Отиди на
Форум "Наука"

Защо в един форум за наука има раздел "Религии" ?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

В един форум за наука има раздел "Религия", защото:

1. Защото например в течение на векове в Европа друга наука освен религията не е имало.

2. Защото днес религиозните култове са обект на изучаване от страна на науката.

3. Защото никой не е длъжен да чете този раздел, ако не му допада.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В един форум за наука има раздел "Религия", защото:

1. Защото например в течение на векове в Европа друга наука освен религията не е имало.

Това значи , че просто НЕ Е ИМАЛО наука , а не че религията е наука ...

....

Всичко това може да бъде поместено в раздел "История" ...

защо има отделен раздел ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Няма нищо научно в религията... освен теологията... и историята на религията :P

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Eдно време жреците били астрономи, лекари, инженери... И те правели наука.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има един много готин пропаганден лаф на Англиканската църква: "Целта на англиканизма е да има поне по един джентълмен във всяка енория на кралството. Трябва да са съществували и по-лоши идеали по света." Нещо подобно е с католическите кюрета и науките. Много кюрета са доктори по нещо. Медицината и правото винаги са се ценяли като солидно второ образование сред католическите духовници. Впрочем, у нас също нерядко е било така, докато я е имало Екзархията. Науката и религията си вървят чудесно заедно.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да минем направо в 20 в. Сума ти попове от разни вериtongue.gif (най-паче католици, но и лютерани) са се занимавали с културна антропология (зер като са мисионерствали, са си отваряли очите и ушите), археология (изследването на праисторията във Франция примерно беше "окупирано" десетилития наред от разни абатиbook.gif), филисофия, да не говори за история на религиите и пр. Оттам като почнем медицина, че и физика... Всъщност калко от нобелистите са духовници? Има поне неколцина.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това значи , че просто НЕ Е ИМАЛО наука , а не че религията е наука ...

....

Всичко това може да бъде поместено в раздел "История" ...

защо има отделен раздел ?

Религиите имат голямо значение и влияние и в настоящето. За да си обясним много процеси в обществото стигаме до въпроси, свързани с религията.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Няма нищо научно в религията .

Струва ми се, че щом във всеки университет има богословски факултет, то и в един форум за наука би трябвало да има раздел "Религия".

Иначе аз пък не смятам за науки онези дисциплини дето претендират че са науки, но не виждат нищо научно в религията. Въпросните науки като са толкова напред с материала защо не могат да съживяват умрели хора?!? Но всичко това едва ли е причина да ги махнем от форума.

mocantina.gif

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Все пак, Т34 има право. В раздела Философски науки са Философия, Етика и право ... и изведнъж - Религии. Религиите не са науки. Те могат само да са обект на науките философия, история, психология, библистика и други.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Все пак, Т34 има право. В раздела Философски науки са Философия, Етика и право ... и изведнъж - Религии. Религиите не са науки. Те могат само да са обект на науките философия, история, психология, библистика и други.

Аз пък имам съмнения, че философията е псевдонаука.

Друг е въпросът останалите какво общо имат с философията, че да са в един раздел с нея. Тази подредба трябваше да отпадне с новия дизайн на форума, но е останала. Дисциплините, които са сложени за "Философски науки" имат общо помежду си, тъй като изучават обществените регулатори каквито са правото, морала и религията. Философията определено не е в тази група.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е, да. Религията е обект на научно изследване. То и историческите събития сами по себе си не са наука. Историята е науката, която ги изучава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпросните науки като са толкова напред с материала защо не могат да съживяват умрели хора?!?

Ами виж сега , Ленин е в мавзолея и чака момента когато технологиите ще позволвят да го съживим ...

може би с мълния като Франкенщаин ...

Ленинщаин ...

Веднъж на линия той ще смачка капиталистите с техните религиозни и фашиски лъжи .

http://vbox7.com/play:b0698f53

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз пък имам съмнения, че философията е псевдонаука.

Псевдо е, защото от нея са се пръкнали всичките науки.

Религията не е наука, но изследването на религията може да бъде перфектна наука. Т.е., според мен, нека си остане разделът "Религии". Важното е за или против религията, но да аргументираш със собствени на тематиката, а не с танкистки термини. Ако Ленин бъде съживен, логично е да продължи стопирания НЕП, а не да гони капиталисти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма нищо научно в религията .

