Отиди на
Форум "Наука"

Главоблъсканици


Recommended Posts

  • Администратор

За първо време ще направя тема, но ако има по голям интерес може и цял раздел да напря и да си бласкаме главите заедно и да решаваме загадки :good::post-70473-1124971712:

Сега ще сложа една и да я решим заедно ;)

Баща поръчал на дъщеря си да купи някой неща и й обяснил, че парите са оставени в плик на масата. Дъщерята погледнала набързо плика, видяла написаното число 89 върху него, взела парите, без да ги брои и отишла в магазина. Там направила покупки за 70лв., но като започнала да плаща , се оказало не само, че не й остават 19лв., но не й достигат 2 лв.

Когатосе върнала вкъщи, дъщерята попитала баща си дали не е сгрешил при броенето на парите и обяснила какво се случило в магазина. Бащата , след като я изслушал, помислил малко и казал, че той вярно е преброил парите, а тя  греши.

Каква е грешката на дъщерята?

И още едно много лесно :)

Как може, без да се променя записа, да се увеличи числото 666 с още половината от него? ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
еха тва е много яко.я дай още няколко  :)):

Не сме решили тези, а още искаш...

Имам много две различни книги само загатки от този вид...решавайте и ще пускам :)

:good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Aми значи за първата: бащата наистина е преброил вярно парите.На плика е било написано числото 68,но дъщерята го е прочела наобратно и затова е помислила,че вътре има 89лв.,а всъщност те са 68

За втората мисля,че числата просто трябва да се преобърнат.Така 666 ще стане 999,което е с 333(половината от 666) по-голямо от 666 и значи отговаря на изискванията

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Един човек влязъл в гостилница да се нахрани. Казал на келнерката:

- Донеси ми едно ядене напред-назад, насам-натам, навън-навътре. Келнерката му сервирала. Като се нахранил и поискал сметката, тя му казала:

- Пиши колко отдолу, толко отгоре.

Човекът платил и си излязъл.

Какво е ял и колко е платил?

;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Колко пъти можем да извадим 5 от 25?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Колко пъти можем да извадим 5 от 25?

Ако под извадим имаш предвид мат. действие ИЗВАЖДАНЕ

БЕЗКРАЙ МНОГО ПОРАДИ ПРИЧИНАТА ЧЕ ДОРИ МНОЖЕСТВОТО НА РАЦИОНАЛНИТЕ ЧИСЛА(Q)НИ ПРЕДЛАГА БЕЗКРАЙ МНОГО ОТРИЦАТЕЛНИ ЧИСЛА . А ПРЕДПОЛАГАМ ВЪВ СЛУЧАЯ НЯМЯ ПРЕДЕЛИ И ГОВОРИМ ЗА КОМПЛЕКСНИ ЧИСЛА(K)

А пък Q принадлежи към K тъйче мисля че загадката е за 6-то класници които тогава учат Q -числата

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Колко пъти можем да извадим 5 от 25?

Само веднъж! Следващият път ще вадиш 5 от 20, а не - от 25.

Условието на задачата е изпълнимо само веднъж!

Не позна! :))::doh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Колко пъти можем да извадим 5 от 25?

Само веднъж! Следващият път ще вадиш 5 от 20, а не - от 25.

Условието на задачата е изпълнимо само веднъж!

Не позна!  :)):  :doh:

чакай .... :read: ..... аз съм ...... :read: ..... прав си :doh:

е браво аз тръгнах по мат. правила а то а било елементарно, не разсъждавах логически , поздравления , но да се върнем към гатанката на cracking .Тя ми напряга мозъчето.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Един човек влязъл в гостилница да се нахрани. Казал на келнерката:

- Донеси ми едно ядене напред-назад, насам-натам, навън-навътре. Келнерката му сервирала. Като се нахранил и поискал сметката, тя му казала:

- Пиши колко отдолу, толко отгоре.

Човекът платил и си излязъл.

Какво е ял и колко е платил?

;)

Значи до колкото виждам сметката май е 8 лв или 88 лв или 888 лв или 888...

Защото така отдолу има една 0 и от горе има една 0 и става 8 , май такава е сметката, но това ястие не го разбирам , май не съм логически надарен :head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Забравих нека пусна една и аз имаме 12 топчета.11 от тях са с равна маса но 12-тото е с различна(не се зане дали е по-голяма или по-малка!!!).Как само с три претегляния на везни (нормални не електронни :) ) може да намерим топчето с различна маса (аре жокер от мен топчетата са с различни цветове :) (не че помага особено :hmmm: ))

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Яденето май е крив-рак :)):  ( въпреки, че ако не я бях чувал едно време никакъв шанс да се сетя  :) )

Човекът е ял рак, тук си прав Браво :), но не каза колко е платил ;) За това колко пари е дал има няколко възможности - 69, 96, 11 или 88 лв.

Новата ти загадка е много лесно, но сега просто ми излезе от главата. Това нещо даже в училище сме го отгатвали :hmmm: Ама какво беше :head_hurts_kr::doh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Човекът е ял рак, тук си прав Браво :), но не каза колко е платил ;) За това колко пари е дал има няколко възможности - 69, 96, 11 или 88 лв.

