Отиди на
Форум "Наука"

Защо спортът е излишен


Вашето мнение за спорта като цяло  

59 потребители са гласували

  1. 1. Какво е за вас спортът?

    • Необходимост е - такъв, какъвто е!
    • Необходими са някакви движения, нали "движението е живот", да, ама чак организиран спорт - клубове, отбори... - не, няма нужда!
    • Спортът може да бъде заменен с физически труд (копане на канали, прокопаване на тунели в скалите, бъркане на цимент, мъкнене на тухли и керемиди по строежите...)
    • Спортът е ненужно губене на време, дори не е нужно да бъде заместван с каквото и да е.
    • Аз "спортувам", гледайки спортни събития по кабелната телевизия и повече не ми е нужно.


Recommended Posts

  • Глобален Модератор
виж сега има и плява , но защо се хвашате за нея, и аждеба откуде я изравяте от помията ?

Покажи ми една песен на Никол, Софи Маринова, Десислава, Анелия, Ивана, в която да има такива думи?

Не са конкретните същи думи естествено, но смисъла е същия. Не ги знам всичките, но тези които съм чувал са общо взето такива каквито описах. По-скоро ако наистина има и различни текстове, че и смислени дори може би ти трябва да посочиш някои такива и така да ни опровергаеш.

Това за текстовете и смисъла, въобще май не засягаме частта, че самата музика е супер просташка циганско-ориенталска мазня.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 460
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Хайде пак:

Както написах всички поп-изпълнителки и голяма част от поп изпълнителите (Мик Джагър и други) подчертават сексуалността си, и това е нещо нормално в бизнеса. При някои това се подчертва и с лесбийски изпълнения

После, чувството за естетика (ететичното чувство и възприяие) е специфично и лично.. Аз твърдя по-горе че Никол, Анелия, Софи Маринова, Десислава са също така естетични (освен и сексапилни, ако това се е имало в предвид), или "имат чувство за вкус" (според твоето определение, въпреки че то е неправилно!), създават естетичност и красота, имат естетична визия.. Ти ако ако твърдиш или мислиш обратното, аргументирай се конкретно, но не ми казвай "защото имат цици и задници, и аз вдигам п..ката(т.е ти я вдигаш!) като ги гледам" (демек имат само сексуалност за теб), става ли?.

Естетичност освен в поведението, облеклото, също и в творчеството. А то ръха на анадолски примитиви и байрактарски патос.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тцъ, няма какво аз да мълча, чалгата си е чалга. Самият жанр е дефектен. Нямам против певиците, добре изглеждат, някои имат и гласове, но текстовете, както казах, когато не са просташки, са наивни. А музиката е без изключение кофти.

Ето ти нещо по-кадърно за размисъл, за да видиш, че и ориенталщината може да надскочи чалгата:

http://www.youtube.com/watch?v=up5PW2iorpM. Да те светна, ето това е мацка с доста сериозно IQ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Жанрът е дефектен, защото е продукт на една недоразвита цивилизация, спряла развитието си на примитивно ниво. Така проблемът с чалгата е цивилизационен проблем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Относно ненужното хабене на АТФ и амортизацията на мускули и стави, наречено по-обобщено спорт, аз напълно подкрепям думите на Уинстън Чърчил, които той казал, когато го попитали за причината на неговото дълголетие:

"Сутрин - уиски и пура, на обед - уиски и пура, вечер - уиски и пура ,и запомнете, млади човече, никакъв спорт."

Хаха, браво.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Предлагам темата да се разцепи на две. В първата половина да останат дискусиите за спорта и цивилизацията, а във втората - дискусиите за културата, упадъка и чалгизацията.

Между другото, Ник, сме траурно сериозни. До сълзи.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

Ти каза :Първо, не се оспорва правото на всеки да има интереси. Харесват ти мачовете (за мен пълна скука) - уважително. Но затова да се дават пари от общия джоб, да затварят улици и да ми пречат да минавам, да ми натрисат мачове по всички канали събота и неделя, е не може.

Ти си част от общество ,в което се задоволяват интересите на мнозинството ,а тези на малцинството са на втори план ,ако малцивството е твърде малко ,дори не се обръща внимание и не се прави усилие да бъдат задоволени потребносте му. 80% от хората искат спорт затова се отделят средства от общите и ефирно време от общото за спорт.МОЖЕ.Все едно избирателите на НДСВ да кажат - Е не може ГЕРБ да управляват ,уважаваме техните избиратели ,но не може да ни ги натрисат за управляващи.

Точка 1. Пълната безполезност на спорта като дейност.

-Питам се, какъв е смисълът група хора да вдигат щанги ?

-Когато Гълъбин Боевски спечели златото в Сидни колко българи се почувсваха щастливи и горди? Повечето.Мнозинството.В обществото интересите и благото на кого са приоритет? Мнозинството. Когато стана шампион той какво почувсва?Върховно удовлетворение,радост!Когато вдигаш щанги какво се случва с тялото ти ? Заяква,тренира се и когато ти се наложи да пренесеш припадналата си съпруга до болница ще си в състояние да го направиш.И когато си купиш готварска печка ще можеш да я пренесеш до багажника на колата и после да я качиш в кухнята на шкафа и също така когато те нападне на улицата някой ще имаш сили да се съпротивляваш по успешно и още неща могат да се изброят и още и още и още! Какво се случва с волята ти ?Калява се !Поставил си си цел 100кг. не си вдигнал от първия път ,опитваш пак и пак и пак ,докато не успееш.Тока се упражнява волята ,тя има и други приложения.

