Отиди на
Форум "Наука"

Кaк да стана колекционер?


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте!

Аз от известно време следя форума и искам да попитам нещо...

Ако реша да колекционирам стари монети, как и откъде да започна?

Всякакви съвети биха ми били от полза. :)

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колекционер... ами като започнеш да колекционираш! ;)

Прецени какво искаш да колекционираш: монети, марки, клечки за зъби, капачки от бира, пластмасови войници, салфетки... все си е колекционерство.

Ако ще е монети, понеже пишеш тук, предполагам е така... прецени какви, стари или нови, от кои държави, български, чужди, (и то какви отново: Рим, Византия, Тракия, Елада, Средновековие, Западна Европа, Турция... има още хиледи варианти).

Ако искаш просто да си събираш 5 от Рим, 2 от Византия, 3 български, това не е колекция, това е сбирка от нищо...

Прецени какво е най-добре да събираш, kъм кое имаш интерес.

Моя съвет е, като начинаещ да си избнереш нови монети от България. Предимства:

- монети след 19 век не са археологическа и културна ценност и събирането им е 100 % легално

- намират се лесно

- цената им е сравнително достъпна за много добри образци

Можеш да намериш във БНБ такива, които са останали и да си ги закупиш официално, нови и най-важното - в идеално състояние със сертификати.

Другият ти вариант са част от чуждите монети. Голяма част от малко по скъпите можеш да намериш лесно във ПИБ или в друга банка на цени от 80 до 2000 лв.

Поздрави!

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

http://www.fibank.bg/bg/page/380/%D0%97%D0...%B8%D0%BA%D0%B0

http://bnb.bg/

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Искате да кажете, че монета от БНБ може да се закупи на нищожната цена от 0,50 лв или за 1,00 лв.?

---

Бележка на модератора

Хайде да започнеш да пишеш грамотно и да не смесваш кирилицата и latinicata без нужда.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

http://bnb.bg/bnb/home.nsf/vPages/NC_N_Ban...7_NC_BPL-bg.pdf

http://bnb.bg/bnb/home.nsf/vPages/NC_N_Coi...4_NC_CPL-bg.pdf

Искате да кажете, че монета от БНБ може да се закупи на нищожната цена от 0,50 лв или за 1,00 лв.?

Това го твърди самата БНБ, не - някой от пишещите тук.

Немалка част от монетите са изчерпани, а други са на изчерпване, затова този, който смята да купува, трябва да побърза!

http://bnb.bg/bnb/notes_coins.nsf/fShowNC?...mp;cat=N&BG

А тук има малко по-различни неща, струващи от 1 лв. до 10 000 лв.

Редактирано от Р. Теодосиев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Искате да кажете, че монета от БНБ може да се закупи на нищожната цена от 0,50 лв или за 1,00 лв.?

Добрата новина е не, че цените са ниски, а че купуваш монети и банкноти в качество, което е достатъчно отлично за колекция, за разлика от хора, притежаващи юбилейки от 35 години в шкафа при цени от 15 лева нови, но в ужасно качество, на които много пъти се налага да обяснявам, че струват около 3 до 5 лева.

Така че, ако решиш да започнеш, това е много добър избор, който да ти предложа в момента.

Една лека добавка, цените са без ДДС, ако не си забелязал.

Относно количествата от по старите пари, БНБ, мисля, има достатъчен резерв, и говорим за емисии от по 100 000 до 500 000 тиража.

За сравнение, сегашните стотинки са с тиражи от по над 2-3 милиона... Все пак, те са платежно средство, което все още е в употреба.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за информациятарсмятам скоро да посетя бнб и малко по-малко....Ще продължа да пиша във форума и да искам съветите ви :)

И да попитам как по-точно става това закупуване на монета от банката има ли специална каса за това или как става?

П.С До модератора:извинявам се за предишните си няколко доста неграмотни постове,обещавам да се старая повече :P

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте.За първи път съм във форум и май само този е онлайн в момента.Имам въпрос-как да различа никела от желязото?Дори да става въпрос и за монета.Идвата метала са магнитни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И да попитам как по-точно става това закупуване на монета от банката има ли специална каса за това или как става?

