Отиди на
Форум "Наука"

Ернесто Че Гевара


Recommended Posts

  • Потребител

Мислиш - че още от малък е планирал да става масов убиец - както ти казваш . Така ли ?

Напротив . Той още от малък е загнездил в себе си мисленето на свободен човек - който не търпи неправдите и робството . Аз затова уважавам Че - защото той е искал промяна и то една добра промяна за няколко народа и то не неговите народи .

Ти да не си му психолог или нещо подобно - че да му даваш такива х-ки ? Ти откъде можеш да бъдеш сигурен - че това - което казваш е истина ? Може и ти да се осланяш на друг мит за Че - създаден от тогавашните му политически противници .

Не отричам - че в думите ти има истини . Никога не съм го отричал . Но отвъд всички тези негативи - които свързвате с Че Гевара има и нещо - което не всеки би могъл да оцени . Не всеки би могъл да разбере неговите истински и първични идеи - поради които е действал по даден начин .

Аз имам като материал негови записки и дневника му . Мога да ти кажа - че той съвсем не е толкова лош - колкото го изкарваш . Може и да е наредил екзекуцията на много негови обществени противници - но не можеш да го виниш за това напълно . Не знаеш в каква ситуация е бил поставен и какви жертви е трябвал да направи - за да съхрани идеите си за една свободна и справедлива политика в Куба и отвъд нея .

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 196
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Не, според мен той няма желание да убива хора като млад и т.н. Но няма особени вързажения срещу това по-късно. При него това е "вторично". Основното му желание е да властва. Но не като някой примитивен африкански вожд или някой холивудски боклук. Той е начетен, интелигентен, с богата емоционалност и добро образование.

Той е запознат с революционните идеи, минали през Европа в началото на 20 век, изучил ги е, нещо повече - той умее да ги пропагандира.. Но именно тук за мен се е получил обрата при него - овладявайки теорията издълбоко (но не на академично ниво, това в никакъв случай), пълен с живот и енергия, склонен към крайности, опиращ се на марксистката философия, която има странното свойство да прави света абсолютно ясен, той просто си е повярвал.

Много следовници на политически доктрини страдат от това, но малко от тях имат лидерски качества.

Просто завършен сектант, това е.

Жертвите и всичко останало в партизанската война не са толкова големи за него - първо, той си ги е избрал. Второ, не забравяй, че той е човек, който като млад се е хвалел че не се е къпал 2 месеца...

Често го има това при силните натури - и Василий Втори, всесилният император на Византия, кой знае защо е спял на плащ на земята в ъгъла на стаята...

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мисля - че си напълно прав . Негативизмът ти към мечтата на един човек те карат да сипеш нереални обвинения към него .

Че в никакъв случай не е узурпатор и не е правил всичко това само и само за да се добере до властта . Това са глупостите на САЩ .

Че се е борил за добри каузи . Това е факт и никой не може да го отрече .

Че е герой за цяла Латинка Америка . Щяха ли да му вдигат паметници - ако беше злодей ?

Че е имал много негативни страни - които аз осъждам и не оправдавам .

Че е нещо повече от герой . Той е символ на свободното мислене и желанието му да го разпространи - за да могат много хора да усетят магията на свободата .

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За какво именно се е борил може да се види в днешна Куба. Защо не се е борил в родната си Аржентина? Да направи там партизанско движение....

Защото щеше да се наложи да конфискува имотите на богатите си майка и баща, а ако трябва да истински честен и хладнокръвен революционер, трябваше и да ги убие.

Ето:

И тука: http://www.ianwrighttravel.co.uk/cgi-bin/i...?page=blog.html има още много...

Попадна една погрешка от българска кръчма, но нищо.... оставям я.

Това ли е 21 век?

post-727-1264948806_thumb.jpg

post-727-1264948811_thumb.jpg

post-727-1264948820_thumb.jpg

post-727-1264948872_thumb.jpg

post-727-1264948899_thumb.jpg

post-727-1264948923_thumb.jpg

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Негативизмът ти към мечтата на един човек те карат да сипеш нереални обвинения към него .

Тц. Греда. Не към мечтата му, а към делата му. Такива като него заробват цели народи. Няма по-големи злодеи от тях, за каквото и да мечтаят.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не мисля - че си напълно прав . Негативизмът ти към мечтата на един човек те карат да сипеш нереални обвинения към него .

Че в никакъв случай не е узурпатор и не е правил всичко това само и само за да се добере до властта . Това са глупостите на САЩ .

Че се е борил за добри каузи . Това е факт и никой не може да го отрече .

Че е герой за цяла Латинка Америка . Щяха ли да му вдигат паметници - ако беше злодей ?

Че е имал много негативни страни - които аз осъждам и не оправдавам .

