Отиди на
Форум "Наука"

Що е електричество???


dares

Recommended Posts

  • Потребител

Отговор има. При това много точно дефиниран. В това число и за яйце и кокошката има, но от физ. гледна точка, но тотално ще излезем от темата. Ако желаеш нещо да научиш повече по тази тема - разрови се за Втори закон на термодинамиката и увеличаване на нивата на ентропия във времето.

Сори за спама.

Здрасти, Богданов!

Само да добавя отговорът, щото, гледам - бая хора не схващат философията на въпросите и търсят само и единствено отговори от физиката.

Да питаш: Кое е първично: яйцето или кокошката?- е все едно да питаш:

-Кое е първично: материята или материята!

Затова, може да се каже: формирането на такъв въпрос съдържа в себе си безсмислица. Естествено е и да няма отговор ... на нелогично питане.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мненията за "Яйце или кокошка" ги преместих в нова тема в под форум Теоретична физика.

Темата може да бъде открита на адрес:

Кое първичното - Яйцето или кокошката? Гледната точка на термодинамиката

Модератор физика Б.

....

П.С.

Направих темата с надежда да се получи интересна дискусия с отговори, базирани върху известни физични закони.

Предполагам, че Скуби също ще се убеди, че такива има, от нова гледна точка върху този толкова стар въпрос.:)

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здрасти!

Има разлика и то ... ГОЛЯМА. Между енергия и материя.

Материята е всичко, което е вън и НЕЗАВИСИМО от нашето съзнание!

Енергията, зависи от избора на КС. Има само два вида енергия: Екин и Епот

Екин - е ясно!

Епот - действа с условна нула!.. Само разлики от нея "хващат" датчиците. И в учебниците пише: полето е неподвижно; движат се измененията в него.

...

За енергията че зависи от избора на КС , е вярно само за кинетичната , но не и за потенциялната. Защото енергията в един движещ се автомобил , например , (имам в предвид кинетичната) е нулева спрямо всички тела в автомобила, но е по голяма от нула спрямо телата които са извън автомобила т.е в КС на земята . Но ако разгледаме потенциялната енергия на една електрическа батерия , например , във и извън движещият се автомобил ,ще видим че тя винаги има стойност , независимо дали я отнасяме към телата извън автомобила и във него .
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Значи да обощим видовете излъчване:

1. Топлинно - споменахме с инензитет зависещ от площтта и четв.степен > Ползва се в Едисоновата лампа - с нагреваема жичка, най масовата все още.

2. Луминисценция - споменахмe, излъчване от възбудени електрони> газоразрандни светодиодни лампи и индикатори, дисплеи,сензори и броячи.... ефекта се ползва аа детектори на елемент. частици и хим вещества, лъчения...

3. Тормозно - Спирачно за сметка на отнетата кинетична енергия на електрон - споменахме - angelmr - ползва се в източниците на ренгенови лъчи и е страничен неприятен ефект при кинесцкопите (CRT),

4. Черенково (Лъчение на Вавилов-Черенков)- Генерира се когато частица (заредена) превиши фазовата скорост на светлината в дадена среда... Даа, възможно е. 300 000 КМ/с е във вакуум. В стъкло и вода и др. подобни среди е по-ниска. Това всъщност е синьозеленото светене в реактора или ако високоактивни радиоизотопи се държат под вода. В ежедневието няма да го видите. Използва са за т.нар. Черенкови броячи, благодарение на този ефект е "хванато" и неутриното. Наводнени дълбоки мини, където за "топнати" мнооого на брой фотоелектронни умножители...

Не говорихме ли за електричеството?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е да, но в случая става дума за квантовите системи. :) А там няма особено голяма разлика. Примено една частица движеща се с определена скорост при спирането и излъчва квант енергия (на този принцип се получават ренгеновите лъчи). От друга страна един енергиен квант при взаимодействието си с полето на атомното ядро веднага се преобразува в двойка електрон и позитрон (стига да има достатъчно енергия да го направи. А и дори да погледнем нискоенергийните системи, най-обикновеното движение на електрони създава кванти енергия, които да излъчва, макар че тогава не говорим за отделни кванти, а за електромагнитна вълна. Но това в никакъв случай не променя принципите на процеса. Това е пряко превръщане на енергията на движение на електрона в енергиен квант (друго има фотон, което също е някъква форма на материята). Така че пак опираме за еквивалентността на термините материя и енергия в квантовите системи, което се опитвам да обясня на неразбиращия dares.

