Отиди на
Форум "Наука"

Защо хората пушат?


Recommended Posts

  • Потребител

Отварям темата, защото искам да разискваме въпроса защо хората пушат. Умишлено я публикувам във философия, понеже не намерих друго място. Пък ако искате, може да я преместите, модератори. Подчертавам - не насаждам някаква омраза към хора-пушачи, а просто питам. Аз считам, че това е един много вреден навик, порок и не го харесвам. Питал съм мнозина защо го правят. Те ми отговарят, че съм прав, че е вредно и когато си отида съм 100% сигурен, че ми се присмиват:(. Изглежда, както отбеляза едно момче-участник във форума, днес това е модерно и ако не го правиш, си подложен на изолация, обиди, ругатни и си отритнат:(. Нима това, което аз съм казал е лошо? Нима на това ги учат родителите - да страдат? Още веднъж го подчертавам - не искам да насадя омраза, просто питам;). Какво мислите по въпроса - защо хората пушат?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 87
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Извинявам се, ако съм обидил някой. Не ме разбирайте погрешно - не чета морал, както се казва или държа сметка. Просто питам:).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Извинявам се, ако съм обидил някой. Не ме разбирайте погрешно - не чета морал, както се казва или държа сметка. Просто питам:).

И аз отговарям сериозно. А защо пък не?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
И аз отговарям сериозно. А защо пък не?

Виж, Incorrectus, аз изобщо не харесвам пушенето. Но се опасявам, че много хора го практикуват. Ще бъда откровен - онзи ден в университета излязох на двора. И както винаги, там бяха седнали студенти. Познай какво правеха! Попитах ги защо го правите. Те ми отвърнаха нещо несвързано. Приеха ми думите с усмивка, сещаш се каква. Вероятно помислиха, че имам проблем с ума. Ето защо проблема си е техен.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Защото, в щурите тинейджърски години, опитват разни работи, които ги правят големи. В т.ч. една трева, загъната в книжка, която едни умни чичовци от миналото са почнали да продават... Цигарата си е културен феномен.

Като пробват обаче, оказва се, че не могат да спрат, защото Last Roman e казал защо, защото има едно вещество в цигарите, което не може да се откаже.

Нищо драматично няма в пушенето, в края на краищата то успокоява, виждал съм как при минусови температури хора след ядене излизат без палта да пушат (ехаааа! гот е) и т.н.

Казват, че цигарите били вредни, но те имат и съставки, които повишават тонуса и успокояват и пр. Единственият им проблем според мене е финансовия - като отказа цигарите, брат`чеда за година и половина направи нова кухня на жена си...:)) Пък пушачите плаааащат ли плащат на хитри цигарени компании и босове, чиито деца не пушат, акцизи на държават и пр. и пр.

90% се пропушва през незрелите лапешки тийн години ама после само 5% успяват да ги откажат истински - по правило при някакъв стрес или промяна, в т.ч. и заплаха за здравето.

Но - след като хората пушат - значи си пушат, тяхна си работа, не е страшно. В тая работа, както и във всяка друга, прекаляването е проблема, а не самото действие.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Отварям темата, защото искам да разискваме въпроса защо хората пушат. Умишлено я публикувам във философия, понеже не намерих друго място. Пък ако искате, може да я преместите, модератори. Подчертавам - не насаждам някаква омраза към хора-пушачи, а просто питам. Аз считам, че това е един много вреден навик, порок и не го харесвам. Питал съм мнозина защо го правят. Те ми отговарят, че съм прав, че е вредно и когато си отида съм 100% сигурен, че ми се присмиват:(. Изглежда, както отбеляза едно момче-участник във форума, днес това е модерно и ако не го правиш, си подложен на изолация, обиди, ругатни и си отритнат:(. Нима това, което аз съм казал е лошо? Нима на това ги учат родителите - да страдат? Още веднъж го подчертавам - не искам да насадя омраза, просто питам;). Какво мислите по въпроса - защо хората пушат?

Мотивите за пропушване както каза КГ са просто пубертетска тъпотия и стремеж за интеграция към младежката социална група - поне по мое време. Сега непушенето е по-популярно и това е МНОГО хубаво!

Инак... пушачът вече е зависим наркоман. Най-вече психически зависим... Някои като мен...отчаяно искат да ги откажат и само след няколко часа непушене отчаяно им се иска да запалят...толкова отчаяно, че ми се е случвало да обикалям квартала посред нощ след подобно спиране, за да си купя цигари...

Демек болест си е това, който измисли лек за тази зависимост ще спаси много народ!

