Отиди на
Форум "Наука"

Тоталитаризъм В България


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

За съжаление чак сега виждам това много интересно мнение. Така е, държавен капитализъм е по-точно определение. Но "комуунизъм" така както си го дефинирал не е нищо друго, освен теоритична система, при това толкова ирационална, че никога и по никой начин не може да съществува в реалността. Освен като система от пропагандни клишета, служещи за идеологическа среда на същият този държавен капитализъм. Може да се каже така, че името му е "комунизъм" или "социализъм", но същността му е капитализъм, упражняван от доста размита но достатъно ефикасна организация като висшата партийна "номенклатура".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Мнения 263
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Определено комунизмът е само и единствено теоритична система, но в историята, както и в живота думата никога звучи малко несериозно. Много по-немислими теоритични постановки и идеологии, които за времето си са изглеждали невъзможни в крайна сметка са ставали не само държавни, но и световни "феномени".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Т.е. ти смяташ, че тази политическа идеология е възможна за реализация?

На този етап не, тъй като според мен светът като цяло все още не е узрял за подобен тип обществени системи, но не изключвам подобна идеология в близко или далечно бъдеще да бъде установена в тесен или широк формат. Все пак не смятам, че т.нар. демокрация е "краят на историята", както твърдеше безумният Фукояма. Разбира се, възмжни са и други разновидности на обществени устройства, но нали знаеш, че утопиите са такива до момента, в който се превърнат в дейстивителност.

Поздрави !

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хм. Ще поговрим за това, но сега просто не ми стига времето:) Малко по-късно ще коментирам.

Значи - да започнем с това - кои утопии са се сбъднали?

И второ - защо според теб опитът не успя от първия път? Та те имаха целия възможен ресурс за победа.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Разгледано в чисто историческа конкретика, разбира се. И второ как функционира едно общество без собственост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи - да започнем с това - кои утопии са се сбъднали?

Нима християнството в своите начални години на развитие не е било просто една утопия, която впоследствие се “сбъдва”? Ами, когато Мартин Лутер заковава своите 25 витенбергски тези, всички знаем как са били възприети те, но неговото учение също се “сбъдва”. Ами либералните или пък републикански доктрини не са ли били утопии в началото на ХVІІІ в., например. Но и те впоследствие се “сбъднаха”. Също както и т.нар. комунизъм, тази система дойде на власт, защото увлече множество хора, които й повярваха, но повярваха не на болшевишкия тип комунизъм, а повярваха, че тази система ще бъде по-справедлива от предходните. Но обикновените хора са просто маша в ръцете на “идеолозите”.

Та те имаха целия възможен ресурс за победа.

И тук имаш право от една страна, но от друга, според мен, ресурса не беше достатъчен. Не беше достатъчен, защото такъв тип общество може да стъпи единствено на свръхразвита и модерна икономическа база, каквато няма никъде, където социализмът дойде на власт.

Прав си, “комунистите” идват на власт с обещания, за равенство и братство, за по-добър живот, за премахване на експлоатацията. Но след като завземат политическата, а от там и икономическата власт те на практика приключват до там. Както и да се опитват да реализират някакво ново общество те са обречени на провал именно защото комунизмът и политическата власт са две насъвместими понятия, комунизмът е икономически принцип, основан на доброволни начала, а не система налагана от горе с политически средства, комунизмът е доброволен договор между хората, които се отказват от собствеността в името на общото благо без някой да ги направлява.

И второ как функционира едно общество без собственост.

Това не може да обясни с няколко реда, може би трябва да се напише произведение с мащабите на “Капитала”, за да получиш задоволителен отговор. С няколко думи такова общество, само на теория разбира, може да съществува на базата на доброволни общини на федерален принцип, изградени от долу на горе, чрез съюзи, комуни и обединения. Но това може да се постигне само чрез разтваряне на сегашните типове общества, а не чрез революции, или диктатури на пролетариата например. Разбира се това днес изглежда абсолютна утопия и може да се сбъдне единствено при много високи, не само материални, но и духовни колективни ценности, за които днес е просто немислимо да се говори. В този смисъл съм съгласен с теб, че тази система в тези условия «никога и по никой начин не може да съществува в реалността».

