Отиди на
Форум "Наука"

Кавхан Петър


Recommended Posts

.От България, който пръв дойде в този манастир, името му е Сондоке и жена му Анна, и баща му Йоан, и майка му Мария, и синът му Михаил, и другия му син Велегнев, и дъщеря му Богомила, и другата Каля, и третата Марта, и четвъртата Елена, и петата Мария, и другата му съпруга Собеслава. И другия знатен мъж Петър... и Георги. Петър и жена му София

Йончев само това намирам за Чивидилското евангелие.Докс липсва.

Армандо а хрумвало ли ти е че Докс може да е идентичен с Петър?

Да, но съм и доста скептичен, тоест като шопа - имам мнение, но съм против него!!! :smokeing:

Относно първата част на българската приписка в Чивидалското евангелие - виж "Кой е бил Тудор Черноризец..." на проф. В. Златарски в

т.ІІ на "Избрани произведения" , С. ,1984 г. - там е и Докс!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 60
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Добрев откъде го правиш този извод?

Записано е в изворите и отдавна вече е много добре и широко известно, че Атила и Бледа наследяват чичо си Ругила, само не е много ясно кой точно е ханът и кой кавханът или съвладетелят.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Чакай, Митак, не се горещи.

Че кавханът е съвладетел по дефиниция, е хипотеза на Веселин Бешевлиев, при това доста добре аргументирана. Недвусмислени доказателства няма, разбира се, в противен случай не бих говорил за хипотеза. Но и опровергаването на аргументите "за" не е лесно.

Аз също не съм много убеден в съвладетелството на кавхана, но понеже не мога да докажа, че не е бил съвладетел, просто оставям въпроса отворен.

Ресавски, приписката има още една част: "Тук са имена от България. На първо място техният крал Михаил и брат му Докс, и другият му брат Гавраил, и съпругата му Мария. И синът му Расате, и другият Гавраил, и третият син Симеон, и четвъртият син яков, и дъщеря му раба божия Пракси, и другата му дъщеря Анна. Цергобула Стазис."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Записано е в изворите и отдавна вече е много добре и широко известно, че Атила и Бледа наследяват чичо си Ругила, само не е много ясно кой точно е ханът и кой кавханът или съвладетелят.

Хмм, значи не е записано, че имаме титла кавхан там? А Бледа не беше ли (да се чете не е ли бил) старшия?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Чакай, Митак, не се горещи.

Че кавханът е съвладетел по дефиниция, е хипотеза на Веселин Бешевлиев, при това доста добре аргументирана. Недвусмислени доказателства няма, разбира се, в противен случай не бих говорил за хипотеза. Но и опровергаването на аргументите "за" не е лесно.

Аз също не съм много убеден в съвладетелството на кавхана, но понеже не мога да докажа, че не е бил съвладетел, просто оставям въпроса отворен.

Не се гореща ;).

Но има ли сведение, някога в ПБЦ, кавхана да е приемал властта? Аз не зная, но нали знаеш, не съм историк :(. Аргументацията - добре. Но за тез 3 века и то не минали без размирици, да няма сведения, ми се струва достатачно добро док-во.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хмм, значи не е записано, че имаме титла кавхан там? А Бледа не беше ли (да се чете не е ли бил) старшия?

Старшият е, да. Един от двамата бихме могли да наричаме "кавхан" само при положение, че:

1.Титлата (длъжността) кавхан е засвидетелствана в тази или поне подобна форма у хуните;

2.Е доказано, че кавханът е съвладетел.

Второто категорично не е доказано, за първото - не съм сигурен. Професор Добрев би могъл да каже има ли такова известие за хуните или не.

Във всеки случай, на основание на т.2 - нито Атила, нито Бледа е бил кавхан.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Но има ли сведение, някога в ПБЦ, кавхана да е приемал властта? Аз не зная, но нали знаеш, не съм историк .

Има история, подкрепяща вашето предположение - Войтех и Бодин.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Записано е в изворите и отдавна вече е много добре и широко известно, че Атила и Бледа наследяват чичо си Ругила, само не е много ясно кой точно е ханът и кой кавханът или съвладетелят.

А защо не и двамата да са съвладетели?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Старшият е, да. Един от двамата бихме могли да наричаме "кавхан" само при положение, че:

1.Титлата (длъжността) кавхан е засвидетелствана в тази или поне подобна форма у хуните;

2.Е доказано, че кавханът е съвладетел.

Второто категорично не е доказано, за първото - не съм сигурен. Професор Добрев би могъл да каже има ли такова известие за хуните или не.

