от социални,

религиозни, икономически, културни или етнически разлики

Това е от викито дето си го взел. Но това се отнася за сега. Не виждам как през 11-ти век където и да е сред елита е имало страх (фобия) към собствените си по-нисши социални или икономически групи

ж., само ед. Омраза към чужденците и всичко чуждо.

А това е от тълковния речник.

Пак боравиш твърде 'свободно' с установената терминология.

Ъъ, искаш да ползвам думите в смисъла в който са имали през 11 век!?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, искам да ползваш сегашните термини, но отразени от позицията на времето в което са изречени.

Сега разбра ли най-накрая или пак трябва да ти обяснявам разликата между химия и физика?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, искам да ползваш сегашните термини, но отразени от позицията на времето в което са изречени.

Сега разбра ли най-накрая или пак трябва да ти обяснявам разликата между химия и физика?

Това, какво ти се е приискало, няма никакво значение, след като не е базирано на аргументирана позиция. Независимо дали намираш в думите ми поле да покажеш, че знаеш значението с което дума е ползвана през 11 в., трябва да се съобразиш с това, което аз пиша, а не това, което ти тълкуваш. Ясно съм написал:

Това звучи прекалено ксенофобски.

а не "Това е звучало много ксенофобски". Останалото от мнението ти не заслужава да го коментирам. Изглежда не си влязъл в темата за да пишеш по нея.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никак ксефофобски не звучи, че религиозните хора са без ум, ксенофобията доколкото знам е омраза към чуждите, респ. към чуждите етноси. Поетът е арабин и е заобиколен от араби е има и селджуки и перси все мюсюлмани, както и араби християни, както и други християни и евреи. Пак не разбирам?

Малко От , ако позволите:

1.Естествено , че не е ксенофобия , но си е Дискриминация откъдето и да го погледнеш - Забранява се дискриминация по раса , пол , религиозни убеждения и т.н.

2.При едно по-буквално взиране отстрани постта ви се явява пропагандиране на дискриминация по религиозни убеждения и обида на чуствата на хората , които определят себе си като религиозни.

3.В рамките на шегата трябва да се самобанирате :grin: или ако нямате тая опция пламенно да призовете да бъдете баннат(така , както чат-пат призовавате за други потребители в други теми)

4.Въпросната мъдрос на арабския поет е предшественик на подобни умности на хора като О.Уайлд и Б.Шоу примерно - неща които в днешно време може да срешнете по малки листчета поднесени със сутрешното ви кафе в някое заведение.

5.Прочие не трябва да се забравя , че толерантността е двустранен процес , иначе съществува вероятността и най-големият либерал да се превърне в консерва :haha:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ОТ в отговора на ОТ

Не мога да се самобанирам, мисля че и колегите не могат да ме баннат, затова обърнете се към администраторите ;).

Но няма и за какво! Не аз съм написал тези думи, само ги давам за пример. А вие даже не разбирате какви са изводите от примера.

1. Че в ислямския свят е имало хора критикуващи своята си религия още в 11-ти век.

;

2. Че никой не ги е закачал за това.

Стана ли по-ясно?

Самия поет също не можем да баннем. Той тук не пише. Той отдавна н икъде не пише, но очевидно Историята не го е баннала също.



ПП. По отношение на дискриминация по религиозни убеждения никого не дискриминирам тук или където и да е. Аз просто не съм привърженик на самите религии, без значение какви са, но не и към хората които ги изповядват, както нямам нищо против и тези дето вярват в марсианците, други зелени човечета, Йети, и разните му съпременни пророци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малко От , ако позволите:

1.Естествено , че не е ксенофобия , но си е Дискриминация откъдето и да го погледнеш - Забранява се дискриминация по раса , пол , религиозни убеждения и т.н.

2.При едно по-буквално взиране отстрани постта ви се явява пропагандиране на дискриминация по религиозни убеждения и обида на чуствата на хората , които определят себе си като религиозни.

3.В рамките на шегата трябва да се самобанирате :grin: или ако нямате тая опция пламенно да призовете да бъдете баннат(така , както чат-пат призовавате за други потребители в други теми)

4.Въпросната мъдрос на арабския поет е предшественик на подобни умности на хора като О.Уайлд и Б.Шоу примерно - неща които в днешно време може да срешнете по малки листчета поднесени със сутрешното ви кафе в някое заведение.

