Отиди на
Форум "Наука"

Ваксини и ваксинации


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

How anti-vaxxers have scared the media away from covering vaccine side effects

http://www.vox.com/2015/7/27/9047819/H1N1-pandemic-narcolepsy-Pandemrix

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Мнения 116
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Администратор

US-мама бе осъдена да лежи в затвора заради отказа й да ваксинира сина си

1507140793_2_559x*.jpg

Майка от Детройт бе осъдена на седем дни затвор за отказ да ваксинира синът си се яви в съда в сряда сутринта, 4 октомври, съобщи WXYZ.

Съдебното жюри от Оукланд Каунти на 27 септември разпореди Ребека Бридоу да бъде вкарана в затвора, защото отказва да ваксинира сина си срещу потенциално животозастрашаващи болести.

Тя бе осъдена за обида на съда. Майката на две деца имаше една седмица, за да се ваксинира сина си, но отказа да се съобрази с съдебните заповеди и споразумения, датиращи от ноември 2016 г, според които детето трябва да се ваксинира.

Ребека Бридоу и бившия й съпруг са въвлечени в съдебна битка по въпроса. Бившият й съпруг, за разлика от Ребека Бридоу, смята, че синът им трябва да бъде ваксиниран, но тя е настойникът на сина им. Сега той временно ще поеме попечителството над детето, за да го ваксинира, докато тя е в затвора.

"Бих предпочела да остана зад решетките заради това, което вярвам, отклолкото да направя нещо, в което силно не вярвам", заяви Бридоу.

Бридоу вярва, че родителите имат право на "информиран избор" за децата си.

content-1488280999-animation-7.gif

GIF за 6 секунди показва как работи колективният имунитет

И така, безопасни ли са ваксини? Ваксините са строго тествани за безопасност и са предназначени да спасяват човешки живот. Що се отнася до твърденията, че ваксинации причиняват аутизъм, антиваксерите сами финансираха проучване, което обаче установи, че няма никаква връзка между ваксинациите и аутизма. 

Нещо повече, смъртните случаи в световен мащаб значително намаляха след въвеждането на ваксината срещу морбили, например. Между 2000 г. и 2015 г. е имало глобално 79% спад на смъртните случаи от морбили, което до голяма степен се дължи на ваксината. От началото на века ваксината срещу морбили е спасила над 20 милиона живота.

Бридоу е помолена да имунизира детето си през септември 2016 г., съобщава ABC News, но не го е направила. 

Училищата в щата Мичиган изискват децата първо да са ваксинирани преди да влязат в детска градина и докато завършат 7-ми клас да се ваксинират редовно. Но щатът също така дава възможност на родителите да поискат "освобождаване" от имунизация въз основа на религиозни убеждения, за което Бридоу е подала заявление.

Тя се страхува, че синът й може да пострада от ваксината, макар че и най-строгите тестове показват, че ваксините са безопасни.

"Аз избирам да не го ваксинирам, но това е моят избор. Аз не съм против ваксините, това е личен избор на всеки" - коментира Бридоу.

Нейната история в момента се споделя от антиваксерите, които смятат, че трябва да имат правото да отказват ваксиниране.

Източник: http://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/US-mama-be-osadena-da-lezhi-v-zatvora-zaradi-otkaza-j-da-vaksinira-sin_95290.html

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

безотгговорните родители, излагащи на опасност живота на децата си, трябва да бъдат наказвани.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Очевидно нещата в тази тема се развиват все повече и затихване не се очаква скоро. Другата година ще направим една "Среща с науката" по тази тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, Last roman said:

безотгговорните родители, излагащи на опасност живота на децата си, трябва да бъдат наказвани.

И ако са Йехова или кой знае каква секта вярвящи? За туй не говорят новините.

А за дребната шарка в Румъния? Как затихна работата. От 2014 година се води кампания против ваксинацията....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Те кампании се водят срещу цивлизацията направо. Залагащи на неизкоренимият идиотизъм, съчетан с отсъствие на авторитети и експерти в обществото. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Глобален Модератор

нова ваксина срещу рак започва клинични изпитвания:

http://www.iflscience.com/health-and-medicine/new-cancer-vaccine-moves-on-to-human-trials/

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Цитирай

 

Вчера се зачетох в коментарите под една от статиите в Interviewto - Интервюто и останах възмутен от коментара на една майка. Тя "хокаше" авторката на блога, че така лековато се говори за ваксините, а проблемът е сериозен, защото никой не говори за опасностите, които те крият.

Винаги съм искал да получа отговора от една майка дали знае колко голям е рискът на една ваксина? А знае ли колко голям е рискът детето да се инфектира дори от един от множеството инфекциозни агенти, които постоянно ни атакуват? А знае ли какъв е рискът една тривиална инфекция, която е напълно предотвратима, да доведе до смърт или увреждане?

Искам да знам готова ли е да поеме тези рискове или е по-важно да защитим вярата си?

