Отиди на
Форум "Наука"

Човекът ще впрегне науката


Recommended Posts

  • Потребител

Вероятно звучи странно заглавието, понеже и днес се възползваме доста от научните постижения, но според мен не сме ги овладяли. По-скоро си избиваме комплексите чрез нея, изнасяме проблемите си извън нас, та в много случаи вместо да ни решава проблемите, тя ги задълбочава.

Става въпрос за това, че в основата си науката има три цели - Вечно здраве и живот, никакъв труд, неизчерпаемо богатство.

Цялата наука на човечеството се стреми да създаде изкуствен интелект и устойчива и гъвкава структура за него, която да замести човека в труда. Т.е. опитваме се да направим човек и то какъв - роб. И това при положение, че "правим" хора даром и с удоволствие, които са "готови" за около 9 месеца и за около 18 години "влизат в употреба". Ключовото е, че повечето от хората биха се радвали, ако не им се налагаше да работят... Поради това изнасят нуждите си извън себе си и търсят някой друг, който да ги задоволи. Понеже не го откриват, пък и не разбират, че единствено те самите са способни да владеят живота си така, както им изнася и да са щастливи, всячески се опитват да си изобретят този, който ще го прави.

Кой "нормален" човек иска вечно здраве и живот, когато ще му се налага да работи цяла вечност? Т.е. без роби, тея неща може и да са неприятни. Така че първото условие е задължително. Освен че особено момента с безсмъртието на земята, говори за една сериозна неосъзнатост и бягане от реалността, че всичко тлено, някой ден умира. Дали ще е след сто от естествена смърт или примерно след десет хиляди години, когато си почнал да се възприемаш тотално отегчен, уморен и ограничен, от самоубийство, едва ли има значение.

Каквито и технологии за неизчерпаеми богатства да има, те винаги ще имат нужда от поддръжка. Следователно и това е невъзможно без първото условие, без роби. Като оставим на страна, че си исмаме еко система, която е способна да ни осигурява всичко от което имаме нужда, че и много отгоре.

Излиза, че науката е изнасяне на проблемите ни извън нас самите ... Искаме да си направим собствена еко система и живот, които да ни удоволетворяват по всички възможни начини без и пръста си да мръднем. Т.е. вместо да преборим мързела си, зависта си, лакомията си и т.н. ние използваме науката за да ги задоволяваме, докато те растат и ни превръщат в злобни, разплути, грозни и безмозъчни същества. Това според мен не е овладяване на науката.

Та според мен предстои впрягане на науката. Не мога да кажа колко време ще мине, но ще се случи и няма да е в чак толкова далечното бъдеще. Затова получихме и изобретяваме виртуална реалност, при която няма да се налага да изменим нашето ниво на реалността, за да разберем колко вредни са нещата към които се стремим.

Трябва да се има предвид, че за мен работа, трудене и живеене са синоними.В смисъл не разбирам "работенето" в тесния смисъл на полагне на усилия срещу пари. При това уточнение вижте колко още по-парадоксално изглеждат очертаните проблеми.

И е още по-важно да уточня след първото уточнение, че съм щастлив човек. Работя за прехраната си, работя за жилището си, работя за семейството си, работя за любовта си, работя за успеха си, работя за радостта си, работя за мира си и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Екстримните мнения са, че Господ, когато е сътворявал човека е бил или пиян или авантюрист! По мое мнение обаче, той е решил, че този опасен спесимент се нуждае от нещо, което да го възпира сам. Така, че човешкото общество е създадено от бог само да спъва себе си! Никаква колонизация на Марс няма да има, благоденствие и пр. Това може да го мисли някой свят, който има бол илишни пари и никакви проблеми - пък такъв няма!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

а защо си мислиш, че на човек придобил вечен или достатъчно дълъг живот ще му се налага да работи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чудесна теза Overcome.

Моята теза е, че твореца в човека няма да го остави намира.

Просто няма такива условия, в които да изпитваме постоянно щастие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Творчеството никога няма да остави човека. Той се опитва по изкуствен начин да създаде растения устойчиви на болести, студ, вредители и пр., да дават по-големи урожаи и по-едри плодове - т.н. ГМО, но виждате реакцията! Монополите нямат интерес от това, а срущу тези монополи няма закони! Хората не могат да разберат, поради ограничения свят, в който живеят, че без ГМО ще стоим гладни. Те нямат и представа от глобалният аспек на нещата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Творчеството никога няма да остави човека. Той се опитва по изкуствен начин да създаде растения устойчиви на болести, студ, вредители и пр., да дават по-големи урожаи и по-едри плодове - т.н. ГМО, но виждате реакцията! Монополите нямат интерес от това, а срущу тези монополи няма закони! Хората не могат да разберат, поради ограничения свят, в който живеят, че без ГМО ще стоим гладни. Те нямат и представа от глобалният аспек на нещата.

