Отиди на
Форум "Наука"

Ваксини и ваксинации


Recommended Posts

  • Потребител

Добре. Така да е. Мога тогава спокойно да си изразя личното мнение, че ваксинирането на общо основание на деца, особено толкова малки, с противогрипни ваксини, според мен е напълно неприемливо. Приемам, че може да е напълно погрешно това мнение и да не се подкрепя от материала, стартирал темата.

Което обаче пак не променя следния факт, поне за нашата страна: не се набляга достатъчно на важността на друг вид профилактика срещу грипа /т.е. на важността да се поддържа имунната система в адекватно състояние/, а противогрипните ваксини се промотират като универсална мярка. Поне в първите години след широкото им въвеждане. Нямам впечатления това да се е изменило съществено. Но доброто нещо е, че все повече хора стигат до това заключение, което Ласт Роман посочи по-рано.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 116
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Добре. Така да е. Мога тогава спокойно да си изразя личното мнение, че ваксинирането на общо основание на деца, особено толкова малки, с противогрипни ваксини, според мен е напълно неприемливо. Приемам, че може да е напълно погрешно това мнение и да не се подкрепя от материала, стартирал темата.

Което обаче пак не променя следния факт, поне за нашата страна: не се набляга достатъчно на важността на друг вид профилактика срещу грипа /т.е. на важността да се поддържа имунната система в адекватно състояние/, а противогрипните ваксини се промотират като универсална мярка. Поне в първите години след широкото им въвеждане. Нямам впечатления това да се е изменило съществено. Но доброто нещо е, че все повече хора стигат до това заключение, което Ласт Роман посочи по-рано.

няма работеща профилактика при грипа ... подходът е друг ... ваксинират се рисковите таргет групи за да се намали риска от усложнения ... статистически, а не на конкретния индивид ... и рискът от пандемии ... иначе грип ще има винаги ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

няма работеща профилактика при грипа ... подходът е друг ... ваксинират се рисковите таргет групи за да се намали риска от усложнения ... статистически, а не на конкретния индивид ... и рискът от пандемии ... иначе грип ще има винаги ...

Разбира се, че има работеща профилактика. Но също така разбира се, че няма 100% профилактика срещу тежко протичане и усложнения ;) Лично аз съм скептична относно това, че противогрипните ваксини предотвратяват пандемии или поне мащабни грипни епидемии. Не отричам, че може да способстват за по-леко протичане на заболяването обаче. Заради това няколко години поред се ваксинирахме чинно. Но после дойдох на друг акъл.

Част от профилактиките вече се споменаха - фактори, които спомагат за по-доброто състояние на имунната система, са правилното хранене, предполагащо достатъчен прием на витамини и естествени имуностимуланти, достатъчното сън, достатъчно движение на открито. Стресът и преохлаждането са сред факторите, отслабващ имунната с-ма, както и общото изнежване /например прекарването на голяма част от деня в твърде топри помещения/. Друг момент е поведението при първи признаци на банална вирусна инфекция или грип - ако веднага се приемат антипиретици и пр. средства, насочени срещу симптомите на грипа, това не помага на имунната система да се справи ефективно. Напротив. Покоят, течностите и витамините, съчетани с подходящи имуностимуланти, могат да дадат прекрасни резултати. Но уви, културата ни е такава, че по-често се действа по друг начин.

От друга страна, никога няма гаранции, че болестта няма да протече по-сериозно, процесите, свързани с имунната система, не са лесно предвидими и именно този риск оправдава по-якото препоръчване на ваксини или пък някои методи за традиционно лечение при грипни състояния.

Редактирано от Kuna
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разбира се, че има работеща профилактика. Но също така разбира се, че няма 100% профилактика срещу тежко протичане и усложнения ;) Лично за аз съм скептична относо това, че противогрипните ваксини предотвратяват пандемии или поне мащабни грипни епидемии. Не отричам, че може да способстват за по-леко протичане на заболяването обаче. Заради това няколко години поред се ваксинирахме чинно. Но после дойдофх на друг акъл.