Пуши се заради никотина. Той е стимулант, който прави организма "привикнал" към едно състояние на изкуствено предизвикана бодрост... Без него например лично аз спя непрекъснато, имам главоболие - първите 48 часа от спирането на пушене.. После идва едно такова напрегнато, вяло, изнервено състояние, в което единствения начин (това естествено е илюзия, която някой друг, но не и аз със по силна воля би преодолял) да поемеш контрол върху себе си е да вдишаш цигарения дим дълбоко в дробовете си и да "станеш човек".... Със страстните пушачи като мен цигарата е "сраснала"... За това КГ каза - важното е да не се прекалява... Щото после става хем икономически неизгодно, хем вредно за здравето.

Прекаляването с никотин води до безсъние, нервна, прекалена възбуда....и прочие неприятни усещания. Всъщност цигарата не успокоява...макар психическия ефект на повишените хормони на удоволствие отделени при постъпването на никотина в кръвта да създават илюзията за успокояване. Напротив изнервя супер много.

Успокоявам се, че един ден когато стана майка ще имам волята да ги спра, защото за мене си ок - нямам воля, но никога не бих навредила на своето неродено и родено детенце...

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пробвай с трансдермални лепенки /Никотинел/ или никотинови дъвки /Никорет/.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Моята тема за вредата от тютюнопушенето е преглеждана почти 4000 пъти!!!

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=3902

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не вярвам никотинела или никорета да помогнат на един страстен пушач да откаже цигарите. На скоро се беше чуло, че ще се появи нещо като ваксина за пушачи

Разработваната ваксина предизвиква производството на антитела към никотина и в резултат на това неговите молекули, “облепени” с антитела, няма да могат да проникват в мозъчните клетки.

“Ако няма никотин в мозъка, няма и удоволствие от пушенето”, убедени са учените.

За съжаление струвами се в Бг все още е модерно сред тийнеджърите да се пуши и то май повече момичета пушат. Не виждам никаква активност от страна на правителство ( чрез някакви програми срещу тютюнопушенето сред най- младите), нито от който и да било да се прави нещо. Почти на всякаде едно хлапе може да си купи цигари без да го питат на колко е години или като каже, че са за родителите му всичко е ок!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Според мен психологическата зависимост е много по-непреодолима - цигарата като пръв приятел на пушача :smokeing::crazy: - нещо като психологически стожер на контрола - докато цигарата е до теб си ъндър контрол....

А тази зависимост не се лекува с никотинозаместващи медикаменти и прочие... Защото на мен ми е лесно да спра да пуша - но за да оцелея трябва да заместя акта на пушенето с нещо друго - ядене, чопкане на семки, дъфки, дъфкане на хартийки дори :tooth:

Моята тема за вредата от тютюнопушенето е преглеждана почти 4000 пъти!!!

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=3902

И то все от пушачи :hmmm::thumbsup:

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Моята тема за вредата от тютюнопушенето е преглеждана почти 4000 пъти!!!

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=3902

Да съединим темите? Защото са си направо свързани?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Според мен психологическата зависимост е много по-непреодолима - цигарата като пръв приятел на пушача :smokeing::crazy: - нещо като психологически стожер на контрола - докато цигарата е до теб си ъндър контрол....

А тази зависимост не се лекува с никотинозаместващи медикаменти и прочие... Защото на мен ми е лесно да спра да пуша - но за да оцелея трябва да заместя акта на пушенето с нещо друго - ядене, чопкане на семки, дъфки, дъфкане на хартийки дори :tooth:

И то все от пушачи :hmmm::thumbsup:

:) Отказването е по-лесно, когато е свързано с някаква промяна. Например дядо ми, който е пушил от 13-тата до 60-тата година, хвърля от раз последната кутия от камиона, като се мести в София.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В първи клас имах съученик с лека форма на олигофрения.Заради това заболяване той беше изпратен от нашата класна учителка в училище за деца с ментални увреждания.Майка му беше офталмолог в нашата поликлиника и беше пушила през време на цялата бременност.Предполагам че това има връзка с болестта на сина и макар че не всяка майка която пуши ще роди такова дете.Моята майка работеше в Шейново и ми разправяше че дори и там някои родилки пушили като гледали все пак да се прикриват от лекарите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
В първи клас имах съученик с лека форма на олигофрения.Заради това заболяване той беше изпратен от нашата класна учителка в училище за деца с ментални увреждания.Майка му беше офталмолог в нашата поликлиника и беше пушила през време на цялата бременност.Предполагам че това има връзка с болестта на сина и макар че не всяка майка която пуши ще роди такова дете.Моята майка работеше в Шейново и ми разправяше че дори и там някои родилки пушили като гледали все пак да се прикриват от лекарите.