За квантовия свят , въобще не ми се говори , струва ми се, че там е пълна каша :Oo: неопределеност на импулс и координати , от друга страна точни квантови състояния на енергиите на орбиталните електрони , непредсказуеми дискретни стойности , вълнови свойства съчетани с корпускулярни , абе пълна ми е кашата :tooth: Не вярвам дори и бог, ако се напрегне дали ще разбере нещо. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... Но ако разгледаме потенциялната енергия на една електрическа батерия , например , във и извън движещият се автомобил ,ще видим че тя винаги има стойност , независимо дали я отнасяме към телата извън автомобила и във него .

А какво измерваш за Епот?

Ако приемеш нула единия електрод, то другия има стойност спрямо него.

Ако приемеш нула "земята", спрямо нея единият или другият имат стойност.

Тоест - при приемане на условна нула за начало - Епот също е различна - може да се каже че зависи от КС, но понеже директно никога не можем да си хванем КС към полева форма - не е много правилен изразът "зависи от КС". По-правилно (според мен) е - да се нарече: зависи от условната нула.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А какво измерваш за Епот?

Ако приемеш нула единия електрод, то другия има стойност спрямо него.

Ако приемеш нула "земята", спрямо нея единият или другият имат стойност.

Тоест - при приемане на условна нула за начало - Епот също е различна - може да се каже че зависи от КС, но понеже директно никога не можем да си хванем КС към полева форма - не е много правилен изразът "зависи от КС". По-правилно (според мен) е - да се нарече: зависи от условната нула.

...

Е ми изясни си първо термините-епот, ? "ако приемеш нула единият електрод"? в какъв смисъл?

Терминът-"основна нула"? какво означава?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Здравейте всички от Малоум 1, 2 и т.н до много умните.

Поздрави на dares за добрия въпрос и за споделянето за мисли и наблюдения относно електричеството!

Поздрави и на Пенчо Бойчев който спомена за Слава Севрюкова един български феномен който вече не е сред нас.

Не съм запознат в детайли нещата които говори Пенчо Бойчев, може би не са верни но вие като по умни побързахте да го скастрите.

За dares не мога да преценя дали е прав относно наблюденията си и парадоксите които е забелязал понеже не съм чак такъв специалист в материята,

но смятам че това е правилния подход човек да наблюдава, изследва, анализира и търси отговор на въпросите които го вълнуват.

За по голямата част от останалите в тази тема останах с впечатление че те вече са получили отговор на въпросите които ги вълнуват относно електричеството и са готови щедро да помогнат със съвети.

Моето лично мнение на кратко аз мисля че съвременното ниво на познанието и науката в частност за материята енергията и електричеството

е в най-добрия случай 5-10% от пътя който трябва да се измине за да се обяснят и разберат тези понятия а това може да не се случи в близките няколко столетия особено като се има предвид че много влиятелни хора и институции не желаят това развитие. Голяма част от теориите за електричеството и материята са най вероятно грешни, непълни или най-малкото силно недоразвити.

Специално за dares искам да споделя част от книга която на която скоро попаднах.

http://star05.net/e-books/obshtestveni.nauki/conspiracy.ufo/jeri.vasilatos-izgubenite.otkritia.pdf

от стр. 139 до стр. 179 - останалите части също предполагам че са интересни тепърва ми предстои да ги прочета.

Ако и някой друг от останалите ги прочете мисля че ще станете далеч по умерени в увереността си относно познанията си за електричеството, материята и енергията.

Поздрави

Митко

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Щом електромагнитните вълни представляват колебания във интензитета и смяна на векторът на електричното и магнитното поле. Защо не се излъчват такива от източници на променлив ток ? примерно ел мрежата , дори и да няма затворена верига нали има непрекъсната промяна на големината и посоката на електростатичното поле със напрегнатост " Е" MAX-220V. Би трябвало да се излъчват някакви електромагнитни вълни , някой ако знае да отговори.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Излъчват се... Вълни с честота 50 Нz или с дължина... 6000 км. Само че е пренебрежимо малка енергия, защото енергията е правопропорсионална на четвъртата степен на честотата. Това означава, че не се разпростроняват надалече. При това положение вече говори за електроагнитно поле. Такова педесетхерцово поле има в сградите, дори някога като хлапе си правех уредчета дето го ловяха...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Излъчват се... Вълни с честота 50 Нz или с дължина... 6000 км. Само че е пренебрежимо малка енергия, защото енергията е правопропорсионална на четвъртата степен на честотата. Това означава, че не се разпростроняват надалече. При това положение вече говори за електроагнитно поле. Такова педесетхерцово поле има в сградите, дори някога като хлапе си правех уредчета дето го ловяха...

