Отиди на
Форум "Наука"

Що за пръстен е това?


Recommended Posts

  • Потребител

Това обяснява всичко, ама не зная изобщо защо питаш във форума.

Най-вероятно той е минимум проф. д.т.н. инж. пък нии сме някви прости хорица. Успех в копането :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Здравейте, 

Купих си онлайн от един търг три предмета от човек който твърди, че ги е намерил в лозето си. Тези два пръстена и една значка от 1926-та година. Бяха в ужасно състояние и не си личаха детайли а само се виждаха че са пръстени и той твърдеше че са бронз. Понеже се вижда че единият е с правилна форма си казах, че ако се накисне в сода каустик бронза ще лъсне като нов и ето ти чудесен подарък (близък човек скоро има повод) пък и не беше скъпо. Мислех си, че възрастта им е сравнима с тази на значката и смятах, че ако поне единият (надявах се на здравия) е над 100год, значи съм ударил джакпот.. :)

По време на почистването ми стана ясно, че такава степен на корозия и патина с такава плътност за едни 100г, надали ще се получат, а накрая като се появиха и знаците ми стана ясно че нещо не е така както съм си го мислел. Потърсих в интернет и намерих подобни ама не със същите шарки. Има като първият, но шарката се дели на четири и казват че е стилизиран кръст а тази се дели на три. Има и като втория ама шарките пак не са така. Прилагам снимки и понеже знаците са много бледи, за това прилагам и ретуширан вариант, защото някои се виждат само с лупа на силна светлина. А и снимките са малко кофти.

Е това е историята, можете ли да ми кажете какви са, откога са и какви са знаците върху тях.

Благодаря ви.

 

 

 

N1_Otgore.jpg

N1_Retush.jpg

N1_Stranichno.jpg

N1A_Retush.jpg

N2_Otgore.jpg

N2_Otgore_1.jpg

N2_Retush.jpg

N2_Stranichno.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Карам отзад напред.

Това какви са знаците и какво означават винаги ме подсеща за литературна критика започваща с "чрез лирическият герой, автора е искал да изобрази...", ама дали наистина това е искал автора, или това му се иска да види на критика, един Господ знае, та и тук така...

Тези типове пръстени са късен Рим и ранна Византия в диапазон между 4-ти и 6-ти век. Време в което религията преминава от чисто римските богове към вярата в един бог, Християнство. Винаги са дело на местни работилници. Затова и често са стилизирани. "Майстора" гледа от някъде, изобразява елементи по-своемо и каквото се получи. Разбира се има известна символика. Повечето изображения се свързват с християнството, но спокойно могат да са и езически такива. И това че първото не правилен кръст... изобщо не те притеснява. Може да е колело? Може да е пита символизираща плодородие...

Второто според мен са 2 длани на различни посоки. По-скоро изображението е стиснати ръце, и е по-скоро е чисто римски символ. През минаването през 5 майстора обаче, понякога не са много стиснати.... А може и да са просто линии. , както и в първият. Наистина не е задължително да значат нещо, може да са просто украса.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много ви благодаря за изчерпателният отговор. Аз се надявах че ще е поне нещо от Българската история, а то се оказа, че направо съм я прескочил... е такъв ми бил късмета.. :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 месеца по късно...
  • 1 year later...
  • Потребител

 Намерихме тозипръстен на двора. Някой знае ли какво означават кръговете? Мисля, че е турски, защото преди вселото са се населявали турци. Пръстенът мисля е меден :)

965FBA22-EAA5-4418-895E-A43CF747603E.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 10.08.2021 г. at 16:26, Dessytos said:

 Намерихме тозипръстен на двора. Някой знае ли какво означават кръговете? Мисля, че е турски, защото преди вселото са се населявали турци. Пръстенът мисля е меден :)

965FBA22-EAA5-4418-895E-A43CF747603E.jpeg

По-скоро изглежда да е римски, и според мен около III-IV век, но пък се намират и датирани I-III :

https://www.pinterest.com/pin/258957047295051802/

Броят на точките е различен :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...

Здравейте, колеги. Имам запитване за тези 2 пръстена. Доколкото разбрах са Византийски. Искам и вашето мнение за да съм сигурен. Последната снимка е на по - големия пръстен, просто е сниман на по - добра светлина

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.png

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като цяло не е необходимо да има по няколко еднакви поста, едва ли отговор ще пристигне по-бързо :)

Според мен по-скоро са от османският период или след него (XIX-XX век), ако разбира се не са и сувенири подобно на други неща намерени на полето

Link to comment
Share on other sites

Здравей, извинявам се за двата поста. Просто съм начинаещ във форума и реших, че никой няма да отговори на тема, която вече е създадена.

Не съм съгласен и предполагам, че говориш за предишния пост, който не се отнасяше за мои находки, а на един познат. Пръстените са намерени сред нива край магистрала "Хемус". Търсих в интернет и намерих това:

 

Подобен на големия: https://www.touchofmodern.com/sales/ancient-resource-antiquities/byzantine-bronze-floral-cross-ring-9th-12th-century

 

Подобен на малкия: https://www.ebay.com/itm/122729713024 (дори и в описанието пише същия/много подобен размер)

 

 

 

 

 

 

 

Редактирано от Bari823679573498
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами според мен имат някаква прилика, но не ясно дали ebay е добра опорна точка за датировка.

Все пак там мога спокойно да кача снимка на стари чорапи с датиране II в.пр.Хр.

Иначе големият от горният линк има прилика, но има и типичен кръстовиден мотив, определено по-характерен за XIII-XIV век , според мен, и възможно да е византийски (и не само византийски). Твоят обаче има по-скоро флорални мотиви, който са по-близки до османските мотиви

Малкият има сякаш по-близки паралели, но не мисля че е 8-9 или 6-ти век

Но пък това си е мое мнение..

