Отиди на
Форум "Наука"

Що е електричество???


dares

Recommended Posts

  • Потребител

До сега не съм чул или прочел едно смисленно обяснение как всъщност се полочава електричеството? Всички знаем за насоченото движение на електрони които са индоктирани в проводник.Всички знаем как се прави или полочава електричеството (Електроенергия (англ. Electrical power) -използваемата от човека електрическа енергия — директно или чрез превръщането и в други форми на енергия като светлина, топлина или механическа енергия. ).Знам че тук има начетени хора ,може ли някой да ми обясни не начина на полочаване а принципа?От каде идват електроните движещи се по проводника изваршващи някаква работа (която е полезна за нас в ежедневието) и полсе каде отиват след като сваршат работата ( топлина , светлина ,механична работа и др.) ?????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

До сега не съм чул или прочел едно смисленно обяснение как всъщност се полочава електричеството? Всички знаем за насоченото движение на електрони които са индоктирани в проводник.Всички знаем как се прави или полочава електричеството (Електроенергия (англ. Electrical power) -използваемата от човека електрическа енергия — директно или чрез превръщането и в други форми на енергия като светлина, топлина или механическа енергия. ).Знам че тук има начетени хора ,може ли някой да ми обясни не начина на полочаване а принципа?От каде идват електроните движещи се по проводника изваршващи някаква работа (която е полезна за нас в ежедневието) и полсе каде отиват след като сваршат работата ( топлина , светлина ,механична работа и др.) ?????

Ами те не идват от никъде те са си в проводникът, и генераторът само ги скупчва на едно място . Т .Е в една част от проводникът. Консумотарът пък ги разпилява, по целият провдник, прави точно обратното на генераторът. Аналогично е и със другите източници на ел енергия, Химичните каквито са акулуматорите и батерийте

Фотоволтаичните клетки и д.р :v:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравей,

Сигурно си видял все някъде определението за електричество, ако не.. : насочено движение на електрони и/или йони. съответно за да има такова движение е въведено понятието проводимост, т.е. вещества способни да провеждат(пренасят) ток (електрони,йони). Проводниците най-общо се делят на 3 вида.

Потърси някъде и прочети каква е структурата на веществата, молекули, атоми -> ядро и електронна обвивка, именно там в електронната обвивка "живеят" електроните заради който има ток. А ако не си разбрал, а продължава да ти е интересно, потърси инфо за "зонната теория" или питай тук :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хора, вие и тримата му обяснявате какво е електрически ток, а той пита (ако правилно съм разбрал) какво е електричество.

Така че не му отговаряте изобщо.

Всъщност и на мен не ми е много ясно какво е електричество (пак ще обърна внимание - не ми обяснявайте какво е електрически ток, а какво представлява именно електричеството).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Електричество е обобщаващо наименование за явленията, които са резултат от движението или натрупването на електрически заряди.Заедно с магнетизма, то е едно от фундаменталните взаимодействия, известно под името електромагнетизъм.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE

bigwink.gifbigwink.gifbigwink.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хора, вие и тримата му обяснявате какво е електрически ток, а той пита (ако правилно съм разбрал) какво е електричество.

Така че не му отговаряте изобщо.

Всъщност и на мен не ми е много ясно какво е електричество (пак ще обърна внимание - не ми обяснявайте какво е електрически ток, а какво представлява именно електричеството).

Електричество е термин обобщаващ различни феномени в присъствието на електрически заряд, ток и поток.

А че не му отговаряме е ясно, все пак е необходим някакъв минимум от знания за да може да ни разбере....

Четете: Моята връзка

Ред: их, скуби ме изпревари :lightbulb:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Електричество е термин обобщаващ различни феномени в присъствието на електрически заряд, ток и поток.

А че не му отговаряме е ясно, все пак е необходим някакъв минимум от знания за да може да ни разбере....

Четете: Моята връзка

Ред: их, скуби ме изпревари lightbulb.gif

117.gifЗдрасти!