Направихме коли да се движим по-бързо. Промишленост да ни помогне също. То пък времето се стопли.

Направихме ДДТ, голямата работа, сичко трепе. Малко токсично се оказа. (Те може би са имали представа за глобания аспект?)

Ще видим с ГСМ-ите какво ще стане.

Както и с ГМО-то. Те дали имат представа за глобалния аспект? Какво предлагат, растения устойчиви на всичко, само дето не могат да се възпроизвеждат, а всеки сезон ще трябва да се купуват. Айде да не задълбаваме.

Мотива за оправяне на другите е много хлъзгав и проникващ, аз лично много внимавам когато някой иска да ме оправи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съгласен съм с тебе, но се учудвам, че българите се събудихме скоро от тоталната цензура и взехме много да разбираме от всичко! Нямаш представа в Америка, от кога има ГМО храни. Просто там на опаковката си пише какво е - ГМО или не, и можеш да избереш. Аз лично пет пари не давам дали е ГМО или не! Никога не съм се интересувал от етикетите им. А тук гледам баби, които тътрят галошите, но с промити мозъци, които се интересуват!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съгласен съм с тебе, но се учудвам, че българите се събудихме скоро от тоталната цензура и взехме много да разбираме от всичко! Нямаш представа в Америка, от кога има ГМО храни. Просто там на опаковката си пише какво е - ГМО или не, и можеш да избереш. Аз лично пет пари не давам дали е ГМО или не! Никога не съм се интересувал от етикетите им. А тук гледам баби, които тътрят галошите, но с промити мозъци, които се интересуват!

eMGeto, много противоречия само в един пост... не се коси така бе човек.

Това, че българите се интересуват, показва само ... че се интересуват.

Каква е връзката с тътренето на галошите и промитите мозъци.

Когато някой се интересува е по-вероятно да НЕ Е с промит мозък. според мен.

Ти не се връзвай сега, ми седни и се обоснови.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз съм се обосновал достатъчно добре в моя пост. Ако считаме, че сме по-умни или по-добре разбираме нещата от американците, това е друга тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз съм се обосновал достатъчно добре в моя пост. Ако считаме, че сме по-умни или по-добре разбираме нещата от американците, това е друга тема.

0. Ако обосновката е от типа "Щом си тътри галошите значи е с промит мозък", аз няма повече да ти преча.

1. Това не е въпрос на считане. Всеки може да си счита каквото си иска.

2. Как се определя кой е по-умен и по ги рабира нещата?

3. Въпроса "Кой е американец?" няма да го задавам.

_______________________

нека не бъда разбиран погрешно. нямам нищо против който и да е откъдето и да е.

срещал съм се с американци, които ми показха, че са чели, знаят, разсъждават и с достойни постижения. срещал съм и "по посредствени". това същото - и с българи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз съм се обосновал достатъчно добре в моя пост. Ако считаме, че сме по-умни или по-добре разбираме нещата от американците, това е друга тема.

Нима искаш да кажеш, че българите са по-глупави и по-неразбиращи?

А защо трябва да се считам за по-глупав и неразбиращ?

Или пък българите изобщо.

Това изречение показва една убеденост (да не кажа възхита) във умноста и разбирането на американците.

Въпроса не е дали считаме едно или друго, а дали сме. А това .. незнам кой може да го определи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пак червена пушилка!

Ами, точно така! Как да разбираш от нещо, което даже не си и чувал? Много хора, дори не могат и да го произнесат. Пък Америка, какъвто бюджет има за изследвания в най-различни области (включително и ГМО), няма смисъл да говорим! Естествено е те да са по-компетентни по въпросите.

Американците не са по-умни от нас, но ние често бъркаме умен с тарикат, а то не е едно и също!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нямам нищо против да минем на "Червена Пушилка" и "Синя Мъгла", но вече излизаме от обхвата на целия форум на БГ Наука.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, така де! То в Америка няма такова нещо - червена и сина мътилка, упс пушилка. Тя синята мътилка произлиза от червената! Както казваше водещият на радиошоуто "12 + пляс": Отляво е тъмно, а отдясно кално!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...