Отиди на
Форум "Наука"

И все пак те еволюират...


Last roman

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Защо Еволюцията e факт и теория:

http://www.talkorigins.org/faqs/evolution-fact.html

A few words need to be said about the "theory of evolution," which most people take to mean the proposition that organisms have evolved from common ancestors. In everyday speech, "theory" often means a hypothesis or even a mere speculation. But in science, "theory" means "a statement of what are held to be the general laws, principles, or causes of something known or observed." as the Oxford English Dictionary defines it. The theory of evolution is a body of interconnected statements about natural selection and the other processes that are thought to cause evolution, just as the atomic theory of chemistry and the Newtonian theory of mechanics are bodies of statements that describe causes of chemical and physical phenomena. In contrast, the statement that organisms have descended with modifications from common ancestors--the historical reality of evolution--is not a theory. It is a fact, as fully as the fact of the earth's revolution about the sun. Like the heliocentric solar system, evolution began as a hypothesis, and achieved "facthood" as the evidence in its favor became so strong that no knowledgeable and unbiased person could deny its reality. No biologist today would think of submitting a paper entitled "New evidence for evolution;" it simply has not been an issue for a century.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Мнения 99
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор

Еволюцията на многоклетъчните форми е започнала преди 2,1 милиарда години:

http://infox.ru/science/past/2010/06/29/mnogoklet_ostatki.phtml

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Варлорд, както и да го въртиш и сучеш вярвам че Бог е създал живото -и толкоз.

Имаше дума за това, как му викаха... А, да, инат!

Не искам да обиждам. Но ти току що заяви, че даже да се върнеш с машина на времето и да гледаш еволюцията на всеки отделен вид, както и да видиш зараждането на живота без чодутворна намеса(условно), пак няма да повярваш, че креационизма е лъжа.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

National Geographic - Evolutions / Еволюции (2009)

http://zamunda.net/details.php?id=234991&hit=1

national.geographic.evolutions.720p.hdtv.x264-dich.jpg

Using CGI and fossil evidence, Evolutions demonstrates nature’s survival of the fittest in action.

This three-part series illuminates unique and bizarre evolutionary journeys that have brought forth some of the world’s most impressive animals. We unearth a 50-million-year-old mystery mammal, discover the missing link between the velociraptor and modern day birds, and find out if a new bear species could be about to evolve before our very eyes.

Филмчето е 3,27 GB.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Едно хитроумно встъпление от Ричард Доукинз:

This is an Extract from Chapter One of The Greatest Show on Earth, to be published in September.

Imagine that you are a teacher of Roman history and the Latin language, anxious to impart your enthusiasm for the ancient world — for the elegiacs of Ovid and the odes of Horace, the sinewy economy of Latin grammar as exhibited in the oratory of Cicero, the strategic niceties of the Punic Wars, the generalship of Julius Caesar and the voluptuous excesses of the later emperors. That’s a big undertaking and it takes time, concentration, dedication. Yet you find your precious time continually preyed upon, and your class’s attention distracted, by a baying pack of ignoramuses (as a Latin scholar you would know better than to say ignorami) who, with strong political and especially financial support, scurry about tirelessly attempting to persuade your unfortunate pupils that the Romans never existed. There never was a Roman Empire. The entire world came into existence only just beyond living memory. Spanish, Italian, French, Portuguese, Catalan, Occitan, Romansh: all these languages and their constituent dialects sprang spontaneously and separately into being, and owe nothing to any predecessor such as Latin.

Instead of devoting your full attention to the noble vocation of classical scholar and teacher, you are forced to divert your time and energy to a rearguard defence of the proposition that the Romans existed at all: a defence against an exhibition of ignorant prejudice that would make you weep if you weren’t too busy fighting it.

...

http://richarddawkins.net/articles/4217

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Това еволюцията е като онази песен "пустите клисурци станали московци, а панагюрци - донски казаци" :) Вече се сещам за любимата играчка на младите еволюционисти - робот-трансформер. Това с храната не е виц, надявам се че можеш да живееш с тази мисъл. Кокошките са динозаври - надявам се аз да мога да живея с тази мисъл... Това с ЕМП ме трогна, има поезия в него, определението за живота също,въпреки че няма поезия, всичко е подредено и етикетирано като в учебник по еволюция ;) ,категоричните ти оценки оставят впечатление за строг, но справедлив човек на 53-58 години с 2 деца и внуче, врял и кипял и.т.н. Благодаря ти че сподели с нас идеите си за света и живота и извинявай ако има нещо.

