Отиди на
Форум "Наука"

Какво е модератор


dedenze

Recommended Posts

  • Потребител
Трябва да се отбележи, че тази статистика лесно може да бъде манипулирана - ако някой пакостник пожелае, може за няколко дена да я обърне с главата надолу. Друг недостатък, върху който обръщам внимание на отговорните лица във форума от самото въвеждане на плюсовете и минусите, е възможността потребител да поставя сам на себе си положителни или отрицателни оценки, при това в големи количества. Така и не ми стана ясно дали е технически възможно да се забрани това самооценяване.

Значи, забранява се технически това самооценяване, което е пълна дивотия, и проблемът е решен.

Един форум ан ерудити, високо образовани потребители и интелектуалци заслужава ясни критерии и порцедури при избор на хора, които модерират форума. За разлика от някой спортен или политически форум, където няма много мозък, навъртат се всякакви амеби, защото знаем, че от спорт се оглупява и олумпенизира, и там лично аз препоръчвам диктатура.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 124
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Аз мисля че казанито до тук описа някои особености на форума, които неговите собственици ще разгледат за благото на форума и ако преценят ще направят необходими корекции.

Писане повече в този дух не вярвам да донесе до нещо хубаво.

То курсове за модератори няма, няма как да се завърши , но те си гледат модераторската работа , добре и го казах вече , просто са и активни потребители и е необходимо малко старание зада успеят да си раздвоят личността , за да са и от двете страни на бариерата , без да има потърпевши.

Е малко влияние не може да няма , но така е.

Предлагам да спрем.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Стига с тези спекулации, че се трият теми, в този форум не се трият теми! Това е от създаването на форума и дори модераторите нямат такава опция за триене на теми, то мнения не се трият, а за теми да не говорим. Всички тези теми, които според вас липсват са в правилните раздели за целта, а именно "Историческо моделиране", "Паранаука" или "Мистерии и загадки"...това е решението и ние не спираме никой да говори за каквото си иска, стига да е в рамките зададени от Правилата на форума.

Мисля сме достатъчно толерантни и демократични, но няма как да допуснем и за миг предложението на алва...този форум не знам според вас как се управлява и каква политика има, но тя е една от създаването му и е зададена от администраторите и се поддържа от модераторите, за да може един модератор...всяко едно изкривяване от тази политика на форума би довело до огромни промени и хаос...Ние избираме модераторите, които да могат да поддържат тази политика, която е безкрайно демократична...и всяко решение на модератор се коментира и разисква от останалите модератори...

А за да не се чудите каква е тая прословута политика...ние винаги оставяме хората да кажат каквото мислят, ако това, което се пише е за някой от всичките 180 раздела във форума то се насочва на там и се обсъжда в добрия тон, ако потребителят наруши правилата на форума, той се предупреждава, ако продължава се наказва със спиране възможността да пише за определен период от време, ако и след това той продължава системно да нарушава правилата на форума то тогава той се лишава от възможността да пише въобще във форума, но с възможност да чете.

Във форума нищо не се трие - както вече споменах и всяко едно мнение и тема, която не отговаря на правилата на форума, тя бива обсъждана първо от екипа на форума и ако може да се преобрази някак то това се прави, за да остане обществена, но ако това не е възможно тя се скрива...има не един подобен случай...

Ние сме форум за наука, и се стараем да бъдем един сериозен и истински научен форум, това е много трудно и в продължение на години ние градим име и репутация, това име и тази репутация трябва да бъде на ниво и ние не можем да си позволим да се обсъждат теми които са за раздел "Паранауки" в раздел "История/Българска история/Средновековна история" (примерно) - то за това и е създаден разделът Паранауки...някак несериозно е да се обсъжда примерно колко е грешен Айнщайн при положение, че в момента теориите му и знанията които ни е дал се използват в космическите науки...и то от хора, които видимо нямат и идея за какво говорят...това не е нито наука нито някакво знание...

Надявам се да съм бил ясен и да сте ме разбрали правилно, ако имате някакви въпроси то с радост бих ви отговорил :)

:v:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами въпросът ми е преди всичко какво пречи да има ясни и публични правали за избор на модератори, които да изпълняват всичко онова, което описахте, вместо да се избират субективно? И какво пречи да има обратна връзка? Например ако аз не съм доволен от определен модератор, да мога да въздействам в посока да престане да модерира?