Извинявай, не разбрах.

Говориш за отворена верига ?

Редактирано от B0081
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Може и при отворена да се хване. Тогава хващаш електричекото поле. Аз не си направих труда да гледам за това, един хладилник да е работил, веригата вече не е била отворена. Имах "антена" от алуминиева лента 4 х 10 см, което означава, че вероятно това съм хванал. Идеята на нещото беше да ми показва съотношението на + и - заряди във въздуха. Аз обаче го видоизмених за да стане нещо като сензорен бутон (егати сложния за онова време). Като пипнеш антената нещо се изменя. Вместо обаче червен и зелен диод, свъзрах говорител от телефонна слушалка.

Схемата беше от списание Радио, телевизия електроника

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Здравейте всички от Малоум 1, 2 и т.н до много умните.

Поздрави на dares за добрия въпрос и за споделянето за мисли и наблюдения относно електричеството!

Поздрави и на Пенчо Бойчев който спомена за Слава Севрюкова един български феномен който вече не е сред нас.

Не съм запознат в детайли нещата които говори Пенчо Бойчев, може би не са верни но вие като по умни побързахте да го скастрите.

За dares не мога да преценя дали е прав относно наблюденията си и парадоксите които е забелязал понеже не съм чак такъв специалист в материята,

но смятам че това е правилния подход човек да наблюдава, изследва, анализира и търси отговор на въпросите които го вълнуват.

За по голямата част от останалите в тази тема останах с впечатление че те вече са получили отговор на въпросите които ги вълнуват относно електричеството и са готови щедро да помогнат със съвети.

Моето лично мнение на кратко аз мисля че съвременното ниво на познанието и науката в частност за материята енергията и електричеството

е в най-добрия случай 5-10% от пътя който трябва да се измине за да се обяснят и разберат тези понятия а това може да не се случи в близките няколко столетия особено като се има предвид че много влиятелни хора и институции не желаят това развитие. Голяма част от теориите за електричеството и материята са най вероятно грешни, непълни или най-малкото силно недоразвити.

Специално за dares искам да споделя част от книга която на която скоро попаднах.

http://star05.net/e-books/obshtestveni.nauki/conspiracy.ufo/jeri.vasilatos-izgubenite.otkritia.pdf

от стр. 139 до стр. 179 - останалите части също предполагам че са интересни тепърва ми предстои да ги прочета.

Ако и някой друг от останалите ги прочете мисля че ще станете далеч по умерени в увереността си относно познанията си за електричеството, материята и енергията.

Поздрави

Митко

Отдавна не бях поглеждал до къде се е развил въпросът ми и изключително много се радвам че все пак някои се е замислил над това което питам Благодаря Митак за това че си прочел какво съм писал.Искам да ви кажа че през почти цялото време съм се опитавал да си отговоря пак на тоя въпрос що е електричество и пак не стигнах до смислен отговор както спомена Митко и според мен науката е на много ниско ниво от отговорите на въпросте за електричеството, а и щом професорите в университета казват " Електричеството си е Божа работа " и те немогат да дадът отговор как аджаба става в деситвителност?!!!?!!!? За това тогава се опитах да ви споделя това което мисля за целия процес според мен как протича пак казвам според мен!!! От най-главния закон "В природата нищо не се губи а просто се трансформира от един вид енергия в друг" би трябвало точно от него да започнем за да може да изходим правилно към отговора за електричеството.И по пътя на лкогиката защото според мен това е вярния или поне по вероятно правилния път по които трябва да поемат нашите разсъждения що се късае да получим някакъв отговор.Пак се ще се захвана да се опитам да ви обясня това което имам в предвид.............

