Отиди на
Форум "Наука"

Българи, "булгари", "болгари"


Recommended Posts

  • Глобален Модератор
НАТАН!

Ще го отнесеш, ако продължиш така.

Шегите не са забранени, но това, което виждам в последния пост - да.

А какво очакваш от един средностатистически автохтонец?

Словестни еквилибристики и argumentum ad hominem.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

кг125,

Подходът,"Аз съм превел Рамаяна на Шопски" или " Аз съм бил в Санта Мария Магиоре ти бил ли си" или други подобни лични истории,като в един пост обясняваше и лично нападаше рицар за автохонизъм в три параграфа ,само за да даде западен пример в последния,потвърждаващ казаното от ризар и всичко бе направено да се омаловажи и манипулира.Този меко казано "снобизъм" ако си мислиш че не е обидно взимай мерки срещу мен.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Значи просто не се нападайте така лично и директно. Това превръща сайта в хоремаг.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Я, то било обидно да се превежда и да се пътува :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Я, то било обидно да се превежда и да се пътува :)

Не е разбира се . Но само едно снобче може да го използва за доказателство,което единствено щесе приеме за такова от други сноби.

Тъй като снобарщината във всичките и форми ,особено в науката е изключително вредна и в случая даже се използва и личното към мен обръщение ,аз дали съм пътувал което няма нищо общо с темата ,е задължително да се реагира .Това е нормала психическа реакция и никакви лични подмятания касаещи каквато и да е характеристика на една личност не трябва да се подминават.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Така де, позяпах аз тук из едновремешни записки, метнах едно очо и на купената книга за четирите главни базилики на Рим и се чудя като чий ли гроб ще да си имал изпонавпредвид... чини ми се, че цари известна суша в Санта Мария Маджоре.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
никакви лични подмятания касаещи каквато и да е характеристика на една личност не трябва да се подминават.

Напротив...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аеций , а ''ходи си пиий или прегледай'' . За това какъв тип ''аргументум'' ще дадеш???

Май , по отношение на българските ''автохотнисти'', донякъде върши работа ,за изработване на ''бан'', ако ''автоапаша'' посмей да дискутира, но ми е интересно как защитавате тезата за ''румънския'' автохтонизъм ???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Аеций , а ''ходи си пиий или прегледай'' . За това какъв тип ''аргументум'' ще дадеш???

Май , по отношение на българските ''автохотнисти'', донякъде върши работа ,за изработване на ''бан'', ако ''автоапаша'' посмей да дискутира, но ми е интересно как защитавате тезата за ''румънския'' автохтонизъм ???

Рицар,

Наистина , "ромънците" били местните ,а "българите "са дошлите ,или румънските "автохонисти" са индентични и равни на българските "неавтохонисти". Регистрират се и започват да пишат срещу българския автохонизъм,те са тук български "неавтохонисти" ,което ги устройва тях и разчиства поле за избуяване на ръмънската автохонност. Все ще трябва да има местно население които да имат наследници,и кой по добре от най-гръмогласните . То наследници на даките ли не бяха,на карпите,сега са на Траяновите легионери,дето обаче, както Иванко изнесе от американците в 17 век говорели латинския не от трети век ,когато Аврелиан ги преместил !?,а най-чистия,дето му било трудно и на Вергилий да пише на него . И това не са били очевидно спасения Римски сенат скрил се в седмиградско, а плебса войска дето го говерела този език запазен до 17 век !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не ми яж цървулите.....

:laugh::tooth::w00t:

Те тия отдавна си обичат вкуса на българските цървули.

По време на царуването на тридесет и деветия цар считано от първия Константин Велики,наречен Симеон Премъдри ,царувал в Константинопол (913-919)(виж Българския анонимен хронограф резюмиран в Българска Апокрифна Хроника) ,гърците изяли доста от цървулите на войниците му охраняващи със златни щитове Блахернския дворец., имащи обичая да си ги перат в Стенона,щото ги считали за по-вкусни и от ахтаподи

Link to comment
Share on other sites

Професоре, как се е получило така, че беззвучната К НЕ преминава в съответната звучна под влияние на предходната сонорна съгласна в такава добре известна прабългарска дума като таркан?

Моят предварително-уточняващ въпрос към този въпрос е на: http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=...amp;#entry84242 - Коментар #330

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

Кога и защо блъгарин става българин?

Когато сричкотворното Л вече е нетърпимо в устата на прадедите ни и се заменя от съчетание ЪЛ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Ключът към значението на българин, е в днешния ни език. Също там се корени разбирането и на синонимните български имена хуни / хони, саклаби, готи, мизи, власи и т. н., с които са наричани българите, защото имат същите значения. Всички те са индоевропейски, но и с паралели в най-старите цивилизации. При това, значението не е само едно, а съществуват много първични и производни значения, свързани смислово в логическа верига, която се проследява в индоевропейските и другите древни езици. Което вече може да се смята за достатъчно доказателство за произхода и значението на българското име. Както и за това, какви са днешните български език и народ - (пра)български или склавенски. По-подробно писах по въпроса в други теми за прабългарите в този форум, така че няма смисъл и тук да заемам мястото. А най-подробно са разгледани произходът и значенията на тези и други български етноними в книга, която ще излезе наскоро (може би до края на този месец) по тези въпроси. Подходът на изследване, е по-различен от досегашните, доколкото се опира на българските особености и език, както и на генетичната връзка между първичните и производните значения, част от които са социалните. Може би интересно е да се каже, че свързан с етнонима е и българският обичай на стригане на главата с пускане на плитка-перчин, а също българските гербове, знакът IYI и др. И всички те имат израз, както в народните ни обичаи, така и в тези, на най-древните цивилизации.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много е приятно да квалифицираш и обиждаш, а когато ти отговарят да триеш отговорите, нали. Това е то, истинската власт. Нека стои само твоето велико мнение. Към човек, когото изобщо не познаваш. Май ще трябва да се оплача от тебе, ако изобщо има на кого в този антинаучен форум.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би интересно е да се каже, че свързан с етнонима е и българският