-Каква полза има човечеството от тази дейност ?

-Тове което казах по-горе е полза!

-Някой хвърлял гюле. Хубаво, евала. Но защо ни е да хвърляме гюле - нали трябва да има смисъл като правим нещо.

-Ако на някой му доставя удоволствие да хвърля гюле това е достатъчно основателна причина.Ако на някой му е интерсно да гледа как човек хвърля гюле ,факта че му е интересно е достатъчно основателна причина да го наблюдава.

-Някой скочил на 2 метра. Е и? Какъв е смисълът да се скача. Някой ще каже - трябва ти да скачаш, за да прерипаш някой гьол. Ами за тая цел по-умни хора са измислили мостове.

-Не съм виждал локва с мост.По пътя за магазина в моя квартал се образуват няколко локви след дъжд нито една от тях не е с мост.Като ги прескачам спестявам време което ще ми е нужно да ги заобиколя.Или пък ,ако не ги заобиколя ще трябва да се намокря ,а аз неискам да се мокря точно в този момент.Прескачам ги с удоволсвие .И мога да ги прескоча защото съм трениран.В същото време виждам как някои ги заобикалят с намръщени лица.

- Изобщо, спортът е съвкупност от напълно безполезни и самоцелни дейности. На някой му харесват, няма лошо.

-Да той ще може да догони автобуса,да прескочи локвата ,да се защити от нападател ,да владее тялото си по-добре ,да е по привлекален за противоложния пол, да бъде по ефективен в работата си ,ако е полицай ,пожарникар, планински спасител .Няма лошо.

-Но на други не ни харесват.

-Губите много.За сметка на 40 минути дневно.

-Айде ако омже да не им се прави министерство, да не им дават общи пари и да не ни занимават всеки ден по телевизията кой колко скочил или кой колко бягал.

-Повечето хора очевидно искат да има министерство ,да се дават пари и да се излъчва по телевизията.Глас народен ,глас какъв?

Точка 2. Смисълът на полезността. За да бъде нещо полезно, то трябва да бъде единствен и незаменим източник за реализирането на определена цел. Например, за да оцелеем, трябва да се храним. Така храната няма аналог. Няма заместител. Затова е важна. Трябва и да дишаме. Въздухът също няма заместител. Спортът обаче има заместители, и затова е безсмислена дейност, заместима и следователно, може да бъде закрит и дори, а дано, забранен.

Точка 3. Заместители на организирания спорт. Апологетите на спорта сочат, че той допринася за добро физическо здраве. Три важни корекции.

1.Бабите, които доживяват до 100 години не са спортували. Други са факторите, които допринасят за дългия и качествен живот и здраве. - Дали гените нямат нещо общо.

2. Добрата физическа форма се постига по много други начини, които ще изброя след малко.

3. Повечето професионални спортисти са толкова начупени, контузвани, натрошени, че към 50 тата си година са човешки развалини. - А повечето хора ,който никога не са се занимавали със спорт ?В какво здраве се намират те?А тези ,който са се занимавали непрофесинално със спорт в какво здраве са ?Някой дори след 50-тата си година се занимават активно със спорт и дори казват че спорта и навиците ,придобите покрай него са причина за добрата им форма и крепкото им здраве.

Заместители на организирания спорт за добра физическа форма.

Има три основни неща, които спомагат за добра физическа форма, и то по-добре от самия спорт.

1. Засилена физическа активност. Да се движим повече пеша. Да изкачваме стълби, да не ползваме асансьор. Аз почти никога не ползвам градски транспорт в София и се придвижвам предимно пеша, то така е и по-бързо. И никога не ползвам асансьори, защото ме е страх. Преди една седмица се изкачих пеша по небостъргача на Телефоника в Мадрид, и после слязох. Разходки в планината. Перпоръчвам го всяка събота и неделя по няколко часа. И особено важно - да се развива перипатетизъм за сметка на безполезните спортове.

- Да ,в тези неща няма нищо лошо.Не всеки има време да се придвижва пеша ,обаче.

Перипатетизъм - продължителни разходки в градска или извънградска среда с приятели, по време на които се обсъждат политически, философски, научни и лични теми и въпроси.

-Разходките са задоволителна физическа активност. ЗАДОВОЛИТЕЛНА.Не оптимална.Когато примерно тичаш 15мин. два-три пъти седмично със 140 удара в минута сърдечния мускул става по мощен .Това му помага да достигне състояние ,при което в покой изтласква усезаемо по голямо количество кръв ,което пък се отразява на ударите в минута .Животните с най-малко сърдечни удари в минута имат най-дълъг живот.Животните с най-много -най-кратък.Колко са на слона?А на мишката.По колко години живеят? Ние също сме от тази планета и сме подвластни на тази закономерност.Има още стотици поазатели определящи продължителността на живота ,но не можеш да отречеш ,че това е един от тези показатели.

2. Правилно хранене. Изключително важно, всъщност най-важният елемент на дългия живот. Да се яде умерено, качествена храна, да се избьгват диетите, да се похапва от всичко, стига да е качествено и в умерени количества, да се поема храна от всички хранителни групи. С екологично чиста храна се живее по 100 години. Тука спортът няма нищо общо.

