Отиди на
Форум "Наука"

Какво да се направи за този форум?


xyz

Recommended Posts

  • Потребители

Очевидно е, че въпреки че nauka.bg набира "доста добра скорост", то тук форумът за математика е смешен. Голяма част от темите са празни приказки, които не могат да се причислят по никакъв начин към математиката. Затова предлагам да се направи подфорум, примерно "Интересно за математиката" в който да се нахвърлят всички тези теми.

Освен това крайно време е да се взаимства идеята например от подфорума Физика, т.е. да се направи важна тема с "Който ще дава задачи, да ги пуска тук".

Така ще останат наистина по-интересните теми, в които се обсъжда нещо математическо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По принцип хората, занимаващи се с Математика в България не са много. Има един голям форум за Математика в родното интернет пространство и това е Math10. Каквото и да се направи в този форум, той едва ли ще се разрасне много. Не мисля, че има много "математически материал" от хора, който да пишат в българските сайтове, затова едва ли има нужда този "материал" да се "разводнява" по няколко форуми.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Форуми по математика:

http://clubs.dir.bg/postlist.php?Board=mat...5083847ee30a953

http://www.math10.com/forumbg/

http://forum.all.bg/postlist.php?Board=math

http://forums.omg-bg.com/index.php?showforum=19

Трябва да привлечем потребители от тези форуми или някой от "нашите" математици да се регистрира в тях.

---

Трябва да пускаме интересни и информативни теми:

- история на математиката,

- биографии на известни математици,

- приложна математика,

- математическа статистика,

- приложна статистика,

- състезания, олимпиади и конкурси,

- нерешени математически проблеми,

- тестове по математика,

- матурата по математика,

- математически анализ,

- математически увод в икономиката,

- криптография,

- теория на игрите,

- кибернетика

- математика на музиката

- математиката в изобразителното изкуство

- математически финанси (математика на финансите)

- теория на вероятностите

- теория на хаоса

- теория на числата

- основи на математиката

- комбинаторика

- теория на грАфите

- висша математика

- математическо моделиране

- комплексен анализ

- числени методи на анализа

- математична физика

- изчислителна математика

- изкуствен интелект

- езици и среди за интернет програмиране

- математическо моделиране в биологията и медицината

- изчислителна геометрия и морфология

- географски информационни системи

- математически формули

- нестандартни задачи

- математиката в шахмата

---

Ето една интересна тема:

Математиката и Човешкото Тяло

http://forum.all.bg/showflat.php/Cat/0/Num...e/1#Post2130026

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
По принцип хората, занимаващи се с Математика в България не са много. Има един голям форум за Математика в родното интернет пространство и това е Math10. Каквото и да се направи в този форум, той едва ли ще се разрасне много. Не мисля, че има много "математически материал" от хора, който да пишат в българските сайтове, затова едва ли има нужда този "материал" да се "разводнява" по няколко форуми.

Хората занимаващи се с математика вообще не са малко. Функциите на nauka.bg и math10.com са коренно различни. Докато в math10.com е предимно сайт за комуникация и някаква частина информация, то тук (като форум посветен на науката) по-скоро се цели насърчаване на разработката в съответната област и по-цялостен поглед на нещата. Ако разгледаш втората част на мнението на ISTORIK, то ще схванеш същността - както виждаш това не са само раздели от математиката, а има и доста други свързани с математическата философия.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребители

Направих примерно преразпределение на темите, така че да са в съотвествие с новия раздел, а и с новата тема "Който ще дава задачи, да ги пуска тук". Искам изрично да подчетрая, че подфорумът "Интересно за математиката" не следва да се разглежда като кошче за боклук. В него препоръчвам темите, които по-скоро са математическа философия, или интересни факти, отколкото научно насочена тематика. Също така някои теми, оставащи в раздела са на твърде ниско ниво, но пък са си научно насочени и считам че е редно да останат.

Следва разпределението, което предлагам. Може да дискутирате решенията ми, преди да престъпи някой модератор (админ) към прехразпределянето. Може да не съм допуснал някаква грешка, защото темите са твърде много.

Важни теми в раздела:

Какво да се направи за този форум?

Който ще дава задачи, да ги пуска тук

предложения - ама да се пооправи правописа "Предложения" и този в първия пост.

Математически софтуер и др. математически ресурси

Оставащи в раздела:

Безкрайно много ли са простите числа близнаци?

Хипотезата на Голдбах

Число на нулева степен

Метод за смятане на големи числа

Кои са двете числа?

Как смятат китайците?

Задача през вековете

Теоремата на Шварц-Кристофел я решиха след 140 години

Математическа търсачка

Теория на числата и не само

Продължете зависимостта

Sudoku

За едно построение на хипербола и елипса.

Система от понятия и твърдения по Геометрия

Интересно за математиката:

Къде в природата се среща числото 138

4D

Колко добри математици сте?

Сайтове, посветени на математиката

Въпрос за логиката

Организиране на математиката.

Теория за 3.3

Къде е грешката...

Числата като символ на...

Седмокласници сa решавали задачи за 10 клас.

Руснаците яко поддържат математиката...

Ученически институт по математика и информатика (УчИМИ)

изпит по математика 2006/2007

СПИРАЛАТА

Странен руснак разгада "формулата на Вселената"

Лесни задачи в Алма матер

За темата "Който ще дава задачи, да ги пуска тук":

Математика - 3 задачи - Търси се лице - S

Няколко задачи :(

Проблем с 2 задачи

Формули от 8 до 11 Клас

Задачи по математика - решения

Моля да ми помогнете- 4 задачи от 5 клас

Помощ при решаването на 2 задачи

2 производни???help?

