Отиди на
Форум "Наука"

Българските влечуги


Recommended Posts

  • Мнения 104
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Биология

По- скоро пепелянка.

Направо си е пепелянка /Vipera ammodytes montandoni (според последните таксономични проучвания)/, т.е. южна пепелянка. А, точно тази е женска.

Няма как да я обърка човек - триъгълната глава, характерната шарка по гърба, пък и на "Мадарския Конник" е малко нисичко за усойници!

Най - вероятно някой я е притеснил и гадинката бърза да се скатае.

Разкажи малко повече: как се случи срещата, какво беше времето, как успя да я снимаш и всички други подробности които сметнеш за интересни ... , например: колко беше голяма, какъв цвят беше края на опашката, имаше ли рогче (при някои екземпляри рогчето пада), опиши самото място където е снимана и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте,

Ми сутринта беше, някъде около 10 часа ще да е било. Видяхме я съвсем случайно, като се тръгне от пещерите към самия Мадарски конник, до самата пътека в тревата. Самото място е открито, нямаше някакви храсти или дървета. Беше на припек :). На бързо я наобиколихме няколко човека и започнахме да я снимаме и определено разбрахме, че е отровна, но тогава като проверих в гугъл по снимките, които излизаха ми приличаше по-близко до усойница. Времето беше топло и слънчево, а ми изглеждаше че самото змийче е младо и малко, не по-дълго от две-три педи, в смисъл не изглеждаше толкова масивна и едра, като тези по снимките в гугъл. Иначе имаше рогче, главата й е тъмна, опашката не помня, а и на снимката не мога да видя ясно, но май е светла. На цвят е нещо като светло кафяво или светло оранжево..Не изглеждаше агресивна и не направи никакви опити да захапе някой :) и определено се чудеше къде да се скатае. Погледахме я 5-10 минути и я оставихме на спокойствие да си щъка...

Редактирано от rish
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

... не по-дълго от две-три педи, ...

Те това, вече ме впечатли!

Ако е реална преценката това прави около 50 - 75 см, горе - долу нормални за вида размери.

На снимките (на повечето) животните изглеждат по - едри защото обикновено са се "поиздули", за да плашат; като прибавиш и пикселите и увеличението се получават наистина сериозни твари. Един вид зрителна измама.

Прикачената по - долу снимка ще ти даде представа за реалните размери на животното, ще можеш да разгледаш по - подробно. Подбрах снимка на пепелянка аналогична на видяната от вас, като видова принадлежност и размери.

На снимката змията може да изглежда малко по - едра, но това е от макро-режима.

Направих тази снимка преди няколко дни, като част от серия фотографии с херпетологична насоченост.

post-5086-0-55115800-1368351243_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Хммм ...

че то, новородените са 15 - 20 см. и са с дебелината на цигара!

Никакъв шанс да я видите, камо ли да я снимате.

Някъде имам снимки на новородени пепелянки, само да изровя диск'а на който съм записал снимките ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Вижте какво беше заснел моя приятел. 2 големи пепелянки който се съвокопляват. Никога не бях виждал подобно нещо!

post-13187-0-54588900-1372316546_thumb.j

post-13187-0-99218100-1372316698_thumb.j

post-13187-0-42590600-1372316745_thumb.j

Редактирано от kemelo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • 2 years later...
  • Потребител

Здравейте, намрих тази змия пред входа на къщата си вчера, може ли някой да ми каже каква е понеже не намерих същата окраска никъде.

Благодаря!

20151026_1610.jpg

20151026_16102.jpg

20151026_161221.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не е змия. Млад змиегущер. Надявам се, че сте го пуснали някъде на подходящо място :)

Редактирано от lila_va
Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • Потребител

Видях това приятелче съвсем случайно докато правех снимки за фирмата, в която работя.
Интересно ми е какво съм видял. Гледах гущери в Гугъл, но нещо май не можах да го позная.
Не съм го тормозил, нито той мен. Просто го погледах. Като се доближи колегата се скри. :animatedwink:

IMG_0676-002.JPG

IMG_0676-003.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи съм видял една малка дама. Благодаря много! Онзи, който съм виждал в Гугъла е бил мъжкия и затова не съм го познал. (Аз търсех общо какви гущери има в България)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте,в събота случайно видях две малки гущерчета в една шахта за водомер,във вилна зона е и е извън населено място,не съм виждал такива досега,не съм се и интересувал от гущерите в България по принцип,но тези ми стана любопитно какъв вид са.По-бавно подвижни са от обикновените,които се стрелкат доста бързо,може и да са излюпени скоро,защото са малки на размер,около 4см някъде.Та,ако някой има идея и ги знае какви са,може да сподели

 

photocat333.jpg

photocat444.jpg

IMG_20160416_141704.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Обикновен тритон (=малък гребенест и т.н. други имена на български) (Lissotriton vulgaris), не е гущер а опашато земноводно и по-често зимува на сушата или ако са неполовозрели си живеят на сушата докато "не порастнат".

Ако не е тайна къде е намерен? Може и на лична.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди две години скитах по едни полянки до моето село и видях гущер черен на цвят. Най-нормален на вид скален гущер, още малък обаче чисто черен. Преди време като видях ивичестия гущер, интернет не ми показа нищо по темата, но все пак в днешни дни виждам,че има напредък. Обаче за черен гущер не намирам никаква информация по Български страници.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, dian2n said:

Преди две години скитах по едни полянки до моето село и видях гущер черен на цвят. Най-нормален на вид скален гущер, още малък обаче чисто черен. Преди време като видях ивичестия гущер, интернет не ми показа нищо по темата, но все пак в днешни дни виждам,че има напредък. Обаче за черен гущер не намирам никаква информация по Български страници.

Меланистите са доста рядко явление у нас. Само веднъж съм виждал в природата меланист - стенен гущер (Podarcis muralis) и втори път ни донесоха пак стенен гущер ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Уважаеми господа!  Днес сутринта намерих едно змийче пред къщата (до Чирпан),  Моята котка изяде главата й, но окраска на тялото е много сходна с змия на фото, малко по-тъмна. Ще съм ви благодарен ако ми помогнете с разпознаването.

Извенете за грешки, аз съм руснак...

snake.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това змииче - види му се размера около  50см, го открих под един камък днес около 17.00 часа на северен склон 350метра надморска височина в околностите на Ловеч. Времето бе облачно, но камъка бе странно топъл от обедното слънце.
Обичам змиите и отделих доста време да открия каква е. Прилича много на ивичест смок, но вижте какъв му е цвета на ивиците! Освен това в описанието пише, че не се срещат толкова на север в България. Та каква е змията?IMG_20160511_173953[1].jpgIMG_20160511_174011[1].jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител
On 14.06.2010 г. at 12:27, Elemag said:

 

Обикновена водна змия - жълтоушка (Natrix natrix) има я в темата http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=6440&view=findpost&p=52181

 

On 14.06.2010 г. at 12:27, Elemag said:

 

Обикновена водна змия - жълтоушка (Natrix natrix) има я в темата http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=6440&view=findpost&p=52181

 

On 14.06.2010 г. at 12:27, Elemag said:

 

Обикновена водна змия - жълтоушка (Natrix natrix) има я в темата http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=6440&view=findpost&p=52181

Да знаеш не е жълтоуха водна змия а малък смок мишкар често се бъркат като млади 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...