Post Scriptum: "Едно хитроумно встъпление от Ричард Доукинз" - колко хитроумно е осмял неуките креационисти този титан на словото, как елегантно е изложил тезата си разкривайки пластовете и един след друг като една научна торта Гараш и как накрая с един последен жест разпилява на пух и прах жалките твърдения на невежия плебс...(помисли си през сълзи на умиление и осъзнаващ собственото си превъзходство еволюционист и почти съжали креационистите)

С цялото ми останало уважение ще отговоря с един цитат: "Отче, прости им, защото не знаят какво правят." Лука 23:34

Редактирано от Наско
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

на което аз ще отговоря с не по-малко актуален цитат, който за съжаление, продължава да е валиден и днес:

O sancta simplicitas!

:bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

това не е оспорване, а опит за бъзикане. Но словестните еквилибристики са запазена марка на креационистите. Науката от своя страна се занимава с факти и доказателства.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами момата даде и факти, например за козинката и говора :biggrin:

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами момата даде и факти, например за козинката и говора :biggrin:

Оценявам чувството ти за хумор, наистина. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Мозъчен ген вероятно ни е помогнал да станем хора

Човекът притежава 212 копия на въпросния ген, шимпанзетата - 37 копия, а макаците - 30

Хората притежават в геномите си повече копия от ген, който вероятно е с огромно значение, в сравнение с маймуните, сочат резултатите от американско изследване, цитирани в сп. "Сайънс".

Генът, кръстен MGC8902, е замесен във функциите на неокортекса - зона в мозъка, която при хората отговаря за съзнанието, езика и други когнитивни функции. Изследователите сравнили геномите на хора с тези на различни видове маймуни, включително шимпанзета, горили, макаки и павиани. Учените установили, че колкото по-близка е връзката на маймуните с човека, толкова повече са копията на гена MGC8902 в геномите им. Човекът притежава 212 копия на въпросния ген, шимпанзетата - 37 копия, а макаците - 30.

Изследването е извършено от Магдалена Попеско и колегите й от университета на Колорадо. Генната дупликация е от значение за генериране на нещо ново. При наличие на два идентични гена единият от тях продължава да изпълнява нормалните си функции, докато другият може да мутира в нов и потенциално полезен ген. Един от най-драматичните примери за генна дупликация е отпреди около 500 милиона години, когато гени , кръстени Нох, са се дуплицирали няколко пъти.

Днес гените Нох определят къде ще израснат крайници и други части на тялото при развитието на различни организми, от плодови мушици до хора. Учените освен това установиха как да отнемат ген Нох и да го използват, за да поправят дефектите на друг ген.

Ген, кръстен HAR1, пък неотдавна бе свързан с уникалните когнитивни способности на човека. Учените заключиха, че HAR1, който е от значение за развитието на мозъка при много животни, е претърпял ускорена еволюция при човека, свързана с много повече мутации, отколкото би могло да се очаква. Изследователите смятат, че MGC8902 кодира части от протеин, кръстен DUF1220, чиито функции обаче са неизвестни. В неокортекса има големи количества от въпросния протеин.

http://science.actualno.com/news_76085.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някои вече го докараха до фотосинтеза :tooth:

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Учени са открили ген, който вероятно е от огромно значение, и за който те смятат че кодира част от протеин с неизвестна функция! Какъв научен пробив ! Треперя от вълнение ! И какво общо има това с темата не разбрах? И каква новина е това изобщо? O sancta simplicitas!

П.С. Между другото ми омръзна да чета обидни квалификации по мой адрес от модератори и немодератори, и това да се толерира. Преди да прочета някакви спонтанни коментари от ваша страна прегледайте си постовете, вижте какво сте писали и след това се изказвайте. Жалко е, че интелигентни хора са стигнали до толкова ниско ниво на изказ, но какво да се прави, въпрос на възпитание. Когато се опитах(прости ми Боже)да вляза в този на говорене по най-заобиколният начин коментарите ми бяха изтрити, а аз получих предупреждение :doh: Това ми дойде в повече и ето и днешният ми пост.