как се решава квадратна функция

Геометрична задача

HELP: 3 примера по ВМ от интеграли :(

Помогнете по статистика, моля!!!

Формула за производна

можете ли да ми помогнете с тези задачи не мога да им схвана логиката

Планиметрия

Моля, помогнете ми с тези задачи.

Задачи за ученици

теория на вероятностите

Числата от ЕДНО през Платилион пък и до по напред ?!?

една задача

Задача за двумерни сл. величини

Задача за разпределение

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Добавих в раздела една тема за различни калкулатори...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте на всички.

Мина доста време , но се радвам че съм във форума пак.

Харесва ми какво направиха във форума на арената. Автоматично вкарват теми от други сайтове. Мисля че това е добра идея. Няма нужда да обикаляш тематичните сайтове а направо да имаш линк към статиите тук.

94732520.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

На този форум му трябват пари, пари и пак пари! Всичко друго е О.К.! Аз за Сейбъл бях направил един чудесен репортаж, но той е 4 МВ., пък повече от 2 било много скъпо. Че колко е по-скъпо? БГ Наука означава информация, снимки, статии със снимки, клипове - обратното, много скъпо означава "Българска чат наука"!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

eMGeto под името на темата "Какво да се направи за този форум?" се разбира какво да се направи само в частта за математика. Математиката (+ науките физика и информатика, които са с ясно изразени математически основи (че и не само основи)) са твърде фундаментална част, например от съвременните висши технологии. Няма начин да изстреляш ракета, ако нямаш солидни познания по математика + физика + информатика. Тези важни форуми не са добре застъпени, т.е. трябва да се намери начин това да се промени. Е, тук като начало се опитва да се направи нещо с математиката...

Относно В.Павлов - ами то този ресурс е на практика неизползваем, защото стигам до:

"Този изпит изисква да имате регистрация в roncho.net, както и шифър издаден от преподавателя."

Изобщо платените продукти не са добро начало за популяризиране на математиката, а по-горе даже не става дума за такъв, а за твърде ограничен по достъп ресурс, а и ограничен по съдържание - само учебния курс за студенти, няма информация например за спецкурсове и за други материали за по-напреднали.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Привет, нещо си в грешка. Убеден съм, че информацията на страницата е достъпна напълно безплатно. Колкото до ограничения ресурс, нищо не мога да кажа, все пак математиката е обширна наука.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Потребители

Стигам до извода, че качеството на раздела трудно ще се подобри само с организационни промени, а ожесточеното модериране може да доведе единствено до недемократични негативни процеси (повечето и свестни посетители ще си кажат - кой си ти бе, че да колиш и бесиш - я да се махам оттук).

Затова имам една много по-добра идея. Да бъде създаден подфорум "Подбрано от математика", в който да не може да се пускат нови мнения, а само ще може да се отговаря. Ако някоя смислена и интересна тема се появи в основния раздел, то последната ще бъде премествана там. Например, веднага мога да препоръчам "Хипотеза на Енчев" за преместване там. Също така "Метод за смятане на големи числа" може да се премести, но само в случай, че някой намери книжката и поне опише основната идея. Има и други подходящи теми, но още не съм правил разглеждане (както бях направил едно време). В споменатия раздел ще има и по-строги правила, които ще означават по-строго модериране на off-topic-ите (независимо от техния автор).

Подобен раздел ще е особено полезен за новодошлите с истински интерес към математиката - просто ще видят доста интересни теми на едно място, а не множество теми от вида колко е 2+2!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
  • Потребител

Великият си е велик!

http://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Na-31-mart-1596-e-roden-Rene-Dekart_76716.html

На 31 март 1596 е роден Рене Декарт

 

"Аз съм роден с такъв ум, че главното удоволствие за мен при научните ми занимания не е да слушам мнението на другите, а в това да се опитвам да създам свое собствено".

 

Подобно на други гиганти на Ренесанса, Рене Декарт е първо философ, а след това физик и математик.

Декарт е създател на съвременната алгебрична символика. Той започна да обозначава неизвестните величини с X, Y, Z - точно както го правим сега, а също и начина за означаване на степен и много други. Пой предлага използването на правоъгълна координатна система, които се наричат на негово име  - декартови. Това нововъведение силно повлиява върху развитието на съвременната аналитична геометрия и математически анализ.

1490949414_4_559x*.jpgГовори се, че Декарт е изобретил тази система докато гледал как една муха пълзи по плочките на стената. И веднага приложил идеята си на практика - в театъра. В онези времена там е царял пълен хаос - нито редове, нито номерирани седалки. Често са ставали сбивания за по-хубавите места. Крал Людовик XIII, изморен от тези свади, се обърнал към Декарт, който предложил да се номерират редовете и седалките. Оттогава до днес в театъра цари ред.

Още един интересен факт: Рене Декарт е първият, за който се знае, че достигнал до идеята за създаване на контактни лещи за корекция на зрението. Преди него Леонардо да Винчи е имал подобна, но не точно същата идея. Декарт предлага създаването на миниатюри стъклени съдове, пълни с течност, които имат директен контакт с роговицата.

 

 

 

 

 

 

...

 

 

Редактирано от Малоум 2
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...