-Добре това е вярно.Но да живееш 100 години едва ли е достатъчно само екологично чистата храна , голяма роля има и генът ,както и други неща споменал си ги по-долу. Но спортистите се хранят здравословно ,поне разумните .

3. Правилен начин на мислене. Да се избягва завистта, стресът, злобата. Да се мисли позитивно, да се смеем по-често. Лошите мисли са главен виновник за болестите.

-Спортът е една от дейностите ,чрез който хората се отървават от стреса само това бих добавил.Но като цяло мога да се съглася с точка 3.

Ето три дейности, които напълно заместват футболът, волейболът, и всякакви други измислици, и дават в пъти по-полезни резултати.

-Тук ми става смешно.

Ти си интелигентен .Това не означава обаче ,че всяка твоя теза е правилна.Защото да създадеш правилна теза трябва да познаваш добре материята, с която се занимава тази теза. Ти не познаваш спорта видно е.Не можеш да му се насладиш ,защото не го познаваш.И не бива да го критикуваш ,щом не го познаваш.Не знаеш колко уникални собствени комбинации с разигравания има всеки отбор по американски футбол.Отговора е стотици ,съхраняват се в книга наречена плейбук,дебела колкото ``Престъпление и наказание``.Куотърбека на всеки отбор трябва да знае наизуст всяка комбинация от тази книга.И останалите играчи също ,но най-вече куотърбека.Дали е тъп?.Не знаеш ,че в баскетбола треньорите измислят сложни комбинации от заслони за да може топката да бъде изтреляна в рамките на 3-4 секунди оставащи до края на четвъртината.Това една от причините за да не можеш да разбереш красотата на тези спортове.Футболът -както има ценители на красивете картини и на киното ,така има и ценители на красивия футбол.Много хора изпитват естетическа наслада когато гледат красива игра на футбол ,също както ,когато гледат картина или филм.Можеш ли да отречеш това.

Опознай спорта .Опознай един отделен спорт. Практикувай го . Тогава може да кажеш ,че не ти харесва и че ти се струва безмислен ,че няма полезни неща в него.

Да спортът има също негативни аспекти ,допинг ,има корупция ,професионалистите отделят много време за усвояването на даден спорт и за сметка на това остават ниско образовани.Повечето от спортистите са тъпи.Добре а повечето от миньорите какви са .Повечето от шофьорите какви са ,от строителите.Това престъпление ли е.Има и изключения Франк Лампард ,футболист -150 IQ.Димитър Бербатов - доста майки биха искали детето им да прилича на него.В спорта имало корупция - къде няма?Наистина кажи къде няма.Някой от професионалистите се зобят пият стимуланти ,холивудските аткриси си правят пластични операции .И двете са лош пример нали.Тогава да забраним и киното.Някой музиканти творят под въздейсвието на наркотици. Да забраним ли музиката?

Разбирам ,че си против масовата култура като цяло ,тя е масова защото повечето хора имат достътчно малко акъл за да оценят само нея ,и само на нея да се радват.А правилата според който живеем са да се задоволяват желанията на мнозинствата.

Не спортът е излишен .Излишен е спора по тази тема.

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ти си част от общество ,в което се задоволяват интересите на мнозинството ,а тези на малцинството са на втори план ,ако малцивството е твърде малко ,дори не се обръща внимание и не се прави усилие да бъдат задоволени потребносте му. 80% от хората искат спорт затова се отделят средства от общите и ефирно време от общото за спорт.МОЖЕ.Все едно избирателите на НДСВ да кажат - Е не може ГЕРБ да управляват ,уважаваме техните избиратели ,но не може да ни ги натрисат за управляващи.

Бихте ли посочили някакви статистически значими данни, според които мнозинството българи се интересуват от спорт? Не може да се твърдят непотвърдени неща.

Политическата форма на управление е едно, какво да дават по телевизията е съвсем различно. Не може да се сравняват две несравними по природа и същност неща, от два различни класа.

Когато Гълъбин Боевски спечели златото в Сидни колко българи се почувсваха щастливи и горди? Повечето.Мнозинството.В обществото интересите и благото на кого са приоритет? Мнозинството. Когато стана шампион той какво почувсва?Върховно удовлетворение,радост!Когато вдигаш щанги какво се случва с тялото ти ? Заяква,тренира се и когато ти се наложи да пренесеш припадналата си съпруга до болница ще си в състояние да го направиш.И когато си купиш готварска печка ще можеш да я пренесеш до багажника на колата и после да я качиш в кухнята на шкафа и също така когато те нападне на улицата някой ще имаш сили да се съпротивляваш по успешно и още неща могат да се изброят и още и още и още! Какво се случва с волята ти ?Калява се !Поставил си си цел 100кг. не си вдигнал от първия път ,опитваш пак и пак и пак ,докато не успееш.Тока се упражнява волята ,тя има и други приложения.

Статистически данни, че мнозинството българи са се почувствали горди има ли? Защото аз и повечето хора, които познавам дори не знаем кой е той. Защото вместо да се занимаваме с някакви си измисле щанги, други неща ни вълнуват. По-съществени, интересни, смислени, важни.