Нека ви опиша тъжната история на семейство Макнали, които наскоро загубиха дъщеричката си (на снимката). Детето е било напълно здраво, докато изведнъж не се появява някакво странно заболяване. След лутане по лекари става ясно, че случаят е спешен и бебето е прието в интензивно отделение.

Установено е, че е страдало магарешка кашлица (пертусис, коклюш), която се причинява от бактерията Bordetella pertussis. Някой е инфектирал бебето. Оказва се, че детето не е било ваксинирано, а това е трябвало да се случи на двумесечна възраст. CDC в САЩ дори препоръчва бременните жени да се ваксинират между 27 и 36 седмица, защото това не просто ги предпазва, а е възможно новороденото да получи частичен имунитет.

В България ваксинацията против бактерията присъства в задължителния календар, който е модерно да се избягва.

Някои родители искат детето им да не бъде ваксинирано, но пък да посещава обществени детски градини с други деца, което е изключително егоистично, защото така се застрашава здравето на останалите.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

В Австралия, по всичко личи, че са се разправили с папиломавируса, причиняващ рак на шийката на матката. Как? С масова имунизация, разбира се:

Australia’s cervical cancer vaccine might eradicate the disease

https://www.newscientist.com/article/2162906-australias-cervical-cancer-vaccine-might-eradicate-the-disease/?utm_campaign=Echobox&utm_medium=SOC&utm_source=Facebook#link_time=1520589806

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Факт: Ваксините не причиняват аутизъм

https://nauka.offnews.bg/news/Meditcina_21/Fakt-Vaksinite-ne-prichiniavat-autizam_2255.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребители

Едно от хубавите неща на коронавирусната истерия е, че най-сетне вкара дебата за ваксините в нормално русло - т.е., имам предвид, че изведнъж се оказа (т.е., изведнъж се оказа за научнокритичномислещите чугуни, дето си мислят, че всичко в науката е вече известно и остава само да се пипне тук-таме), че вътре в научните среди има доста спорове и неясноти по темата.

На първо място - понятието колективен/стаден/групов имунитет - какво представлява, това различни понятия ли са, как се осъществява и пр. - о, ужас! - даваните като авторитети в проваксърсикте среди изведнъж се изпокараха помежду си по тези въпроси (пак повтарям - сериозните специалисти отлично знаят, че няма единно становище по този проблем - има го единствено в чугунените глави на броците срещу псевдонауката).

На второ място, много ми хареса рязкото извъртане спрямо песроната на доцент Атанас Мангъров - от фаворит на борците срещу псевдонауката, изведнъж беше низвергнат до обект на подигравки, едва ли не даже по-грозни, отколкото срещу самите антиваксъри - изключително показателно за персонализирането мислене на тези хора и че тях не ги интересува особено истината по даден въпрос, а просто да се чувстват велики присъединяйки се към подиграващата се общност.

На трето място, сега ще имаме един неопределно дълъг период без никакви имунизационни меропирятия, а много деца ще останат изобщо и без задължителните ваксини - историята сама ни предоставя един уникален експеримент, въз основа на който ще можем да направим известни важни заключения.

На четвърто място, най-сетне стана предмет на обществен дебат темата за неяснотите и неопределеността на лабораторните имунологични изсследвания - нещо, което е добре известно на всеки свързан с практиката специалист - ако една и съща проба я ипцпратите в три различни лаборатории ще получите три различни резултата.

(За да няма неясноти - не съм антиваксър, но смятам, че възраженията на антиваксърите трябва да се приемат съвсем сериозно и че проваксърите (в тяхната родна научнорационалнокритичномислеща разновидност) са по-вредни от антиваксърите.)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И още нещо актуално към въпроса, защо подигравките към антиваксърите не са добра атестация за подиграващите се:

https://www.researchgate.net/publication/340182781_Consider_Influenza_Vaccine_Type_as_a_Contributory_Factor_in_Patients_infected_with_COVID-19?fbclid=IwAR33Qd8pzjtaimHWX1xzTX5aBqK-km_XZCno47eukFckN17vLXwsVEOReKk

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Разбира се, че има много неща за изясняване около ваксините. Сигурен съм, че отговаряйки на някои въпроси учените си задават двойно повече. Отделно от това съм сигурен, че изследванията около ваксините няма да спрат. А първият, който докаже, че плашещата картина, която описват антиваксърите се доближава до истината ще получи не просто овации... т. е. стимулът не е малък. 

Но, каква е Вашата позиция? Оставам с впечатлението, че е по- скоро "не на ваксините". 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Поглеждам страхливо в тая тема като очаквам да видя само доктори , академици и специалисти, а то все същата стара гвардия дето се изявявя в другите теми и дето си водим редовни спорове..  Г-н fixxxsers (д-р Ч. Черников) ,  доколкото ми изглежда лекарката общност въобще няма време да чете такива популярни форуми за простолюдието, лекарите си имат техните си професионални форуми и конгреси... Предполагам също че лекарската общност държи техните дискусии скрити за широката публика, за да не се създават излишна паника или дезинформация.   Иначе научни статии излизат непрекъснато и лекарите са принудени непрекъснато да обновяват познанията си с най-новите открития.  