Във всеки случай, на основание на т.2 - нито Атила, нито Бледа е бил кавхан.

Разбирам, че старшия е Бледа?

Или, ако има кавхан при хуните, то това е Атила и тъй, като е кръвен брат на Бледа, моята теория отива на кино ;).

Амааа чакам източници, че е имало такава титла при хуните.

А и аз не пиша за хуните.

Никак не е доказан съвладетелскита институция на кавхана в ПБЦ.

Професоре! Не се заяждам, просто питам?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Повече от сигурно името Борис се образува на основата на общотюркската по принцип и прабългарската в частност дума барс, която означава рис или леопард.

Айде, радио Анкара пак се намеси. Обаче според радио Гласът на Таримската котровина, името идва от "бьори" - вълк :)

Естествето и двете тези са напълно погрешни, тъй като няма известен нито един прототюрк, тюрк, хун, огуз, печенег, татарин и прочие деривати на "болгарите", който да се е казвал Борис.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Айде, радио Анкара пак се намеси. Обаче според радио Гласът на Таримската котровина, името идва от "бьори" - вълк :)

Естествето и двете тези са напълно погрешни, тъй като няма известен нито един прототюрк, тюрк, хун, огуз, печенег, татарин и прочие деривати на "болгарите", който да се е казвал Борис.

Ка4о, респект, но нека запазим добрия тон ;). Това е молба разбира се.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Старшият е, да. Един от двамата бихме могли да наричаме "кавхан" само при положение, че:

1.Титлата (длъжността) кавхан е засвидетелствана в тази или поне подобна форма у хуните;

2.Е доказано, че кавханът е съвладетел.

Второто категорично не е доказано, за първото - не съм сигурен. Професор Добрев би могъл да каже има ли такова известие за хуните или не.

Във всеки случай, на основание на т.2 - нито Атила, нито Бледа е бил кавхан.

Титлата "кавхан" не е регистрирана при хуните. Така че даването на аналог с Бледа и Атила е пълен абсурд.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Като споменавате приписката, как обяснявате факта, че Сондоке (Сундика) има две жени (след покръстването), цялата му рода има християнски имена, а той не?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Титлата "кавхан" не е регистрирана при хуните. Така че даването на аналог с Бледа и Атила е пълен абсурд.

Така и знаех ;). Да не говорим за институция ;). Но все пак нека поддържаме добрия тон ;). По писанията ще ги познаете :).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Като споменавате приписката, как обяснявате факта, че Сондоке (Сундика) има две жени (след покръстването), цялата му рода има християнски имена, а той не?

доколкото знам той е имал две жени още преди покръстването.

как е останал и с двете след това - нямам никаква представа. :dunno:

възможно е да се е позовал на стария завет - например колко много жени е имал соломон :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Отдавна четох за българския дипломат Петър, за когото се предполага, че е роднина на Борис. Ето линк:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B5%...BC%D0%B0%D1%82)

Тук моят въпрос е дали според вас Петър е наистина родственик на българския владетел Борис I? Той ли има заслугата, заедно с Борис, България да има независима църква през IX век.

Аз пък мисля, че Българската църква през 9-и век става не независима, а обратното. Независима е била до 5-6-век и когато по това време шибаните гърци стават доминиращата обществена прослойка в Източната Римска империя те подлагат на жестоко гонение, изтребление и унищожаване на храмове, църковници и миряни, и книжнина. Така че княз Борис не само че не е въвел християнството в България през 9-и век, но тогава (на него му се е паднало очеавидно) е клекнал на гърците по политически най-вероятно съображения. Но можеш спокойно да го причислиш и към предателите на българската кауза.

Освен това в българските държави от когато е взело да ги има на тоя свят и до последно не е имало титли от рода на хан, кан и производните им - това са измислици на червените папагали и фалшификатори на българската история.

ВладПомак

Link to comment
Share on other sites

Ако кавханът е равен на съвладетеля, то това не е прецедент, защото хан Атила-Авитохол има за кавхан брат си Бледа.