Имай на впредвид друже че БНБ продава монети от юбилейни и не само емисии само в София ! Това което пишат на сайта си за другите градове е голяма измама ! Поне от 2 години на сам .

Р.S И все пак въпросът ти беше "Как да стана колекционер"? По-добре беше да попиташ : Как да си регистрираш колекция и официално да бъдеш "колекционер" на антични монети ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Как да си регистрираш колекция и официално да бъдеш "колекционер" на антични монети ?"

Защо си мислиш че е искал да пита точно тва??????

Така или иначе отговорът е " ТРУДНО "

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Как да си регистрираш колекция и официално да бъдеш "колекционер" на антични монети ?"

Защо си мислиш че е искал да пита точно тва??????

Така или иначе отговорът е " ТРУДНО "

Ха-ха-ха ! Защото това което се мъчите да му обяснявате го знаят още децата които събират лимки ? Нека се пробва човека ? 1. Да се свърже с най-близкия клуб за нумизмати 2. Ако не му изпарят ентусиазма , което предполагам , могат да го включат в списъка си и да го ориентират към местният РИМ за оценка на колекцията му 3. Ония в РИМ пък ако му обърнат внимание и не го сплашат с ченгетата , ще му скъсат "гъза" от такси по наредба №9 (поне така си мисля че се казва) и в 99,99% от случаите ще го отпратят без паспорти защото монетите му едва ли ще са "движими паметници на културата от национално значение" ... е това е омагьосания кръг който всички тъпчим и нищо не излиза ! Защото музеите са "държавни" и ги боли х...я за Петко с пет пари от Челопечане ??? За тях е най-лесно да си избършат ръцете като всички които милеят за родното се сложат под един знаменател ... "иманяри" тоест "държатели" ама вече регистрирани в местното районно ! От там пък ще му искарат такъв ферман с изисквания , каси , аларми , застраховки , че сиромаха ще му е най лесно да отиде и да ги подари в РИМ . От там няма да ги заприходят още по-малко платят защото ще са им безинтересни ама ще му дадът бележка че са ги приели така че да отърве кожата от ченгетата . Май доста черногледо го описах ама желая на всеки късмет който иска да опита . Ще се радвам да сподели опит на сайта .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
панко интересно за вашите уникати какви оценки и изисквания ще има(ако искате да ги регистрирате) :tooth:

Здрасти Марко ! Там е работата че не си струва ? Ама "за кокошка няма прошка" !!! Ти като си "напред с материала" опитай и дай светлинка по въпроса ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

На мен дядо ми има една огромна земя и аз оттам си изкопавам тракийски монети,римски монети,елински монети и всякакви други намери някоя земя и си копай няма да харчиш луди пари за стари монети.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Aми аз от крайно време се опитвам пари да колекционирам.....

Не ми върви....Ако не жената то чедата ми идват и ме убират....

Не знам ти как само вадиш реколта от земята....А кой ги е съдил онез монети?

:w00t: :w00t: :w00t: :w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Как кой..дядото. Послял малки парчета шлака и кледай реколтата: Тракия, Рим, Гърция, Визнтия,...Източен Китай и Персия. Дет се вика от всичко има пича ;):crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • Потребител

 Колекционирането на монети, ще те накара да потърсиш информация за тяхната история.Така ще започнеш да придобиваш знания и точно това е най хубавото.Самото изучаване което съпровожда колекционирането носи удоволствие .На монетите има   надписи и цифри,опитвай се да ги разчетеш.Като ги напишеш в гугъл ,ще разбереш коя държава е отсякла монетата, дали е в обръщение и др.Монетите и банкнотите се държат в класьори защото не трябва да се чукат и нараняват.На този линк може да намериш класьори и други нумизматични пособия.Вземи си нещо по евтино .https://www.google.bg/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%8C%D0%BE%D1%80%D0%B8%20%D0%B7%D0%B0%20%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B8

В България има закон според който можеш свободно да колекционираш машинно сечени монети.По нататък ще си избереш тема по която да колекционираш ,но то всичко се събира защото излишните монети може да обмениш с други колекционери за нещо което те интересува.В нета има онлайн каталози по които може да се ориентираш какви монети са секли държавите  тяхната рядкост. http://colnect.com/bg/coins/list/year/2018  

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...