Отиди на
Форум "Наука"

Кавхан Петър


Recommended Posts

  • Потребител

Отдавна четох за българския дипломат Петър, за когото се предполага, че е роднина на Борис. Ето линк:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B5%...BC%D0%B0%D1%82)

Тук моят въпрос е дали според вас Петър е наистина родственик на българския владетел Борис I? Той ли има заслугата, заедно с Борис, България да има независима църква през IX век.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 60
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Всъщност кавханския "институт" не трябва ли да да е зает от не кръвни роднини на владетеля? Защото, ако е кръвен роднина, лесно би могъл да смени "второто" си място с определено по-престижното първо? Това си е "изстрел в тъмното", но струва ми се, че това си е "неписано правило"?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
За мене са по скоро отделни родове.

Именно, като кавхана не е могъл по никакъв начин да стане владетел. Затова или Петър не е бил брат или не е бил кавхан.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Аз не казвам че е бил кавкан - точно защото има изрични свидетелства че е негов роднина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Аз не казвам че е бил кавкан - точно защото има изрични свидетелства че е негов роднина.

Не не ;). Аз не споря с теб нито с Пламен, само с вики-то ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Момчета, добре, но искам да вметна нещо.:) Ако Петър е брат на Борис, името му издава, че е покръстен. То тогава сигурно и той е покръстен заедно с Борис.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Момчета, добре, но искам да вметна нещо.:) Ако Петър е брат на Борис, името му издава, че е покръстен. То тогава сигурно и той е покръстен заедно с Борис.

Нищо не значи това! Името де, то и ние не знаем името на Борис (преди), камо ли на Петър.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, изглежда ще стане много сложно, ако предполагам такива неща.:) Все пак Борис ми се струва българско, нали приема името Михаил при кръщението си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Да, изглежда ще стане много сложно, ако предполагам такива неща.:) Все пак Борис ми се струва българско, нали приема името Михаил при кръщението си.

Аха ;). Ама От къде се извежда Борис? От барс май ;). Ааа брат му (Петър де)? Става найстина сложно :(.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Митак, ама ние не сме сигурни 100% първо дали са братя;). Май трябва да решим първо този въпрос. Ама определено е от близките, както каза ти, щом като е изпратен чак до Рим. Такава теза май изказва и Васил Златарски. Пък и Петър май изчезва от изворите след 880 година.

Link to comment
Share on other sites

Прави впечатление, че по неизвестни причини в Уикипедията е спестена първата част на приписката в Чивидаловото евангелия, а именно:

"Тук са имена от България. На първо място техният цар Михаил (поправено с дописване отгоре на името "Борис") и брат му Докс, и другият му брат Гавриил, и жена му Мария, и син му Расате, и другият Гавриил, и третият син Симеон, и четвъртия син Яков,и дъшеря му раба божия Пракси (Евпраксия), и другата му дъщеря Ана. Зергобула..." Ако Петър му беше брат щеше да бъде вписан тук!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Вярно е. От друга страна не е задължително всички братя на Борис да са изброени там. Текстът сочи имена... и дава за пример членовете на семейството на Борис.

Но след като е кавхан, той не ще да е личност без качества. Никой владетел сам не постига нищо, всеки има "екип". Това е повече от естествено. Така че отговорът на въпроса на Пламен е "по-скоро да" :)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

Вярно е. От друга страна не е задължително всички братя на Борис да са изброени там. Текстът сочи имена... и дава за пример членовете на семейството на Борис.

Но след като е кавхан, той не ще да е личност без качества. Никой владетел сам не постига нищо, всеки има "екип". Това е повече от естествено. Така че отговорът на въпроса на Пламен е "по-скоро да" :)

Не мога да се съглася, пък и подтекстът на цялата монография на проф. Златарски за Тудор Доксов ни води към заключението, че членът на делегацията Зергобул е записал добросъвестно всички имена на владетелското семейство. Така че липсата на името Петър е показателна и достатъчна! Тази предпоставена теза е изключително важна за следващите разработки - напр за Владимир Расате, който иначе някъде се води за племенник на княз Борис и става мътна и кървата, ако не приемем тази "лема". Аз по едно време бях склонен да я отрека, заради поправеното име на владетеля и допуснах възможността това да не е българският княз Борис, а някакъв илирийски владетел Михаил, но приписката е хронологично лимитирана, тоест има следващи допълнителни датирани вписвания и няма начин това да не е нашият Борис. Защо се е объркал Зергобул или писарят - нямам идея!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не, не е идентичен. И двете имена (Докс и Петър) присъстват в приписката като имена на различни лица.

Петър обаче е бил някакъв родственик на Борис - ако не се лъжа, Анастасий Библиотекар споменаваше това.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Кой е този текст Йончев?Аз не знам Докс и Петър да се споменават заедно.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

.От България, който пръв дойде в този манастир, името му е Сондоке и жена му Анна, и баща му Йоан, и майка му Мария, и синът му Михаил, и другия му син Велегнев, и дъщеря му Богомила, и другата Каля, и третата Марта, и четвъртата Елена, и петата Мария, и другата му съпруга Собеслава. И другия знатен мъж Петър... и Георги. Петър и жена му София

Йончев само това намирам за Чивидилското евангелие.Докс липсва.

Link to comment
Share on other sites

Всъщност кавханския "институт" не трябва ли да да е зает от не кръвни роднини на владетеля? Защото, ако е кръвен роднина, лесно би могъл да смени "второто" си място с определено по-престижното първо? Това си е "изстрел в тъмното", но струва ми се, че това си е "неписано правило"?

Ако кавханът е равен на съвладетеля, то това не е прецедент, защото хан Атила-Авитохол има за кавхан брат си Бледа.

Link to comment
Share on other sites

Нищо не значи това! Името де, то и ние не знаем името на Борис (преди), камо ли на Петър.

И преди, и сетне името на княз Борис Кръстител е все Борис, а при покръстването си той приема името Михаил, което всъщност е името на тогавашния византийски император.

Няма начин Петър да не е покръстен, щом като е толкова приближен на Борис; носи християнско име и изпълнява толкова важни мисии.

Може да се разсъждава само дали и той е покръстен заедно със семейството на Борис през септември 865 г. или пък по време на масовото покръстване през май 866 г., а може би индивидуално в някое друго време.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ако кавханът е равен на съвладетеля, то това не е прецедент, защото хан Атила-Авитохол има за кавхан брат си Бледа.

Според мен не е! Т.е. не е съвладетел. Няма сведения за ПБЦ, владетеля, да е наследяван от кавхана. Знам за вашите пристрастия уважаеми професоре, но в ПБЦ пак повтарям не се наблюдава такава практика.

Аз имам две предположения:

1. Кавхана е избиран/назначаван от друг род (тук съм съгласен с Ресавски), така че не е имало никакви шансове, втория да измести първия:

2. Кавхана е бил нещо, като настойник на "младите" владетели и пак не е имало шанс той да ги наследи (при ранна смърт примерно). Може да е бил баща или по-голям брат на владетелката, или от нейния род, но без кръвна връзка, застрашаваща династията.

Пак повтарям, това са изстрели в тъмното и нямам никави док-ва, освен логика ;).

Link to comment
Share on other sites

Да, изглежда ще стане много сложно, ако предполагам такива неща. Все пак Борис ми се струва българско, нали приема името Михаил при кръщението си.

Повече от сигурно името Борис се образува на основата на общотюркската по принцип и прабългарската в частност дума барс, която означава рис или леопард.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...