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Да, но никоя идеология не се е "сбъднала" в чист вид, обикновено практиката или се различава от нея, или пък се оказва, че всичко е било само за заблуда.

Няма общество без политическа власт, нито икономическа система без собственост. Самата идея за това е пълен абсурд и неслучайно всяка комунистическа власт си служи с толкова насилие за да се наложи. Защото просто говори глупости.

Това е аксиома като земното притегляне, няма цивилизация без собственост. Тогава вече иде въпроса: "КОЙ" ще я управлява и "ЧИЯ" ще бъде, в чия полза ще се управлява собствеността?

Всички политически системи, макар да имат самостоятелен живот и са способни да генерират влияние самостоятелно, са продукт на горното икономическо отношение.

Комунизъмт е нещо много просто - идея, че чрез държавата като тотален собственик на ресурсите, създаващи блага, т.е. на икономиката, всеки ще получи каквото иска. На практика се оказва, че държавата концентрира в себе си всичко и става голям, тотален капиталист, единствен и поради това скапан.

А когато един капиталист е оставен без коректив....... става това, което стана.

Не мога да се съглася, че ресурсът на комунистите не беше достатъчен. Няма по-тоталитарна и всесилна държава от тяхната и с тази огромна власт не можаха да направят нищо, освен да посивят живота на милиони хора.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Сещам се тук нещо във връзка с обсъжданията в други теми кацнали ли са американците на Луната - а оттам - иронизирането на конспирационните теории изобщо. Ами, вижте - социализЪМА не беше ли всъщност една победила конспирационна теория? Помня как се шашках по време на гласността, когато едно след друго взехме да научаваме неща, за които не сме и подозирали. Значи, може! Може и да са верни конспирационните теории и не бива априорно да ги отричаме.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Драги Форумници,

С голям интерес и усмивки чета мненията в тази своеобразна "изповедалня" и "книга за впечатления", каквато са Форумите днес. Колко устремно е полетял свободния (освободен) български дух ! Благодарение на демократичните промени на първо място, но също и на новата информационна епоха (Интернет-контактите). Търся да чуя (прочета) как се преценява след 130 години свободен живот един малко споменавам днес Завет на дедите, има великолепен марш "Един завет", та оттам се досещам за израза - завет от 1879 г. когато обсъждат Търновската конституция и 15-членната Комисия подготвила един неприет Рапорт обявява че "възпитанието на народа" е една от най-висшите цели на тогавашните ни държавни строители. Първите ни официални народни представители Рапорта отхвърлили с мнозинство, но после...повечето основни идеи там реализирила в текста на конституцията. Не всичко, но много важни неща приели. Без обаче да признават, че го дължат и на политическите си противници. Това не са отвлечени мисли, а точно по темата "тоталитаризмът". Досещате ли се защо на казионните манифестации за Октомврийската революция, Девети септември и Първи май имаше премного самодоволни физиономии почти искрени възторзи. От тогавашните поколения - средни и по-възрастни. Как се радваха на новото си градско(и индустриално) битие помнейки старото (селско-земеделското) от което бяха излезли и където не искаха да се връщат. Бившите селяни - сега граждани, платили поносима за тях цена - партийно покорство, фалшиво ръкопляскане, притворено угодничане, държавно безбожие, нови "ритуали" и пр.

45 години само но с крупни последици. Метаморфозите на селския Андрешко прерастват в тези на инж.Ганев, българинът изобретил "гайда с компресор" - помните ли старите вицове ?

Българският комунизъм (тоталитаризъм не е напълно точно, според мен, то също е понятие измислено от АОНСУ-джийските кадри в края на 80-год.) е сложно явление. Многоаспектно. Постигна някаква мижава (по съветски модел) модернизация, но плати за това с определена цена. Част от нея мисля, е в посоката и интензитета на националното възпитание. И точно тези последици сега се дооформят, стихийно и непредубедено и създават основите на следващите мутации на обществото ни.