Това е ужасно. Аз имах приятелка - учителка, като комин беше с корема и бебето вътре...някак е отвратително. И една друга майка на две деца - пак наша приятелка излизаше от помещението, за да не я гледа как си трови детенцето... Слава богу роди се без увреждания..

Аз съм пушач, но това никога няма да ме накара да пуша с бебето в мен или да пуша при детето си... Че аз на кучетата си не пуша!

Въпросът е за личната мотивация - когато отговорността е за чужд живот мога да не пуша и 3 дни - например съм с човек в затворено помещение, който не може да търпи цигари.

Но веднага щом остана на "само за мен си отговарям" ставам отново комин и половина!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много интересна тема. Аз ще коментирам като в поговорката " Пази боже сляпо да прогледне". Аз пушех почти 25 години не повече от половин кутия цигари на ден. Не съм бил страстен пушач никога, но все пак си ги пафках всеки ден. Преди няколко месеца без някаква особена причина просто спрях да си купувам и да пуша. Ей така на инат! В началото ми беше тъпо, че ми липсва нещо в устата и си накупих една дузина всякакви дъвки, близал ки и ментови бонбони. Много помагат ментовите бонбони да знаете. Трудно ми беше първите 5-6 дена след това започнах да ги забравям. Да знаете всичко идва от главата и там се намира цялата зависимост от цигароците. Ако знаете колко е готино сутрин, като се събудиш и да не ти смърди устата и цялата душа на "говна". Да усещаш въздуха с целите си дробове и усещането за свежа природа е страхотно и си задавам въпроса защо съм пафкал толкова години и съм се лишавал от кефа да ми е гот ? Абе луд човек съм бил! Направих някаква сметка какво пуша и колко пари давам за цигари. Оказа се, че изпушвам по един хубав лаптоп всяка година. Защо ли? Абе останете сами със себе си в банята и се сетете, че се пуши от времето на Колумб, а не от създаването на негово величество човека. За финал ще кажа, че пушенето е женска работа! Да си се занимават девойките с тези душеподтискащи смукателно тъпанарски навици и да се научат поне да готвят !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Абе по мое скромно мнение всичко е резултат на комфортизъм. При 80% от пушачите първата цигара е запалена в следствие на чуждо влияние, я за да се впише в дадена компания, я за да се хареса. Но едно е вярно- повечето хора започват да пушат в юношеска възраст и после едва 5% успяват да се откажат от този навик.

Въпроса защо пушат хората обаче не е толкова интересен, колкото защо продължават да пушат, след като знаят, че това вреди на здравето им по всевъзможни начини.?!?

Или както казва един много уважаван от мен човек- не е въпрос на воля да откажеш цигарите, въпрос на воля е да продължиш да пушиш, след като знаеш какво си причиняваш :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е от най- леките ама карай. Цигарите се отказват по- трудно от хероина :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Не е от най- леките ама карай. Цигарите се отказват по- трудно от хероина :)

Хехе ... Хероина не се отказва... Горното твърдение най-вероятно го прави човек, който не познава лично нито един хероинов наркоман. Аз познавам...някои от хората, които познаВАХ са мъртви... А ми бяха връстници. А аз съм само на 29... - ето така се отказва хероина...като умреш и вече не го употребяваш.

Освен зависимостта към никотин при пушенето се затвърждава една специфична за психиката на биологичните видове "орална фиксация", която особено при жените е не просто вреден навик а направо начин на живот. Пушачите отдавна освободили се от никотина съфчат дъфки, лапат химикалки, ровичкат с пръчици и клечки и изобщо се чудят какво да правят с устата и ръцете. Това е особено силен рефлективен навик, който се преодолява много по-трудно от никотиновата зависимост...

Сега съм с лепенки Никотинел и изобщо нямам нужда от никотин, но ръцете и устата ми нямат работа и това просто ме влудява...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хех, ами не, не познавам хароино зависими, но пък съм лектор по превенция на наркомано рисково поведение към ЧК и все си мисля,че поназнайвам нещо. Хероина се отказва, макар че в повечето случаи е временно, както и отказа от цигарите :) Въпрос на психика е, в повечето случаи, да се откажеш от някаква зависимост, понеже наистина психическата зависимост е много по трудно преодолима от физическата :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Хех, ами не, не познавам хароино зависими, но пък съм лектор по превенция на наркомано рисково поведение към ЧК и все си мисля,че поназнайвам нещо. Хероина се отказва, макар че в повечето случаи е временно, както и отказа от цигарите :) Въпрос на психика е, в повечето случаи, да се откажеш от някаква зависимост, понеже наистина психическата зависимост е много по трудно преодолима от физическата :)