Редактирано от Наско
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако се чувстваш наранен от 'модераторския произвол', дето май го няма, отвори отделна тема. Не е нужно да спамиш тази тема. Благодаря предварително за разбирането. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Глобален Модератор

Трябва ли Еволюцията да бъде преподавана в училище? Сложен въпрос, на който няколко отвъдокеански миски дадоха покъртителни отговори:

http://www.youtube.com/watch?v=OVsaLj6pcFA&feature=player_embedded

:laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Отричането на еволюция е наистина покъртителен виц! :biggrin:

Имам една колежка, която е твърдо убедена, че всичко е станало наведнъж и от ряз, така както е описано в Библията. А за динозаврите е убедена, че учените нарочно създават някакви кокалаци и ги копат в земята, за да могат после да ги "откриват". Защото в библията нищо не било описано за тях, ерго те не съществуват. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Аз също вярвам че живота е създаден от Бог, и тъй като вярвам, не са ми нужни доказателства. Както е казал Исус "Ето ти сложи пръст в раните и повярва, блажени са тия които не видяха, но повярваха".

Иначе, много ми е кеф да гледам филми за динозаври и прочее, но за мен те не са нищо повече от интересни филми, и толкова.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз също вярвам че живота е създаден от Бог, и тъй като вярвам, не са ми нужни доказателства. Както е казал Исус "Ето ти сложи пръст в раните и повярва, блажени са тия които не видяха, но повярваха".

Иначе, много ми е кеф да гледам филми за динозаври и прочее, но за мен те не са нищо повече от интересни филми, и толкова.

Всеки е свободен да вярва в каквото си иска, но трябва да е наясно с действителността. Иначе и аз обичам да чета митологии /гръцка, шумерска, християнска/, но за мен те са интересни приказки за големи и нищо повече. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всъщност хората вярващи и в двете не са никак малко. Може да започнем от Дарвин.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

това не е оспорване, а опит за бъзикане. Но словестните еквилибристики са запазена марка на креационистите. Науката от своя страна се занимава с факти и доказателства.

Не мисля че дамата се бъзикаше с еволюцията и Дарвин. Доколкото разбирам идеята , която тя подкрепя е , че в даден етап от своята еволюция Хомо сапиенс е минал през воден хабитат. Което от където и да го погледнеш е друга работа(никъде не чух да се говори за креационизъм).

Извън темата , обясненията и за парадигмите и отношението на учените към желанието за промени са просто в десятката :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Отричането на еволюция е наистина покъртителен виц! :biggrin:

... Защото в библията нищо не било описано за тях, ерго те не съществуват. :tooth:

Всъщност, това изобщо не е толкова смешно, колкото може да ни стори на пръв поглед - индианците в Новия свят са били зверски и поголовно избивани от испанците точно с довода, че за тях нищо не се казва в Библията.

Еволюционната теория не е догма, а непрекъснато развиващо се учение - все се налага да го припомняме - и днешният дарвинизъм изобщо не дума по дума това, което Дарвин е писал (което по никакъв начин не го прави по-малко велик) - и това убедително демонстрира, че еволюционистите не сме някакви злобни инати, непонасящи критика - ако беше така, щяхме дума по дума да следваме написаното от Дарвин (така както истинските вярващи дума по дума следват написаното в техните свещени книги - и затова тук-таме по света падат небостъргачи и хотели, а Николашка Пловдивски с втренчения поглед има властта да забранява представления в пловдивските културни институции).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

всеки има право да вярва в каквото иска ...

иначе в момента вече има толкова доказателства за еволюцията, че е малко странно когато образовани хора я отричат ...

всъщност в еволюцията все още има неразрешени проблеми и те са най-интересни ... дали първичният живот на планетата е възникнал на място или е привнесен отвън и как са се образували първите многоклетъчни ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На мен лично божественото начало ми се вижда леко фантастично, също така и момента със първичната супа, от която се е зародил живота. "и създаде Бог човека по свой образ и свое подобие" - добре де не трябва ли и това творение да е също толкова божествено...... че после жена, ребра, горящи храсти, братоубийства, ябълки, змии.... до тук с богоугодието, няма лошо човек да има нещо в което да вярва, за да не търси отговори на въпроси, които не са с много нисък праг на сложност (въпрос на избор). Еволюционната теория пък твърди, че една клетка си щъкали и хоп решила видиш ли да стане многоклетъчна и да еволюира до днешните форми на живот, чийто клетки са толкова сложни, че процесите на едната единствена клетка са по-сложни от канализационната система на Ню Йорк плюс човешките взаимоотношения на територията на град. Няма да коментирам род Хомо, там кашата е голяма и просто за липсващото звено не ми се мисли.... проконсули и прочие... Факт е че организмите са способни да се изменят във времето, възможността за мутации и модификации на гена е достатъчно доказателство. Отделно резистентността, плодовитата хибридизация и още куп доказват, за възможността за еволюционни процеси във живите същества.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...