Ето това е един класически мит. Спортистите славели страната. Глупости. Гълтат пари само. Тази страна няма нужда да я прославят, не и някакви щангисти. Защото имам няколко въпроса

- кое е по-добре, да те прослави един, който вдига щанги, и или друг, които е първенец по математика и физика? Кое е по-добре - да знаят по света, че тук живеят яки щангисти с мускули, или че тук живеят умни математици? Тука трябва да има качествено сравнение.

- второ. България няма нужда никой да я слави. Това, че някой не знае къде е България, е проблем на неговото образование, или на липсата на такова. Да се образова. Това не е нито мой проблем, нито ваш. Има дебели книги, там може да се прочете за всички държави. България има нужда не от слава, а от икономика, стандарт, качество на живота. Все сериозни неща. Не от измислени щанги тука.

-Не съм виждал локва с мост.По пътя за магазина в моя квартал се образуват няколко локви след дъжд нито една от тях не е с мост.Като ги прескачам спестявам време което ще ми е нужно да ги заобиколя.Или пък ,ако не ги заобиколя ще трябва да се намокря ,а аз неискам да се мокря точно в този момент.Прескачам ги с удоволсвие .И мога да ги прескоча защото съм трениран.В същото време виждам как някои ги заобикалят с намръщени лица
-

Това горе не мисля, че е достатъчна причина да има министерство на спорта, което да гълта безумни пари на данъкоплатеца, и да се пилеят още толкова за измислени игрища и зали. За едни локви. Смешна работа....

Повечето хора очевидно искат да има министерство ,да се дават пари и да се излъчва по телевизията.Глас народен ,глас какъв?

На какви стастически данни почива вашето твърдение? Може ли числа?

Това не означава обаче ,че всяка твоя теза е правилна.Защото да създадеш правилна теза трябва да познаваш добре материята, с която се занимава тази теза. Ти не познаваш спорта видно е.Не можеш да му се насладиш ,защото не го познаваш.И не бива да го критикуваш ,щом не го познаваш.Не знаеш колко уникални собствени комбинации с разигравания има всеки отбор по американски футбол.Отговора е стотици ,съхраняват се в книга наречена плейбук,дебела колкото ``Престъпление и наказание``.Куотърбека на всеки отбор трябва да знае наизуст всяка комбинация от тази книга.И останалите играчи също ,но най-вече куотърбека.Дали е тъп?.Не знаеш ,че в баскетбола треньорите измислят сложни комбинации от заслони за да може топката да бъде изтреляна в рамките на 3-4 секунди оставащи до края на четвъртината.Това една от причините за да не можеш да разбереш красотата на тези спортове.Футболът -както има ценители на красивете картини и на киното ,така има и ценители на красивия футбол.Много хора изпитват естетическа наслада когато гледат красива игра на футбол ,също както ,когато гледат картина или филм.Можеш ли да отречеш това.

Не искам да знам, нямам и време. Вълнувам се от други, по-важни и по-възвишени неща. Наука, изкуство и тн.

Абе много тъпотия сред тея спортисти бе, много чудо. Една книга поне да вземат да прочетат, няма да им се отрази зле.

Ето вчера гледах как се казваше.....бившия треньор по футбол, Пенев. Жалка работа бе братче, хем на години. То един минимум от обща култура поне трябва да имаш. Ама откъде, ако цял живот в главата ти има топка, накрая ставаш една...топка, пълна с въздух.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Затова, спортът е една паразитна и напълно безполезна дейност, антипод на умствената активност. Да се забрани във всичките му организирани проявления, да се изхвръли от телевизиите, да се закрие измисленото министрество на спорта, да спрат изграждането на никому ненужни спортни зали, и да се изхвърли от университетите.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От това, което съм написал си отговорил избирателно ,само на някой неща.Колкото и да пишем -трудно ,дори бих казал много трудно аз ще променя мнението си по темата ,а смятам ,че и ти също.

Бих могъл да приема ,че гледането на спорт по телевизията или на живо наистина не е нещо особено полезно ,трябва да си дадеш сметка обаче, че щом огромна част от хората го гледат доброволно ,следователно имат желание да го гледат ,то това тяхно желание трябва да бъде уважавано.Приблизително 700 милиона са гледали финала на световното по футбол .А олимпиадите можеш да видиш http://www.hicomm.bg/bg/articles/news/4433/Олимпиадата-е-най-гледаното-събитие-в-историята/ .

Твърдо стоя зад тезата ,че спортът трябва да се практикува масово.И че трябва да се провеждат спортни състезания и турнири(между училища ,между университети,държавни първенста и турнири и международни такива ),най-вече заради участниците в тези състезания и турнири.Както и ,че е нужно да се изграждат и подържат игрища и площаки за спорт.

Това е вторият ми и последният ми отговор в тази тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Онова, което съм пропуснал, е защото съм съгласен с него.

Не говоря за света, а за България. Какъв процент българи се интересуват от спорт, та да ни облъчват постоянно, в събота, в неделя, вместо централните новини, сякаш някакви топки са по-важни от реалните събития в областта на политиката и културата.

На световно ниво, а цифрата, която сочиш, е вярна, и показателна за нещо, то е, че мнозинството хора на планетата не се интересуват от спорт.