Така похвално описаният от Вас форум не смятате ли, че заслужава и ясни и точно дефинирани процедури, а не твърдения от типа: "високо интелектуален и ерудиран форум, но тука аз избирам кой да е модератор, и кой не?

За да съм ясен, не визирам какво правят модераторите, а как се избират?

Защото, много се извинявам, но сега опериращите модератори отговарят на всички критерии, които съм задал. Всъщност, аз ги зададох, след като проверих как стои положението при тях. Просто искам да има ясни и обективни правила, достъпни за всички, даващи шанс на всички участници, които искат, а не тука някой избира заедно с брат му, евентуално леля му, и всичките сватове, тетки, вуйни, свако, и така нататък.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз мисля че казанито до тук описа някои особености на форума, които неговите собственици ще разгледат за благото на форума и ако преценят ще направят необходими корекции.

Писане повече в този дух не вярвам да донесе до нещо хубаво.

То курсове за модератори няма, няма как да се завърши , но те си гледат модераторската работа , добре и го казах вече , просто са и активни потребители и е необходимо малко старание зада успеят да си раздвоят личността , за да са и от двете страни на бариерата , без да има потърпевши.

Е малко влияние не може да няма , но така е.

Предлагам да спрем.

Тук никакво раздвояване не става, нито има нещо кой знае колко трудно да си модератор, и да участваш във темите на форума. Това не само не е нещо свръестествено, но е задължително. Защото, когато участваш активно в темите на форума, си в течение и си на ясно как върви дискусията, кой обижда, как се дебатира и упражняваш текущ контрол.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Няма никакви определени правила обикновен потребител да стане модератор в този форум...

Повечето модератори са такива от почти създаването на списанието, сайта и форума...т.е. те са участвали и са направили много за списанието, сайта и форума, те са се потрудили и доказали не веднъж, че са съпричастни в каузата...и тогава е дошло от нас предложението Модератор, и голяма част от тези модератори не са просто такива във форума, а са част от екипа правещ и работещ по сайта, списанието и форума.

Всички други модератори са поканени учтиво, за да може да се поеме потокът от потребители във форума, които са доста агресивни и най-вече от неспособността на част от тях да спорят в рамките на добрия тон и без да обиждат опонента си...всички тези модератори са много търпеливи и учтиви в излагане на аргументи и спор въпреки, че срещу тях не веднъж са се използвали какви ли не епитети...тези тогавашни потребители, сегашни модератори успяваха да запазят добрия тон...Което е най-важното за един модератор.

И да не забравяме, че в тази тема се обсъждат модераторите в историческите раздели, а не в целия форум...защото очевидно ясна и обективна представа за модераторската работа в цялост никой не успя да изложи...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Няма никакви определени правила обикновен потребител да стане модератор в този форум...

Точно това е проблемът, че няма никакви определени правила. Останалото е ясно, вече беше казано няколко пъти и няма нужда да се повтаря.

Именно, за модераторите в раздел История става дума. Но принципът, който предложих би следвало да важи универсално.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Алва.

Вече са ти го казали, но пак ще повторя.

Форумът е ЧАСТЕН.

Правилата се определят от собствениците му.

Те преценяват дали да изберат или не модератори.

В по-рестриктивните форуми /като замунда бг. например/ за създаването на такава тема щеше да си отнесеш вечен бан, а темата да бъде заключена/изтрита/. Така че недей да спекулираш с 'демокрация'и прочии празни фрази. Демокрацията няма нищо общо в случая. Има ред и този, който не го спазва, бива модериран.

Ако не ти харесва - създай си собствен форум, там проведи 'демократични' избори и успех.

Докато пишеш тук, ти си съгласен с условията на този форум, следователно никакви твои забележки и аргументи няма да бъдат взети под внимание.

Мисля че темата се изчерпа и трябва да бъде заключена.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никой не оспорва, че сайтът е частен. Аз просто давам предложение, и досега не видях разумни аргументи, които да обяснят защо да не се приеме, освен твърдения, като твоето - форумът не е твой, така че си трай. Иди после говори за демокрация.