А иначе идеологията на маркс-ленинизма изисква най-вече борба с частната собственост, тя е основа за всимки обществени злини - пише К.Маркс И за 45 години българските комунисти на власт много често бяха доста правоверни маркс-ленинци-сталинци. по едно време поредната крайност беше че забраниха по (все още многолюдните села) домашните животни, вкл. кокошки и кучета и пр. - но после тихомълком се направиха на разсеяни и ги разрешиха. И не само това, обаче.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Търся да чуя (прочета) как се преценява след 130 години свободен живот един малко споменавам днес "Завет на дедите", има великолепен марш "Един завет"...

Да, има такъв марш. Имам тази мелодия на телефона си.

Иначе телефона ми звъни с мелодията на марша "Бдинци".

Понеже малко хора знаят текста, за който ти говориш, ето го:

Заветът на дедите/Един завет

Един завет оставили са нам дедите -

велик завет, написан с кървав меч:

- „Деца, на родний край пазете си земите

от подъл враг, кат зеницата на очите!

Бранете ги от близо и далеч!..."

И тоз завет на миналото грял е в дните

кат дивен фар, и вожд той бил е драг

на всички тез, кои загинаха в борбите

за род, за родна чест, презрели суетите

на грешний свят, презрели бащин праг...

И не ли той под родно знаме днес войските

сбира пак? И не ли тоз свещен

завет на всички тям сгрява им душите

и вика ги в борба неравна със вразите -

без жал да мрат за бащин край рожден?...

Един завет оставили са нам дедите -

велик завет, написан с кървав меч:

- „Деца, на родний край пазете си земите

от подъл враг, кат зеницата на очите!

Бранете ги от близо и далеч!

От близо и далеч..."

---

Бдинци

Марш на 3 пехотен Бдински полк

Бдинци, лъвове, титани,

наша слава всепобедна,

що се носи от балкани

и до хижата последна...

Вас ви Сливница познава...

От победата гръмовна,

за Видин тогава

храбростта ви бе чутовна.

И при Чаталджа със лъвска сила

в бой вража мощ сломихте...

А при Струма, бистра, мила,

родний Видински край с венци покрихте.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Г-н ISTORIK

Благодаря Ви за текста. Ако сте от по-старото поколение сигурно помните че тези песни бяха забранени във войската и ги разрешиха след средата на 60-те години. Тази песен се пееше на четири гласа, беше трудна за пеене в строя. Преди време попаднах на телефонограмата-Инструкция на ГлПУНА, където се съобщаваше на войските Списъкът на разрешените стари маршове.

Сам Вапцаров е бил повлиян от тези великолепен наш марш и в едно свое стихотворение (и то инкриминирано от властите в близкото минало) казва "...вземете си деца Егея бял !". стихотворението беше мисля, "Марш на 26 випуск" ?! Та и този стих не биваше да се обявява, за да не се дразнят гърците - при все че тогава бяха "вероятен противник на Организацията на държавите-членки на Варшавския договор".

Макар и сам в стаята, тихо си изпях песента по Вашия текст.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ти някоя от тия какички ли си? :)

Това беше плюс на ония времена, че всички момичета тренираха художествена гимнастика или балет и резултатът си личи по снимките, не като днешната младеж, която по цял ден виси пред компютъра и угоява :bottom::umnik:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Г-н ISTORIK,

Благодаря Ви за текста. Ако сте от по-старото поколение, сигурно помните, че тези песни бяха забранени във войската и ги разрешиха след средата на 60-те години.

Тази песен се пееше на четири гласа, беше трудна за пеене в строя.

Преди време попаднах на телефонограмата-Инструкция на ГлПУНА, където се съобщаваше на войските списъкът на разрешените стари маршове.

Сам Вапцаров е бил повлиян от тези великолепен наш марш и в едно свое стихотворение (и то - инкриминирано от властите в близкото минало) казва "...вземете си деца Егея бял !". Стихотворението беше, мисля, "Марш на 26 випуск" ?!

Та и този стих не биваше да се обявява, за да не се дразнят гърците - при все, че тогава бяха "вероятен противник на Организацията на държавите-членки на Варшавския договор".