Част от профилактиките вече се споменаха - фактори, които спомагат за по-доброто състояние на имунната система, са правилното хранене, предполагащо достатъчен прием на витамини и естествени имуностимуланти, достатъчното сън, достатъчно движение на открито. Стресът е един от факторите, отслабващ имунната с-ма. Друг момент е поведението при първи признаци на банална вирусна инфекция или груп - ако веднага се приемат антипиретици и пр. средства, насочени срещу симптомите на грипа, това не помага на имунната система да се справи ефективно. Напротив. Покоят, течностите и витамините, съчетани с подходящи имуностимуланти, могат да дадат прекрасни резултати. Но уви, културата ни е такава, че по-често се действа по друг начин.

От друга страна, никога няма гаранции, че болестта няма да протече по-сериозно, и именно този риск оправдава по-якото препоръчване на ваксини или пък някои методи за традиционно лечение при грипни състояния.

основните рискови фактори да прихванеш грип са студено време, сух въздух и недоспиване ...

преохлаждането само по себе си е доста спорен фактор, в английската медицина например не се приема много ...

храненето и здравословния начин на живот не ги обсъждам, защото те влият върху всичко, а не само върху грипа ...

по отношение на протичането на грипа или настинката ... няма медикамент с доказана ефективност ... например витамините са проучвани многократно и нямат абсолютно никакво влияние върху протичането на болестта ...

ще дам само един линк, въпреки, че има десетки такива:

Vitamin C for preventing and treating the common cold

The term 'the common cold' does not denote a precisely defined disease, yet the characteristics of this illness are familiar to most people. It is a major cause of visits to a doctor in Western countries and of absenteeism from work and school. It is usually caused by respiratory viruses for which antibiotics are useless. Other potential treatment options are of substantial public health interest.

Since vitamin C was isolated in the 1930s it has been proposed for respiratory infections. It became particularly popular in the 1970s when Nobel laureate Linus Pauling concluded from earlier placebo-controlled trials that vitamin C would prevent and alleviate the common cold. Over two dozen new trials were undertaken thereafter. Vitamin C has been widely sold and used as both a preventive and therapeutic agent.

This review is restricted to placebo-controlled trials testing 0.2 g per day or more of vitamin C. Regular ingestion of vitamin C had no effect on common cold incidence in the ordinary population. However, it had a modest but consistent effect in reducing the duration and severity of common cold symptoms. In five trials with participants exposed to short periods of extreme physical stress (including marathon runners and skiers) vitamin C halved the common cold risk.

Trials of high doses of vitamin C administered therapeutically, starting after the onset of symptoms, showed no consistent effect on either duration or severity of common cold symptoms. However, only a few therapeutic trials have been carried out, and none have examined children, although the effect of prophylactic vitamin C has been greater in children. One large trial with adults reported equivocal benefit from an 8 g therapeutic dose at the onset of symptoms, and two trials using five-day supplementation reported benefit. More trials are necessary to settle the possible role of therapeutic vitamin C, meaning administration immediately after the onset of symptoms.

http://www2.cochrane.org/reviews/en/ab000980.html

Authors' conclusions

The failure of vitamin C supplementation to reduce the incidence of colds in the general population indicates that routine prophylaxis is not justified. Vitamin C could be useful for people exposed to brief periods of severe physical exercise. While the prophylaxis trials have consistently shown that vitamin C reduces the duration and alleviates the symptoms of colds, this was not replicated in the few therapeutic trials that have been carried out. Further therapeutic RCTs are warranted.

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

преохлаждането само по себе си е доста спорен фактор, в английската медицина например не се приема много ...

по отношение на протичането на грипа или настинката ... няма медикамент с доказана ефективност ... например витамините са проучвани многократно и нямат абсолютно никакво влияние върху протичането на болестта ...