Нямат ли право участниците в един демократичен форум да дават препоръки, съвети, предложения, за подобрение?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Никой не оспорва, че сайтът е частен. Аз просто давам предложение, и досега не видях разумни аргументи, които да обяснят защо да не се приеме, освен твърдения, като твоето - форумът не е твой, така че си трай. Иди после говори за демокрация.

Нямат ли право участниците в един демократичен форум да дават препоръки, съвети, предложения, за подобрение?

http://nauka.bg/forum/index.php?showforum=3 - Ето го раздела за предложения, препоръки, съвети...и всичко което е свързано с проекта БГ Наука

Мисля, че всичко се дъвчи отново и отново, ако не си разбрал все още за какво става дума то просто вземи прочети правилата на форума - http://nauka.bg/forum/index.php?app=forums&module=extras&section=boardrules

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Модерация е необходима в много случаи.

Не - единствено, когато има грешка в заглавието или, когато заглавието е написано само с главни букви (все едно, че авторът на темата говори на висок глас или направо КРЕЩИ), или темата е пусната в друг раздел, или някакво мнение е пуснато повече от веднъж...

Много често хората бързат да напишат нещо и не проверяват за грешки (фактологически, граматически, правописни, пунктуационни, стилистични...). А други директно обиждат и потребителите, и членове на екипа, който се старае този форум да го има. И тук е ролята на модератора, който би трябвало да реши дали да поправи/замаже/скрие грешките, подигравките и обидите или да ги остави, за да се самокомпрометират пишещите по този начин. И при двата варианта винаги ще има "обидени" и недоволни. Угода няма.

И аз смятам, че "с откровено ненаучни мнения, освен ако не са напълно идиотски, трябва първо да се поспори - не е трудно да се оборят, но трябва да има поне опит за тяхното оборване. Едва след това би могло да следва скриване/триене на мнения или в краен случай - затваряне на темата и дори - бан на потребител(и), но трябва да има спор в началото". Понеже в споровете може да се стигне и до истината.

Съгласен съм и с това, че "културата на общуване много потребители е ниска и те не умеят да спорят", твърде много се вълнуват и в един момент започват да обиждат личността на опонентите си, вместо да се помъчат да оборят тезата на "противника" си.

Ще добавя, че не е малък броят на потребителите (не само в нашия форум), които са неграмотни и в лингвистично, и в научно отношение. Прочели няколко книжки или - едва няколко реда в някой вестник и си мислят, че са усвоили цяла наука. Все едно да са посетили като зрители (или да са гледали на филм) тренировка по някое бойно изкуство и да решат, че са усвоили бойния стил, преподаван в школата. Понякога тяхната научна или лингвистична некомпетентност лъсва още при първата тема или първия отговор на някоя чужда тема, които те са пуснали. Неграмотното писане обижда всеки, който би се заел да прочете или да отговори на такъв потребител.

Използвайте една добавка (add-on) за Firefox, която може да намали грешките, които волно или неволно допускате, докато публикувате текстове на български език в интернет. Използвайте го, за да улесните работата на модератори, коректори, редактори и читатели на вашите текстове, публикувани онлайн и офлайн.

Става дума за редактора Bulgarian dictionary - както се казва на английски, "spellchecking dictionary".

https://addons.mozil...fox/addon/3623/

http://www.download....ogram&id=414815

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами въпросът ми е преди всичко какво пречи да има ясни и публични правали за избор на модератори, които да изпълняват всичко онова, което описахте, вместо да се избират субективно? И какво пречи да има обратна връзка? Например ако аз не съм доволен от определен модератор, да мога да въздействам в посока да престане да модерира?

Ами по правило се избягва изборност на хора, които решават индивидуални съдби. Затова да речем в съдебната система няма изборност. Иначе при ниска избирателна активност ще гласуват само апашите. Същото е и с модераторите. Ако има гласуване, тези дето се държат прилично по принцип им е все едно кой ще бъде. Тъй че ще гласуват тези, дето създават проблеми.