Електричеството като цяло е пренос на енергия от едно място на друго ( нека го приемем така )А енергията е материя нали.А материята е нещо което или го има или го няма то не възниква някъде без да е дошло от някъде другаде нали ????Следователно неможе да получим енергия някъде от нищото без да е следствие на някакъв друг процес или пренос нали??? Офф почвам трудната част с обясненията дано успея ......... Представете си Генетарор 100 MW тои се състои от възбудител и генератор, за да получим енергия на изводите на генератора ние трябва да му подадем таква порез възбудителката,неможе да го завъртим и да чакаме да получим нещо на изводите без да сме му подали възбуждане.Подаденото напрежение на възбудителката е да кажем 100 V и 100 А - тя тези 100 V и 100 А ги праща в намотката на генератора от където ние получаваме някаква по голяма енергия от подадената първоначално на генератора да кажем 10 000 V и 10 000 А ......Ето точно тази разлика в подадената и получената мощност ме заинтригува много.Как се получава така че подаваме мощност да захраним 100 лампи (примерно) а получаваме накарая мощност с която може да захраним 100 000 Град с електричество???? И тука се запитах от къде вземаме разликата , Някои запитвал ли се е ? А отговарял ли си е на въпроса ????? Е аз се опитах да си отговоря и в по горните постове се опитах да ви обясня какъв ми е отговора Логичния отговор а не този които съм чел и е отговорено по невяероятно сложен начин да се замаже положението че не може да се отговори точно....Е не съм казал че аз ще отговоря но поне за мен това е що годе възможен отговор от къде попълваме разликата в подадената и получена мощност.......И сега пак ще се опитам да го обясня като се разгранича от всички неща които съм учил до сега.....Според мен става някакво заместване в генератора на енергия на разликата , а тази разлика генератора според мен я взема от магнитното поле на земята, нали и то е Енергия в друг вид но се трансформира в липсващата....Пак според мен генератора когато е възбуден работи като един вид абсорбатор или концентратор на енергия от околната среда след което я концентрира в намотката си и спомоща на това обиране и концентриране е вазможно да я пуснем в енергиината система там където ние необходима на нас..И след като ние я употребим по всички възможни начини тя отново под една или друга форма отново се връща там от където сме я взели за да я оползотворим за наши нужди.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

dares,

Вложи малко повече от себе си като четеш...

Какво е възбудителната намотка на генератора? Електромагнит, нали? Ми динамото на велосипеда e с постоянен магнит. Въпрос - от какво динамото прави ток?

Отговориш ли на този въпрос, ще си отговориш и на твоя

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Продължение....Няма да задавам въпроси,сега ще се опитам да систематизирам мисълта си спрямо електричеството.Прочетох на ново всички мнения и това което сме писали по нагоре и искам да направя една забележка за да се изясни НЕ ПИТАМ КАКВО Е ЕЛ.ТОК !!! ПИТАМ ЩО Е ЕЛЕКТРИЧЕСТВО? Тока е ясен.Самия процес ме интересува как се получава.Как имаме неизчерпаем ресурс от електроенергия при които само трябва да завъртим генератора или да насочим PV системите към слънцето и хоп имаме електричество?!?Това няма ли край.Как реално с една акумулаторна батерия може да захраним с електричество цял град само при положение че я преобразуваме в по-високо напрежение! Как?.............Мисля си че това трябва да има много простичко обяснение, не е нужно да изпадаме в транс и да откриваме те първа топлата вода, и да се праим на велики като използваме много сложни думи ,термини, изрази само и само да изглеждаме пред другите че сме Умни, Е аз не се мисля за умен , много от нещата и при мен куцат но се опитвам да си отговоря на въпроси които ме мъчат като този с електричеството!?!.....И стоя си аз пред генератора и си мисля - хубаво ся , подаваме на възбудителката 160V тя е 380 kW от машина на самоиндукция която е с още по малки параметри на напрежението примерно 25V 10A, как от тези 25V които са получени на самоиндукция от да го кажем остатъчен магнетизъм правим само с помощ на 2 машини 16 000 V - 8000 A на изводите на генератора .... Това е огромна мощност в сравнение с това което влагаме като енергия в самото начало... все едно да пъхна в една тръба един градински маркуч 1/2 и на другия край на тази тръба да получа вода колко да захраня целия град с огромно налягане и количество - Нещо ми се струва че няма логика нали от къде ще се появи тази допълнителната вода в тази тръба от нищото ей тъй , или както казват някои колеги " ми тя си я е имало винаги в тръбата" е как ще я е имало като тръбата беше празна преди да пъхна 1/2 маркуч в нея (може и някои хора да се смеят на примера но по прост пример не мога да намеря)!!! Но на практика е почти същото с примера ми за генератора.От къде се взеха всичките тези заредени електрони тоя генератор да работи в продължение на 50 години без да се изчерпат заложените в него по точно в материалите от които е направен Е няма логика според мен. НЕ е възможно!!!