Порано трябваше или да го знае на изуст човек или да знае къде да търси. Учебник, лексикон....а сега клик, клик с мишката и е там.

read.gifbook.gif117.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност от текста на въпроса става ясно че въпреки наличния термин "електричество" във заглавието на темата, автора пита именно за електричния ток. :)

Е, да де, ама нещата са малко по-прости, ако се досетим, откъде произтича наименованието електричество.

Изхождаме от ситуацията, когато са се сресвали с кокалян гребен и им е "пращяло" в косите (че и светело), а пък по-после, някой се досетил да поднесе гребенът към късчета хартийка и те ... о, чудо! ... подскачали и полепвали по гребенчето и .т.н ... това явление са започнали да го наричат електричество (сега знаем, че е "статично" електричество), от името на "янтар" (на гр. -електрон) - пръчка от минерал янтар, натрита върху кожа - прави същото както и гребенчето с хартийките. Не го разказах добре, ама там някъде "започва" употреба на термин електричество- явление на "цъкане" между телата :biggrin: .

Най - интересното е, че много се развива електричеството в модерен вариант с токове, йони и плазми, а ... не е схванат механизмът на "търканото гребенче" :biggrin: - много хипотези обясняват частично въпросът. По мъничко - всяка е вярна :laugh:

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Съжалявам, но не намерих отговор на въпроса какво е "електричество" - намерих само препращане към понятието "електрически заряд" - а определението дадено за елекнрически заряд е смехотворно - "основно присъщо свойство на субатомните частици, което определя техните електромагнитни взаимодействия" - ама аз не питам дали е основно или не е основно това свойство, както и не питам какво то поражда - а питам каква е неговата същност - така че въпросът ми си остава - какво е електричество? - обяснете ми го простичко, или ми посочете в дадените от вас линкове къде точно е казано какво е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съжалявам, но не намерих отговор на въпроса какво е "електричество" - намерих само препращане към понятието "електрически заряд" - а определението дадено за елекнрически заряд е смехотворно - "основно присъщо свойство на субатомните частици, което определя техните електромагнитни взаимодействия" - ама аз не питам дали е основно или не е основно това свойство, както и не питам какво то поражда - а питам каква е неговата същност - така че въпросът ми си остава - какво е електричество? - обяснете ми го простичко, или ми посочете в дадените от вас линкове къде точно е казано какво е.

Писал съм ти простичкото, по-горе: Явление на "цъкане" на телата! - при триене и допир е това цъкане, между разни тела.

След като не те интересува механизмът - от какво се случва това явление (причината?)... Това е- простичко! :biggrin:

Електричеството е явление.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Щом е "явление", значи няма как да е "основно присъщо свойство", нали така?

Не е много коректно да искаш да знаеш какъв е принципа на електричеството,без да навлизаш в подробности (без да се потпоиш по на дълбоко).Все едно да искаш ябеснение какво е хлябът,но не искаш да знаеш че се прави от брашно и вода.Няма как да се обесни по начина по който ти искаш.

В природата на явленията които пораждат движение (на каквото и да е),има едно единствено условие.Това условие се нарича потенциална разлика.Когато имаме потенциална разлика ще имаме и движение( за мен потенциална разлика е един от фундаментите на взаимодействия в природата) .

Грубо казано :

Събира се електричеството във определено място повече отколкото в друго място.При свързването на тези две места,започва "протичане" на електричеството.

За самите механизми на събиране (натрупване),свързване,и балансиране на потенциалната разлика,няма как да не се използват по задълбочени познания и термини.

Например в ел. двигатели и в ел. генератори небходимо условието е електромагнитно поле.Ако нямаме електромагнитно поле няма как да се разклатят електроните в проводниците.

Има много подробности при електричеството :

Напрежение, ток, съпротивление .

Като цяло няма изчерпващо обеснение на електричеството.Знае се че електроните са преносители на електрическия заряд.

Мен лично не ме удовлетворява това което го има като обеснение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Щом е "явление", значи няма как да е "основно присъщо свойство", нали така?

Така е.

Задачката на науката е да разкрие на какви свойства и на какви закономерности се дължат някакви явления.

Затова, явленията се посочват, като се споменават и връзките между свойствата (закономерностите), които ги пораждат.

Откриват се причино-следствените зависимости.