Друг проблем е как да се удостовери, че гласуват реални хора, а не вота да е многото акаунти (през прокси) на един човек. Много ме съмнява всички мераклии за изборност на модераторите да гласуват срещу представяне на личната си карта. :)

Трети проблем, е че това е частен форум, който поради естеството на виртуалната джунгла се конкурира с други частни форуми. Ако въведем изборност, може да ни превземат от вътре. Т.е. да се получи нещо като с родната ни приватизация - чужди фирми купиха на безцаница наши предприятия само за да ги закрият и да ликвидират по този начин местния конкурент.

Но и при частните форуми има своеобразно гласуване и това е посещаемостта. Така както при частните фирми вота за ръководството им иде не от гласовете на клиентите, а от търсенето на продукцията им на пазара. Високата посещаемост на този форум (в сравнение с други, които са много по-отдавна и са със същите програмно-технически възможности)показва , че провежданата до сега линия на модериране е добра.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Темата беше затворена но добре, че се отвори, та да кажа и аз няколко думи.

Много се изписа, но най-важното се пропуска. Според мен, най -важното задължение на модератора е да реагира при явни неистини, които формират погрешни знания и последващо грешно поведение. Цинизми и просташко държание. Тъпи въпроси и теми от рода-напишете ми домашното. В спорните политически и научни неща, трябва да се подхожда с повишено внимание и уважение на инакомислещите, толерантност, освен при наличие на факти и неоспорими доказателства. При липса на компетентност по въпроса по-добре е да се мълчи. Да се говори по съдържанието на темата и да не се дават личностни оценки на автора. Въобще това е отговорност и задължение, а не - забавление. Независимо, че модераторите са и потребители, не е нужно на всяко гърне да бъдат мерудия и е хубаво да приемат градивната критика за общото благо. Добрият режисьор дава облик на форума и увеличава посещаемостта, лошият го профанизира и съсипва. Да говорим в България за наука е много смело начинание, изисква големи усилия, но е много, много нужно ! Все още сме далече от това, за съжаление.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Така е Дорис! От създаването на форума, списанието и сайта група хора се грижат за това просто ей така, както се казва за каузата. На тях им се отплащат хората с някоя добра дума.

Избор на модератор след всеобщо гласуване няма как да има. Galahad вече каза няколко причини. Има и още една, която е изцяло в духа на Бг Наука- хората, които са се заели с това трябва да се познават, за да се създаде един добър екип, иначе работите просто не се получават, просто всички трябва да гледат в една посока. Като казвам това искам да подчертая, че повечето познанства, а и приятелства са станали точно тук във форума.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Включванията на Р. Теодосиев напълно ме удовлетворяват. Радвам се, че политиката на сайта е точно такава.

Имам само едно предложение - при преместване на тема, да се оставя връзка към темата в другия раздел. Има го като опция, трябва просто модераторът да поставя една отметка. И още по-важното - да се описва с едно изречение защо е преместена темата. Така биха се избегнали всякакви недоразумения.

ИСТОРИК, не знаех, че редактирате и грешки при писането. Направило ми е впечатление сравнително грамотното писане в този форум, за разлика от други, но никога не съм се замислял защо. По принцип модераторите не го правят. :)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Макар да не е вменено като модераторско задължение, това май само аз го правя.

Да ми се чуди човек - защо... :post-20645-1121105496::hmmm:

Всъщност - заради мисълта на Конфуций, показваща се под всеки мой постинг.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Макар да не е вменено като модераторско задължение, това май само аз го правя.

Да ми се чуди човек - защо... :post-20645-1121105496::hmmm:

Всъщност - заради мисълта на Конфуций, показваща се под всеки мой постинг.

Аз те приветствам за това, че го правиш... Но си мисля, ако в бъдеще подчертаваш поправките .. може да се почустваме неудобно и да пишем правилно?

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Говориш за "потоп от кръв". Представи си какво ще стане в отделни постинги, след като оттам мине "червеното цунами"... :umnik::bg-science2:

:oops::sorry::bottom::cray:

Много малко хора биха се поучили от своите и от чуждите грешки :vertag: и още по-малко биха казали: 10x.

post-471-040393300 1286450772_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз те приветствам за това, че го правиш... Но си мисля, ако в бъдеще подчертаваш поправките .. може да се почустваме неудобно и да пишем правилно?