5.Прочие не трябва да се забравя , че толерантността е двустранен процес , иначе съществува вероятността и най-големият либерал да се превърне в консерва :haha:

Не е нито ксенофобия, нито дискриминация, нито каквото и да е друго от съвременната терминология. Даден е един цитат от арабски поет от 11 век. Толкоз. Не може да му се преиначават думите, за да звучат политически коректно 1000 години по-късно. Нито пък да се забранява. Да ме прощават всички, но това е идиотизъм, равен на американските опити да редактират Марк Твен и да го изкарват расист, защото е писал за негъра Джим, вместо за политкоректното афроамериканеца Джим

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

mitaca, ако правилно съм те разбрал, помисли си, че обвинявам теб в ксенофобия. Не е така. Просто заявих, че думите на цитирания от теб звучат ксенофобски. Не съм те обвинявал че си проводник на ксенофобия, ако това те е накарало така остро да се обръщаш към мен. В решаването на интеграли и диференцирани уравнения бях най-добрия в курса, но никога не съм крил, че в този форум съм за да уча, а не за да показвам какъв капацитет съм. На историка бях писал преди време, че не смятам себе си за достоен да пиша в този форум, но любопитството ми надделя. Извинявам се, ако въпросите или невежеството ми са подразнили някого.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И през ум не ми е минало, че мен ме обвиняваш в ксенофобия! То пък и това оставаше. Освен това мога да чета.

Не става въпрос за невежество и въпроси, става въпрос, че доста 'свободно' боравиш със сравнително строга терминология и не за първи път! Изхождаш си или от някакви свои позиции или преиначаваш нещата. Пример:

че разни неща обслужват само висшата математика, когато е точно обратното, висшата математика 'обслужва' доста неща (цитирам по памет и може да съм неточен, за което се извинявам).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, след като правилно си ме разбрал, значи остава, че просто се заяждаш :guitar:

Щом смяташ, че n-мерните пространства не обслужват целите на математиката, а ксенофобията не може да се изрази чрез религиозна ненавист, то аз не се наемам да те опровергавам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То това, марксистите ленинистите дето се опитвали да омаскарят всякаква свободна мисъл. Не че е възможно да съществува несвободна мисъл, ама такава е думата.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

"Религията е опиум за народа!", от пророчествата на Карл Маркс...

Почти два века по-късно учените потвърждават думите му с откритието, че религиозната вяра е "продукт" на мозъка, по нищо не отличаващ се от емоционалните преживявания, доставящи хормона серотонин.

"Религията е опиум за народа!" е мисъл на Мозес Мардохей Леви, по-известен като Карл Маркс.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...
  • Потребител
On 15.09.2010 г. at 19:15, lila_va said:

"Религията е опиум за народа!", от пророчествата на Карл Маркс...

Почти два века по-късно учените потвърждават думите му с откритието, че религиозната вяра е "продукт" на мозъка, по нищо не отличаващ се от емоционалните преживявания, доставящи хормона серотонин.

 

My link

Believing in God generates soothing "juices" in the brain that make us feel good, says Tiger. Scientists have identified the neurotransmitter serotonin, a network of neurons in the frontal, parietal and temporal lobes, and the gene VMAT2 as chemical, structural and genetic origin points that may be responsible for religiosity.

Идентифицирайки серотонина, мрежата неврони в съответните дялове на мозъка, както и генът VMAT2 като химическата, структурна и генетична основа на религиозната вяра, учените до голяма степен обясняват и меко казано враждебното отношение на вярващите към всеки, който се опита да отнеме вярата им (разбирай източника им на серотонин).

Добре е да се уточни, че самото откритие не е критика към личния избор на всеки възрастен човек да си набавя по свое усмотрение необходимите му стимуланти. Стига този избор да не влияе върху обществени, държавни и научни дела, или пък да бъде натрапван (проповядван) на други лица (особено малолетни), защото ще заприлича на наркопласьорство :)) А и само при тези условия изборът е именно личен...

Това е прекалено повърхностно обяснение на вярата като такава. Във вярата действително има неща, които радват, но това е следствие на определени събития, които са реални, а не на самовнушение. Който е повярвал, кава Библията, има това свидетелство в себе си. Това свидетелство е свидетелството на самия бог за неговия син. Когато човек повярва има радост и това е естествено, понеже сам богът му свидетелства за правилния избор, който е направил. Къде? Ясно къде, вътре в сърцето му, понеже е писано, че чудът на човека е светило на господаря. Освен това не ка да помислим малко, кой е съждал мозъка на човека и способността му да мисли...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...