Че е нещо повече от герой . Той е символ на свободното мислене и желанието му да го разпространи - за да могат много хора да усетят магията на свободата .

Шмъркане, направо ще ме просълзиш с тези думи! :head_hurts_kr:

Иначе Че наистина е феномен. И както спомена, имал е многобройни симпатизанти и на Запад. Всъщност магията на Че се дължи на две неща: 1) Изглежда добре визуално, същински секс-символ и 2) Не се съобразява с правилата и статуквото. Тези две неща му печелят популярност, а не някакви имагинерни ценности като горепосочените от теб. Първото го прави да изглежда в очите на презадоволените и скучаещи момичета от САЩ и Европа, а и тези от Аржентина истински идол (и Хо Ши Мин е голям революционер, но поради липса на подходяща външност, тийнеджърките не му обръщат достатъчно внимание :biggrin: ), а второто в очите на всевъзможни "западни" хора - от недоказалия се аутсайдер-левичар, през кариериста-служител, корпоративен послушко и "мишок", та до разни интелектуалци и хора на изкуството, които по дефиниция трябва да са бунтари и опозиция. А колкото до латиноамериканците, те никога не са определяли Че-манията. Може би с изключение на Марадона. Просто всеки иска да е хубавец и да не му пука от нищо и всеки се съпреживява или иска да се съпреживява с някого като Че.

Ернесто Гевара е краен идеалист, обладан от манията да помага на другите. Всичко това издава безкрайна суета. Просто едно задоволяване на егото. Но за да не бъда разбран погрешно, подчертавам, че според мен Че наистина е действал абсолютно безкористно. Основният мотив на поведението му се поражда от: чувство за неувереност като малък, усещане за слабост и безсилие, желание за промяна на статуквото, успешно справяне с промяната, от там последващо съпреживяване и идентификация с някого, който също е в безнадеждна ситуация, желание за помощ и накрая се ражда Батман, Спайдърмен, Супермен или Че Гевара. Винаги съм казвал на филантропите около мене: "замисляли ли сте се, че всъщност може и да навредите?". Съмнявам се Че и Кастро да са се замисляли. Защото Че е главният виновник за превръщането на революцията в "социалистическа". Да, Батиста беше диктатор, трябваше да бъде сменен, но обещанието на Кастро беше, че ще възстановят гражданските свободи и ще има свободни избори. Защо не го направиха - със сигурност щяха да спечелят. По-скоро май властта им се услади, твърде много си повярваха, че правят само добро на "народа" и никак не им се трепереше по избори. А и така притежаваха пълната власт, а при демокрацията винаги се съобразяваш с някого.

Така че, ще перефразирам една известна римска поговорка - Бог да ме пази от "защитниците", от враговете аз сам ще се опазя. А и да не забравя - аз също харесвам Че, харесва ми историята му, митологията около него и т.н. Харесват ми такива като него, но при едно важно условие - да са ми далеч от главата (страната).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Те западните тинейджъри и евроинтелигенцията по какво ли не са се литкали... През 70-тте например са четяли в монмартърските бистра писанията на Председателя Мао...

В това време в Китай трепят врабчета, защото яли реколтата, и комисии от партията проверяват дали домакините са изчистили добре къщата си...

Хубаво нещо са увлеченията сред интелигенцията на запад. Тя лежи на огромните блага на частната собственост и капитализма, чете председателя Мао и тръпне пред вида на Ернесто Гевара де ла Серна Линч. Той да вземе властта в Монмартър, пък ще видят те как ще споделят съдбата на трудовия народ на Пол Пот....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има една хипотезичка , за това ,че май американците доста са помогнали на Фидел Кастро за преврата , двамата братя са евреи междуврочем, това в католическите страни е много ясно .

Много странно е сещате се нали, изведнъж Кастро след като е заловен след неуспешния първи бунт , да бъде пуснат на свобода, снабден с гемия и оръжия и други неща ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не знам дали и какви са, но не бъркайте помощ от някого в Америка с помощ от държавата САЩ. (ако изобщо има такава)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Че е нещо повече от герой . Той е символ на свободното мислене и желанието му да го разпространи - за да могат много хора да усетят магията на свободата .