Няма такава титла и никога не е имало - хан! А пък най-смехотворното твърдение е, че Атила е равно на Авитохол! Аз пък твърдвя че Атила е полатинчено от Тилко, а Тилко е умалително от Стоил! И копче не можете да ми кажете на това твърдение освен голи отрицания! И ми е чудно как не се засрамвате - възрастни хора, дори с учени степени и звания някои от вас, и вече толкова десетилетия повтаряте усърдно измислици и фалшифицирани приказчици предназначени наистина за дебили! То бива и бива папагалщина ама чак толкова небива! Ами че поразровете се в историята на тоя прословут "Именник" и ще видите, че основанията да го смятате за фалшификат са с пъти повече от основанията да го смятате за достоверен исторически документ! Ами че само фактът, че досега даденото му от Раич название "Именник на първите български князе" е променяно два пъти за да го натамани към конюнктурата на момента е предостатъчно да бъде обявен за фалшификат, да не говорим за въпиющи несъответствия на съдържанието му и прочие и прочие. Докога бе джанъм с тая овча безкритичност към всякаквито глупости които ни пробутват графомани и разни други психопати?

ВладПомак

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Ами че поразровете се в историята на тоя прословут "Именник" и ще видите, че основанията да го смятате за фалшификат са с пъти повече от основанията да го смятате за достоверен исторически документ!

А що е достоверен исторически документ? Има ли напълно такъв?

Създавате впечатление, че имате досег с тайно средство за познание на миналото, което не държи сметка на текстовете.

Link to comment
Share on other sites

Йончев, извинявай но "Цергобула Стазис" си го взел от някаква апокрифна книжнина!!! Целият откъс-цитат го постнах малко по-рано тук в същата тема, но явно много чукча писатели и малко читатели! Зергобула, Зергобуила се сруща в аналите още няколко пъти, но няма нищо общо с Цървул, нито има второ име! Виж факсимилето, ако попаднеш на него, защото не помня къде го разглеждах! Ако ще дописваме така оригиналите, да взема и аз да пусна нещо, добавка някаква?! :)):

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Йончев, извинявай но "Цергобула Стазис" си го взел от някаква апокрифна книжнина!!! Целият откъс-цитат го постнах малко по-рано тук в същата тема, но явно много чукча писатели и малко читатели! Зергобула, Зергобуила се сруща в аналите още няколко пъти, но няма нищо общо с Цървул, нито има второ име! Виж факсимилето, ако попаднеш на него, защото не помня къде го разглеждах! Ако ще дописваме така оригиналите, да взема и аз да пусна нещо, добавка някаква?! :)):

Естествено, не съм го дописал аз - текстът е от официално издание на приписката, може би от ЛИБИ, не помня точно.

Пропуснал съм поста с твоя цитат, иначе не бих повтарял откъса, защото идеята беше да посоча на Ресавски, че в тая приписка присъстват и двете имена - и Петър, и Докс.

Колкото до Цербула, Цергобула, Зергобула , Зергобуила и пр., както и името Стазис: допускам, че тази форма стои в изданието на текста, откъдето съм взел цитата - не съм превеждал специално оригинала, за да напиша този пост. Не изключвам името Стазис (ако не е изписано в латинския текст - не си спомням) да е дадено в изданието като пояснение към титлата, но или там да са пропуснати скобите около него, или пък да съм ги изтървал аз. Принципът е същият като пояснението "Евпраксия" към "Пракси".

Така че, ако съм допуснал неточност при цитирането - моля за извинение. Не съм го направил с някаква особена цел.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Възможно е и да съм се объркал.Докс и Петър не са идентични.Тогава си остава загдаката с поста на Петър който не е кавхан.Златраски предплогаше че е идентичен с ичъргубоила Стазис.

Link to comment
Share on other sites

А защо не и двамата да са съвладетели?

Най-малкото чисто и просто, защото в никоя държава по Света не може да има двама вицепрезиденти, без да има президент, както и да се наричат те!

Link to comment
Share on other sites

Възможно е и да съм се объркал.Докс и Петър не са идентични.Тогава си остава загдаката с поста на Петър който не е кавхан. Златраски предплогаше че е идентичен с ичъргубоила Стазис.

Ами, точно той е цар на тия добавки и дописвания! Да не говорим как е затварял устата на опонентите си. Зергобул днес никой сериозен българист не го приема за вариант на чръгубил, чръгобоил... И дори и да са семантично и етимологично свързани - в нашия случай е мъжко лично име!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Добрев историята на Средновековието е пълно с примери за съвладетлство.Не може да не сте чували.Все пак сте "професор".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Отдавна четох за българския дипломат Петър, за когото се предполага, че е роднина на Борис. Ето линк:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B5%...BC%D0%B0%D1%82)

Тук моят въпрос е дали според вас Петър е наистина родственик на българския владетел Борис I? Той ли има заслугата, заедно с Борис, България да има независима църква през IX век.

Значение:

от китайски: kap-kuan, i.e. qap. " the first, the best. " -f- kuan. " official "

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...