Макар и сам в стаята, тихо си изпях песента по Вашия текст.

Аз съм на кажи-речи 35 г.

А това, че съм историк, ми дава възможността чрез историята да не пропусна нещо интересно, което се е случило в миналото, а аз не съм преживял.

Натрупал тези (по думите на един мой познат - "никому ненужни") знания, се чувствам като на 735 г.

---

Шуми Марица

Шуми Марица

окървавена,

плаче вдовица

люто ранена -

Припев :

Марш! Марш

с генерала наш!

Раз, два, три

Марш! Войници,

напред да ходим!

Войници мили,

Тимок да бордим

със всички сили!

Припев: .....

Юнака донский

нам е водител,

с пряпорец лъвский

Вожд победител!

Припев: .....

Вижте деспоти,

генерала наш...

Чуйте, запейте

Черняева марш!

Припев: .....

Войници храбри

след него летят,

порят въздухът

и громко викат:

Припев: .....

С кървав остър меч

генералът напред

възглавя на сеч!

Гръм, огън навред....

Припев: .....

Тръба из гора!

За звонът напред!

Хей ура, ура!

Ура напред !

Припев:.....

---

Шуми Марица

Шуми Марица

окървавена,

плаче вдовица

люто ранена.

Припев:

Марш, марш,

с генерала наш!

В бой да летим,

враг да победим!

Български чеда,

цял свят ни гледа.

Хай към победа

славна да вървим.

Припев

Левът балкански

в бой великански

с орди душмански

води ни крилат.

Припев

Млади и знойни,

в вихрите бойни.

Ний сме достойни

лаври да берем.

Припев

Ний сме народа,

за чест и свобода,

и за мила рода,

който знай да мре.

Припев

---

ВЕЛИК Е НАШИЯТ ВОЙНИК

(Марш на 23-и Шипченски полк,

понастоящем - химн на армията)

Велик е нашият войник!

Велик, велик, велик!

Измокрен, гладен, уморен,

без отдих би се ден и нощ,

бърдата цепи разярен

със страшния си вик "На нож!"

От Китка литна в един миг,

прецапа Тимока дълбок,

при Равна, Вина, Лясковик,

черта му път самият Бог.

При Маврово, заровен в сняг,

с ръце премръзнали се би,

в Ботум отвори път за Дрин,

прокуди врага до един!

И пак спокоен, мълчалив,

при Охрид днеска той стои

и чака нов враг да срази

със страшния си вик "На нож!"

---

МАРШ НА ПЕХОТИНЕЦА

Ние славна сме пехота,

сутрин тичаме с охота.

Силни, смели сме сега

и ще смачкаме врага.

Автомата е за мен

пръв приятел всеки ден.

С него ставам, с него лягам,

в бой на него се надявам.

В ритъма на тази песен

преходът ще бъде лесен.

Леви, десни, леви, десни,

километрите се нижат бесни.

Виж другаря ми до мен

как пристъпва запотен.

Силен е, ще победим,

километрите ще издържим.

Тичай, тичай и не спирай

и утеха в туй намирай.

Първи в мир и първи в рат,

туй е наший занаят.

Тичай, тичай и не спирай

и утеха в туй намирай.

Първи в мир и първи в рат,

туй е наший занаят.

Чувате ли, треперете!

Пехотинеца не ще да спрете!

---

Булаир

Кървава зора вестява,

страшни боеве за мъст,

рилците веч са готови

смело в бой да полетят.

Пред стените булаирски,

никой не е идвал там,

само ние славно бихме

анадолска страшна сган.

Босненци гърмят и тряскат,

рилците без страх вървят,

тях гранатите не стряскат,

безжалостно враг требят.

Бурно мятат се вълните,

на Егея, Мрамора,

и повтарят на борците,

гръмогласното "ура!"

Врага свети с прожектори,

за да види де сме ний,

ала вижда си позора -

в кръв обляни долини.

Анадолеца, съкрушен,

в свойте крепости се скри,

нивга няма да помисли,

да излезе срещу ни.

