Отиди на
Форум "Наука"

Новите езичници - видове и причини за появата им


Doris

Recommended Posts

  • Потребители

Не, то просто няма какво да се говори, нещата са самоочевидни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Напротив. В Япония държавният глава съвсем официално е потомък на шинтоистка богиня, а интронизацията му става с участието на три свещени в шинто предмета.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Будизмът също не попада в списъка с аврамическите религии, така че по старите юдейски, християнски и ислямски представи е вид езичество. Доколкото мнозинството японци все пак практикуват някакви религиозни действия и тези действия не се отнасят по никакъв начин към Стария Завет, да, Япония е езическа страна. Вече няма държавно наложен шинтоизъм като по време на Втората световна и будизмът не се разделя изкуствено от шинтоизма. Но все пак държавата и днес поддържа една по същество шинтоистка религиозна институция - именно императора. Днес императорът не е смятан за божество, но все още е дискретно представян за пряк потомък на богове.

Друг е въпросът доколко определението "езическа" има някаква стойност за нас днес. В Япония все пак има християнско религиозно малцинство, има и пълна религиозна свобода, а пък и огромната част от японците практикуват религиозни действия от по няколко различни религии (включително празнуват Коледа), без изобщо да се смятат за вярващи.

В това има нещо много загадъчно, много японско. Тамошните традиционни схващания бягат от нашите ясни дефиниции.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има ли държави във света,където официалната религия да е езическа?

В Япония май е будизъм официалната.

Исландия. Не знам какво направиха в Литва - дали признаха езичеството за втора официална религия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тоест Асатру не просто е регистрирано изповедание, а има някакъв официален статут?

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Исландия. Не знам какво направиха в Литва - дали признаха езичеството за втора официална религия.

Вълчо би ли разказал повече за Исландия и официалната й религия?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Шейдс, ето популярна информация: http://en.wikipedia.org/wiki/%C3%81satr%C3%BAarf%C3%A9lagi%C3%B0

Както виждаш, в Исландия т. нар. Асатру е просто едно от законно регистрираните вероизповедания. За четиридесет години е достигнало близо две хиляди привърженици. по-голямата част от населението по традиция се обвързва с местната лутеранска църква, която не е отделена от държавата. Тоест официалното вероизповедание на Исландия е лутеранството. Ето статията: http://en.wikipedia.org/wiki/Lutheran_Church_of_Iceland

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Причините за появата на новите езичници, предполагам, са различни за всеки конкретен случай. Аз мога да говоря само от свое име. Причината да стана езичник (това се случи преди три години) не е някаква мода, просто с течение на годините престанах да вярвам в християнските догми. Друг фактор, спомогнал за отказа ми от християнството е положението в БПЦ - информацията за скандалите и далаверите сред висшия клир и монасите ми дойде в повече.

И накрая, виртуалният контакт с някои християнски фанатици по форумите (имам предвид тяхното подигравателно и обидно отношение към мен) беше последната капка, която преля чашата и аз реших да скъсам окончателно с християнството. Така че причините при мен са предимно лични.

Реторът Изократ някога е обобщил много правилно: благочестието е в това да спазваш обичаите на дедите. Като е била баба ти атеистка - вероятно ще си атеист. Като е била православна или еврейка - ще си православен или евреин. И така нататък. Всичко друго е от Лукаваго. Всяка промяна на изповеданието може да има само някакви много сериозни основания (да речем, политически или, хайде, лични, но и това не е особено добре). Конфуций би казал същото. Ако бях китаец, сто на сто щях да бъда добър конфуцианец, това е отлично учение.

Ако щете и в кози вярвайте, но си плащайте десятъка, спазвайте закона и чукайте червени яйца от кумова срама. Какво толкова има да се мисли тука?

Според мен да спазваш народните традиции е едно, а да вярваш в това, в което е вярвала баба ти - нещо друго. Повечето от тези български традиции са от предхристиянския период, така че не ги смятам за белег за принадлежност към християнската религия, за разлика от ходенето на литургия в църквата, изповедта, причастието и др.

Аз примерно продължавам да спазвам тези обичаи дори и след като скъсах с християнството.

Като не ми харесва попът, просто не го посещавам повече. Намирам си по-свестен, на когото не ме е срам да целуна ръка, както си му е редът.

Има и по-крайно решение - просто спираш да ходиш на църква, както направих аз :biggrin:

Аз нямам нужда от посредници между мен и Бога, нито от пастири, тъй като не се чувствам част от някакво стадо. Мога да почитам Бога и вкъщи.

Редактирано от Hatshepsut
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти в коя езическа религия вярваш?

И тя чисто религиозно ли те привлече или има и културни причини?

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересно ми е да узная имаш ли деца, и ако да водиш ли ги на църква или по разните езически капища, горички и т.н.