Link to comment
Share on other sites

Преди 36 минути, roca said:

Ами според мен имат някаква прилика, но не ясно дали ebay е добра опорна точка за датировка.

Все пак там мога спокойно да кача снимка на стари чорапи с датиране II в.пр.Хр.

Иначе големият от горният линк има прилика, но има и типичен кръстовиден мотив, определено по-характерен за XIII-XIV век , според мен, и възможно да е византийски (и не само византийски). Твоят обаче има по-скоро флорални мотиви, който са по-близки до османските мотиви

Малкият има сякаш по-близки паралели, но не мисля че е 8-9 или 6-ти век

Но пък това си е мое мнение..

Благодаря за отговора ти. По принцип гледах и из разни други сайтове и установих, че този дизайн на плочата (говоря за големия пръстен) се среща главно при Византия. Отдолу съм качил друг пръстен с много подобен дизайн, който според автора/продавача е византийски (източник: ancientresource.com)

 

Малкият пък, доколкото намерих, се среща често и в доста различни размери. Потърсих в Гугъл "byzantine bronze rings" и едни от първите неща, които излизат са точно идентични на този пръстен пръстени (с различни датировки са, но преди 10 век). Пък все пак може и да са византийски... Няма как да знаем със сигурност

ring-29011.jpg

Редактирано от Bari823679573498
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво да ти кажа...датировката на пръстени е нещо сложно...поне според мен.

При монетите е лесни, има текст има ясно изображение и т.н....много от пръстените запазват форми, сюжетни линии и т.н. с години И "Дяволът бил в детайлите"

Този от снимките пак има следи от някакъв кръст..обаче при нашият пак няма..не виждам и да се очаква да се появи.

https://www.popscreen.com/prod/MTEwMTU4ODE3/ANTIQUE-OTTOMAN-TURKISH-ISLAMIC-LETTER-WAX-SEAL-STAMP-SILVER-RING-

Допълнително е пъпката която коментирахме в предишната тема, която е характерна основно за османският период.

Но както се казва кой знае :)

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 11 часа, roca said:

Ами според мен имат някаква прилика, но не ясно дали ebay е добра опорна точка за датировка.

Все пак там мога спокойно да кача снимка на стари чорапи с датиране II в.пр.Хр.

Иначе големият от горният линк има прилика, но има и типичен кръстовиден мотив, определено по-характерен за XIII-XIV век , според мен, и възможно да е византийски (и не само византийски). Твоят обаче има по-скоро флорални мотиви, който са по-близки до османските мотиви

Малкият има сякаш по-близки паралели, но не мисля че е 8-9 или 6-ти век

Но пък това си е мое мнение..

Да, има прилика и с този пръстен, както и с детайлите на халката отстрани от плочата(но и византийският има много сходства с този). Ами възможно е и да е османски. То пъпка има и на онзи и от другия линк (византийския). Има логика и да е османски, на мястото е имало битка. А пък за малкия, вече не знам как се е озовал там изобщо, но за него съм склонен да кажа, че е византийски. Така че надеждата ми остава в него.

 

Някакви идеи как да ги почистя? Или ще е добре изобщо да не ги чистя

Редактирано от Bari823679573498
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...

Възможна ли е датировка и на тези пръстени? Единият за жалост е само плоча. Целият има нещо като призма/звезда с 4 ъгъла/диамант (предполагам мотив за кръст?), а за плочата - мисля, че съм виждал нещо подобно в някакъв сайт и пишеше, че е византийски. Искам и вашето мнение! Благодаря предварително (отново)

 

Разрових в нета и най-близкият пръстен до целия беше този http://alfa.kachi-snimka.info/images-2021/arx1647963647q.jpg (изт. ancientresource.com)

IMG_20220322_170531.jpg

IMG_20220322_170542.jpg

IMG_20220322_170557.jpg

IMG_20220322_170609.jpg

Редактирано от Bari823679573498
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами отново вероятно е Рим, общо взето и този и по-горният могат да се причислят към късна античност, като тя все пак прелива донякъде във Ранна Византия, и спокойно може да се сложи една по-широка датировка между III-IV век

За калта може да се опита с една стара четка за зъби и вода, каквото падне, падне :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...

Тъкмо почнах да си идентифицирам монетите сам, но този пръстен сега е малко сложен за мен... Предполагам Рим заради птицата, сребърен е, но с примеси(видими на снимката, не съм го чистил). Благодаря предварително и обещавам този е последният пост(за месеца 😅)

IMG_20220404_153217.jpg

IMG_20220404_153425.jpg

IMG_20220404_153436.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 10.08.2021 г. at 16:26, Dessytos said:

 Намерихме тозипръстен на двора. Някой знае ли какво означават кръговете? Мисля, че е турски, защото преди вселото са се населявали турци. Пръстенът мисля е меден :)

965FBA22-EAA5-4418-895E-A43CF747603E.jpeg

Пръстен тип 'птиче око" -Такива има както римски така и средновековни (най вече от периода IX - XI век)зависи от това дали има 'шипчета" от страни на халката както и от това дали на самата плочка има едни малки точици които може да са с различен брой но най обикновено са седем и разположени в два реда един под друг в близост до периферията.Зависи също и от сечението на халката. Този така както ми изглежда по скоро клони към един от римските вариянти. Вероятно от III-IV век - Правени са да защитават собственика си от беди, зла участ, неприятности, уроки и такива подобни работи ..

Този вид пръстени са ползвани и произвеждани в един дълъг период от време такива и подобни има чак до към краят на 19 век

 

 

Редактирано от Gladius
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...