( Верига, в която напрежението и токът се изменят переодично с времето, се нарича променливотокова верига. Най - често срещаните променливотокови вериги са тези, при които моментната стойност на напрежението и тока се изменя по синусов или косинусов закон. На принципа на електромагнитната индукция се основават: действието на генераторите, индукционните мотори, трансформаторите и повечето електрически машини......

Електричен ток. Напрежение Електричният ток е насочено движение на електрични заряди.

Електричен ток, съществуващ при насочено движение на свободни електрични заряди във веществена среда под действие на електрично поле, се нарича ток на електричната проводимост.Условията, необходими за поява и съществуване на ток на електричната проводимост в дадена среда са:

а) наличие в тази среда на свободни заредени частици. Например в металите

такива частици са електроните, в течните проводници (електролитите) – положителни и отрицателни йони.

б) съществуване в дадената среда на електрично поле, чиято енергия се изразходва за насочено преместване на свободните електрични заряди. Тази енергия трябва непрекъснато да се допълва, т.е. необходим е източник (генератор) на електрична енергия – устройство, в което някакъв друг вид енергия (механична,химична, топлина, светлина и др.) се преобразува в енергия на електричното поле.Причина, която поддържа протичането на електричен ток, е електричното напрежение, създадено от източника – то предизвиква движението на свободните заредени частици (електрони, йони). Без наличие на напрежение протичането на електричен ток е невъзможно. Обратното обаче е възможно – да съществува напрежение, без да протича ток.

Напрежението U е равно на отношението на работата A, извършена от електричните сили за пренасяне на заряда Q от единия до другия полюс на източника,

към този заряд.

Във външната част на веригата електроните се движат от отрицателния към положителния полюс. Във вътрешната част на веригата те се движат от положителния към отрицателния полюс – в посока противоположна на електричните сили. Това е възможно, тъй като върху тях действатсили, които нямат електричен произход(наричат се странични сили) – те възникват в резултат на процеси, извършващи се в източника. Така върху отрицателния полюс се поддържа излишък от електрони, а върху положителния – недостиг.

Прието е положителната посока на тока да е обратна на посоката на движение на електроните. Във външната част на веригата тя е от “+” към “-“, а във вътрешната част на веригата – от “-“ към “+”.

Работата, която извършват страничните сили за пренасяне на единица положителен заряд от отрицателния до положителния полюс в източника се нарича ЕДН.

Когато по проводник протича ток с големина 1А, тогава през неговото напречно сечение за 1s преминава електричен заряд 1С.

Уредът, с който се измерва големината на електричния ток, се нарича амперметър. Той се свързва последователно на консуматора .

Ток с едни и същи големина и посока в течение на времето t се нарича постоянен. Графично е представен на

Възможно е електричният ток да бъде разпределен неравномерно по напречното сечение, през което протича. Затова той се характеризира и чрез вектора плътност на тока Jr. Неговата големина е равна на тока ΔІ през разположена перпендикулярно спрямо посоката на движение на токоносителите площ ΔS, отнесен към тази площ съвпада с посоката на насочено движение на положителни заряди под действие на електрично поле.)