Редактирано от Mr.Shades
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти в коя езическа религия вярваш?

И тя чисто религиозно ли те привлече или има и културни причини?

Най-общо, основа на религиозните ми убеждения е учението за прераждането на човешките души (реинкарнация) и кармата. Ще ми е трудно да отговоря с две-три думи, затова ще дам линк към една тема в друг форум, където съм изложил подробно това, в което вярвам:

http://www.forum.bg-nacionalisti.org/index.php?topic=11499.msg129174#msg129174

На тези колеги, които ще реагират с иронични усмивки на прочетеното, ще припомня, че храмове на Изида по нашите земи е имало много преди някой да е чувал за Христос.

И за да не бъда голословен, като доказателство привеждам статията на Георги Митрев "Египетските култове в Древна Македония през елинистическата и римската епоха":

http://www.uni-plovdiv.bg/logos/GetResource?id=79

Също така, ще дам линк към една тема, където съм систематизирал няколко статии за египетската религия в Древна Тракия:

http://www.forum.bg-nacionalisti.org/index.php?topic=24634.0

Като отговор на втората част на твоя въпрос ще посоча, че причините да се ориентирам по такъв начин са религиозни, а не културни. Какво имам предвид:

- не успях да съвместя учението за прераждането на душите и кармата с християнството

- не приемам еврейския племенен бог Йехова/Яхве/Саваот/Адонай за творец на Вселената и не смятам, че той е нещо повече от останалите богове в митологиите на Древния Изток - Енлил, Мардук, Шамаш, Ашур, Адад, Тешуб, Мелкарт и т.н.

- не признавам евреите за богоизбран народ, за мен те никога не са били, не са и няма да бъдат такива; те самите са се самообявили за богоизбрани, т.е. те са самозванци

- не смятам за правилно хора да се почитат като богове и на хора да се отдават божествени почести, както в християнството се отдават такива почести на светците.

Правя уточнението, че уважавам и почитам българските светци - братята Кирил и Методий, Климент Охридски, патриарх Евтимий, Паисий Хилендарски, но ги почитам като исторически личности, които са част от българската история, а не като богове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да попитам знаещите-това за храмове на Изида по нашите земи официално ли е прието?

Исторически че са съществували.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не бих се учудил, ако по римско време на Балканите е имало някой храм на синкретично средиземноморско божество с двойно име. Примерно Селена-Изида или нещо от тоя род. Цялото източно Средиземноморие от елинистическата и имперската епоха са пълни с такива светилища, та не е принципно невъзможно да се намери такова и по балканските крайбрежия.

Ако не се лъжа, Птолемей IV и V в един момент имат анклавни владения в Тракия и набират наемници за армиите си от Балканите. Но това е кратък момент; за да се намери светилище на божество с египетски произход у нас, то трябва да е свързано, например, с дълготрайно съществувал гарнизон войници от тамошен произход. Това е възможно, както казах, едва в римската епоха. Мисля, че в България са засвидетелствани храмове на Сарапис. Това е точно такъв гръко-египетски синкретичен бог, култът към който възниква в епохата след завоеванията на Александър Велики. Има, естествено и Зевс-Амон, и други такива. Озирис се е радвал на известна популярност сред гърците. Тъй че защо не и някакъв елинизиран култ към Изида? Сред всички варианти на "Рея-Кибела" и "Юнона-Астарта" това не би било особено странно.

Е, стига да не си въобразяваме ония налудничави глупости за тайни храмове на Бастет в Странджа :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не бих се учудил, ако по римско време на Балканите е имало някой храм на синкретично средиземноморско божество с двойно име. Примерно Селена-Изида или нещо от тоя род. Цялото източно Средиземноморие от елинистическата и имперската епоха са пълни с такива светилища, та не е принципно невъзможно да се намери такова и по балканските крайбрежия.

Ако не се лъжа, Птолемей IV и V в един момент имат анклавни владения в Тракия и набират наемници за армиите си от Балканите. Но това е кратък момент; за да се намери светилище на божество с египетски произход у нас, то трябва да е свързано, например, с дълготрайно съществувал гарнизон войници от тамошен произход. Това е възможно, както казах, едва в римската епоха. Мисля, че в България са засвидетелствани храмове на Сарапис. Това е точно такъв гръко-египетски синкретичен бог, култът към който възниква в епохата след завоеванията на Александър Велики. Има, естествено и Зевс-Амон, и други такива. Озирис се е радвал на известна популярност сред гърците. Тъй че защо не и някакъв елинизиран култ към Изида? Сред всички варианти на "Рея-Кибела" и "Юнона-Астарта" това не би било особено странно.

