Отиди на
Форум "Наука"

Втората Световна Война


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

А ти?

Това е опасен избор. Една беля се сменя с друга в Изт. Европа. Това който го отрича, значи просто желае комунизма.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 585
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

И двете системи имат някои положителни страни, но и в двете надделява диващината!

А ние защо не почитаме паметта на изкланите в Руанда 800 000 души и в Турция 1 500 000 арменци? Защо не плачим за тях, а трябва да плачим за червените? Не е ли дискриминационно?

Сравнени с горните постижения, нацистите са просто любители! Имам предвид времето на тези постижения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С това ще се съглася със теб,макар и не знам какво би било при хитлеризма.Но хитлеризма ми изглежда прекалено фанатична форма на управление,което не е далеч от сталинизма.Ама да не оскверняваме все пак празника в навечерието на 9 -май.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А ние защо не почитаме паметта на изкланите в Руанда 800 000 души и в Турция 1 500 000 арменци? Защо не плачим за тях, а трябва да плачим за червените? Не е ли дискриминационно?

Сравнени с горните постижения, нацистите са просто любители! Имам предвид времето на тези постижения.

Не знам защо не плачеш.Може би не ти е дадено.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами, я кажи, кой е виновен за това? Колко българи знаят за Руанда?

Е, при нацизма не е имало глад на кутийки, както при сталинизма, а и не са ликвидирани милиони германци. Ако трябва да избирам между нацизъм и сталинизъм, безусловно бих избрал нацизма!При нацизма ти можеш да живееш нормално, да работиш, да пътуваш в чужбина, да имаш лична свобода, да имаш собствен бизнес и пр., все неща които в Съветска Русия са просто немислими.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Краят на втората световна война е край на един страхотен удар по цивилизацията и начало на втората половина на 20 век.

Така или иначе това е повод за празнуване и за отбелязване. Вината за войната е ясна, но споровете за това е добре да останат за следващите дни....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Краят на втората световна война е край на един страхотен удар по цивилизацията..."

Това ми хареса! Ако го приемем така, одобрявам празнуванията безусловно!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Но в същото време и цивилизационен тласък (поне технологически) и то изключително мощен. Много от секретните първоначално оръжейни разработки са намерили приложение и в мирното ежедневие ;) имаше специална тема за това, ама като не ме мързи ще я изнамеря и дообогатя с още информация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Краят на втората световна война е край на един страхотен удар по цивилизацията и начало на втората половина на 20 век.

Ако някой който е бил само свидетел на тези събития,да не говорим за участник,никога не би му дошла толкова абсурдна идея в главата.

Може да не съм разбрал точно какво искаше да каже КГ125,но няма да променям написаното.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако някой който е бил само свидетел на тези събития,да не говорим за участник,никога не би му дошла толкова абсурдна идея в главата.

Искаш вероятно да кажеш, че ВСВ беше висша цивилизационна проява?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Искаш вероятно да кажеш, че ВСВ беше висша цивилизационна проява?

Не,казах че не разбрах за какво става дума (помислих че казваш че края на ВСВ беше моментът в който се спря развитието на цивилизацията). Грешката е моя.

Понеже наистина имаше огромно технологическо развитие по време и след ВСВ.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не,казах че не разбрах за какво става дума (помислих че казваш че края на ВСВ беше моментът в който се спря развитието на цивилизацията). Грешката е моя.

Понеже наистина имаше огромно технологическо развитие по време и след ВСВ.

Техниката да. Но цели градове са сравнени със земята и десетки милиони европейци са на оня свят..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Един текст, който може и да ви е познат. Сега му е времето - за пълнота на размисъла около празника :)

Песента „Ich hatt' einen Kameraden”, която си копирал от youtube.com е по-интересен, си мисля. Авторът е Людвиг Ууланд. Това е песен за войнишката смърт и войнишкото другарство. Официалният траурен марш в Германия, даже и до днес.

Ich hatt' einen Kameraden

1809 Ludwig Uhland, 1809 (1787-1862)

Ich hatt' einen Kameraden,

Einen bessern findst du nit.