Аз пък смятам, че спортът е нещо изключително ненужно, излишно, безинтересно до скука, и води до затъпяване. И не ще се откажа от мнението си.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз харесвам спортът такъв, какъвто е. Той предлага едно ниско ниво на съревнование между хората - физическото. То ни е в природата, както при животните. Не можех да си го обясня преди, защото като тийнейджър бях мишок - избягвах всякакви съревнования. После, обаче, изведнъж започна да ми идва отвътре тази нужда от време на време да се пробвам, да видя какво мога и с какво другите са по-добри от мен.

Човек винаги се е стремял да подложи тялото си на максимални натоварвания, защото му е любопитно,а и амбиция да види, клоко може да понесе. По някакъв такъв начин се е зародил професионалният спорт според мен. Преди хиляди години някой, надарен с невероятна физика решил да види докъде може да хвърли камъка. И се появява друг, който иска да му покаже, че е може да го хвърли по-далеч от него.

Аз като голям фен на тениса и играещ такъв на любителско ниво виждам какъв деструктивен ефект има професионалният тенис върху здравето на спортиста. Колене, рамене, гръб, ръце... дископатията е by default. Но е истинско удоволствие да наблюдаваш как се борят момчтата, как достигат лимита на човешките възможности. Особено удоволствие е да се наблюдава краля на този спорт - Роджър Федерер - неговата грация, изключителният му гении, изразяващ се в погледа му върху играта и усета му към топката, дори знае как да падне на корта, заради което никога не се е налагало да прекрати участие по средата на мач. Просто е вдъхновяващ! Заслужава всеки цент от приблизително 65-те милиона долара, които е спечелил, защото е гений, защото забавлява, вдъхновява, тренира неуморно.

Освен това, професионалният спорт не трае дълго. До 35 години макс и после имаш време да буташ цивилизацията напред. С акъл няма да е, обаче с пари защо не? Много по трудно Айнщайн ще вдъхнови бедните дечица от еди кой си дом, за който е събрал пари да се занимават с неговата материя, отколкото един Федерер. Защото те може би никога няма да се образоват, но все пак могат да станат по добри и да се научат на труд и постоянство в сферата на спорта. Спортът в такива ситуации предотвратява до известна степен тръгването по лош път- престъпления, алкохол, наркотици.

Всеки има тяло, но не всеки нужния умствен багаж. Футболистът, колкото и да е прост, притежава други качества. На терена през главата му минават неща, които нито на мен, нито на вас са понятни. Той планира, съобразява, гледа в перспектива. Да използваш тялото си, за да печелиш пари не е нещо лошо и въпреки това пак не е за всеки. Всекидневните тренировки са нещо изключително тежко и изискват воля и самодисциплина. Само най-добрите ги помним. И в науката е така. Тя, разбира се стои в основата на подбряването на спортните постижение, но не смятам, че това е акъл хвърлен на вятъра.

А и представа си нямате какво тонизиращо действие може да оказва спорта върху човек. След 4 часа учене отивам да поиграя един час тенис, да се поизпотя, да ми отпочине мозъка, защото да разнообразиш вида натоварване е важно, както е важно и да се сменят чат-пат учебните предмети. Връщам се като нов, все едно не съм учил - баам още 3-4 часа учене минават като миг.

Аз по въпроса за упадъка на гръцката и римската империя не мога да се съревновавам с вас и тук идва по-ниското ниво- телесното, спортът. Някак безинтересно е да се състезават хората, кой може да реши повече задачи по математика, например, а и ограничава броя участници и броя зрители, които все пак искат да се забавляват. И смятам, че е доста добър вариант за масово забавление, нещо, от което младежта може само да научи, вместо да затъпява чрез компютърни игри. Нов съм, но вероятно тук малко хора разбират истински от материята, която коментират. Докато спортът е достъпен за всички. Всеки може да бяга, пък и да се насладиш, макар и краткотрайно, че си по- бърз от останалите ти приятели, си спомага за подобреното самочувствие като цяло. Освен това спорът тренира и психиката.

Всеки има право да харесва или не харесва спорта, разбира се. Но да си тюфлек, и то особено в днешно време, ми се струва, че няма да има разумно оправдание. Красив ум в красива опаковка е двойно по-добра комбинация.

alvassareiro, може да си в добра форма от ходене пеша и качване на стълби, но предполагам знаеш, че да си 47 килограма не е много здравословно.

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не говоря за света, а за България. Какъв процент българи се интересуват от спорт, та да ни облъчват постоянно, в събота, в неделя, вместо централните новини, сякаш някакви топки са по-важни от реалните събития в областта на политиката и културата.

На световно ниво, а цифрата, която сочиш, е вярна, и показателна за нещо, то е, че мнозинството хора на планетата не се интересуват от спорт.

Аз пък смятам, че спортът е нещо изключително ненужно, излишно, безинтересно до скука, и води до затъпяване. И не ще се откажа от мнението си.

Огромен процент и в света и в България се интересуват от спорт. И има много изследвания на тази тема ;). Самия факт, че в събота и неделя дават спорт е показателен. На Герена на последния мач на Левски бяха 25 хил. (щото повече не може да поеме), в Англия това е средната посещаемост на мачовете във Чемпионшип (не в Премиер), а ако махнеш спорта какво ще остане в новините? А топките са си съвсем реални (стига да ги имаш де ;)).

Всички знаем какво мнение имаш. Не не се отказвай и от него, шутове са нужни и сега ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Flatline, +1 от мен.