По темата за ваксините:  Ха дано! Целия свят се надява на това.. С тоя ковид -19 . За съжаление ваксината би била готова най-рано до след година.. А до тогава с тия темпове на заразяване половината свят вече ще е преминал през естественото преболедуване...  Значи сегашната технология за ваксиниране и профилактика в тоя случай не работи.. Няма как да се приложи..  Остава ни да се надяваме на възпиращи вируса средства, парацитамол - тиленол или някакви други препарати и да се молим на имунната ни система че всичко по нея си е в ред и работи както си трябва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, tantin said:

За съжаление ваксината би била готова най-рано до след година.

Всички така казват и в нормално време естествено ще трябва да се изчакат клиничните изпитания и какво ли не.

Този вирус спира целия свят, обаче. Два-три месеца ще се изкарат в карантина/изолация, но след това просто
няма да бъде възможно. Така че стига да се намери някаква ваксина без кой знае какви странични ефекти и с поне
50% ефективност, ще я има на разположение до шест месеца. Така си мисля (без да съм медик).

Мисля, че много хора чакат да видят какво ще стане с ваксината на Moderna, която е от принципно нов тип.
Първите резултати от клинични изпитания би трябвало да излязат до два месеца:
https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-03-26/first-look-at-moderna-covid-19-vaccine-may-take-two-more-months

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това малко като от цикъла "Нарочно не придумаешь" - проваксерите допускат абсолютно същата грешка като атниваксерите (виж последния ми пост малко по-горе) - т.е., открили са корелация, оформили са установеното от тях като научна публикация (нищо лошо!), но после съответните среди подемат по медиите кампания как тази корелация значи причинност, а авторите на научната статия си мълчат - което оставя съмнения в тяхната доброъвестност:

https://www.researchgate.net/publication/340263333_Correlation_between_universal_BCG_vaccination_policy_and_reduced_morbidity_and_mortality_for_COVID-19_an_epidemiological_study

_________________________
fixxxsers, сега виждам въпроса ти, мисля че съм достатъчно ясен - аз не виждам основания да оспорваме ваксиналния принцип като такъв, още повече, че той е откровено хомеопатичен ("Подобното се лекува с подобно") - нали съм го написа в по-предния си пост - това в скобките накрая  - цитирам(За да няма неясноти - не съм антиваксър, но смятам, че възраженията на антиваксърите трябва да се приемат съвсем сериозно и че проваксърите (в тяхната родна научнорационалнокритичномислеща разновидност) са по-вредни от антиваксърите.) - т.е., тези, които се групират по мрежата само за да се подиграват на другите колко са тъпи, определно са обществено по-вредни от антиваксърите - нали съм дал примера с доцент Мангъров, който беше техния герой, а сега изведнъж стана обект за подигравки - т.е., целта на тия борци срещу псевдонауката е просто като се събират и се родиграват някому да усетят собтвеното си величие - никаква разлика с футболните фенове, за които груповото  скандиране на обиди на стадиона е висше щастие.

Все пак, имаме вече доста примери за доводи на антиваксерите, които  впосведстиве са приети от официалната наука (напр. отпадането на една от реваксинациите с БЦЖ у нас от тази година), също така, отлично знаеш, че със ЗВД (чл.49, ал.1) свме забранили профилактичните ваксинации срещу оссобено опасните заразни болести по животните (с три изключения - бяс по канините, псевдочува по птиците, грип по конете) - защото имаме консенсус, че с ваксини не можем да ликвидираме заболяванията, а нашата цел е това - да ги унищожим. Разбира се, че при антиваксерите могат да се прочетат големи тъпотии - точно и като при научнокритичномислещите - и последните са по-смешни, понеже излизат с претенциите на всезнаещи, а често пишат глупости.

_______________________________

По отношение на широкообсъжданата тема за ваксина рещу новия коронавирус - това няма никакво отношение към сегашната епидемиологична ситуация - т.е., дори и в момента да имахме ваксина, ние нямаше да ваксинираме - трябва пъво да изчакаме да отмре епидемичния взрив - и тогава (евентуално).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор
On 1.04.2020 г. at 20:54, Андрей Куртенков said:

аз не виждам основания да оспорваме ваксиналния принцип като такъв, още повече, че той е откровено хомеопатичен ("Подобното се лекува с подобно")

Абсолютно не съм съгласен (ще ми позволите това мнение)! Повърхностно погледнато има някаква прилика, а всъщност разликата е като между медицина и псевдомедицина. 

Ако някой докаже имунна реакция след прием на хомеопатичен препарат ( когато се използват различни органични в-ва като екстракти от пчела, хлебарка, няколко вида змийска отрова, жаби и т. н.), в което се съмнявам, защото разрежданията са колосални, просто ще покаже, че това не е хомеопатия. А ако такава реакция все пак има вероятно би била алергична. 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...