ще дам само един линк, въпреки, че има десетки такива:

Да, прав си за преохлаждането - той е фактор само при определени условия - по памет нещо ми се върти "наличие на вирус в организма" - каквото и да значи това. Съгласна съм, че въобще не е еднозначен фактор прехолаждането, преди малко прибързано го посочих. и съм напълно съгласна с англичаните. Те са ми пътеводна звезда, така да се каже :)

Аз лично не бих отсъждала толкова категорично, че витамините нямат "абсолютно никакво влияние върху протичането на болестта." Да не забравяме, че всяко изследване може да е конкретна поръчка, обслужваща конкретни индустриални интереси. А и витамините са съвсем разблични помежду си и пр. Така че не мога на прима виста да приема, че витамин цето хич няма ползи при банални вирусни заболявания, преди да съм се запознала конкретно кой е поръчал изследването и пр. От друга страна обаче съм много далеч и от другата крайност - че витамините са всесилни и безвредни и пр. Специално относно витамин С имам доста специално и критично отношение, за профилактичната му употрлеба. Така че не бих приела и такова нещо безрезервно ;) /Малеее, май правим офтопик, а?/

Редактирано от Kuna
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, за това говорим! Незнанието и това, че всеки си мисли, че той е много осведомен, незачитайки мнението на лекарите може да е опасно не само за неговото здраве или това на неговото дете, но и за околните.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

fixxxsers, прав си до болка, всеки може даотвори страница в интернет, да прочете нещо написано от друг подобен умник, започва да мисли за световна конспирация на доктори и аптекари с цел нов световен ред чрез масови ваксинации и после се чуди защо все на мен се случва това или онова. Моля ви хора, вслушвайте се в съветите на лекарите, не се мислете за по-умни от "докторята дето само знаят да лапат парите на ората", това че си прочел това-онова не те прави по-голям специалист по въпроса от човек изучавал материята от специализирана литература и клинични наблюдения в продължение на няколко семестъра, преподавана от предподаватели с научни степени по предмета и държал няколко изпита върху тях. Аман от такива разбирачи, колко смъртни случаи и ампутации благодарение на такива хора съм видял, че като се сетя и ми се реве, жалко че размътват главите и на други хора и така не си отиват сами ами повличат и другите със себе си.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 месеца по късно...
  • Потребител

според мен всички, които не са ваксинират трябва да им бъде отказан достъп до здравеопазване ако се разболеят от съответното заболявне от което не са ваксинирани ... въпреки че това не решава проблема ...

Това не противоречи ли малко на Хипократовата клетва?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това не противоречи ли малко на Хипократовата клетва?

Ми не, ето какво гласи Хипократовата клетва:

В името на Аполон - лечителя, в името на Хигия, в името на Панацея и в името на всички богове и богини, които вземам за свидетели, поемам върху себе си тази клетва.

На учителя, който ме е учил да лекувам, ще гледам като на баща: ще му помагам да живее и ще му давам каквото му е нужно, и ще гледам децата му като свои братя. Ако те поискат да изучат нашето изкуство, аз ще ги обуча без пари и без никакви задължения в бъдеще.

Ще ги уча на принципите на медицината, ще им давам обширни обяснения, ще им развивам доктрината като на свои деца, както на тях, така и на учениците си, които са записани при мен и са положили клетва.

Аз ще препоръчвам на болните подходящ режим според познанията си и ще ги защитавам от всички вредни неща.

Никога и никому няма да препоръчвам употребата на отрови и ще отказвам да давам на когото и да било подобно нещо.

Когато влизам в някоя къща, това ще бъде само за да лекувам някой болен, като се предпазвам от всякаква волна неправда и най-вече от всякакви сластолюбия към жените и мъжете, били те свободни или роби.

Всичко, каквото видя или чуя при изпълнението на своята професия или извън нея и което не бива да се разправя, аз ще го пазя в тайна и ще го смятам за нещо свещено.

Ще запазя живота си чист и свещен, както и моето изкуство.

Ако изпълня тази клетва, без да я нарушавам, дано живея дълго време, за да преуспея в изкуството и да стана прочут во веки веков, като пазя тази клетва и не престъпя нищо от нея. Ако пък сторя обратното, нека ме сполети ранна смърт и вечна забрава.

Заклевам се, че по силите на знанията си ще върша всичко, в което се кълна.

ЗАКЛЕХ СЕ!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това не противоречи ли малко на Хипократовата клетва?