Разбира се, спортът има полезна обществена функция. Мога да дам много забавен пример.

Спортът би могъл да бъде дефиниран като публично или направо групово физическо усилие, непредизвикано от трудови нужди.

Съвсем скоро участвах в LARP, тоест live-action roleplay. Имаше близо четирийсет участници, до един позитивно настроени и повечето - образовани хора (необразованите бяха ученици от добри семейства, както се казва), които влязоха в игрово сражение с обезопасени реплики на средновековни оръжия помежду си. Играта има правила, за безопасността и любимия ни fairplay се следи строго. Хората бяха дошли семейно - някои с децата си. Атмосферата беше съвършено рицарска, дори олимпийска в старинния смисъл на думата: любители, които със собствени усилия достигат определена цел при силно изразен агонален момент и без злонамереност помежду си. Същевременно физическото натоварване е значително. Седемчасово бързо придвижване, маневри и дуели в планинска местност със средно двайсеткилограмово допълнително натоварване за всекиго от участниците не е шега работа. Отделното изискване за roleplay изключва антиинтелектуална страна на играта. Спортът очевидно може да бъде благородно начинание и донякъде елитарно хоби. Познавам учител, който е дал на учениците си отличен ларпърски пример и сега класът му редовно ходи на ларпове. Всеки античен елин би видял в това проява на най-добри морални принципи.

Детинщина? Детинщина е всяка игра, дори шахматът. А човек си остава Homo ludens, както доказва дори стръвта към спор(т)а на нашия опонент alvassareiro. Само че той отхвърля физическото усилие като игра и обучение, но обича умственото. А това също е вид съревнование с нетрудов характер - ерго спорт.

Допускам в такъв случай, че alvassareiro приема единствено ума за инструмент, с който може не само да се работи, но и да се играе. Вероятно тялото пък схваща единствено като трудов инструмент и в такъв случай освен от физическите спортове той би трябвало да се откаже от телесни игрови дейности като секса с нерепродуктивна цел (спорт на спортовете, не ще и дума), изпиването на социалната чашка алкохол или кулинарните удоволствия. В такава последователност би имало нещо несъмнено аскетично и волево, но и безкрайно тъжно.

За антистресовия и релаксиращ ефект на целенасоченото нетрудово физическо усилие при заседналия живот на упражняващите интелектуални професии като мнозинството юзъри във форума няма никакванужда да се разпростирам. Медицинските емпирични факти имат много по-голямо значение от умозрителните аргументи и понеже говорим по принцип за или против нуждата от спорт, отделни примери за злоупотребяващи с организма си издръжливи хора не биха вършили работа в полза на антиспортната позиция.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Огромен процент и в света и в България се интересуват от спорт. И има много изследвания на тази тема ;). Самия факт, че в събота и неделя дават спорт е показателен. На Герена на последния мач на Левски бяха 25 хил. (щото повече не може да поеме), в Англия това е средната посещаемост на мачовете във Чемпионшип (не в Премиер), а ако махнеш спорта какво ще остане в новините? А топките са си съвсем реални (стига да ги имаш де ;)).

Всички знаем какво мнение имаш. Не не се отказвай и от него, шутове са нужни и сега ;).

Ами дай да ги видим тия изследвания де. Интересува ме конкретно какъв процент от българите се интересуват от спорт. Защото далеч не са мнозинство. А това, че в събота и неделя давали спорт въобще нищо не означава. Скандално е.

Flatline, +1 от мен.

Разбира се, спортът има полезна обществена функция. Мога да дам много забавен пример.

Спортът би могъл да бъде дефиниран като публично или направо групово физическо усилие, непредизвикано от трудови нужди.

Съвсем скоро участвах в LARP, тоест live-action roleplay. Имаше близо четирийсет участници, до един позитивно настроени и повечето - образовани хора (необразованите бяха ученици от добри семейства, както се казва), които влязоха в игрово сражение с обезопасени реплики на средновековни оръжия помежду си. Играта има правила, за безопасността и любимия ни fairplay се следи строго. Хората бяха дошли семейно - някои с децата си. Атмосферата беше съвършено рицарска, дори олимпийска в старинния смисъл на думата: любители, които със собствени усилия достигат определена цел при силно изразен агонален момент и без злонамереност помежду си. Същевременно физическото натоварване е значително. Седемчасово бързо придвижване, маневри и дуели в планинска местност със средно двайсеткилограмово допълнително натоварване за всекиго от участниците не е шега работа. Отделното изискване за roleplay изключва антиинтелектуална страна на играта. Спортът очевидно може да бъде благородно начинание и донякъде елитарно хоби. Познавам учител, който е дал на учениците си отличен ларпърски пример и сега класът му редовно ходи на ларпове. Всеки античен елин би видял в това проява на най-добри морални принципи.

Детинщина? Детинщина е всяка игра, дори шахматът. А човек си остава Homo ludens, както доказва дори стръвта към спор(т)а на нашия опонент alvassareiro. Само че той отхвърля физическото усилие като игра и обучение, но обича умственото. А това също е вид съревнование с нетрудов характер - ерго спорт.