обичай на стригане на главата с пускане на плитка-перчин, а също

българските гербове, знакът IYI и др. И всички те имат израз, както в

народните ни обичаи, така и в тези, на най-древните цивилизации.

Предлагам компромисен вариант - едно кратко изложение за връзките между българските обичаи и гербове,а древните цивилизации да ги оставим за по-късно,че чувствителността по отношение на тях е доста голяма :)

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вашата теория е “откачена”, но не е достатъчно откачена, за да бъде вярна.”

Нилс Бор

Както вече казах по друга тема, трудно е да се отговори накратко, защото гербовете са част от производните значения на етнонима, които се основават на първичните и социалните, като връзката им е генетична, т. е. всички образуват смислова верига, като всяко следващо произлиза и включва в себе си предходните. Затова, за да посоча връзката между тях, без нови негативни реакции, трябва да обоснова и предшестващите значения, което съм направил на около 250 страници, преди да стигна до гербовете. Просто не знам как да стане и май не трябваше да обявявам нещата по този начин. Все пак, мога да кажа, че става дума за известните старобългарски гербове с бик / бича глава и лъв. Те са част от производните значения на българския етноним, затова са ползвани като знак за блъг, блъг-(г)ар и за Блъгария. Не само като образ, но и като символни знаци, които отново опират до старите цивилизации, защото алегорията е много стара. А конкретно връзката на българите с бик / вол е посочена в старобългарски, гръцки и латински извори. С нея се свързва и притчата за сърната, която водела българите, народната представа за доброволна жертва на елен и т. н. Всичко това опира и до космогонията - представите за пораждането и прераждането на света и човека. Трябва да се подчертае, че бик / вол е не толкова пряка българска характеристика, а именно алегория, "поемаща" космогоничните първични и производните социални значения. Нея я има при всички стари цивилизации под една или друга форма. От реакциите тук, започвам да се питам, дали не избързах с посочването на древните лексикални и граматичаски паралели с българския език, защото напълно обясними са всички значения и само с индоевропейски символи и понятия. Това що се отнася до езиковите паралели. От друга страна обаче, символите като изображения и знаци-пиктограми, са запазени най-вече и в най-чист вид именно при старите цивилизации, така че не може да се мине съвсем без тях. Важно потвърждение, особено на социалните значения на етнонима, определящи българския социален модел, се намират и до днес при кавказките народи, езици и обичаи, в бившите български райони, което отново показва, че те са български, а не "славянски". Изобщо, опитал съм се да тръгна с един по-широк подход от общото към частното, без предразсъдъци и без насилване на фактите. Ще помисля по въпроса, доколко е възможно да изложа по-кратко и същевременно обосновано, някои от тези значения, защото това, което казах по-горе е доста плоско и не дава представа за дълбочината на символния образ. Не си въобразявам, че всичко, което смятам, е истина от последна инстанция, но от множеството съвпадения с първичните и производни значения на другите български етноними, съм склонен да смятам, че има достатъчна доза истина в излаганите тези. Всъщност, вероятно ще потърся мнението на някои български историци, за които е известно, че нямат предубеждения към българското минало. Защото по форумите всичко е доста анонимно. Да не говорим за стила на отношение към чуждото мнение и опонента, споровете и общуването в някои случаи. Все пак опитът беше полезен, като поука да се тръгва от тази страна на нещата, която е по-приемлива, при днешните представи за българската история.

Редактирано от ARGN
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Eньо, не е засвидетелстван никога, по този начин, никъде( не съм сигурен дали използваш риторика във въпроса )!!!

Има го така:

блъгаромъ

блъгаръскомь

блъгаре

но не и така:

блъгарин

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Когато сричкотворното Л вече е нетърпимо в устата на прадедите ни и се заменя от съчетание ЪЛ.

Явно е станало още някъде през VІІ век около Кавказ. :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тази форма е източноиранско произношение на др. инд. и санскритски думи, при р > л, като при врика > влък, брика > блъха и т.н. Като тя и днес си е напълно търпима и съществуваща в северозападните българки говори. Явно от тях произлиза и старобългарското блъгарин, блъгаре, както и днес се казва в посочените говори. Същите форми се срещат и в югозападните български говори (македонските).

Редактирано от ARGN
Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Потребител

Тази форма е източноиранско произношение на др. инд. и санскритски думи, при р > л, като при врика > влък, брика > блъха и т.н. Като тя и днес си е напълно търпима и съществуваща в северозападните българки говори. Явно от тях произлиза и старобългарското блъгарин, блъгаре, както и днес се казва в посочените говори. Същите форми се срещат и в югозападните български говори (македонските).

Да приемем значи, че българе е СИ говор (Преславски), а блъгаре е ЮЗ - Охридски?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...