Поднесох тези дебело-подчертани редове за да е ясно и да няма мнения от рода на прочети това ама ти не знаеш онова....Тука е ясно казано "Не може да има протичане на ТОК без да има напрежение." От горе написаното едно не става ясно дали електрическия заряд е материя!!! Може да се тълкува както е удобно на някои хора за да защитят някаква теза която и на тях не им е ясна но все пак могат да го ползват двустранно.Е аз мисля че всяко нещо което има единица енергия значи има и маса!!!?Е нали енергията е и материя ...ох забравих в някои случаи не е материя, сега ми е удобно да е материя защото си е материя.Пример фотона * - светлинна частица , не притежава маса в покой - съществува само в движение със скорост равна на скоростта на светлината. Е значи има маса фотонът тоест материя е под каквато и да е форма нали!? Мисля си даже мога да дам пример за това че фотонът притежава някаква маса - мисля че НАСА искаха да направят космически кораб с голямо платно което като го разпънат в открития космос да може да бъде задвижван от светлината на слънцето, тоест от ударите получени от слънчевите лъчи (фотоните) попаднали върху него...Същия е случая с правенето на електричество от слънцето чрез фотоволтаиците според мен - попадналата енергия (фотонът които е материя )се преобразува от един вид енергия с помощта на подходящите за целта материали в електрическа енергия.Няма как от нищото да получим някаква енергия с определена маса и тя да е неизчерпаема,ако светлината не е енергоносима тоест материална - замислете се над това !!! Според мен всичко си има кръговрат няма как така е устроена вселената! Пак е същия случая с електричеството в енергийната система.В по горните постове бях дал пример с крушка която излъчва светлина тоест енергия тоест материя с някаква маса фотони в пространството, този електрически заряд които стига до крушката от енергийната система се преобразува в светлина и така пак се връща там от където сме я взели за да получим светлината а именно от околната среда.И така си мисля че генераторът както и фотоволтаикът набавят необходимата им енергия ( материя ) от околната среда за да произвеждат електричество.Не може генераторът от нищото да прави електричество и то с големи мощности а фотоволтаикът да прави от нещото електричество.И двата примера генераторът и фотоволтаикът трябва да получават някаква енергия от вън за да я преобразуват или трансформират в електрическа.Ако се сетя за някои друг пример пак ще пиша , надявам се да не съм ви затруднил моите разсъждения по темата било тя и грешна но за мен това поне за сега е логичното обяснение , и никакви побутвания или потупвания на електроните в променливо токовата верига няма да ме накара да мисля обратното....Ако допускам накъде грешки в разсъжденията си ще се радвам на аргументирани забележки :)И аз съм човек може и аз да греша !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Айде така да подходим:

Генератора ти е помпа - да кажем центробежна, проводниците са маркучи, а към генератора е сшързан мотор (хидромотор).

В затворената верига тече хидрашлично масло. Нагнетателнич маркуч ти е минуса.

аналогията с променливия ток е още по-лесна

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кога го изписа това, бе човек?

За възбуждането поне стана ли ясно? Намотката?

от 2 часа го пиша :) Намотката е ясно ясно ми е всичко как е конструктивно направено виждал съм разглобен целия генератор на основни части...не е проблема в намотката или в магнетизма а в това как от 25 волта става така че захранваме цял град само след едно преобразуване в генератора с огромно количество енергия !

Редактирано от dares
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Превръщаш механична в електрическа енергия Това може да стане и без възбуждане

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Превръщаш механична в електрическа енергия Това може да стане и без възбуждане

може и без възбуждане ако имаш магнит той е носител на енергия, ами ако нямаш?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Магнита не е носител на енергия, това е поле... А направи двигател на постоянни магнити де

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

И ако нямаш магнит може с генератор, но ще те объркам, затова те ти дам пример с инфлуентна машина или генератор на Ван де Грааф и др - те нямат магнити

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Продължение....Няма да задавам въпроси,сега ще се опитам да систематизирам мисълта си спрямо електричеството.Прочетох на ново всички мнения и това което сме писали по нагоре и искам да направя една забележка за да се изясни НЕ ПИТАМ КАКВО Е ЕЛ.ТОК !!! ПИТАМ ЩО Е ЕЛЕКТРИЧЕСТВО? Тока е ясен.Самия процес ме интересува как се получава.Как имаме неизчерпаем ресурс от електроенергия при които само трябва да завъртим генератора или да насочим PV системите към слънцето и хоп имаме електричество?!?Това няма ли край.Как реално с една акумулаторна батерия може да захраним с електричество цял град само при положение че я преобразуваме в по-високо напрежение! Как?.............Мисля си че това трябва да има много простичко обяснение, не е нужно да изпадаме в транс и да откриваме те първа топлата вода, и да се праим на велики като използваме много сложни думи ,термини, изрази само и само да изглеждаме пред другите че сме Умни, Е аз не се мисля за умен , много от нещата и при мен куцат но се опитвам да си отговоря на въпроси които ме мъчат като този с електричеството!?!.....И стоя си аз пред генератора и си мисля - хубаво ся , подаваме на възбудителката 160V тя е 380 kW от машина на самоиндукция която е с още по малки параметри на напрежението примерно 25V 10A, как от тези 25V които са получени на самоиндукция от да го кажем остатъчен магнетизъм правим само с помощ на 2 машини 16 000 V - 8000 A на изводите на генератора .... Това е огромна мощност в сравнение с това което влагаме като енергия в самото начало... все едно да пъхна в една тръба един градински маркуч 1/2 и на другия край на тази тръба да получа вода колко да захраня целия град с огромно налягане и количество - Нещо ми се струва че няма логика нали от къде ще се появи тази допълнителната вода в тази тръба от нищото ей тъй , или както казват някои колеги " ми тя си я е имало винаги в тръбата" е как ще я е имало като тръбата беше празна преди да пъхна 1/2 маркуч в нея (може и някои хора да се смеят на примера но по прост пример не мога да намеря)!!! Но на практика е почти същото с примера ми за генератора.От къде се взеха всичките тези заредени електрони тоя генератор да работи в продължение на 50 години без да се изчерпат заложените в него по точно в материалите от които е направен Е няма логика според мен. НЕ е възможно!!!