На коя свобода? За него е магията на властта, а за поданиците на Куба - по скоро на "бягството от свободата", така добре хванато от Ерих Фром.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Добър ден. :)

Всъщност влезнах в този форум точно заради тази тема. Исторически погледнато Че е направил много за Куба, но винаги съм била на следното мнение: Ние спорим за хора, живяли в друго време, при други условия. Времето е налагало борба. Случва се историята да пренебрегва тази борба, защото сега хората така си мислят - че е била грешка. Не може да критикуваме някой, само защото е решил да се включи в тази борба, да обезмисляме нечие и добро и лошо дело. Защото винаги се случва да има противоречие. Че е личност за Куба и ще си остане такъв. Тук вече съм съгласна, че Че е притежавал тефтерче като Левски и е записвал негови мисли. Левски за него е бил кумир, както за нас българите. Не мисля, че е правилно да спорите за онези времена, когато за Куба всичко, което са направили Че и Кастро е хубаво и носи дългоочакваната свобода на Острова. Батиста не е особено добра фигура в Куба и точно затова е станала революцията. Ако и да сочим грешки на Че, така е мислил той, че е правилно. Надявам се, да ме разберете точно така, както трябва. В момента така е в България. Всеки срещу всеки, защото бъркаме историята с бъдещето. Едно бъдеще, колкото и да е повлияно от историята, настоящият момент би трябвало да вземе полезното от нея, а не противоречията.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

Правейки психоанализ на Че-то, човек няма как да не стигне до извода, че въпросният ако бе успял в делото си и се "обзаведеше" с държава, щеше да надмине многократно Пол Пот.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Несъмнено. Щеше да има един латиноамерикански Салот Сар (няма да ги наричам с псевдонимите им, имат си имена на човешки същества, колкото и да се опитват да избягат от тях!). Режимът на Ернесто Гевара де ла Серна Линч щеше да е не толкова варварски, но достатъчно страшен. След себе си щеше да остави само мизерия и обскурирано* общество... За народи като тези в Латинска Америка това е смъртно опасно, защото нямаше да го понесат и щяха трайно да деградират.

---

* obscur (фр.) = мрачен, тъмен, неясен, неизвестен;

обскурация - процес на историческа, културна и цивиизационна деградация на определена общност;

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Той опитва нещо в Белгийско Конго, да играе вожд на симбите, но го отказват, като причината не е толко в материала каквото и да се оправдава, а причината е здравата ръка на наемниците на Майк Хоър.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Дори великите революционери трудно може да удовлетворят претенциите на всички. Факт е обаче, че Куба държи на Кастро дори и по време, когато няма външна полит. власт която да го подкрепя дори с цената на Карибска криза. Или пък да погледнем какво става с възрастта за пенсиониране - едно доста настойчива пропаганда да се вдигне до възраст, до която хората рядко достигат. Сещам се за един западен филм в който един стюард и 2 стюардеси издигнаха глас срещу ранното пенсиониране. Но не пуснаха някой миньор да видим дали ще каже същото. Та ето че днес капиталът е в настъпление и май съвсем не се нуждае вече от демокрацията. А регламентираното работно време, отпуските, пенсионирането не са дадени даром, а са постигнати с кървава борба.

Проблемът е, че големите идеи трудно се претворят в действителността и започват компромисите. Кастро не е искал да прави точно държава от сталински модел. Но в един момент притиснат от САЩ е трябвало да търси някаква помощ и подкрепа.

Че е е произхождал от имотно и влиятелно семейство, което би му позволило да просперира и в собствената си страна при много комфортни условия. Вместо това той води доста рискован и изпълнен с неудобства живот. Не може да се каже, че е бил Майка Тереза, но живота на хората в Ю. Америка не е бил чак толкова сигурен и безопасан от гледна точка на полит. репресии. Много хора в миналото не са си давали точна сметка какво точно е СССР, както и днес много хора не си дават сметка какво е Западна Европа и САЩ. Както се казва - тревата в чуждия двор е по-зелена. Днес много хора съжалеват за времето на социолизма, но дали това автоматично означава, че десидентите са искали за страните си днешната бедност и разруха, която виждаме в България? Но и тогава са смятали, че сега е зле, защото е преход, но после нещата ще се оправят. Тъй че нека не бъдем прекалено строги към Че. Може да не е направил от Куба рай на земята, но страхът, че рев. вълна може да се пренесе и в други държави е станала причина да се подобри живота на обикновените хора в много страни.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За щастие, намирал се е кой да спира такива като този в онези времена...

Ne, Галахаде, не мога да се съглася - Куба не държи на Кастро, тя е в лапите му.

И никак не съм склонен да повярвам, че САЩ са тласнали Кастро към марксистки режим. Та тези хора са си марксисти! Ако толкова много искаше, можеше да гравитира около СССР и да бъде друг режим - такива случаи, особено в Третия свят, имаше много. СССР не е поставял условия на никого да въвежда съветската система..