Точният отговор на този въпрос е дал най-големият учен на 20 век - А. Айнщайн:

"Науката без религия е непълноценна,

а религията без наука е сляпа!"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точният отговор на този въпрос е дал най-големият учен на 20 век - А. Айнщайн:

"Науката без религия е непълноценна,

а религията без наука е сляпа!"

Сигурно го е казал без да си дава сметка че Ако е живял през средновековието са ще ли да го изгорят на клада защото земята не е плоска .

Религията , особенно организираната такава е най - големия враг на науката ...

Тя пречи развитието на поле3ни селско - стопански технологии .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Разделът, посветен на религиите, е още едно място за тематични дискусии.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами виж сега , Ленин е в мавзолея и чака момента когато технологиите ще позволвят да го съживим ...

Е, щом "науката" все още не е съживала др. Ленин, значи в световните университети продължава да се преподава богословие, което ще рече, че може да отложим дискусията до щастливото събитие. 63izs7n.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами виж сега , Ленин е в мавзолея и чака момента когато технологиите ще позволвят да го съживим ...

може би с мълния като Франкенщаин ...

Ленинщаин ...

Веднъж на линия той ще смачка капиталистите с техните религиозни и фашиски лъжи .

Мислех, че се бъзикаш, ама после писа, че сериозно говориш. Ама ако това е сериозно!!!! Ясно е, че Марксизма-Ленинизма е освен другото вид "религия" (т.е. надявах се че е била, ама не съм сигурен вече :(), със своя "света троица" и свои пророци и със свои "свещенни" писания. Както и със свои "ереси и секти" Енвер ходжа, Китай, Че Геваризъм (още куп други (но доста зловеща (във всичките си "ереси и култове") и с наблягане освен на вярата (поне в началото) и догмата (твърде разтеглива още по времето на Ленин) на куп други неща, като най-вече - властта).

По тази логика в научни форуми не би трябвало да се разглежда това.....явление, наричано освен религия и идеология (въпреки, че и идеология е престанало да бъде, малко след Хрущов, поне за "главните жреци", както и за цялата "жреческа" каста де, плюс доста голяма част от другите, включително обикновенните "миряни" или за по-точно роби). Само, че науката изучава и такива неща. Всъщност всичко за което може да се научи независимо дали е обект, субект или явление или нещо друго е обект на науката (не претендирам да съм точен или изчерпателен или да давам определение, пиша както се казва на прима виста), било то строго точно било то не. Не виждам защо е този смешен плач?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ще се самоцитирам:

Комунизмът е религия.

Очевидно "Чакам възкресение на мъртвите [вождове] и живот в бъдещия век/строй" идеално се връзва както с християнството, така и с червената вяра.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лошото е, че таз "мълня" ми мяза малко на атомна бомбичка. А това за бъдещия век/строй/рай, нещо кат...само "праведните" (еее ся оцелелите "наши" са праведни разбира се (ако не са ще станат ;))) ще се радвад на благинките на ......абе в таз религия има толкоз много течения, че не знам кой "пророк" от малките де да цитирам :). А, ако трябва "главния" да цитирам, ще стане....мазало ;). Че той е редактирал последния бог, (според някой май и го е по...хм...убил). Тук съзирам и зороастризъм ;) или дуализъм. Ахура Мазда -Ленин ( абееее, На Енгелс никак не му има вяра ;), Маркс същата работа, абе аман от евреи), и Ариман - Троцки. Опитал се е да създаде нов Ариман (по безопасен де в лицето на Бухарин, ма той глупака се е върнал в СССР) :(. Неведоми са пътищата Божи, ведоми са Сталинските ;). Лошото е, че сега, кат на прости анализатори даже кат мен ми стават ясни нещата (абеее не сега, ма кокетирам ;)).

А иначе Т-34 е най-великия танк (за сега), само защото е произведен в най-големи количества ;). За всички времена....до сега.

Чакам отговор Сталинска Стомано ;). Надявам се да е културен диалог де.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Комунизмът е базиран изцяло на наука...

А на коя наука (или - на кои науки) - по-точно?

И е против религиозните заблуди...

А кои са религиозните заблуди?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А на коя наука (или - на кои науки) - по-точно?

всички науки , от естествените до всички останали ..и тн .

това е следващата стъпка в човешката еволюция.

А кои са религиозните заблуди?

всички религии са заблуди .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ти прочети какво съм написал, Т 34, а иначе нямам против да си хортуваме. Впрочем, имаш право да вярваш в собствената си червена религия и да смяташ чуждите за заблуда. Както аз имам право да вярвам в своята и да смятам чуждите за заблуда :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...