Отиди на
Форум "Наука"

Все пак, има ли живот на Марс?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

4767.jpg

Микроорганизми в слоя лед под почвата отделят метан

Газът е открит с помощта на космически апарат в орбита около Марс и наземни телескопи.

На Земята метан се отделя при храносмилателния процес на кравите, припомнят експерти.

Някои учени смятат, че метан се отделя в резултат на вулканична активност, но на Марс няма такава. Още един факт в подкрепа на твърдението, че на Червената планета има живи микроорганизми, е, че метанът е открит в райони, където има облаци от водни пари, а водата е особено важна за зараждането и поддържането на живот.

Учените от НАСА допускат, че метанът на Марс се отделя като отпадъчен продукт от микроорганизми, наречени метаногени, които живеят във вода под подпочвения лед. Те трябва да са живи, тъй като в противен в случай в марсианската атмосфера няма как да бъде открит метан.

Джон Мъри, член на екипа, който ръководи мисията "Марс Експрес", смята, че "минимарсианците" са в състояние на анабиоза и могат да бъдат съживени. Британският професор Колин Пилинджър, ръководител на неуспешната мисия "Бигъл 2" до Марс през 2003 г., също смята, че метанът в атмосферата на Марс свидетелства за наличието на живот на планетата. "Метанът е продукт на биология. За да има метан на Марс, е необходим възобновяем източник. Най-логично е това да са микроорганизми. Така че, ако откриете метан в атмосферата, можете да допуснете, че там някъде има живот. Това не е доказателство, но е откритие, което си струва да бъде изследвано отблизо", обяснява Пилинджър.

Откритието на НАСА потвърждава предишни изследвания на космическия апарат "Марс Експрес", който е в орбита около Червената планета от пет години и през 2004 г. откри признаци за наличието на метан.

Британският виден експерт Ник Поуп, който е ръководил правителствен проект за НЛО, определя откритието като "най-значимото на всички времена". "Едва ли има нещо по-вълнуващо от мисълта, че не сме сами във Вселената. Ако има живот на Марс, е логично да допуснем, че го има и на други места. Животът се е зародил на Земята, защо това да не се случи и другаде? Марс много прилича на Земята - близък е по размер и също е вътрешна скалиста планета, има климатична система и атмосфера", казва Поуп.

Повече от век Червената планета разпалва въображението на хората като вероятен дом на извънземни същества. На повърхността є обаче не могат да оцелеят живи организми, защото за разлика от Земята, Марс няма магнитно поле, което да я предпазва от смъртоносната слънчева радиация. Под повърхността на Марс е открита вода под формата на лед. Много учени смятат, че преди два милиарда години Червената планета е била покрита с океани в течно състояние. През 2007 г. "Марс Експрес", изследвайки южния полюс на Марс с помощта на радар, който прониква под повърхността, откри доказателство, че на планетата все още има вода.

http://www.monitor.bg/article?id=184434

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди известно време ми бяха казали, че в сайта на НАСА имало някаква снимка, която на пръв поглед не била кой знае какво. Но кагота някакви хора я разгледали по-отблизо, така да се каже, забелязали някакви фигури, които много приличали на човешки. Естествено веднага след това снимката изчезнала от сайта на НАСА. Имате ли някакви представа за това и знаете ли къде мога да видя тази снимка? :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Фотошоп Рулзззз :punk:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Добре де защо трябва да има "марсианци"...една клетчица, една бактерийка е достатъчна за ъъъъъъ голяма новина... И ако се окаже, че има такава на Марс това няма да означава че има марсианци..

Не знам защо вълненията около близките срещи с извънземни от Марс са толкова популярни... Както и митовете... Много по-интересно ще е да се търсят форми на живот на Земята, които още не сме открили - да речем в дълбоките океански дъна и падини, които са слабо изучени...в слабо проучените пещери и прочие места... Може да се окаже, че съжителстваме с разумни ЗЕМНИ форми на живот хилядолетия и не сме ги забелязали от зор да чакаме нещо от НЕБЕТО - Бог, извънземни, Духовете и какво ли още не...

:)

Иначе идеята за марсианци никога не ме е грабвала... По-скоро се питам за евентуални възможни жители на луните на Юпитер, не за друго а защото много си падам по футуристиката на Артър Кларк! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Фотошоп Рулзззз :punk:

То даже няма нужда от фотошоп..аз какви камъни съм виждала (даже съм събрала - ще ги снимам и ще ги постна някой ден) - не лица а направо цели фигурки все едно, родени от природните взаимодействия, влиянието на стихиите тъй да се рече... :) Просто ако седнеш да разглеждаш дори един обикновен каменист плаж на Черно море ще видиш няколко "вида в анабиоза" и "хорица" във всякакви пози :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

То даже няма нужда от фотошоп..аз какви камъни съм виждала (даже съм събрала - ще ги снимам и ще ги постна някой ден) - не лица а направо цели фигурки все едно, родени от природните взаимодействия, влиянието на стихиите тъй да се рече... :) Просто ако седнеш да разглеждаш дори един обикновен каменист плаж на Черно море ще видиш няколко "вида в анабиоза" и "хорица" във всякакви пози :)

Всички сме чели Хърбърт Уелс... :bigwink: Затова се вълнуваме и си измисляме лица от светлосенките...