Булаир (бойна песен на 22-ри Тракийски полк)

Кървава зора вестява

страшен бой и кървав път,

готови пак за нова слава,

Рилци в бой ще полетят!

Пред стените Булаирски

във неравна люта бран

ние славно победихме

в боя тебе, вража сган!

Тежки гаубици тряскат,

крачи полът Рилски твърд!

Нас грабати хич не стряскат,

нас не плаши даже смърт.

---

Атака

Стрелбата се усили,

куршумите пищят,

над хълми и долини

топовете реват.

Веригата се вдигне,

търчи, залегне пак

и бърза да достигне

по-скоро своя враг.

Хайде, рипайте, другари,

за атака миг удари.

Чуйте как тръбата бойна

в боя кървав ни зове.

Смело в боя полетете,

в гръб врага си ударете!

Вижте там – окопа свой

бърза да остави той.

Не бива да се чака,

куршумите отвред

се сипят... За атака

дойде мигът: Напред!

Веригата се вдигне,

търчи, залегне пак,

и бърза да достигне

по-скоро своя враг.

---

Ето още текстове на патриотични песни:

http://lair-of-lions.narod.ru/poetry/

---

Господин tarsan,

Ще ви бъда премного благодарен, ако успеете да намерите и да постнете тук текста на марша "Весели в боя".

Редактирано от П. Теодосиев
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
А иначе идеологията на маркс-ленинизма изисква най-вече борба с частната собственост, тя е основа за всимки обществени злини - пише К.Маркс И за 45 години българските комунисти на власт много често бяха доста правоверни маркс-ленинци-сталинци. по едно време поредната крайност беше че забраниха по (все още многолюдните села) домашните животни, вкл. кокошки и кучета и пр. - но после тихомълком се направиха на разсеяни и ги разрешиха. И не само това, обаче.

В един аспект българската история от това време е преминаване от почти пълно одържавяване на собствеността, към постепенното й разрешаване и преминаване към "полу-частно" и скрито-частно, докато с Указ 56 беше въведена официално частната собственсот. Но пътят после се обърка доста...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Г-н ISTORIK

Не зная дали марша "Весели в боя" има текст за пеене ?! Дали го има в сборника песни (двутомник мисля беше ) на един български емигрант в Париж, излезе от печат в средата на 90-те, ще трябва да се провери. Може би е само в музикален вариант ?!

Един от най-добрите ни маршове, повлиян от австрийската военно-музикална традиция. Въобще смесицата на немско и славянско начала ражда много и красиви и трайни неща - също и маршове. Но и хибриди като Швейк, нали !

Мисля че в момента, тъй като в Германия все още има закон за демилитаризация, а и Прусия е забранена държава от 1946 г. в Русия маршируват със "суворовската" стъпка, в Австрия - не зная, не съм се интересувал, останалия свят е по британската строева нагласа, то - ние, българите оставаме май единствени продължители на австрийско - пруската строева и маршова традиция. Сигурно сме последни, които я поддържаме, и на Балканите и в Европа.

Чуждите дипломати го забелязват по време на марша на гвардейската рота и са го казвали публично, като лека закачка, че все още българите се правят на "прусаци на Балканите".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хм, ми че то доста голяма част от съвременните парадни маршове, които се изпълняват в Германия са композирани още от времената на пруския милитаризъм, така че би трябвало и там да са така, но не съм сигурен, не съм се замислял досега за това.

Айде понеже си фен качвам марша "Весели в боя" :)

04_Happy_in_Combats.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е кратка музикална вариация на марша "Весели в боя", а ставаше дума за това дали има и текст, за пеене. мисля че нямаше.

Сигурно знаете, ако ли не, позволете да Ви съобщя, че в днешната ГФР, вече повече от 60 години след края на ВСВ все още има Списъци със забранени неща - филми, книги, също и маршове и песни. Това е по техния Закон за денацификация, който не е отменен. публичното изпълнение там, на забранен за изпълнение марш, или друго действие, което законът може да зачете като про-нацистко е криминализирано. следва съд и санкция, според закона.

