Отиди на
Форум "Наука"

Средновековни църкви


Recommended Posts

  • Модератор История

http://terrabyzantica.blogspot.com/2009/09/blog-post_07.html

Сайтът на Архангел. На тема средновековни църкви е по-запален от мен и е много по-добър фотограф

Редактирано от Р. Теодосиев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Той има една от най-големите сбирки със средновековни постройки и стенописи, тъй че идеята да ги оформи в сайт е много добра.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
http://terrabyzantica.blogspot.com/2009/09/blog-post_07.html

Сайтът на Архангел. На тема средновековни църкви е по-запален от мен и е много по-добър фотограф

Много добър е станал сайта, а и бая земя е пребродил, евала за ентусиазма :good:

А с твоите църкви какво стана нали също щеше да правиш сайт по едно време?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Много добър е станал сайта, а и бая земя е пребродил, евала за ентусиазма :good:

А с твоите църкви какво стана нали също щеше да правиш сайт по едно време?

направих - medchurches.livejournal.com - СРЕДНОВЕКОВНИТЕ ЦЪРКВИ В БЪЛГАРИЯ

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Добра идея, много добра!

Торн, имаше едни предложения за триизмерни модели, видя ли докъде е стигнал В.Павлов?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ангел има и една хубава сбирка със снимки на крепости, но там са само снимки. Предполагам че е позната на повечето, защото е от няколко години.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Потребители

Тази, покрай която цяла София минава и не се сеща? Чудесно!!!

Не е само тя. Същото е положението и с другата "Света Петка" (Стара) и "Св. Николай", а са тъй да се каже на една линия.

Е, вярно, че стенописите са доста по-малко - в едната старите фрески са 2, а в другата само част от основи. Но са така скътани, че нищо чудно доста софиянци дори да не знаят за тях. Но и управата им е виновна защото не прави нищо за популяризирането им.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Не е само тя. Същото е положението и с другата "Света Петка" (Стара) и "Св. Николай", а са тъй да се каже на една линия.

Е, вярно, че стенописите са доста по-малко - в едната старите фрески са 2, а в другата само част от основи. Но са така скътани, че нищо чудно доста софиянци дори да не знаят за тях. Но и управата им е виновна защото не прави нищо за популяризирането им.

Двете фрески в Св. Петка Стара рано или късно ще ги снимам, но в св. Николай няма нищо. Не ми е интересна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Двете фрески в Св. Петка Стара рано или късно ще ги снимам, но в св. Николай няма нищо. Не ми е интересна.

Има основи под северната стена, но без останки от стенопис по нея. Преди година-две ги показваха, но сега като отидох бяха дръпнали завеската и се правеха на разсеяни. Но е твърде малко да се прецени дали онова, което е било преди това е черква. Намира се отвътре, отвън нищо не се вижда.

А в "Света Петка Стара" има стъкло отпред, тъй че трудно ще се получи заради отражението.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Модератор История

На Средновековните църкви в България съм сложил статии за още три средновековни църкви.

Тази в Камено поле

P5020782.JPG

Тази в Долна Кремена

P5020789.JPG

и тази в Ослен Криводол

P5020815.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • 1 месец по късно...
  • Потребители
Втората сцена е някой си Лай, набит на копия /предполага се, че си го е заслужил/

Лий е любимият борец на имп. Галерий. Той убивал на арената християни, като ги хвърлял на копия.Християниня Нестор, като получил благословия от св. Димитър успял да победи Лий. Императорът се ядосал, като наред да убият Нестор, после св. Димитър, а след това и слугата на последния Луп.

За останалите с нясно съдържание - много е малка резолюцията на снимките и не се четат надписите на фреските. Тъй че е трудно да се каже дали имаме Христос пред Пилат или св. Димитър пред императора.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Според снимките от надписа на Димитър Дубов, които си дал, годината се чете като "ЗИМВ" - ако това е 7048 (ЗИМ), т. е. 1540, остава едно излишно В. Не е ли по-правдоподобно И да е съюз и годината да е "З и МВ", 7042 или 1534 г.?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Данните за надписа просто съм ги преписал. Знам, че е разчетен нееднозначно, виждал съм цяла статия за него в някакъв сборник от 50 те години, но просто ми го показаха, а не съм я чел.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Глобален Модератор

ЧУДНО, Торн!!!! Уникална е. Стенописите така, като не са запзени добре, сякаш гледат от мъглата на миналото!

А легендата за заравянето - нищо чудно, да има истина - мотивът се повтаря много, това едно и второ - нали е имало разпореждане църквите да не са по-високи от човек на кон. Макар, да е важало за новостроените, нищо чудно местни османци да са прекалявали със заповедите и да са събаряли високите църкви, така, че като нищо е могла да бъде затрупана със земя донякъде, за да остане...

Като ги гледам така, не знам защо се сещам за тази, финалната сцена от "Андрей Рубльов":

http://www.youtube.com/watch?v=bFsBgvuTJRw

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бельова черква наистина е била заровена в земята. Нея я има изобразена в стария и вид от Никола Образописов до входа. Нея не знам защо Торн я беше нарекъл "Св. Илия". Има легенда за черква с такова име в едно от околните села, за която се разказва, че също била закопана.

За да са по-високи новите черкви строени преди Танизмата са били вкопавани в земята още при изграждането си - напр. митрополитската черква в Самоков. Така отвън не изглеждат високи, но отвътре са големи и просторни.

Затова и затрупването на някои от по-старите черкви с пръст си е било начин на се запазят по-високи и големи сгради.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Имаш някаква грешка. Никога не съм наричал Бельовата църква свети Илия. Справка - http://medchurches.livejournal.com/8296.html

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...