Die Trommel schlug zum Streite,

Er ging an meiner Seite

|: In gleichem Schritt und Tritt. :|

Eine Kugel kam geflogen:

Gilt's mir oder gilt es dir?

Ihn hat es weggerissen,

Er liegt vor meinen Füßen

|: Als wär's ein Stück von mir :|

Will mir die Hand noch reichen,

Derweil ich eben lad'.

"Kann dir die Hand nicht geben,

Bleib du im ew'gen Leben

|: Mein guter Kamerad!" :|

„Имах един другар”

Имах един другар,

По-добър не съм имал.

Когато барабанът ни зовеше на бой,

той беше винаги от дясната ми страна,

в строя, в добро и в зло.

Към нас полетя куршум.

За него ли беше предназначен или за мен?

Куршумът изтръгна неговия живот, вместо моя

Той прилегна в моите нозе,

като част от мен.

Ръката му се протегна да стисне моята,

докато презареждах.

„Не мога да облекча твоята болка

но ще се видим с теб във вечността,

добри ми другарю.”

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Предпочитам нещата такива каквито са.

Понеже съм славянин.Разбираш ли, просто малко трудно штеше да ми е със немския език.Не че е лош,учил съм го,ама не ми се отдава.Чуждичко ми е. Надявам се че ме разбра.

И не ме караи да избирам между две фанатични системи, без да ми оставяш избор.Понеже аз не твърдя че сталинизма е хубаво нещо.

А ето, че Източна Европа и България особено, нямаше никакъв избор....

БТВ какво те притеснява немския?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Панцергренадир, песента е много хубава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А ето, че Източна Европа и България особено, нямаше никакъв избор....

БТВ какво те притеснява немския?

БТВ ???

Не разбрах дали питаш мен.Но ако питаш мен.Не ме притеснява по никакъв начин,този език съществувал както преди ВСВ така и съществува и сега.Това е изразно средство на един народ.Защо мислиш че ме притеснява с нещо?

Но на българите е по близък руския език,(и не само език,а и култура,обичаите и мн. др.)или ти не си съгласен с това?

Като съм далеч от мисълта че като имаме по сходни неша като славянските народи,това значи че трябва да принебрегваме всички останали.Но кръвта вода не става,и това също не трябва да се пренебрегва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Последната велика битка на германския народ

В края на Втората световна война РККА помита всички немски съединения, които безуспешно се опитват да изградят стабилен и непрекъсан от големи пробойни фронт, и в началото на април достига само на няколко километра от столицата на Третия райх – Берлин. Германският народ се заема да изгради последната преграда, на която да даде последното решително сражение в името на Родината.

През 1945 г. Берлин от военно-тактическа гледна точка се оказва лесен за отбрана. От юг на север на протежение от едва няколкостотин километра реките Нейсе и Одер образуват голяма естествена водна преграда, която е по права линия, без особено изкривявания – идеална за отбранителна тактика, и която преграда на север се прикрива от Балтийско море, а на юг – от Судетите.

Значително намалелите територии, на които са принудени да действат немските въоръжени сили, благоприятстват бързото продвижване и своевременното разгръщане и заемане на отбранителните рубежи. Още повече, че армиите, които дават своя последен решителен бой край бреговете на Висла, отпускат необходимото време на своите сънародници да се подготвят добре за Битката за Берлин.

И въпреки всичко битката е предварително загубена. Защото начело на немския народ все още стои Хитлер, който отдавна е изгубил реална представа за света. За отбраната на своята столица Германия не разполага с най-боеспособните си армии. Група армии „Север" отдавна е изтикана в далечна Курландия, отбранявайки напълно безсмисления и изгубил всякакво стратегическо значение плацдарм, за който отдавна са разсеяни напразните надежди на фюрера, че може да послужи за контранастъпление в Източна Прусия и Прибалтика. И въпреки това заповед за евакуация на тази армия така и не пристига, и тя слага оръжие на 9-ти май 1945 г. – едва при официалната капитулация на Германия, водейки напълно безсмислени сражения през последните месеци на войната.

Другата боеспособна част на Вермахта води тежки боеве в Унгария, Австрия и Чехия, заради необяснимото упорство на Хитлер да не отстъпва от територията на последния си останал съюзник – Унгария; независимо от безсмислените жертви и безперспективното от военна гледна точка запазване на Среднодунавската низина с Будапеща.