Едно е невзрачна извънземна бактерия, но съвсем друго е хибрид между калмар и 'кранк' /от костенурките нинджа, ако някой се сеща/. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Добре де защо трябва да има "марсианци"...една клетчица, една бактерийка е достатъчна за ъъъъъъ голяма новина... И ако се окаже, че има такава на Марс това няма да означава че има марсианци..

Не знам защо вълненията около близките срещи с извънземни от Марс са толкова популярни... Както и митовете... Много по-интересно ще е да се търсят форми на живот на Земята, които още не сме открили - да речем в дълбоките океански дъна и падини, които са слабо изучени...в слабо проучените пещери и прочие места... Може да се окаже, че съжителстваме с разумни ЗЕМНИ форми на живот хилядолетия и не сме ги забелязали от зор да чакаме нещо от НЕБЕТО - Бог, извънземни, Духовете и какво ли още не...

:)

Иначе идеята за марсианци никога не ме е грабвала... По-скоро се питам за евентуални възможни жители на луните на Юпитер, не за друго а защото много си падам по футуристиката на Артър Кларк! :)

Представяш ли си, че от много години делфините, китовете и пингвините искат да ни кажат нещо , но ние не ги разбираме. Абе ние по между си не можем да се разберем, камо ли други форми на интелект. Моето мнение, че когато започнем ние хората да се разбираме , тогава ще ни се даде възможност да разбираме и другите форми на разум. Иначе си тъпчем на едно и също място удряйки се в гърдите колко сме велики. A se okazva, che edin virus e dosta po- silen ot nas!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Представяш ли си, че от много години делфините, китовете и пингвините искат да ни кажат нещо , но ние не ги разбираме.

Е как бе, ясно е какво искат да ни кажат делфините: "Сбогом и благодаря за рибките!" :biggrin:

А аз не знам защо пък трябва да има какъвто и да било живот на Марс и въобще където и да било другаде освен на Земята. Дори за да се стигне само до ниво бактерии ще са нужни над 2 милиарда години еволюция в среда каквато е била на Земята тогава и съответно да се е променяла по същия начин, а и комбинациите от случайни био-химични процеси да протекат в същите или поне някакви сходни варянти...

Наистина някои от изображенията са си естествени скални образувания, ама и фотошоп уфоманяците са се развихрили на максимални обороти. Вижте я ей тая снимчица дето се размята по жълтеникаво-сензационни форумчета от години:

izvunzemni.jpg

Маймуноподобна жена марсианка, кротко чака на автобусната спирка, случайно заснета от минаващ по магистралата марсоход.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Че тая снимка от Марс ли е? Вероятно е от някоя земна пустияна направо и с фотошопа малко само цветово са я направили да минава откъмто червената гама :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не се притеснявайте - на Марс няма живот! Образувания от рода на показаната снимка има бол и на земята, резултат от ъгъл на гледна точка, ъгъл на осветяване и фантазия - Белоградчишките скали са добър пример. Марс е толкова негостоприемно място за живот, така както ние го знаем, че просто няма шанс, пък и едва ли някога е имало. На учените, а и не само на тях им се иска да има, но едва ли!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В пост №2 е показана снимка на прочутото "лице" на Марс от областта Сидония, заснето от американската космическа сонда "Викинг". Навремето, даже бяха му открили зъби, използувайки компютърна технология, базираща се на дълбочината на сенките. Снимки на същият обект, заснети преди няколко години с оптика 50 пъти по силна, показват най-обикновена скала. Гледана при определено положение на слънцето над марсианския хоризонт и на камерата, поразително прилича на лице. Аз имам снимки на тази скала, но са в България. Не знам сайта, от който ги копирах дали още съществува. На Марс съществува и още една формация, изглеждаща на лице. Тя се намира на хиляди километри от първото лице на обратната страна на планетата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Даже имам една снимка на марсианската повърхност, която прилича на жаба в момент на скок. Всъщност това е някакъв терен по-нисък от околния, който по форма поразително прилича на скачаща жаба, но това е просто игра на фантазията. Някои виждат "облаци", "испански галеони" и пр., едва ли обаче може да се даде някакво научно обяснение - просто фантазия!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да всеки вижда, каквото му се иска да види. Аз сто процента ще видя я някой елф, я еднорог :) Това е като да гледаш зърнеста мозайка, чиито парчета не са редени, но са различни по цвят и големина... Винаги почват да ти се привиждат форми, които мозъкът ти подрежда като нещо познато и създава образи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това какво ще видим и какво ни се иска да видим са две различни неща. Нормално е човек да очаква да види и да осъществи контакт с други форми на разум. Поне до сегашната практика ни навява на такива мисли и разсъждения. Дали има такива форми на разум във Вселената е просто въпрос на време за да си отговорим или да ги открием. Както се оказа, че Земята не е центъра на Вселената, така ще се окаже, че не само ние Земляните сме го докарали да слушаме метъл и да пием ракия. Явно разума и съзнанието е заложено в първоначалните условия за развитието на Вселената и ще е глупаво да мислим, че само ние човеците сме надарени с такива възможности. Въпроса става философски, защото нямаме научни знания за това, но ми се струва логично след време да се срещнем с братя по разум. Не логично е в една вселена на 14 милиарда години само в края на ръкава на галактиката "Млечен път" да има разумни или по- скоро неразумни същества, който се опитват да се поставят в центъра на нещата. Колкото до Марс, явно си остава поне за сега необитаема планета за висш разум, ако човешкият се смята за такъв! Това да унищожаваш природата, да лъжеш, да мамиш и да ползваш събратята си като роби за свое облагодетелствуване не ми се струва много разумно? За съжаление това се случва на нашата малка планета. Задавам си въпрос, защо някои чуждо планетни разуми биха искали да влязат в контакт с нас? Ами ако тяхната "Земя" е на повече от 5 милиарда години? Общуването ще бъде, като на студент от Кембридж с абориген от Австралия. Нямат допирни точки за контакт освен изследователски. Така си мисля аз. Поздрав!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Най-доброто доказателство за наличие на разумен живот във Вселената е фактът, че още никой не се е свързал с нас. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Във Вселената, живот положително има - тя е необятна и едва ли само ние сме богопомазани. Сега на какво ниво е той, можем само да гадаем. Във всички случай разстоянията са такива, че чак да контактуваме...едва ли!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А бих искал да запитам, защо ни са връзки с инвънземни цивилизации? Вероятно, защото смятаме, че те ще са от брюкселски тип - учени, изследователи, дипломати, изобщо хора, които дават пари (макар, че не сме заслужили). Ами, ако те имат човешки манталитет, най-вероятно ще бъдат завоеватели! И, ако са по-силни от нас, тагава какво става?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
А бих искал да запитам, защо ни са връзки с инвънземни цивилизации? Вероятно, защото смятаме, че те ще са от брюкселски тип - учени, изследователи, дипломати, изобщо хора, които дават пари (макар, че не сме заслужили). Ами, ако те имат човешки манталитет, най-вероятно ще бъдат завоеватели! И, ако са по-силни от нас, тагава какво става?