Специално за "електричество": Всички обхванати в него термин явления се дължат на едно от основните свойства на частиците - техният "заряд" (делят се на положително заредени, отрицателно заредени (условно са приети "знаците") и неутрални.

Тяхното групиране в пространството (структуриране заради връзки разни-закони), създава "потенциална" разлика в Ел.Магн. Поле (ЕМП). Под действие на различните потециали - възникват сили (привличане и/или отблъскване) между структурите.

По принцип - цялостно, всичко е "потопено" в ЕМП и затова - всяка негова локална промяна, призвиква електрически явления.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ех, като видя такива теми ми става весело :) "що е гравитация", или "що е електричество"

внаги следват някакви там дефиниции, от които питащия не е доволен, понеже обясняват една непонятна дума с други непонятни думи. е, някой стигал ли е до нивото "аа, разбрах"? може и да е стигал, но аз не съм виждал. може би е добре питащия да се запита "а що е то "що е то?" "? малко сложно и рекурсивно излиза, но мисля че без това никога няма да получи отговор който го удовлетворява.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...

Раздвижете си мозъчето и мишката милички преди генериране на "умни" въпроси и отговори. Иначе ще стане като във вица за Иванчо и урока за тока. На въпроса що е ток той отговаря:

- Нещо което се лапа.

На бурната учителска реакция, че това е много опасно и нередно, Иванчо пояснява:

- Лапа са лапа. Татко всяка вечер вика на майка " Гаси тока и го лапай !"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...

Хора, вие и тримата му обяснявате какво е електрически ток, а той пита (ако правилно съм разбрал) какво е електричество.

Така че не му отговаряте изобщо.

Всъщност и на мен не ми е много ясно какво е електричество (пак ще обърна внимание - не ми обяснявайте какво е електрически ток, а какво представлява именно електричеството).

Електричеството представлява процес на предаване на енергия от електромагнитно поле към определена група електрони и преобразуване на отдадената енергия от тези електрони в желания от нас друг вид енергия. Крайният резултат от всяка извършена работа е отпадъчна топлина - електромагнитно излъчване с по-нискочестотни параметри. Тази енергия се излъчва в пространството и се поглъща от звездите, за да се преобразува отново в по-висока честота. Самите електрони са неутрални по заряд. Електромагнитното поле ги зарежда с енергия и ги прави отрицателни за кратко време.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Електричеството представлява процес на предаване на енергия от електромагнитно поле към определена група електрони и преобразуване на отдадената енергия от тези електрони в желания от нас друг вид енергия. Крайният резултат от всяка извършена работа е отпадъчна топлина - електромагнитно излъчване с по-нискочестотни параметри. Тази енергия се излъчва в пространството и се поглъща от звездите, за да се преобразува отново в по-висока честота. Самите електрони са неутрални по заряд. Електромагнитното поле ги зарежда с енергия и ги прави отрицателни за кратко време.

Не "самите електрони", а атомите са неутрални по заряд.

Още при образуването си електроните притежават физична характеристика "заряд" - тоест, те самите "внасят" промени в Ел магн. поле. И чрез управление на полето, можем да управляваме движението на електроните именно, защото съдържат характеристиката "заряд". Насоченото движение на заредени частици се нарича ток - електрически ток.

Същото важи и за другите частици, които имат (притежават- собствено) свойство заряд.

...

Link to comment
Share on other sites

Не "самите електрони", а атомите са неутрални по заряд.

Още при образуването си електроните притежават физична характеристика "заряд" - тоест, те самите "внасят" промени в Ел магн. поле. И чрез управление на полето, можем да управляваме движението на електроните именно, защото съдържат характеристиката "заряд". Насоченото движение на заредени частици се нарича ток - електрически ток.

Същото важи и за другите частици, които имат (притежават- собствено) свойство заряд.

...

Обратното е, ел. магнитното поле променя състоянието на електроните. Както сам казваш, че чрез управление на полето, можем да управляваме движението на електроните - с това съм съгласен напълно. Тогава трябва да те попитам как си обясняваш свойството заряд? Това нещо като универсално лепило ли е според тебе?

Освен това атомите не са неутрални по заряд, сигурно си имал в предвид молекулите.