Допускам в такъв случай, че alvassareiro приема единствено ума за инструмент, с който може не само да се работи, но и да се играе. Вероятно тялото пък схваща единствено като трудов инструмент и в такъв случай освен от физическите спортове той би трябвало да се откаже от телесни игрови дейности като секса с нерепродуктивна цел (спорт на спортовете, не ще и дума), изпиването на социалната чашка алкохол или кулинарните удоволствия. В такава последователност би имало нещо несъмнено аскетично и волево, но и безкрайно тъжно.

За антистресовия и релаксиращ ефект на целенасоченото нетрудово физическо усилие при заседналия живот на упражняващите интелектуални професии като мнозинството юзъри във форума няма никакванужда да се разпростирам. Медицинските емпирични факти имат много по-голямо значение от умозрителните аргументи и понеже говорим по принцип за или против нуждата от спорт, отделни примери за злоупотребяващи с организма си издръжливи хора не биха вършили работа в полза на антиспортната позиция.

Не слагай знак на равенсво между спорт, примерно футбол или борба, и хомо луденс. Първото е само елемент, вид, разновидност на второто, при това доста скучна, безцелна, вредна и негативна. Има и други проявления, далеч по-интересни, позитивни, поучителни. Например игри на ума. А физическото усилие така или иначе ни го налага животът.

Затова, спортът вън от университетите, да се закрие измисленото министерство на спорта, да не се чупят повече пари за измислени спортни зали, а целият бюджет на измисленото министерство на спорта, една паразитна и изключително пасивна структура, оглавявана от един изключително лишен от индивидуалност и креативност, за ум не знам, човек, да се насочи към здравеопазването.

Всеки има право да харесва или не харесва спорта, разбира се. Но да си тюфлек, и то особено в днешно време, ми се струва, че няма да има разумно оправдание. Красив ум в красива опаковка е двойно по-добра комбинация.

Проблемът е, последното е утопия, нарича се калокагания, и днес красивата опаковка върви винаги с празна глава, а аз умен спортист не познавам. Всъщност, повечето известни спортисти са изключитело глуповати, прекалено дори. А съчетанието на глуповатост с пари ислава е взривоопасно, ей ти чудесен пример стойчков.

Не не се отказвай и от него, шутове са нужни и сега

Ама много обичаш да обиждаш лично опонентите си значи, аман от разгащена диващина и варварство в обноските, аман от простотия.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проблемът е, последното е утопия, нарича се калокагания, и днес красивата опаковка върви винаги с празна глава, а аз умен спортист не познавам. Всъщност, повечето известни спортисти са изключитело глуповати, прекалено дори. А съчетанието на глуповатост с пари ислава е взривоопасно, ей ти чудесен пример стойчков.

Тук визирам всчки хора, които не са професионални спортисти. Защого ми се чини, че хора, отдали се на на науката са по-скоро тюфлеци - млади и не толкова млади.

Треньорът ми по тенис взе под наем старо, занемарено спортно комплексче на БАН и го облагороди. Два корта и две футболни игрища. Намира се точно срещу "Издателство БАН" и да видиш как възрастните учени идват да игаят тенис и им пукат ушите. Пъргави, жизнени и изглеждат добре. Двигателният апарат трябва да се раздвижва, защото, като ти се размърда циркулацията на кръвта, се оросява и мозъкът.

Професионалните спортисти трябва да загърбят образованието, за да се превърнат в това, което са, логично. Техният път никак не е лек. Покрай това да направят колкото може повече пари те забавляват масовата публика, вдъхновяват подрастващите и т.н. Учените никога не са били така на показ, както спортистите, защото техният труд трае дълго, не е ясно теорията вярна ли е, грешна ли е или дали ще се получи експериментът. Това не е и забавно, няма динамика. Земя населена с 6 милиарда научни работници, всеки с амбицията да бутне цивилизацията една крачка напред (и в тази сфера има много съревнование), знаеш ли какво ще стане? Много хубаво не е на хубаво.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам какво разбираш под тюфлек, но според мен по-голям тюфлек от глупака, надул се като пуяк от мними спортни успехи, няма. Айде да не давам примери, че изобилстват в спортните среди.

И още един апел. Призовавам спешно да се закрие имзмислената спортна академия. Аман от псевдовисши институти в тая държава. всяка паланка и гара университет, айде няма нужда.

Трябва да занемарим тялото, и да впрегнем ума. В противен случай сме обречени, както е показало миналото.

Вдъхновяват подрастващите, хаха. Голямо вдъхновение стоичков примерно. Подрастващите трябва да се вдъхновяват от Азнавур, Тойнби и други големи светила на музиката и науката, не от хора с мозък на амеба.

Изобщо, пълна забрана на спорта, абсолютна и пълна за вечни времена. нямаме нужда от спортисти, имаме нужда от интелигентни млади хора. Имаме нужда от музика, литература, поезия, политика, наука, изкуства, любов, чувства.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Трябва да занемарим тялото, и да впрегнем ума.

Звучи много близко до ражсъжденията на хероинозависимите младежи, чийто живот е показан в българския филм "Invisible".

Ок, ти си против професионалния спорт, който пак казвам е основна форма на масово забавление и затова носи толкова пари. Какво е мнението ти относно любителския спорт?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С тази разлика, че ние не сме хероинозависими, и докато те впрягат ума си, за да се излекуват, ние го впрягаме, за да има прогрес. Не физически, него така или иначе го има чрез еволюцията, а научен и социален и културен.

А относно хероинозависимите, показателно е в този случай колко силна е ролята на ума над тялото.