Ако съм ваксиниран с (против?) нещо (болест) обаче, това гарантира ли ми, че няма да се разболея от тази болест?! За определен период на действие, притоводействие например или за определени видове и разновидности (щамове на грипа например) и ако да, как и кой ваксинатор ще ми гарантира това, че ако пък се разболея, ще ме лекуват безплатно и с всички съптстващи разправии (отсъствие от работа, болнични, хоспитализация дори)?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Last Roman и къде точно в Хипократовата клетва пише, че може да се отказва достъп до лекарска помощ на нуждаещия се?

Какво следва - не се ваксинирваш, разболяваш се и лекаря ти казва - ами да си се ваксинирал (?) и приключва въпроса. Не мисля, че е особено етично, особено за професия. която предполага етика и човешко състрадание към хората.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Човек, който сам не иска да си помогне има най-малко основания да вини здравната система. Ок, аз отказвам да се ваксинирам от полиомиелит /щото нали ваксините са световен заговор срещу здравето, тъпкани с живак и пр./, разболявам се и после 'етично' ли ще е да пропищя свята колко са лоши докторите и защо не ми помагат?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ваксините са поредното доказателство, че пътя към Ада е постлан с добри намерения. Най-просто механизмът на ваксината е полуживи клетки на даден вирус (най0общо казано) се вкарват в кръвоносната ситема на човек, за да могат ДОРИ сравнително или очаквано слабите имунни клетки на БЕБЕШКИЯ организам да ступат тия полумъртви "вирусни бабаити" и като "копират" техните слаби места, да ги използват при евентуална сериозна атака на свежи виру-бабаити в последствие през живота. Превантивна манипулация.

Кога идва бедата. Еми отново в лекарската небрежност и неспазване на основни лекарски... закони. Дозата прави отровата!!!

Бедата е, че фармецевтичните компании искат веднага и по много да продадат ваксините си или коктейлите си от такива и вместо на бебетата да се дадат ваксини през няколко месеца, още на първия ден от раждането започва евентуално тъпчене с ваксинов коктейл.

Това не само претоварва бебешката имунна система, ами дори води до "неустановени" дисфункции в последствие при порастване на организма.

ТОВА Е ПРОБЛЕМА: продавай ваксиновия коктейл като задължителен и с всички екстри, ако може за всичко така... да има!

Простотията е човешко дело.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Простотията е човешко дело.

С това съм напълно съгласен. А глупостите, които изписа по-нагоре показват, че идея си нямаш какво представлява ваксината и как действа. Не че си длъжен де, но човек, който не знае, обикновено си трае.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Щом така мислиш...

Ваксината е биологичен препарат, който усилва способността на имунната система да противодейства на определено заболяване. Ваксините обикновено съдържат агенти, наподобяващи по действие микроорганизмите причинители на заболяването, като често такива агенти се произвеждат от отслабени или умъртвени форми на тези микроорганизми. Агентът на ваксината стимулира имунната система на тялото да го разпознае като външно тяло, да го унищожи и да го запомни, за да може по-лесно да разпознае и унищожи микроорганизмите на заболяването при евентуална по-късна среща.

http://www.riokoz-vt.com/imkalendar.htm - погледни за какъв коктейл от комбинирани ваксини иде реч и ми кажи пак ли не знам за какво иде реч. ;)

А такива като теб, с нулева стойност на "разсъждения" съм ги слушал и в даскало, и в университета и сега на работното място. Обикновено им казваме натегачи. Ваксината е хубаво превантивно и терапевтично средство, но бедата е в прилагането му и дозировката.

Редактирано от adXok
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Ваксината е хубаво превантивно и терапевтично средство, но бедата е в прилагането му и дозировката.

че не можеш да разбереш линка, който си 'чел' е напълно очевидно от последното ти изречение. Така че, още веднъж те приканвам да спреш да се правиш на компетентен в област, в която не си. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ваксините са продукти,които съдържат причинителите на съответното заболяване или техни антигени, но те са така обработени, че не могат да предизвикат заболяване, а само изработване на антитела срещу причинителите.