Електроните притежават заряд само когато се движат в затворена токова верига, под налягане на поток от фотони. При свободно движение в космоса те са електронеутрални. Дори налягането на свободни електрони върху земната кора създава земната гравитация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Обратното е, ел. магнитното поле променя състоянието на електроните. Както сам казваш, че чрез управление на полето, можем да управляваме движението на електроните - с това съм съгласен напълно. Тогава трябва да те попитам как си обясняваш свойството заряд? Това нещо като универсално лепило ли е според тебе?

Освен това атомите не са неутрални по заряд, сигурно си имал в предвид молекулите.

Електроните притежават заряд само когато се движат в затворена токова верига, под налягане на поток от фотони. При свободно движение в космоса те са електронеутрални. Дори налягането на свободни електрони върху земната кора създава земната гравитация.

Странни неща твърдиш... дали от незнание или от неразбиране?

Няма атоми които да не са неутрални по заряд, ако има то те се наричат йони.

Няма електрони които да притежават заряд само когато се движат в затворена ел. верига... и други неща ги няма, ама...

Link to comment
Share on other sites

Странни неща твърдиш... дали от незнание или от неразбиране?

Няма атоми които да не са неутрални по заряд, ако има то те се наричат йони.

Няма електрони които да притежават заряд само когато се движат в затворена ел. верига... и други неща ги няма, ама...

Имах в предвид атоми, участвуващи като съставна част на молекула - те не са електронеутралмо. Земята плува в океан от свободни електрони. Затова няма електрони, които обикалят около атомните ядра, защото е много лесно да бъдат изкарани от орбита при взаимодействие със свободните електрони. Има две съставни частици, образувани от свързани помежду си електрони, които обикалят ядрото на всеки атом в синхрон. Но това не го пише в учебниците. Установено е от Слава Севрюкова, а на учените още им е рано да го приемат.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Здравейте отново .....Благодаря ви че се помъчихте да ми отговорите. Сега ще ви обясня малко по обстоино какво имам в предвид в поста си!!!!

Пак започвам с всички знаем :) че електричеството е движение на нещо на някаде и после каде отива това нещо дето се е движело на някаде никои незнае :) посмеите се малко ...сега вече сериозно :) .....Та добре като тръгнем от наи истинския закон на природата че нищо не се губи а само се трансформира в нещо друго или сменя местоположението си следва и обяснението ми с въпроса които е най-важния ....така Ако си представим че синхронната машина "генератора" за производство на електрически ток е примерно съд пълен с вода и цялата тази вода са свободните електрони които се движат по кабела "заредените частици" след дълга работа тази "вода" ще се изчерпа от генератора понеже електричеството е "насочено движение на заредени честици" ----ПИТАМ АЗ от къде си набавя генератора допълнително електрони тъй че да работи дълго време и да не свършват електроните заложени в материалите от които е направен.?????????????????????? понеже няма неизчерпаеми ресурси , електроните са материя и все някога по логика би трябвало да свършат като ресурс в него !!!! Нищо не се губи в природата :) ако сте се объркали от въпро са ми ще се опитам да го формулирам на ново понеже ми е много трудно да обясня това което си мисля....Ще ви кажа направо ....аз знам отговора на този въпрос но искам да го чуя от вас дане би някаде да съм в грешка в мисленето си понеже този въпрос ме мъчи повече от 2 години ....електроинженер съм но се чуствам глупаво тъй като не съм намерил достатъчно ясно обяснение на това от къде идват елекроните и на къде отиват , ами като си свършат "полезната работа " какво става с тях после ???????!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

----ПИТАМ АЗ от къде си набавя генератора допълнително електрони тъй че да работи дълго време и да не свършват електроните заложени в материалите от които е направен.?????????????????????? понеже няма неизчерпаеми ресурси , електроните са материя и все някога по логика би трябвало да свършат като ресурс в него !!!! Нищо не се губи в природата :) ако сте се объркали от въпро са ми ще се опитам да го формулирам на ново понеже ми е много трудно да обясня това което си мисля....Ще ви кажа направо ....аз знам отговора на този въпрос но искам да го чуя от вас дане би някаде да съм в грешка в мисленето си понеже този въпрос ме мъчи повече от 2 години ....електроинженер съм но се чуствам глупаво тъй като не съм намерил достатъчно ясно обяснение на това от къде идват елекроните и на къде отиват , ами като си свършат "полезната работа " какво става с тях после ???????!!!