Също и в техните сайтове се появяват - свидетелство за големия интерес към тематиката (всяко забранено нещо става още по-интересно за младежта най-вече) но имат и служба, мисля "...за защита на Конституцията..." която редовно изтрива в Интернет-пространството, където и доколкото може, всичко което се води за фашистко и про-милитаристично и е качено на германски сървъри.

В българския НК също има членове за борба с "фашизма", останка от близкото минало, но съществува и сега. Моля Ви, проверете, става бързо сега с Интернет-връзките, за да се убедите сам. Ако и тук законите се изпълняваха "по германски" щеше да е друго, но не е. За добро или лошо, кой знае ?!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Само за ценители...

Сайтът на списание "Един Завет"

http://edinzavet.wordpress.com/

:coolp:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имайте предвид, че макар и да запълват сериозни досегашни пропуски в новата ни и най-нова военна история, все пак, мисля че нагласите и посоките на сп."Един завет" (без да абсолютизирам, но...?!) са едностранчиво представени.

Мисля че не е нужно да се идеализира т.нар. "царско офицерство". Самият му кумир, Цар Борис ІІІ, многократно е регистрирал неудоволствието си от офицерския ни корпус и до и по време на ВСВ. Вж. напр. дневника на проф. Филов, на Лулчев, на ген.Н.Михов, но и още много подобни, където се потвърждава същото.

"липсва им идеализъм..." е казвал царят за "царските" си офицери. Отделни случай на героизъм - има ги, разбира се, не променят това становище.

Разложителни процеси се забелязват още след ньойския мирен договор, когато са големите съкращения и като че ли традицията в офицерството се по-прекъсва лека-полека. А и се засилва политизацията (три преврата от 1923,1934 и 1944 г.) и чуждите влияния също. Появява се офицерът-чиновник и фигурата му става симпатична за много последователи. Високи заплати, пенсии, осигуровки и пр. а не смъртта на Родината (както и по руски пример след Освобождението и до край на войните, примерно.

Знаете ли напр. че в царско време офицерите в армията (това е до около 1946 г. - първите големи съкращения от ОФ-властта) сами решават кога могат и кога не могат да ходят на работа ("да носят службата..."както е в тогавашните устави). Няма болнични за тях. Службата на Отечеството е рицарска работа, въпрос на върховен Дълг и нищо друго. Защото офицерът може и да е болен, но да иска и може да служи, но може и обратното, нищо да му няма, а да спекулира. Тъкмо това последното се засилва и то сред старшите офицери повече след 30-те години.

Та тези прогнили и фалшиви прояви също трябва да се отразят в "Един завет", но не ги намирам нещо...Считат се за неудобни ли...нещо забравени ли са ?!

В някои мемоари, напр. Дафинов, З., Беломорски дневник, в три части, личи ясно, как авторът, артилерийски офицер, мисли най-много за семейството си и детето си и не се стеснява, при първите колизии да дезертира, като премине на турска територия ( от Дедеагач на отсрещния бряг, който е турски) и така да се спаси.. .И го пише 50 години по-късно, без никакво угризение.

Лесно е разбира сега се съди със задна дата, но ..."ше познаете Истината и Истината ще ви направи свободни..." - пише в една мъдра книга, нали !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Критиките са едно, а цялостната картина на нещата - друго. Да, имало е тези явления, които Борис и др. са критикували, но степента в която те са присъствали в армията е мноооого по-различна от последващата. Общата картина, доминиращата фигура е на твърде добре подготвени, с патриотична гражданска позиция хора. То си е функция от цялостната атмосфера в България по това време. Разбира се, друга би била картината ако ПСВ не беше загубена по такъв начин, но все пак нещата за били в твърде добро състояние до 1944 г.

Може би днес се набляга само на добрите страни, но това е естествена реакция на баланс на миналото оплюване и фалшификации. Най-голямата от които е да се наричат офицерите и армията "фашистки". Това е повече от възмутително, така че, ако има излишна апологетика днес, тя трябва да се коригира с разбиране, в т.ч. и с разбиране на ниската степен на негативите, които няма как да не съпътстват и това, като всяко друго нещо.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...