( Верига, в която напрежението и токът се изменят переодично с времето, се нарича променливотокова верига. Най - често срещаните променливотокови вериги са тези, при които моментната стойност на напрежението и тока се изменя по синусов или косинусов закон. На принципа на електромагнитната индукция се основават: действието на генераторите, индукционните мотори, трансформаторите и повечето електрически машини......

Електричен ток. Напрежение Електричният ток е насочено движение на електрични заряди.

Електричен ток, съществуващ при насочено движение на свободни електрични заряди във веществена среда под действие на електрично поле, се нарича ток на електричната проводимост.Условията, необходими за поява и съществуване на ток на електричната проводимост в дадена среда са:

а) наличие в тази среда на свободни заредени частици. Например в металите

такива частици са електроните, в течните проводници (електролитите) – положителни и отрицателни йони.

б) съществуване в дадената среда на електрично поле, чиято енергия се изразходва за насочено преместване на свободните електрични заряди. Тази енергия трябва непрекъснато да се допълва, т.е. необходим е източник (генератор) на електрична енергия – устройство, в което някакъв друг вид енергия (механична,химична, топлина, светлина и др.) се преобразува в енергия на електричното поле.Причина, която поддържа протичането на електричен ток, е електричното напрежение, създадено от източника – то предизвиква движението на свободните заредени частици (електрони, йони). Без наличие на напрежение протичането на електричен ток е невъзможно. Обратното обаче е възможно – да съществува напрежение, без да протича ток.

Напрежението U е равно на отношението на работата A, извършена от електричните сили за пренасяне на заряда Q от единия до другия полюс на източника,

към този заряд.

Във външната част на веригата електроните се движат от отрицателния към положителния полюс. Във вътрешната част на веригата те се движат от положителния към отрицателния полюс – в посока противоположна на електричните сили. Това е възможно, тъй като върху тях действатсили, които нямат електричен произход(наричат се странични сили) – те възникват в резултат на процеси, извършващи се в източника. Така върху отрицателния полюс се поддържа излишък от електрони, а върху положителния – недостиг.

Прието е положителната посока на тока да е обратна на посоката на движение на електроните. Във външната част на веригата тя е от "+" към "-", а във вътрешната част на веригата – от "-" към "+".

Работата, която извършват страничните сили за пренасяне на единица положителен заряд от отрицателния до положителния полюс в източника се нарича ЕДН.

Когато по проводник протича ток с големина 1А, тогава през неговото напречно сечение за 1s преминава електричен заряд 1С.

Уредът, с който се измерва големината на електричния ток, се нарича амперметър. Той се свързва последователно на консуматора .

Ток с едни и същи големина и посока в течение на времето t се нарича постоянен. Графично е представен на

Възможно е електричният ток да бъде разпределен неравномерно по напречното сечение, през което протича. Затова той се характеризира и чрез вектора плътност на тока Jr. Неговата големина е равна на тока ΔІ през разположена перпендикулярно спрямо посоката на движение на токоносителите площ ΔS, отнесен към тази площ съвпада с посоката на насочено движение на положителни заряди под действие на електрично поле.)