Поздрави Б.

Пък аз не мисля, че е редно. Мнения според мен трябва да се редактират само ако са в ясно нарушение на правилата, т.е. ако са вулгарни, обидни и пр.

Бележка, която ясно показва всяка модераторска намеса, е абсолютно задължителна.

Правописни грешки не трябва да се коригират от модератори. По ред причини. Например модераторите също допускат грешки, технически или правописни. Те също следва да бъдат поправяни. Ако се спазва този принцип, модераторите ще се превърнат в коректори, няма да имат физическата възможност да вършат основните си задължения, да не говорим колко ще им е досадно. Както и на нас, потребителите. Второ, поправка на груби грешки е едно, поправка на съвсем маловажни и/или технически грешки е друго, а просто пипане на мнения, е съвсем различно и според мен това последното е абсолютно недопустимо. Трето - дори и да приемем, че поправянето на грешки е добро като замисъл, това не означава, че е удачно в условията на един форум, дори и форум с /основателни/ претенции за начетеност. Защото който пише относително грамотно, ще си пише грамотно. Който пише относително по-неграмотно, може и да си взима бележки от поправките, но като цяло това няма да оправи проблема "неграмотност" генерално. А и не е справедливо, защото хора, които може да не са със съвсем изряден правопис или пунктуация, имат какво да кажат ценно и излишното блюстителство може само да ги затормози или незаслужено да ги засегне. Трето, и най-важно. Това е форум. Това не е час по български език в прогимназията и не трябва да се създава, или дори да се загатва, атмосфера на контролно и на зорък учител, който ти диша във врата, докато пишеш. От това губи духът на мястото като цяло, пък и понамирисва на известна дискриминация и прекален формализъм.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Наистина, правописът си е лична работа. Всеки сам отговаря за нивото си на грамотност, а и понякога е унизително да те поправят. Да не говорим, че модерът също е човек и прави грешки. Ето например - аз си позволявам да се гордея с грамотността си (за да ползвам най-достъпния за самия мен пример), но непрекъснато допускам грешки в писането поради бързане, стара клавиатура и... понякога... незнание.

От друга страна, Деденце каза нещо за неправилните мнения. Донякъде съм съгласен, но това би било възможно само ако форумът открито се обвърже с определена политика и позиция. Всички знаем, че съм настроен много зле към автохтонизма, да речем. Но не мога да трия автохтонни мнения само на основание автохтонщината им. Не става. Мисля, че не е нужно да обяснявам защо.

Могат да се трият само обиди и простащини. И това ще се прави безмилостно, без обяснения, с хъс, удоволствие и злоба, с предупреждения, с криене на постинги и с банове от моя страна и от страна на екипа изобщо. Да му мислят простаците.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз предлагам при трета правописна грешка в един пост, той да бъде изтрит, а човекът изхвърлен от форума.

А човека изхвърлен от форума! :w00t:

При четири - отнемане на компютъра! :sneaky2:

При Пет - рязане на дясната ръка!:head_hurts_kr:

При повече от ПЕТ ... не желая да си го представя! :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пък аз не мисля, че е редно.

***

Правописни грешки не трябва да се коригират от модератори.

***

Ок.. ок... Съгласих се!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Модератор значи Цензор и нищо друго! Проблема е в модерацията - цензурираме цинизми, антисъветски материали, антирелигиозни материали, фашистки материали, антибрюкселски материали - това е според целите на работодателя! Тоест има хора, които мислят вместо тебе. Ти си малко дете и някой ще те пази от лоши помисли и напътствия. Добре, но това е унизително за мен!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А човека изхвърлен от форума! :w00t:

При четири - отнемане на компютъра! :sneaky2:

При Пет - рязане на дясната ръка!:head_hurts_kr:

При повече от ПЕТ ... не желая да си го представя! :post-20645-1121105496:

Трябва да се вземат най-крути мерки срещу такова реакционно и вредно явление като правописната грешка, това е. И преди е било така, ако монах направи грешка, е смятан за "ендиабраду" - обсебен от дявола.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...