Отиди на
Форум "Наука"

Резултати от Генетично изследване на Европейските народи, проведено през 2006 2008г


Recommended Posts

  • Потребител

Слагам тук част от резултатите от Международно Генетично изследване, поръчано и спонсорирано от Европейския съюз, проведено в периода 2006-2008 година. Извадил съм само това, което касае българите. Изследването е с група от 10 У хромозомни гена при мъжете. Резултатите от същото изследване при жените още не са готови.

Мисля че нещата не стават по-ясни, а по-объркани, но все пак е добра насока за бъдещи изследвания:

1. Преди 2000 г. българите са били с еднакви генетични и роднински маркери със:

- Унгарците

- Румънците

- Гърците от северна Гърция

2. В групата на "Славянските народи се одособяват: Руснаци, Беларуси, Украинци, Поляци, Словенци, Хървати, и изненадата е: Латвийци и Литовци, но без Естонците.

Другата изненада тук е, че Българите ни няма в тази група, според изследването не сме били близки родственици със славяните, а имаме само натрупан славянски примес но в по-късен период.

3. Българите са в една родствена група със: Румънци, Унгарци, Гърци, Турци, Италианци и Сицилианци, както и българските турци (които са изследвани отделно).

Според това изследване излиза, че древните българи първо са били на балканите, след това са се придвижили към Азия и Кавказ и после пак са се върнали. Това потвърждавало данните от един източник от Волжка България "Джахфар Тарихъ", според който движението на българите било точно такова. А връщането ни в Европа е било заедно с Хуните. От това време датират и маркерите които ни правят близки роднини с Унгарците.

Съществува определенм хаплотип (генна комбинация), който е характерен само и единствено на Балканския полуостров. Носителите на тази комбинация се смятат за потомци на коренно население на Балканите от преди 7800 години.

Установено е от това изследване, че 20% от българските мъже са носители на тази комбинация, което ги прави наследници на коренното население (което и да е то). Датирането е с генетични методи, но съвпада с геологични и други изследвания, които потвърждават, че преди 7800 години от балканите е тръгнала вълна на преселение на север и запад, в следствие на което останалите тук хора имат различен генотип.

Имаме също така много близка генна връзка с Ломбардците, повече отколкото с другите италианци.

Изводът които правят генетиците са:

- Езикът ни е славянски, но геномът ни е основно прабългарски

В публикацията е посочено, че Македония е отказала да участва в изследването, с аргумента, че те ще си правят сами такова изследване. Направили го, но само с 4 от 10-те маркера, които ги родеят с Хърватите, Сърбите, Гърците и Албанците :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:) Много интересно. А, за македонците и много типично. :laugh:

Благодаря ти за тази публикация! Възможно ли ти е да постнеш целия текст на изследването (на само за нас българите, но и за останалите народи), или поне да дадеш линк към него? Това би било от особено голяма помощ за общата ни работа.

Поздрави!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Слагам тук част от резултатите от Международно Генетично изследване, поръчано и спонсорирано от Европейския съюз, проведено в периода 2006-2008 година.

Това, разбира се, са глупости, мон женерал! Ако Европейският съюз наистина е "поръчал" и финансирал подобно изследване, предполагам няма проблем да ни дадеш линк от съответната страница на Европейската Комисия, където това е написано.

Там би следвало да пише кой е провеждал изследването, колко души са се справили с тази мащабна задачи (от Исландия до Владивосток!) и колко човека са били изследвани.

И тъй, чекам!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами разбира се, че македонците ще си правят сами - нали иначе ще се разбере (макар, че то всички го знаят де), че са българи. А пък това, че имаме еднакви генетични и родови маркери с унгарците, румънците и гърците, си показва само по себе си, че още при създаването на тези държави мнозинството от населението им е било българи. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз още чакам, мон женерал!

Имам, обаче, чувството, че и това "изследване", ще излезе като "изследването" на Тогарм, дето за него никой нищо не е чул, и никой не е разбрал кой и кога го е правил!

На бас, че до обяд аз мога да ти направя десетина такива "изследвания" и даже да им публикувам "данните"! Пари на Европейския съюз няма да вземам! :crazy_pilot:

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Единственото по- ново подобно изследване беше проведено мисля от някакъв хонландски университет, като са наблегнали най- вече на Северна Европа и по- малка част от Южна. Нас разбира се отново са ни отсвирили. Грандиозния извод от това изследване е, че най- големи разлики има между хората от Северна и Южна Европа. Отделно NG организират подобно изследване, където всеки може да участва, след като си плати естествено.

Ако има друго по- пълно изследване и аз чакам линк.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не е чиста работата... поне не и ако обосновката е такава:

Датирането е с генетични методи, но съвпада с геологични и други изследвания, които потвърждават, че преди 7800 години от балканите е тръгнала вълна на преселение на север и запад, в следствие на което останалите тук хора имат различен генотип

Незнам как "геологични и други изследвания" могат да докажат изселнически вълни??? А колкото до генетичните методи - ясно, на всякъде ги споменават без повече подробности, били сравнявани няколко У хромозоми и айде генерални изводи.

Колкото до разликата между народите от Северна и Южна Европа установена в изследването споменато от fixxxsers мисля, че тя и без това си е достатъчно очевидна, незнам за какво са им били тези изследвания въобще.