Поднесох тези дебело-подчертани редове за да е ясно и да няма мнения от рода на прочети това ама ти не знаеш онова....Тука е ясно казано "Не може да има протичане на ТОК без да има напрежение." От горе написаното едно не става ясно дали електрическия заряд е материя!!! Може да се тълкува както е удобно на някои хора за да защитят някаква теза която и на тях не им е ясна но все пак могат да го ползват двустранно.Е аз мисля че всяко нещо което има единица енергия значи има и маса!!!?Е нали енергията е и материя ...ох забравих в някои случаи не е материя, сега ми е удобно да е материя защото си е материя.Пример фотона * - светлинна частица , не притежава маса в покой - съществува само в движение със скорост равна на скоростта на светлината. Е значи има маса фотонът тоест материя е под каквато и да е форма нали!? Мисля си даже мога да дам пример за това че фотонът притежава някаква маса - мисля че НАСА искаха да направят космически кораб с голямо платно което като го разпънат в открития космос да може да бъде задвижван от светлината на слънцето, тоест от ударите получени от слънчевите лъчи (фотоните) попаднали върху него...Същия е случая с правенето на електричество от слънцето чрез фотоволтаиците според мен - попадналата енергия (фотонът които е материя )се преобразува от един вид енергия с помощта на подходящите за целта материали в електрическа енергия.Няма как от нищото да получим някаква енергия с определена маса и тя да е неизчерпаема,ако светлината не е енергоносима тоест материална - замислете се над това !!! Според мен всичко си има кръговрат няма как така е устроена вселената! Пак е същия случая с електричеството в енергийната система.В по горните постове бях дал пример с крушка която излъчва светлина тоест енергия тоест материя с някаква маса фотони в пространството, този електрически заряд които стига до крушката от енергийната система се преобразува в светлина и така пак се връща там от където сме я взели за да получим светлината а именно от околната среда.И така си мисля че генераторът както и фотоволтаикът набавят необходимата им енергия ( материя ) от околната среда за да произвеждат електричество.Не може генераторът от нищото да прави електричество и то с големи мощности а фотоволтаикът да прави от нещото електричество.И двата примера генераторът и фотоволтаикът трябва да получават някаква енергия от вън за да я преобразуват или трансформират в електрическа.Ако се сетя за някои друг пример пак ще пиша , надявам се да не съм ви затруднил моите разсъждения по темата било тя и грешна но за мен това поне за сега е логичното обяснение , и никакви побутвания или потупвания на електроните в променливо токовата верига няма да ме накара да мисля обратното....Ако допускам накъде грешки в разсъжденията си ще се радвам на аргументирани забележки :)И аз съм човек може и аз да греша !!!

да изясним понятията ,, маса , енергия , материя ? енергията и масата са свойствата на материята , и те могат да са превръщат една в друга. по формулата E=m.c2 свойството маса , характеризира материята да се съпротивлява на сила приложена към нея с обратна по посока и равна на действащата сила по формулата на Нютон FA=FB трети закон на Нютон. Също така масата е свойството на материята да запазва количеството на момента на движението , или импулса , по формулата P=V.m или ако на едно тяло не му действат сили то запазва своето праволинейно и равномерно движение или състоянието на покой , първи закон на Нютон. Енергията е свойството на материята да извършва работа , тоест обратното на масата , тя е величината характеризираща промяната в импулса и промяната в праволинейното и равномерно движение на материята. Ясно е че двете противоположни свойства на материята , енергията и масата , са симетрични , в противен случай те няма да са равностойни по формулата E=m.c2 . Те са двете противоположни същности на едно и също нещо. Материя при която не съществува маса на покой , какъвто е фотонът , не означава че може да съществува материя лишена от свойството маса , фотонът има маса но тя не е локализирана във времето и пространството както е при материя със свойството маса в покой. При нея всяка една точка заемана в пространството от нея и всеки един момент от времето на съществуване на тези точки , действа FA=FB докато при материята лишена от свойството маса на покой законът FA=FB не действа във всяка една точка заемана в пространството от нея и във всеки един момент от времето на съществуване на тези нейни точки в пространството. Демек маса само съществуваща в движение. Не само фотонът е в нелокално състояние , електронът , протонът също , доказва го интирференцията на последните , че даже има данни и за цели атоми , да но те са с маса на покой според съвременната физика , да ама никой не е правил експеримент за потвърждението на тяхната маса на покой , газ от електрони да съществува в покой ? , не съм чувал да съществува както и такъв от протони , както и от свободни атоми? така че нещата са все още много неясни в околността на пространството заемано от атомите. ;)
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...