За отбраната на рубежа Нейсе-Одер германците разгръщат: на север - 3-та танкова армия, пред Берлин - 9-та танкова армия, а на юг – 4-та танкова армия. Тези съединения обаче само на хартия са били истински танкови армии. Гръбнакът, на които армиите разчитат са малочислени остатъци от закалени в боевете дивизии. Недостигът на личен състав с огромно напрежение на силите се достига с включане на лекуващите се пострадалите по-рано във войната, отряди на Фолксщурма, подразделения на различни военни ведомства, щабове и тилове учреждения, а също от моряци, летци и отбиващи военната си повиност във военизирани трудови отряди.

Командирите и редовите войници в по-голямата си част нямам никакъв военнен опит; въоръжението било изключително разнотипно – трофейно, от всички европейски армии и дори стари немски образци, извадени от складове за остаряло оръжие. Само отделни танкови части са напълно окомплектовани с техника и личен състав.

Срещу тези импровизирани армии на изток от Нейсе и Одер РККА разгръщат три фронта: 1-ви Беларуски, 2-ри Беларуски, 3-ти Украински, в състава на които има по няколко армии – закалени в битките съединения, които са се превърнали в най-съвършената военна машина, която някога е съществувала в човешката история.

И въпреки цялата трагичност, безперспективност, и безнадежност на ситуацията немският народ се изправя в решителен бой – за да воюва до край за своята Родина. С ясното съзнание, че няма как да излезе победител от тази схватка. Така в средата на април на Одер започва последният акт от голямата трагедия на немския народ, завършил с капитулацията на 9-ти май.

В своите непрестанни усилия да убедят Хитлер да отдели повече хора и техника за отбраната на Берлин, генералите успяват да постигнат малък успех – около 30 хиляди войници от ВВС, ВМС и от войските на СС са прехвърлени на командващия отбраната на Одер – генерал Хайнриц. И тези хора тръгват за фронта, изгарящи от желание да продадат скъпо живота си, без да хранят илюзии, че могат да помогнат за спечелването на войната.

Когато фронтът на 9-та армия е буквално разбит, а съветските танкови клинове започват да обграждат Берлин от север и юг, Хитлер дава заповед на 12-та армия, която воюва на запад, да контраатакува настъпващите съветски части. Въпреки очевидната безперспективност на борбата, 12-та армия остава минимални части за прикритие на позициите си по течението на Елба и се обръща на североизток, за да опита да отблокира Берлин, отбраняван вече от гарнизона на града, Хитлерюгенд и избегналите разгрома остатъци от 9-та танкова армия. Настъплението естествено не успява и забуксува далеч от обкръжения вече Берлин.

От този момент нататък окончателно става ясно, че пред Германия няма никакъв шанс за успех. Германската армия започва да мисли единствено за спасението на цивилното население, отказвайки да следва заповедите на Хитлер.

9-та и 12-та армия започват изтегляне към Елба, прикривайки бежанските потоци, които се стремят да достигнат до земи, контролирани от западните съюзници. На север генерал Щайнер изгражда импровизирана отбранителна линия между Одер и Елба на няколко десетки километра северно от Берлин, също за да прикрие цивилното население.

Само в Берлин Хитлер е решен да жертва 4-милионната столица в името на човеконенавистната си идеология, показвайки едва в края на войната истинското си лице... но вече е прекалено късно за немския народ.

Последните дни на войната се белязани от героизма на германците, които доказват силната си воля за борба и правото си на съществуване.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Опитал съм се да представя войната от малко по-различна гледна точка - без да наблягам на цифрите, а по-скоро - на емоцията, която владее хората във вихъра на военните събития.

Ако някъде съм сбъркал, можеш да ме поправиш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами, я кажи, кой е виновен за това? Колко българи знаят за Руанда?

За Руанда в България са чували много повече хора отколкото във втората ти родина - Канада.

Ами, я кажи, кой е виновен за това? Колко българи знаят за Руанда?

Е, при нацизма не е имало глад на кутийки, а и не са ликвидирани милиони германци.

