Отиди на
Форум "Наука"

"Отечествената война"


Recommended Posts

  • Потребител

Това, което пишеш, може да е вярно! Не казвам, че не е! Аз обаче, имам други источници. Ще ги постна - много мина, малко остана!

Ще постна статията на полковник Иван Кирчев, бивш началник щаб на 2-ра пехотна дивизия в "Отечествената" война (първа фаза) и началник щаб на един от двата корпуса или Първа армия във втората фаза (не си спомням), озаглавена: "По-важни грешки и слабости на българската народна войска през периода 1944-1945 год." Тя е издадена през 1945-та. От нея може да се заключи, че българската армия (тогава) е била по-зле даже и от башибозук!

Ще постна и книгата на Димитър Гилин. От нея ще научите за бунтовете в бълг. армия по време на войната. Ще постна книгата на Ганю Ганев, командуващ 16-та пех. див. и др. материали. За щастие, никой от тях не е написан от еМГето! Ще го чуете от устата на самите комуняги и ще си направите извода колко е струвала бълг. армия!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 304
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Ами дай ги, ще е интересно да се коментира. Но нали не забравяме, че 1945 г. не е годината на обективността в България, че пред тогавашната българска нова власт стои задачата да дискредитира старите кадри на армията, че изданията не са свободни и че за мнение, различно от това на властта в тези времена се плаща директно не с друго, а с живота на автора....

Макар, че не искам да ги критикувам априори - дай да видим. Или поне откъси.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Глобален Модератор

Щурмовото оръдие немско ли е? Прилича ми на Sturmgeschütz 3 или 4.

А за изчакването и влаченето - нормално, у са мите войници не е имало никаква особена мотивация да бързат да се бият с немците затова са изчаквали стараейки се да не си трошат главите много много, след като това вече реално е в интерес само за другите страни, не и за у нас където вече немски войски няма. И все пак по-натам особено като започва Балатонската операция си е голем зор и за нашите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пък аз не изкам "Гримасите на историята". Аз изкам Агела да коментира "Оттук, отттам 13"! Кажи бе моето момче. Нали много червен го вадиш!

Редактирано от eMGeto
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пък аз не изкам "Гримасите на историята". Аз изкам Агела да коментира "Оттук, отттам 13"! Кажи бе моето момче. Нали много червен го вадиш!

Това не го разбрах много... Защо да е позорна войната... Война, като война. Безполезна може би, но и такава не е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ125, защото е най-позорната война в българската история! Аз съм войник, но това не е моята бира! И как се воюва? Хиляди жертви за нищо! Немците с високоговорители на български език са казвали: Българи! Не стреляйте срещу нас! Ние ще се оттеглим утре. Проливането на скъпа кръв е безсмисленно! Я, червеният да ми обясни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И каква е ползата за мен, днес? КГ 125, остави ги тези прости , тъпи комуняги. Знаеш ли, че без тях ще сме много по-добре! Парабела в главата - катински стил - Шест! Мамицата им мръсна!

Редактирано от eMGeto
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тогава са се надявали да има полза. И навярно е имало, ако въобще не се бяхме включили в антихитлеристката коалиция съвсем щяха да ни набедят за победена вражеска страна, можеха да ни наложат още по-тежки санкции, можеше и територии да загубим още...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Но не и при свободния свят ;) важното е че не са ни доорязали и в тая война.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И дипломатите ни да не бяха гъзолизци... и така на татъка ;) няма смисъл.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Няма, да :)

Впрочем, тогава екипът ни дипломати от Парижката конференция масово остава във Франция. Който се връща тука, бял ден не вижда, така, че да не ги обвиняваме тях много. Те въобще не са имали думата...

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи не приемам пренебрежително отношение към Българската армия в каквато и да е война. При Крива Паланка релефът е такъв че и батальон може да спре дивизия. При Куманово настъпваме при съотношение 2:1 в наша полза, което в планинско-гориста местност срещу опитен противник като германците въобще не е много. Т.н. Велики сили са се омазвали срещу тях и при доста по-добро съотношение :biggrin:. И сме победили. Що се касае до 7СС дивизия "Принц Ойген", може и да не е била най-добрата в сравнение с танковите 1,2,3,6 и 12 СС дивизии, но далеч не е била и най-слабата СС дивизия, била е от етнически немци, не от някакви казаци или албанци, и същата в крайна сметка е отнесла поражението.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Подкрепям, подкрепям :) а допълвам и с по-нататъшните подвизи, като Дравската операция.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всички немски сили, оставени срещу 500 хилядната българска армия, са второ и трето качество:

Седма СС дивизия е не само една от най-слабите СС дивизии, но една от най-слабите дивизии изобщо. Формирана е от австрийци и словенски и хърватски граждани от немски произход. Тя не разполага с никакво тежко въоръжение, освен минохвъргачки и леки оръдия. Развърната е на фронт с дължина 60 км., а с чупките може и осемдесет! Срещу нея са 6 български дивизии - 4-та, 6-та, 9-та и 12-та пехотни, 2-ра конна и 1 гвардейска плюс Бронираната бригада! Срещу 12-та пехотна дивизия при Гърделица се отбраняват само две германски роти, които даже нямат и артилерия! Към тях могат да се прибавят и частите на 13-ти корпус на ЮНОВ - 2, 22, 24, 45, 46 и 67-ма дивизии, както и 1-ви съветски гвардейски укрепен район. Нашето настъпление започва на 8 октомври, а Ниш пада на 14-ти към 16.00 ч. Тез хора смешни ни направиха бе!

Следва

Редактирано от eMGeto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всички немски сили, оставени срещу 500 хилядната българска армия, са второ и трето качество:

Седма СС дивизия е не само една от най-слабите СС дивизии, но една от най-слабите дивизии изобщо. Формирана е от австрийци и словенски и хърватски граждани от немски произход. Тя не разполага с никакво тежко въоръжение, освен минохвъргачки и леки оръдия.

Следва

Мога да ти дам пример за наистина слаби части-фолксщурма в Берлин през 1945 и маса дивизии формирани от запасняци по онова време...не ми се занимава.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз пак да върна на Драва, имаш ли информация какви немски части са действали на нашия участък там?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първа казашка, но тя не е участвувала пряко в атаката. Единадесета на ВВС, 104 егерска и 297-ма пехотна. Единадесета на ВВС срещу титовистите при Валпово.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хм, еми не е зле 4-5 дивизии, срещу 5-6 от наша страна, само че нашите са обикновени пехотни всичките.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма 4-5! Удара се предприема с една - 297-ма пехотна. Поради разширяване на завзетата територия се прехвърлят и части от 104-та егерска (един полк). Това е. Освен това тези дивизии са съсипани (по съкратени щатове от септември 44-та). Това което завземат е първият ден. От там насетне отбрана - 13 дена. Подкрепления не им се изпращат - няма откъде!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...