Става 'Independence day'. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Споиред мен е имало, но сега няма, тъй като може би с вековете/хилядолетията атмосферата на Марс се е разредила и следователно с повишаването на температурите живите организми са изчезнал и.

МОИТЕ ТЕОРИИ:

Знаем за Марсианската планина с формата на човешко лице.

І. Това може да е дело на хора, ако там е имало такива (аналогично еволюцията на човека на тази планета е трябвало да се извърши много преди еволюцията на Земята), или на някакви същества, защото тезата, че съществуват извънземни цивилизации, е спорна;

ІІ. Знаем също, че природата на Земята е изваяла най- различни имного на брой образувания (за доказателство у нас са Белоградчишките скали, скалното образувание на хайдут Велко). Ако на Марс е имало живот, то е имало природа, същата ккато на Земята (може би) и така е било изваяна планината- лице;

ІІІ. И освен това, мисля че атмосферата на Марс се е разредила, заради по- късата дистанция между планетата и слънцето.

Това е от мен. :)):

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

'човешкото лице' е нищо повече от игра на светлината.

Иначе и аз обичам да чета "Марсианските хроники" на Рей Бредбъри. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ето екосистема, която според специалистите може да живее при марсиански условия:

http://www.bgfactor.org/index_.php?cm=4&id=18372

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Споиред мен е имало, но сега няма, тъй като може би с вековете/хилядолетията атмосферата на Марс се е разредила и следователно с повишаването на температурите живите организми са изчезнал и.

МОИТЕ ТЕОРИИ:

Знаем за Марсианската планина с формата на човешко лице.

І. Това може да е дело на хора, ако там е имало такива (аналогично еволюцията на човека на тази планета е трябвало да се извърши много преди еволюцията на Земята), или на някакви същества, защото тезата, че съществуват извънземни цивилизации, е спорна;

ІІ. Знаем също, че природата на Земята е изваяла най- различни имного на брой образувания (за доказателство у нас са Белоградчишките скали, скалното образувание на хайдут Велко). Ако на Марс е имало живот, то е имало природа, същата ккато на Земята (може би) и така е било изваяна планината- лице;

ІІІ. И освен това, мисля че атмосферата на Марс се е разредила, заради по- късата дистанция между планетата и слънцето.

Това е от мен. :)):

Ъъъ? По-късата дистанция до Слънцето??? Че Марс е по-далече от Слънцето от Земята :)...

Лицето очевидно е природен феномен и няма нищо общо с цивилизации :) А на Марк вероятно единствения живот, който е възможен и някога е бил възможен са микроорганизмите... :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Ето екосистема, която според специалистите може да живее при марсиански условия:

http://www.bgfactor.org/index_.php?cm=4&id=18372

Да ама никой не отчита факта, че на Марс няма оптимални условия за възникване на живот по принцип. Т.е. веднъж вече възникнали микроорганизмите се адаптират и към кофти условия. Но това е ВТОРИЧНО...Първото което Марс си го няма е изобилие от водица...в течно състояние. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...