Oбърнете се към лекар:



  • В случай, че на мястото на поставяне на ваксината се появи необичайна реакция;
  • В случай, че детето вдигне висока температура и състоянието му се влоши;
  • В случай, че се появи обрив

Тия дофтури направо цепят мрака с уверения ЗА ваксините, а после... еми необичайна реакция, температури, алергии, аутизъм в по-късен етап...

Пък нека аз не разбирам за какво иде реч... Имунизационен Календар... господи, боже...

Редактирано от adXok
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тия дофтури направо цепят мрака с уверения ЗА ваксините, а после... еми необичайна реакция, температури, алергии, аутизъм в по-късен етап...

Пък нека аз не разбирам за какво иде реч... Имунизационен Календар... господи, боже...

Абе че нищо не разбираш е явно, че се пънеш да разсъждаваш на базата на ограничената си информация - също. Модерните ваксини не съдържат цели вируси/или бактерии/, а само антигените им /напр. части от мембраната или белтъци/, към които организмът развива имунен отговор. Една от малкото ваксини с инактивиран, но жив причинител /от който явно толкова те е шубе/ е наш патент - БЦЖ е нарича. Случаи от заразяване с туберкулоза след прилагането на ваксината - няма. Колкото до страничните реакции, /болка, оток, възпаление, температура/, те са нормалната реакция на организма към екзоген от всякакъв произход /а не както си мислиш ти, че са признак на това колко са опасни ваксините/ - ако не вярваш: вкарай си талк подкожно и ще докладваш какво е станало. Реакцията варира при всеки човек. При едни е силно изразена, при други по-слабо. Задействат се изключително много имунни механизми, които и да ти ги изреждам, едва ли ще ти говорят нещо, пък и според мен ще е загуба на моето време.

Но все пак ако си толкова любознателен, с нормалното пациентско некритично мислене, ето ти линкче за ваксините да си четеш и да се радваш на живота:

http://medpedia.framar.bg/%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F/%D0%BC%D0%BA%D0%B1-y58-3/%D0%B1%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D0%B2%D0%B0%D0%BA%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B8

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно вчера си говорехме с майка ми за ваксините против грип. Според мен това е най - глупавото нещо, срещу което може да има ваксина. Нелогично е! Първото което е - грипът, в повечето случаи е сезонен, следователно предвидим. Има други начини за укрепване на имунната система в проблемните месеци, а не с нарочното атакуване на организма с ваксината. Второто което е - Kuna, препоръчването на грипни ваксини се прави за печалба на фармацевтичната компания, създала ваксината. Има хиляди други ваксини, които наистина си заслужават "рекламата", лошото е, че никой не го интересува :/

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

за противогрипната ваксина съм съгласен, че трябва да се прави само на уязвими пациенти /напр. стари хора/. За млад човек е достатъчна само добрата профилактика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

^ е тия пък дето ти ги продават само съдържащи агенти са още по-голяма "панацея" за пред хората. Само мебрана, белтъче и я продават на държавни задължителни имунизации. Имаш ли си представа, че тук става дума за милиони левове САМО у нас. Две три фармацефтични компании правят милиарди по света от "задължителните" мними ваксини.

Айде, нема нужда да ми обясняват колко са яки ваксините им.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Айде, нема нужда да ми обясняват колко са яки ваксините им.

Много си забавен. С по-горните лаишки разсъждения доказваш, че определено си нямаш представа що е то имунен отговор и как се развива той спрямо антигените, попаднали в организма. Не бих нарекъл комбинираните ваксини от този тип /против коклюш, дифтерия и тетанус/ неефективни, но ти явно имаш други наблюдения? :biggrin:

За сведение на всички интересуващи се от темата - ето някои нови ваксини и имунизационни календари:

http://www.medinfo-bg.com/admin/upload/110-1185975684-51722c19ad34d3df70e3e2b8b0b5e121.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пак ще ти кажа: Дозата прави отровата!

Пък ти наливай детето си с ваксини, така както фармацефтичните разбирачи са лобирали държавните институции да го направят по задължителен календар.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

***

Пък ти наливай детето си с ваксини, така както фармацефтичните разбирачи са лобирали държавните институции да го направят по задължителен календар.

Ех това недоверие в експертните оценки! :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...