Е, стига да не си въобразяваме ония налудничави глупости за тайни храмове на Бастет в Странджа :)

Ами в Балчик бе открит храм на Кибела, а в античността Магна Матер е имала много персонификации, вкл. и Изида. Кутлът към египетската богиня е бил един от най-разпространените в империята през 2-3 век. След налагането на Християнството леко се е трансформирал в почитане на Богородица.;)

Ето и открит подобен храм у нас:

http://news.ibox.bg/material/id_2045567207

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Култът към св. Богородица е повлиян пряко от този към Изида като майка на Хор Спасител, вярно е. Особено в иконографията. По нашите икони я има старата поза с майката, прегърнала благославящия младенец, която е била типична още за стария култ. Дали Изида е била почитана конкретно на Балканите - поне аз не знам. Но е напълно възможно.

Разбира се, има бая сериозни разлики между оригиналния култ към Исет от Средното царство и синкретичния култ към Изис от II в. сл. Хр.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Култът към св. Богородица е повлиян пряко от този към Изида като майка на Хор Спасител, вярно е. Особено в иконографията.

Освен ако не е повлиян от индийския култ към Деваки, майката на младенеца Кришна, които в индийската иконография са изобразявани много подобно на християнската Богородица.

post-4986-085391600 1351427777_thumb.jpg

Интересното е, че при първото пътуване на Вашку да Гама в Индия местни индийци виждат икона на Богородица и Младенеца на един от португалските кораби и почват да й се кланят с викове "Крист, Крист", тоест "Кришна", което португалците взели за знак, че са открили така дълго търсените индийски "християни".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На португалците им се е счуло, че викът "Кришня" мяза на тяхното "Кришту". Иначе късноантичното изображение на Изида с малкия Хор си е налице:

Roman-Isis-Horus-child-20BC.gif

А има и по-стари, оригинални. Никаква индийска връзка:

Isis%20with%20Horus%20statue%20.jpg

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Сега ще изтърся такава простотия, че чак ме е срам.

Някой от вас да си е мислел, че идеята за богиня майка с дете не е задължително да е взета от тук или там, а може да е съществувала паралелно и независимо на много места? Точно по този начин разсъждават и нашите любими автохонтисти. Българите имат за знаме конска опашка, значи всички ползващи конската опашка са българи, или най малко са я взели от нас.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сега ще изтърся такава простотия, че чак ме е срам.

Някой от вас да си е мислел, че идеята за богиня майка с дете не е задължително да е взета от тук или там, а може да е съществувала паралелно и независимо на много места? Точно по този начин разсъждават и нашите любими автохонтисти. Българите имат за знаме конска опашка, значи всички ползващи конската опашка са българи, или най малко са я взели от нас.

и по този начин приравняват българи и турци, с което помагат за реставрацията на неоосманизма на балканите. Но автохтонците отдавна работят за тази кауза - неглижиране на родната история и подмяната й с някакви сапунени пеласго-тракийски сериали от 3000 г. пр. н. е.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Богинята-майка с дете на ръце може да си я има навсякъде по света, ако ще. Думата ми беше конкретно за иконографията. У юдаистите определено няма богиня-майка, но у египтяните си я има от хиляди години и типът изображение е станал много популярен из цялото Средиземноморие още преди Христа: Майката на Спасителя, която Го държи на ръце. Е, дето се вика, на християните просто не им се е наложило да измислят нов тип религиозно изображение, защото то вече е било достъпно за тях. Кой знае колко много хора са преминали от култа на Изида към християнството. Дори името "Исидор" произлиза от този култ, а и в Египет много рано се образува голяма християнска общност.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Глишев, знам че знаеш много, та да задам насочващи въпроси. Доколкото аз знам, на първите изображения Богородица прилича на римска матрона, облекло, расов тип, украшения. Как е изглеждала Изида извън Египет? Запазила ли си е египетския расов тип, облекло, украшения? Защото ако е изглеждала като египтянка, и християните са взели идеята от там, мисля си, би следвало, Богородица да изглежда по скоро като египтянка, нежели като римлянка.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Глишев, знам че знаеш много, та да задам насочващи въпроси. Доколкото аз знам, на първите изображения Богородица прилича на римска матрона, облекло, расов тип, украшения. Как е изглеждала Изида извън Египет? Запазила ли си е египетския расов тип, облекло, украшения? Защото ако е изглеждала като египтянка, и християните са взели идеята от там, мисля си, би следвало, Богородица да изглежда по скоро като египтянка, нежели като римлянка.

май не разбра, че елинистическата Изида, няма нищо общо с класическата /баш египетската/ такава.

Та ето така изглежда Изида от гръко-римския период /като всяка друга римска богиня/:

isis_britmuseum.jpg

farnese_isis2.jpg?w=500

gallery%2FARCHEOLOGY%2FGODS,%20DEITYES%20AND%20FIGURINES%2F512-Isis-and-Horus.jpg

isis2.jpg

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...