Отиди на
Форум "Наука"

Новите езичници - видове и причини за появата им


Doris

Recommended Posts

  • Потребители

Римлянинът вече е отговорил, Фружине. А и аз щях да кажа същото.

След завладяването на Изтока от Александър започва така наречената епоха на елинизма, която не прекъсва и с идването на римляните, нито дори с християнството. Това е постепенна елинизация на много местни култове из Близкия и Среден изток и разпространение на гръцкия език и градски живот. Същевременно и в Гърция навлизат ориенталски традиции. За Иран елинизмът свършва с възкачването на Сасанидите, а за Египет и Сирия - едва с ислямското завоевание. Бих казал, че за Византия елинизмът, вече християнизиран, продължава до края на империята. От похода на Александър до възхода на християнството култовете на Източното Средиземноморие се смесват. Елинистическата Изида вече далеч не е познатото ти, чисто египетско божество, а фигура, много подобна на Селена, Хера и други гръцки богини. Св. Богородица също заприличва на знатна гръцка дама.

Така че тук имаме много стар - може би общочовешки, а в случая частно египетски - култ към богиня-майка в иконграфска поза с божествено дете на ръце, преминал през елинистически тип изобразяване и накрая заменен от нова, но с донякъде подобни функции фигура. Вече не богиня, а светица, все още в нещо като античен пеплос и държаща Младенеца на ръце по начина, по който е изобразявана и египетската, и елинистичната Изида.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Благодаря за изчерпателните отговори. Ето, че отново бях хванат по долни гащи в невежество, да не знам за Изида коя е и как е изобразявана.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Глупости, невежество. Всички се учим, докато сме живи.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Българската православна църква (БПЦ) е сред институциите с най-голямо доверие, показва национално изследване на Института за социални изследвания и маркетинг от септември. Според данните 42% от пълнолетните жители на страната вярват в БПЦ, а 43 на сто – не. Друго изследване на института от май 2012 г. пък сочи, че 70 процента от младите хора на възраст от 14 до 29 години се определят като вярващи, а 16 на сто като атеисти.

Отношението на младежите към православното християнство е силно положително - 86 на сто, а 54 на имат добро мнение за католицизма, а 34 процента за будизма.

46 на сто от младежите били въведени в християнството от родителите си, а 26 на сто - от бабите и дядовците си.

Ролята на свещениците е незначителна – посвещение във вяра са получили едва 5-6 на сто от миряните от божии служители. /БЛИЦ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз знам това-онова за възникването на неопаганизма в Европа. По принцип още в самия край на 17 в. в Англия възниква "друидска" организация, която съществува и до днес. Тя разбира се няма много общо с стария келтски друидизъм, а е интелектуален клуб, в който членуват хора на изкуството и науката, които имат интереси във философията и окултните занимания. По-подробно за това може да се види в книгата на Филип Кар Гом, издадена у нас.

+Бумът" на неопаганизма обаче започва след ВСВойна. Може би началото е поставено от добрия стар Джералд Гарднър с "Вещерството днес" (1954). След това нещата се развихрят. След Уика се появява през 60-те год. нордическия неопаганизъм (Асатру), а след краха на комунизма в Русия, Полша и др. страни се появиха множество славянски неопагански групи (които понякога наричат доктрината си Родноверие).

Съществуват и няколко международни организации (напр. Pagan Federation).

Съвременното неоезичество е изцяло интелектуално построение. Реконструкция на базата на историческите извориу фолклора, някои европейски окултни учения и в немалка степен - личното творчество на адептите. ;)

Но е готина и креативно, макар че си е Ню-ейдж от чист вид, ми харесва (при цялия ми скептицизъм към много от проявите на Ню-ейджа като цяло). Харесвам европейското неоезичество и го приветствам, макар че аз лично се интересувам от езическа религия, която е достигнала до наши дни във все пак запазен и относително цялостен вид (с някои поражения, нанесени от християнството).

Моят избор на езичеството е може би предопределен още от детството ми. :mrgreen: Лично аз винаги съм се отнасял негативно към християнството. От малък се увличах от историята и културата на различни коренни народи, водещи племенен живот (в Америка, Сибир, Африка, Австралия и т.н.). Тъй като християнството е нанесло огромни вреди на техните традиции и култура, отношението ми към дошлата при нас от слънчева Юдея религия беше предопределено.

Винаги съм се интересувал от живото сред природата, ценял съм свободата, не съм приемал догмите - все неща, които езичеството смята за изключително важни.

А когато преди доста години (май вече повече от 20) прочетох знаменитото есе на Л. Уайт за християнството и корените на съвременната екологическа криза, тогава нещата окончателно си легнаха на мястото. Не че не бях езичник много преди това, но някои мои мисли и изводи по въпроса получиха потвърждение в един по-подреден вид. ;)

Та така. В България неоезичеството не е особено развито. Опитите на няколко души да създадат такива групи със славянска или прабългарска насоченост ма нямаха успех. Има някакви хора, които се наричат "тангристи", но всъщност май това са групи с националистическа насоченост, които си фантазират тангризма като... като някакво по същество християнство.

Разбира се има тук-там и уикана, има и привърженици на Асатру, може да има и други - а, да, има някакви тракийски неопоганисти май (не ги познавам), но като цяло новото езичество в България е слабо застъпено.

Традиционния скептицизъм на българина към религията и неговото вродено безбожие явно си казват думата. Българите са едни твърде условни християни (не случайно познавам поне няколко души, които се самоопределят като "православни атеисти", каквото и да означава това :mrgreen: ), явно са и такива езичници. ;)

Въобще тези "по-високи материи" слабо вълнуват масовия българин. А и навсякъде това са си занимания главно за интелектуалци (или поне хора с интелектуални претенции). ;)

Редактирано от Black Wolf
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи използваш пълния редактор и даваш на preview.

После пак пускаш поста след това.

Use full editor.

Preview post.

Submit Modified Post.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

От страницата на Трескейа:

Уважаеми приятели, за пета поредна година от Трескейа почитаме през ноември месец Тройната Богиня в тройната пещера утроба до с. Татул. Тук може да видите някои от снимките от тазгодишното почитане - 10 ноември 2012 г.:

486269_10151186210189934_1029427171_n.jpg

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151186202594934.463120.129696034933&type=1

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...