Те сами.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Баща ми разправя, че навремето бил геварист. После му дошъл акълът в главата. Май много хора през шейсетте са били така.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Все пак за значението на една личност не се съди толкова по неговата "харизма", а по това какво е оставил като направено след себе си. Ако оставим настрана прекалените емоции, ще видим че Че не е по-различен от генерал Батиста например, а Куба след революцията твърде много прилича ... на Куба преди революцията. Преди революцията страната се е управлявала от корумпирана върхушка, докато повечето от хората едва са преживявали. След нея положението е същото, сменя се само управляващата прослойка. Преди революцията е имало репресии и безцеремонно разправяне с опонентите, след нея - също. Режимът на Батиста е преследвал критиката и е подтискал свободата на политическите възгледи, режимът на Кастро и Гевара прави същото. В крайна сметка диктатурата си е диктатура, независимо дали се подкрепя от Москва, Вашингтон или където и да е.

Масовите убийци винаги се опитват да оправдаят своите дела с някакви по-висши каузи. Дали го правят в името на "свободата", "революцията", "националната сигурност", "чистата раса", религията или нещо друго. Сещам се за една мисъл, която подхожда за тази тема (в момента не мога да се сетя за автора).

"Да убиеш човек, за да защитиш една кауза, не е защита на каузата. Това си е убийство на човек".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Дори по-зле е Куба след революцията от Куба преди - тогава е имало корупция, да, но е имало възможност специалистите и експертите да взимат добри пари, в т.ч. сравними с американските, имало е американски компании, развиващи туризма и възможности за хранителна индустрия. Куба така или инак си остава малка страна, но износът на тръстика, туризъм, пурите и някои други продукти и със всиките му условиности - хазарата и казината и свързаните с това посещения на американци биха позакрепили нещата.

Да не забравяме, че Куба в този момент е на прага на новото време, което навярно щеше да дойде при нея през 60-тте и 70-тте. Латинска Америка ще си бъде Латинска Америка, за там много надежда няма, като изключим, разбира се, Юга - Чили, Аржентина, Парагвай, Уругвай, Бразилия, но и комунизмът за нея не е никаква алтернатива.

Особено стартиран от такъв безпределен red master и троцкист, като иначе потомците на богати семейства Ернесто Гевара де ла Серна Линч и Фидел Кастро Рус.

Като размахат идеологията и убият стотици и репресират хиляди заради нея, комунистите стават заложници на собствените си догми (отделно от това, че системата е много, много, много хубаво нещо за една висша червена олигархия, която практически разполага с неограничена власт върху целия стопански ресурс на страната, т.е. няма никакво намерение да променя нещата, не и докато не рухнат).

Затова, макар да се вижда необходимостта от реформи в посока капитализъм, такива не се правят, заради догмата с години и ситуацията се забатачва, хората страдат или хайде, търпят неудобства, докато не дойде дебелия.

Ето, че Раул Кастро колебливо, стъпка по стъпка, отива към перестройката...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като размахат идеологията и убият стотици и репресират хиляди заради нея...

Скоро прочетох, че в Куба има 20 000 политически затворници в нечовешки условия.

Напоследък може да са намалели, но фактът си е факт.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има една малко по-различна версия за залавянето на Гевара от публикуваната в първия пост на тази тема.

И тя е... че не затворът на пушката е заял, а просто Гевара се е предал, разчитайки на връзките си с кубинското правителство, надявайки се да се отърве само с депортиране от страната. Все пак Гевара е бил доста популярна личност и убийството му би довело до някои неблагоприятни последици.

Така и става - той се е превърнал в светец на световната революция.

Лично на мен това ми се струва доста логична версия за края на Че Гевара. unsure.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Че Гевара не е най-великият революционер на XX век. Най-великият революционер на миналия век е Михаил Горбачов.

Нека феновете на Команданте Че се замислят - защо е така?

(Защото Че е просто убиец, а Горбачов е реформатор.)

Ако през античността и средновековието масовите убийци и извършителите на геноцид са се наричали "завоеватели", то днес те се наричат "революционери". Борбата за власт трябва да има някаква романтична окраска, нали...

Че Гевара е един обикновен превратаджия. Той с нищо не се отличава от физическите убийци на Стефан Стамболов или от превратаджиите от "Военния съюз" и кръга "Звено", извършили три преврата в първата половина на миналия век.

Той се бореше за премахване на дитатурата, но помогна за налагането на нова диктатура. От неговите "революции" спечелиха само новите диктатори, които замениха предшествениците си - и в Куба, и другаде. Животът на народите в Латинска Америка не се подобри след превратите на Че.

Нямаше да има нищо лошо, ако неговите преврати бяха вътрешнополитически - смяна на ръководството на една политическа партия по време на неин национален конгрес. Да, но неговите игрички на революция доведоха до смъртта на много невинни хора.

Ако трябва да дам пример за истински революционер от Латинска Америка, бих дал името на Симон Боливар.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Знам, че това мое мнение е типичен спам и не носи никаква информация за читателите на темата, но не мога да се въздържа и да не поздравя ISTORIK за точната му формулировка в рамките на едно изречение , какъв е истинския Че.

Приеми моите поздравления, ISTORIK! :good:

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...