Отиди на
Форум "Наука"

Снимки от един прашен таван


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Това ми донесе за сканиране един приятел от къщата на баба му в центъра на София. Снимките са от прадядо му - майор Милан Казанджиев.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Милан Казанджиев е седналия по средата на първата снимка, по надписите изглежда снимките са от Висбаден по време на ПСВ, забелязват се и австрийски и турски униформи, вероятно някакво съвместно учение, някой ако може да каже повече да заповяда.

gallery_179_1_113153.jpg

gallery_179_1_23928.jpg

gallery_179_1_45977.jpg

gallery_179_1_176576.jpg

gallery_179_1_109268.jpg

gallery_179_1_101007.jpg

gallery_179_1_71762.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Значи на снимките са немски, австроунгарски, български и турски офицери, т.е. съюзниците откъм Тройния съюз. Доколкото разбрах, това е някъде в Германия през ВСВ. Всички са официално облечени и с официални униформи, значи ще е някакво представително мероприятие. (Приключло весело, както се вижда )) )

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

От Централните сили ;) има време до Тройния съюз. И според надписите на снимките личи че са немски и турски военни, - лейтенанти и оберлейтенанти, а нашия човек на първата е записан като капитан, а на втората (една година по-късно) като майор :)

Адреса, поне на фотографа изглежда е Висбаден - немски град на Рейн. Но този надпис ме озадачава:

"Weisbaden, Stammtisch Bundestreue, Kaffe Berliner Hof, Januar 1918"

До колкото разбирам - "Завет за вярност" или нещо такова в кафето на Берлинския съд. На другата пише същото, само че е споменато посещение в някаква Цигарена фабрика и сред военните стоят и разни директори:

"Weisbaden, Stammtisch Bundestreue, Kaffe Berliner Hof, Besichtigung der Cigarettenfabrik Lauerens am 16. November 1917."

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"Stammtisch Bundestreue" не знам какво значи, но е много вероятно да е наименование на някакъв вид сбирка от епохата. Немците са методични като часовници и в това. Съдейки по това, че всяка година е правена, че се провежда в кафета в града и в цигарената фабрика и че господата изглеждат на места твърде весело и свободно, явно е нещо приятелско и неформална. Може нещо като "другарска среща" да значи, на тогавашния праволинеен и изискан език на епохата.

Какво са правили във Висбаден обаче? Събрала ги е службата, то е ясно. Но каква? Редовни посещения в Германия, изискана щабна униформа... Това е или някакво звено за комуникация между съюзниците, или някаква школа за обучение, или нещо за това, дето после му викаха през социализма "обмяна на опит".

Ако фабриката не е случайно място, може да е някаква дейност по икономическия обмен на съюзниците, но надали с това ще се занимават военни. Или нещо по снабдяването на армиите - ясно е, че оръжието и техниката идат от Германия и Австрия, може България да е изнесла тютюни като военна доставка и тогава все пак биха са занимавали военните??

Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • Потребител

Ами на снимката от # 6 - горе в ляво над тримата войника от 43ти пехотен полк.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Според мен, надписът не е официален, а е хумористичен. Лен - от леност. Правели са си такива бъзици някога. Свържи го с надписа до него - "не оставяй днешната работа за утре". Майтап е, иска да каже - комитет на мързелите или на ленивите.

Да беше по-късно, можеше да мине за някакъв комунизъм - ленински комитет. Но през 1016 - абсурд. Пък и в контекста на другия надпис..

Това явно е работилница или за правене, или за обезвреждане на бомби, като гледам.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Да беше по-късно, можеше да мине за някакъв комунизъм - ленински комитет. Но през 1016 - абсурд. Пък и в контекста на другия надпис..

Ако беше през 1016 г. щяхме да заподозрем, че под "Ленкомитет" се имат предвид ленивите комити, които със своята некадърност ни докараха до византийско робство :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хм, възможно е. Но какъв ще е тоя Централен комитет през 1916 г. на българския фронт, с указание - днешната работа не оставяй за утре??

По-ми се струва да е майтап някакъв, в духа на тогавашните времена.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хм, възможно е. Но какъв ще е тоя Централен комитет през 1916 г. на българския фронт, с указание - днешната работа не оставяй за утре??

Може да не е централен, а нещо друго на -лен.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Добре, но "комитет"? Може, да, но какъв е тоя комитет? Това не е военна дума, ако е цивилина организация, що за надпис пък? Постройката е видимо импровизирана, в такова нещо в мирно време никакъв комитет не би се настанил. Егати гатанката :):)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Струва ми се, че това което се вижда е целия надпис - снимката не е отрязана, нито пък плочата върху, която е написан.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако е целият, остава версията за бъзика. Има близко по съдържание сцени в спомените, последната, която съм чел е в Брегалница, там офицерите измислят нещо сходно. Връзва се със надписа "не оставяй днешната работа за утре", както и с думата "комитет". Той няма военно приложение, през 1916 г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако е целият, остава версията за бъзика.

Не знам, на мен пък "днешната работа не оставяй за утре" не ми изглежда да е бъзик. На гърба на фотографията има писмо от единия от войниците, в което се казва: "както виждашъ, тукъ е щастието и свободата".

Струва ми се, че това което се вижда е целия надпис - снимката не е отрязана, нито пък плочата върху, която е написан.

Снимката не обхваща целия надпис върху табелата - имало е поне още един ред, от който се вижда долната част на първата буква (която май не е Ц), ето детайл:

post-5121-019940300 1292787645_thumb.jpg

Ето и една снимка от момент на почивка в окопа:

post-5121-077878600 1292787895_thumb.jpg

За да не се чудите, на дъсчицата над входа пише "БЪЛГАРИЯ". :)

А тази е от Балканската война, с. Татар-кьой при Одрин, март 1913 г.

post-5121-098639900 1292788235_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да възможно е да има горен ред и думата да е пренесена. Макар че ако двата надписа са върху една дъска - не остава място, което не е задължително де. А е възможно и да бъде някакъв "регионален комитет" и въобще да няма военно предназначение

Много добри снимки :good: качвай още ако имаш.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Обаче Тироглифе, след ЛЕН има точка. Т.е. съкращание е. Наистина горе нещо засенчва, но забележи, че другата табела не съдържа пренесени думи, а пък тази основната, ако съдържа някакви, защо ще има точка накрая на пренесената?

Ако табелата се майтапи с мързел и леност, точно "не оставяй днешната работа..." се връзва. Включително и с текста отзад на снимката - пак е някаква ирония. Не знам, но тая точка след ЛЕН ме навежда на същата мисъл.

ПП

Чудни снимки. Вижте им лицата. Стоманени българи, мама му стара!!!!

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Двата надписа са върху отделни дъски. Точката след "ленъ" не може да е знак за съкращение, защото нямаше да се сложи Ъ, щеше да е Лен. Комитетъ. Точката сигурно е сложена да раздели двете думи, понеже са изписани почти без разстояние. Да не говорим, че "лѣность" се пише с ѣ. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ровейки из мрежата за да намеря повече информация за Каймакчалан попаднах на следните книги

The war illustrated

Може би вече го знаете това, но на мен ми се стори интересно и затова реших да споделя.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Двата надписа са върху отделни дъски. Точката след "ленъ" не може да е знак за съкращение, защото нямаше да се сложи Ъ, щеше да е Лен. Комитетъ. Точката сигурно е сложена да раздели двете думи, понеже са изписани почти без разстояние. Да не говорим, че "лѣность" се пише с ѣ. :)

Вярно:) Загадката остава.. Събирателен, изкупвателен.... снабдителен... но защо комитет?????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...