И още нещо. Тези хероинозависими може би нямаше да са в това състояние, ако вместо да ритат топка по цял ден и си губят времето, бяха чели, учили, развивали интелекта си. Защото хероинът не върви по умните и образовани слоево от обществото, а по другите, дето не ги влече много книгата, разбирай увлечени по алтернативни на инетлекта развечения, какъвто спортът е.

Любителският спорт също трябва да се забрани, защото иззема време на младите, които вместо да четат и да учат езици, ритат измислени топки и се потят като порове.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

**

И още нещо. Тези хероинозависими може би нямаше да са в това състояние, ако вместо да ритат топка по цял ден и си губят времето, бяха чели, учили, развивали интелекта си. Защото хероинът не върви по умните и образовани слоево от обществото, а по другите, дето не ги влече много книгата, разбирай увлечени по алтернативни на инетлекта развечения, какъвто спортът е.

***

Това твърдение няма нищо общо с действителността.

Хероиново зависими се срещат при всички социални слоеве и при всички нива на образованост.

Пише го във всяка книга, която описва проблемите на зависимостите ....

За хората занимаващи се със спорт може да се каже същото - Независимо от социален статус и/или интелектуално ниво, процентът занимаващи се със спорт е константа.

Поздрави Б.

П.С. Прави ми впечатление, че в цитирания от мен пост се смесват понятия като интелект и ерудиция... Което също не може да приеме за правилно. /Абе колко и да учи някой, който е тъп - тъп ще си остане... Най-много да се научи да цитира наученото/

Поздрави

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Момчета, аре да се събереме да ритаме некой път на убаво време? Алва ше ни носи топката, на вратарите ръкавиците и минералната вода.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Мисля, че темата е опит да отрече професионалният спорт. Този спорт, в който нито един нетрениран и нормален, човешки индивид, не би стигнал и 50 % от постиженията на професионалистите. Този спорт няма нищо общо с древните олимпииски игри и т.н. масов спорт. В него участвуват огромни пари, анаболи, интереси ... Този спорт има чисто зрелищен характер и повечето от спортистите го напускат в ранна възраст с травми и тежки проблеми. Той не е здравословен, а опасен за хората. Още в древността, този вид спорт, носещ кръв и зрелища се е практикувал от простолюдието и робите за радост на тълпата и развлечение на прелигированите. Мисля , че Гален - лекар и на гладиатори, беше дал уникална и точна оценка, преди хиляди години

Против такъв вид спорт и аз съм категорично, без уговорки. .За съжаление, точно там отиват всички пари, събрани по един или друг начин, от нас. Рекламната и медийна машина работи и печели на пълни обороти. Нищо ново, какво му трябва на простолюдието - хляб, кръв и зрелища. Отклоняване на вниманието от проблемите на деня, приспиване и комерсализация на всичко.

Масовия спорт е нещо друго, за него няма финансичане, вече няма и условия. Мислите ли, че десетина приятелчета с една топка, можете да ритате на т.н. "национален стадион", то и поляни не останаха. Допускате ли, че ще хванете риба със спортен риболов в неплатени места- водоеми и реки ? Искате да играете шах - къде и с кого? България не може да бъде остров, ние най-бързо приемаме лошите неща и ги налагаме. Посегнахме на местата за детски игри и истински спорт, идва ред на училищата и т.н. физкултура.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Момчета, аре да се събереме да ритаме некой път на убаво време? Алва ше ни носи топката, на вратарите ръкавиците и минералната вода.

А бирите ... за след мача?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прочетох темата до колкото можах от толкова сдпам, но да има спам от модераторите е недопустимо все е дно се самоуволниха!

Така за Спорта, спорта придава емоция на повечето хора такава която повишава адреналина и им помага да се чустват добре, за това не искам да забранят спора като цяло , а само ненужните дисциплини.

1. Най-опасна за мен и вредна е Формула 1 , толкова гориво се разходва, и пари , а даже не се тества двигател който да ползваме , това са хибриди от които нямаме нужда ( ако е с нормални коли поне ще подкрепя малко начинанието)

2 Футбола е спорт който трябва да стане аматьорски както си беше. Топерачка за пари е сега нищо друго.

Сега сме гладни , а се намериха пари за олимпиади??

Спортът е противопоставяне и единоборство което да замести войната в съперничество между страните , един мирен начин ан воюване. Но дайте да не воюваме всеки ден

Призовавам за аматьорски състезания. Нека играе който иска.

в болниците нещата не са така , там не отива който иска , и трябва да функционира по принуда. но спотрът??

има много полезни дисциплини , които могат да останат разбира се , но пак казвам, нека не се заделят пари за това. Нека да се играе за лично удоволствие и удоволствие от самата игра и гледане.

Благодаря Ви за темата.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Богданов, прав си за бирите - след мача, против мускулна треска.

Алва, резил. Даже и любителския спорт ли отричаш? Трябвали са повече физзарядка и Ксенофонт за тебе като малък.

И като стана дума за изкуства, ерудиция, любов и чувства... на всичко това е неспособен именно физическият тюфлек, защото нашите дами всъщност определено предпочитат движещи се обекти на емоциите си, а не развлачени филиали на Народната библиотека. И ние предпочитаме физическата близост на по-скоро разкършени, а не на сковани или развлачени същества, смея да кажа.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...