Как може да осъществяваш превенция като не си виждала наркоман? Интересно какво точно говори един лектор за наркомано-рисково поведение, когато не е виждал наркоман, който не познава наркоман, който не е наблюдавал с очите си как се променя човекът и какво се случва с него..какво става с тялото му и личността му РЕАЛНО в живия и активен живот....(освен на филмче, книга, лекция, теория) Всъщност то за това превенцията на завимостите е толкова "ефикасна" - защото я осъществяват хора, които не са въведени в проблема. Особено за хероиновата наркомания, която е източник и на разпространение на СПИН и хепатит Ц...Въпрос на психика относно хероинов наркоман??? :head_hurts_kr:

За пушенето да - пушачът не може да умре без цигари. Това е абсолютно невъзможно. Абстинентния период е толкова слаб, че повечето симтоми наистина са психологически и е въпрос на воля и психика (и мотивация) да бъдат преодоляни. Аз си вредя като пуша, но не достатъчно че да се промени личността ми - не ставам идиот нито като алкохолика, нито като хероиновия наркоман, нито като зависимия към успокоителни. Все пак никотина е стимулант и действието му е друго.

Но по време на неадекватна терапия хероиново зависимия може да си умре като стой та гледай :) Те за това и умират. Най-често умират онези, които са били в българската система за "лечение" - минат ли през лечение умират. Обикновено веднага след като системата реши, че били "чисти". Защото лечението е отбивка на номера в България. Което е "обществена тайна". Както и останалите "методи за превенция" също са отбивка на номера. Защото първата мярка е контрол върху предлагането...а не върху потреблението.

Аз съм загубила свои приятели заради неадекватните реакции на лекари, родители и институции спрямо тяхната наркомания. Не става въпрос за психика. А за болест и неадекватното й лечение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съжалявам за твоите приятели, както каза наистина в БГ няма адекватно отношение към този проблем. А това, че не познавам хора които вземат хероин, не означава, че не познавам зависими. Виждала съм, как се променят, друсат всякакви (извинявам се за израза) лайна, крадат от домовете си и продават разни неща за да си купят следващата доза. Но работата ми като лектор не се изразява в работа със вече зависими, а най- вече с ученици на по 14-15 години, за които се предполага, че все още не са пробвали наркотици. За съжаление повечето са....

Не знам до колко програмата е ефективна. В анкетите, които правим след лекцията (те са анонимни), повечето казват, че не биха пробвали ПАВ, но естествено никога не можем да бъдем сигурни. :) Работата ни не е да им кажем- това е лошо, не го правете! А да даваме информация, какво биха си причинили, ако го направят.

Можем да си говорим дълго на тази тема, но от това нещата няма да се променят, за съжаление.

Колкото да цигарите, последните изследвания сочат, че те също предизвикват лека физическа зависимост, но си права- отказа им не води до фатален край.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Децата не могат самостоятелно да се грижат за себе си и не бива да се очаква , че те ще отблъскват до безкрай вредните влияния. За това родителите ги отглеждат и възпитават. Най-ефективното възпитание е личният пример, защото малките са предразположени към подражание на родителите си. Държавата е отговорна за реда в обществото и за предотвратяване на криминални въздействия върху младото поколение.

В случая с цигарите - виновни са родителите. Пушенето не е инкриминирано!

За проблема с наркотиците е отговорна държавата. Вредното влияние е почти изцяло извън семейството и се поддържа от ненаказани криминални действия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Децата не могат самостоятелно да се грижат за себе си и не бива да се очаква , че те ще отблъскват до безкрай вредните влияния. За това родителите ги отглеждат и възпитават. Най-ефективното възпитание е личният пример, защото малките са предразположени към подражание на родителите си. Държавата е отговорна за реда в обществото и за предотвратяване на криминални въздействия върху младото поколение.

В случая с цигарите - виновни са родителите. Пушенето не е инкриминирано!

За проблема с наркотиците е отговорна държавата. Вредното влияние е почти изцяло извън семейството и се поддържа от ненаказани криминални действия.

Напълно съм съгласна с теб!

Дискусията около зависимостите е дълга и предълга.

Хубаво е да отделим проблема на пушачите от този на наркоманите. Не защото пушачите не са зависими, а защото те наистина могат да се справят сами.

Ето тук вярвам е по-подходящо да обсъждаме въпроса за хероиновата и останалите тежки зависимости:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=...amp;#entry54296

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...