----ОТГОВАРЯМ АЗ :biggrin:

При постоянен ток - електроните се набавят от източника (батерията). Следствие на химична реакция. И ... за съжаление - тя СВЪРШВА. Не е неизчерпаем ресурс. Потенциалната разлика в ЕМП движи електрони в една посока, като самото движение става така: група електрони поглъщат ЕМП и си променят скоростта - ускоряват се; следва спирачно ускорение, отдаване на ЕМП в околността; тогава друга група поглъща пък него и ... повтаря сащото - затова - скоростта на електроните е малка (дрейфова скорост) в проводниците, а ЕМП се пренася почти мигновено по цялата затворена верига (с Ссреда).

При променлив ток - само "клатим" електроните напред-назад и въртеливо, посредством променливо магнитно поле. В металите (проводниците): атомите са потопени в електронен газ - най-външните им електрони не принадлежат на конкретен атом от решетката и може да ги считаш, че са "свободни" да отреагирват на променливо ЕМП или само на променливо магнитно поле - с предвижване.

При това клатене се пренася енергия от ЕМП от едно място на друго - чак в нагревателя (консуматора), поради съпротивлението му (нарочно направено - с примеси към основния метал) се отдава енергията на ЕМП на други структури, които пък, след като погълнат порция от ЕМП, я излъчват в ИЧ-спектър и/или във видимия спектър.

Електроните са си все там - в електрическата верига и съответно "в атомите". Нищо от зарядите не се губи, само се задвижват по по-особен начин, в наша полза, примерно :biggrin: : просто, част от механичната работа, която употребихме за задвижване на ротора, посредством ЕМП се превръща в работа на електрическия ток - топлина, светене или въртене - зависи от вида на консуматора. :biggrin:

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

----ОТГОВАРЯМ АЗ :biggrin:

При постоянен ток - електроните се набавят от източника (батерията). Следствие на химична реакция. И ... за съжаление - тя СВЪРШВА. Не е неизчерпаем ресурс. Потенциалната разлика в ЕМП движи електрони в една посока, като самото движение става така: група електрони поглъщат ЕМП и си променят скоростта - ускоряват се; следва спирачно ускорение, отдаване на ЕМП в околността; тогава друга група поглъща пък него и ... повтаря сащото - затова - скоростта на електроните е малка (дрейфова скорост) в проводниците, а ЕМП се пренася почти мигновено по цялата затворена верига (с Ссреда).

При променлив ток - само "клатим" електроните напред-назад и въртеливо, посредством променливо магнитно поле. В металите (проводниците): атомите са потопени в електронен газ - най-външните им електрони не принадлежат на конкретен атом от решетката и може да ги считаш, че са "свободни" да отреагирват на променливо ЕМП или само на променливо магнитно поле - с предвижване.

При това клатене се пренася енергия от ЕМП от едно място на друго - чак в нагревателя (консуматора), поради съпротивлението му (нарочно направено - с примеси към основния метал) се отдава енергията на ЕМП на други структури, които пък, след като погълнат порция от ЕМП, я излъчват в ИЧ-спектър и/или във видимия спектър.

Електроните са си все там - в електрическата верига и съответно "в атомите". Нищо от зарядите не се губи, само се задвижват по по-особен начин, в наша полза, примерно :biggrin: : просто, част от механичната работа, която употребихме за задвижване на ротора, посредством ЕМП се превръща в работа на електрическия ток - топлина, светене или въртене - зависи от вида на консуматора. :biggrin:

...

Ами ако се сложи "мост",и получим прав ток ? Ще имаме плюс и минус ? Как става? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре до тук добре уточнихме че с клатене се прави работата :) но пак има дупка в теорията която точно за нея ви питам ....представи си че постянния ток не е получен от батерия или някаква хим реакция а е да кажем от мрежа за постоянен ток след някакво токоизправително устроиство с кое клатене ще предвижиш зареденеите честици ? :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...