Новата ти загадка е много лесно, но сега просто ми излезе от главата. Това нещо даже в училище сме го отгатвали  :hmmm:  Ама какво беше  :head_hurts_kr:  :doh:

Аз ти казах 88 лв и поясних защо . Затова не го е написал

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега ще дам една главоблъсканица :

Условие:

1. 5 къщи, всяка с различен цвят.

2. Във всяка къща живее по един човек от различна националност

3. Всеки от тях предпочита определено питие, пуши определен вид цигари и гледа едно домашно животно

4. Никой от 5-те човека не пие същото питие , не пуши същите цигари, и не гледа същото животно като никой друг.

Въпрос:

Кой гледа Рибката?

Указания:

1. Англичанинът живее в червената къща.

2. Шведът гледа куче

3. Датчанинът пие чай

4. Зелената къща е отляво на бялата

5. Норвежецът живее в първата къща

6. Собственикът на зелената къща пие кафе

7. Човекът, който пуши Pall Mall гледа птичка

8. Мъжът в средната къща пие мляко

9. Собственикът на жълтата къща пуши Dunhill

10. Пушачът на Marlboro живее до този, който гледа котка

11. Мъжът, който гледа кон, живее до този който пуши Dunhill

12. Пушачът на Winfield пие с удоволствие бира

13. Норвежецът живее до синята къща

14. Немецът пуши Rothmans

15. Пушачът на Marlboro има съсед, който пие вода

П.П.Айде късмет , имам и още две главоблъсканици който иска да казва

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Норвежец жълта първа dunhill вода котка

Датчанин синя втора marlboro чай кон

Англичанин червена среда pall mall мляко птичка

Немец зелена четвърта rothmans кафе рибка

Швед бяла пета winfield бира куче

=> Швабата.(Това нямаше ли го в един workshop?)

П.П.Ако нещо съм обаркал съжелявам.(Между другото съжелявам ли се пише ,или съжълявам, защото на много места съм го срещал веднъж по единият, веднъж по другия начин и съвсем се обарках, или и двете стават?)

П.П.П. А относно загадката . Да лесна е но е по-сложният вариант в който не се знае каква е топката, ако се знаеше нямаше да са 12 топки, а 27 (топките са равни 3^броя тегления).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Норвежец    жълта    първа      dunhill    вода  котка

Датчанин    синя      втора      marlboro чай    кон

Англичанин  червена среда      pall mall  мляко птичка

Немец          зелена  четвърта rothmans кафе  рибка

Швед          бяла      пета        winfield  бира  куче

=> Швабата.(Това нямаше ли го в един workshop?)

П.П.Ако нещо съм обаркал съжелявам.(Между другото съжелявам ли се пише ,или съжълявам, защото на много места съм го срещал веднъж по единият, веднъж по другия начин и съвсем се обарках, или и двете стават?)

П.П.П. А относно загадката . Да лесна е но е по-сложният вариант в който не се знае каква е топката, ако се знаеше нямаше да са 12 топки, а 27 (топките са равни 3^броя тегления).

Поздравления :v:;):)): А ето и като табличка да е по-нагледно : logical_houses.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето и следващата гатанка :

Едно дете се изгубило в гората, но след няколко дни забравило кой ден от седмицата е. Срещнало случайно вълка и лисицата и решило да ги попита кой ден е.

Вълкът не му дал отговор на въпроса но му казал:

-Аз лъжа в понеделник, вторник и сряда, а в останалите дни казвам истината. Освен това вчера лъгах.

Лисицата също не дала отговор но казала:

-Аз лъжа в четвъртак, петък и събота, а в останалите дни от седмицата казвам истината, и аз също лъгах вчера.

Кой ден е?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Било е четвъртък,тъй като в сряда вълкът лъже.Лисицата също е казала, че на предния ден е лъгала, но тя е излъгала, тъй като по принцип лъже в четвъртък, откъдето следва че всъщност в сряда говори истината :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Било е четвъртък,тъй като в сряда вълкът лъже.Лисицата също е казала, че на предния ден е лъгала, но тя е излъгала, тъй като по принцип лъже в четвъртък, откъдето следва че всъщност в сряда говори истината  :hmmm:

Браво :) :) :)

ся ще ви дам още една ама тя по-скоро прилича на задача :

m-n=m.n ( m ; n принадлежат на Z )

Намерете числото m и n

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Айде за да не се превърне в хаус темата всеки отговорил, ще пуска той загадка и винаги тане...сега който отговори на d@40 той задава!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
:)):  :)):  :)): бащата е оставил точно 69 лева ,но дъщерята е видяла цифрите обратно-6 и 9 :post-70473-1124971712:  :post-70473-1124971712:  :post-70473-1124971712:

приятел това май беше преди година :laugh: Внимавай повече аз сега съм задал главоблъсканица , чети :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Последната е лесна числата са -2 и 2 : -2 - 2 = 2 * -2 = -4 :hmmm:

А аз пак ще напиша онази с 12-те топки, от които 1 с различна маса .Как само с 3 претегляния да се открие топката с различна маса?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...