Ако трябва да сме точни - 13 милиона германци. Точно толкова е ликвидирал само за 13 години нацизма. По милион на година! Но това в Канада може и да не го знаете..............
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

През 1945 г. не е последната велика битка на германския народ.

Последната идва след 1945 г. Сринатата до основи в буквалния смисъл държава, става за 15 години втората икономическа сила в света, предлагайки на гражданите си един от най-високите жизнени стандарти, а на света - едни от най-качествените индустриални продукции, които изобщо са възможни.

Последната битка е например когато Конрад Аденауер, бивш кмет на Кьолн и министър - председател на ФРГ ясно и точно заявява, че Германия няма да влезе в НАТО докато съюзниците не изискат връщането на всички живи немски пленници от СССР.

post-727-1273553576,3494_thumb.jpg

post-727-1273553582,6242_thumb.jpg

post-727-1273553587,9757_thumb.jpg

post-727-1273553818,6847_thumb.jpg

post-727-1273553825,6909_thumb.jpg

post-727-1273553838,2845_thumb.jpg

post-727-1273553843,4976_thumb.jpg

post-727-1273553858,4295_thumb.jpg

post-727-1273553880,9881_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Последната битка е например когато Конрад Аденауер, бивш кмет на Кьолн и министър - председател на ФРГ ясно и точно заявява, че Германия няма да влезе в НАТО докато съюзниците не изискат връщането на всички живи немски пленници от СССР.

Може ли цитат от изказването на Аденауер?

Извинявай, но имам дълбоки съмнения, че някой може да разговаря в такъв императивен тон със своите преки началници. Още по-малко Аденауер.

Подозирам, че става дума за митове и легенди. На изток имаше такива небивалици за Ленин, във ФРГ съответно - за Аденауер ("канцлерът - основател" или Ленинът на ФРГ).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В този дух, днес никой не споменава позицията на Аденауер ПРОТИВ възможното обединение на Германия през 1952 г. - 1953 г.

Основният аргумент на човека бил, че обединена Германия ще трябва да бъде неутрална (нещо като една по-голяма Австрия), а гусин Аденауер като по-верен от най-верните искал Германия да бъде в НАТО. И като не може обединена Германия, то - поне ФРГ.

Политиката изисква жертви и гусин Аденауер (доколкото е зависело от него) с лека ръка жертва 17 милиона германци на изток. Обаче иначе много милеел за пленниците........ И това ако не е извращение?

Дали е бил искрен, като е казвал това, не знам, но е факт, че го е казал.

Въобще, гусин Аденауер заслужава една отделна тема във форума.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ125, цитата за 13 милиона германци не е мой, а на този другия червен, хайде да не му казвам името - познаваш го много добре от друго място!

На Казус мога да кажа, че е допуснал много грешки и неточности, вероятно разчитайки на некомпетентна аудитория! Аз, обаче в случая не го упреквам, защото той няма от къде да получи информация. Изданията в България по въпроса, и до днес са дезинформационни!

В0081 се опита в предните си постове да ме уплаши с нацизма, че щял съм да съм нищо при такава система. Типична червена димна завеса! Моето момче, ако Германия днес е нацистка (като пример) това не ми пречи в България, тъй както не ми пречи, че северна Корея е червена (система по страшна от нацистката). Моето място, като българин е в България, а не в Германия. И въпреки, че съм българин, аз винаги мога да посетя нацистка Германия, като турист, частно лице, бизнесмен и пр. и никой нацист няма да е против това. Те са против, ако река да се заселя там. Щото като станем сто ще искаме църква, а после и училище, а след него канал по телевизията, а ако станем повече от сто ще искаме българския да е втори език в Германия! Те са против това, защото Германия не е мултикултурална държава, като САЩ, Канада, Австралия и пр. Твоето изказване ми прилича на изказванията на комунистите през 84-та: Опасни искания на "Солидарност" в Полша!, Ескалация на исканията на "Солидарност" и тем подобни, но те никога не публикуваха тези искания да ги видим какви са! Като хвърляш прах в очите на хората, кого си мислиш, че заблуждаваш? Вие червените всички сте си плюли в устата!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...