И накрая за измислените автохтонски маневри, че оттук сме се юрнали към Азия, там нещо не ни харесало и сме подкарали хуните обратно към Европата - значи ако изпратите свой генетичен материал чрез Нейшънъл джиографик в лабораториите в щатите (и си платите разбира се) като ви изпратят обратно плика с резултатите въобще не очаквайте да са ви определили от какъв етнос сте, просто защото при гените такова нещо няма, както и те нямат национално самосъзнание :bigwink: Там определят само чрез разклоненията в строежа на ДНК, които се появяват в по-късен период след разселвания и тн., от кои точно групи сте били вие. Тоест наистина може да разберете откъде са тръгнали носителите на вашия ген и какъв път са изминали докато дойдат на Балканите. И точно тук автохтонната теория се срива напълно защото такова движение балканите-Азия-Балканите там НЯМА!

В един от първите броеве направиха безплатен анализ на ДНК на директора на българското списание и дори бяха приложили карта на движението на неговия ген, преди колко хиляди години откъде е тръгнал - Източна Африка - през Арабския полуостров - Средна Азия - Руските степи - Балканите. Така че господа автохтонците ако анатемосат сега директора на Нейшънъл Джиографик, че не е чист българин-ариец-трако-хун щом не се е връщал в Азия генът му, могат да изпратят свой ДНК материал за изследване и сами да си докажат поне на себе си, че теорията им е само мъгла и вятър. Но съм сигурен, че ще предпочетат и те като македонците да си направят свое собствено изследване :tooth:

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не е чиста работата... поне не и ако обосновката е такава:

Незнам как "геологични и други изследвания" могат да докажат изселнически вълни??? А колкото до генетичните методи - ясно, на всякъде ги споменават без повече подробности, били сравнявани няколко У хромозоми и айде генерални изводи.

Колкото до разликата между народите от Северна и Южна Европа установена в изследването споменато от fixxxsers мисля, че тя и без това си е достатъчно очевидна, незнам за какво са им били тези изследвания въобще.

И накрая за измислените автохтонски маневри, че оттук сме се юрнали към Азия, там нещо не ни харесало и сме подкарали хуните обратно към Европата - значи ако изпратите свой генетичен материал чрез Нейшънъл джиографик в лабораториите в щатите (и си платите разбира се) като ви изпратят обратно плика с резултатите въобще не очаквайте да са ви определили от какъв етнос сте, просто защото при гените такова нещо няма, както и те нямат национално самосъзнание :bigwink: Там определят само чрез разклоненията в строежа на ДНК, които се появяват в по-късен период след разселвания и тн., от кои точно групи сте били вие. Тоест наистина може да разберете откъде са тръгнали носителите на вашия ген и какъв път са изминали докато дойдат на Балканите. И точно тук автохтонната теория се срива напълно защото такова движение балканите-Азия-Балканите там НЯМА!

В един от първите броеве направиха безплатен анализ на ДНК на директора на българското списание и дори бяха приложили карта на движението на неговия ген, преди колко хиляди години откъде е тръгнал - Източна Африка - през Арабския полуостров - Средна Азия - Руските степи - Балканите. Така че господа автохтонците ако анатемосат сега директора на Нейшънъл Джиографик, че не е чист българин-ариец-трако-хун щом не се е връщал в Азия генът му, могат да изпратят свой ДНК материал за изследване и сами да си докажат поне на себе си, че теорията им е само мъгла и вятър. Но съм сигурен, че ще предпочетат и те като македонците да си направят свое собствено изследване :tooth:

Да пратят проби. Ама цената е много солена. В NG без пари не правят такива неща. Това го знам лично от главния редактор на списанието, когото познавам от няколко години :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Родеенето с румънци и северни гърци е повече от ясно, те са били част от българското етническо пространство. За славяните имаме 2 големи славянски мали влизащи в България. Първата са седемнте славянски племена в мизия и впоследствие солунски славяни преселени на север от Пресиян, Борис, а навярно и от следващите владетели.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Да пратят проби. Ама цената е много солена. В NG без пари не правят такива неща. Това го знам лично от главния редактор на списанието, когото познавам от няколко години :)

Ами мисля, че точно него имах предвид, този който на всеки брой пише кратко обръщение към читателите на втората страница(мързи ме да проверявам сега). Само, че на него са му предложили безплатно услугата от НГ в предвид поста му, доколкото си спомням :)

Link to comment
Share on other sites

"седемнте славянски племена в мизия" - Не са ли това ободритите, тимочаните, моравяните, кучаните и гудуските, заселени по границите с Авария. точно тук е най-силен сепаратизма и оттук тръгва Моравското княжество, една несъстояла се народност, поради унгарското нашествие.

Северите са в Балкана.

Сред племената в Македония, за сагудатите - със сигурност са прабългарпи или алани (сугд - чист), в Певтингеровите таблици са фиксирани като садагарии, обитаващи северно от Доросторум.

За велегезитите и драговитите - връзка с Волаг и Дронг, българи или българи смесени със славяни. Волаг - Вологес (букв.превод "силен гняв").Влахо-ринхините - първото споменаване на етоннима влах още в 7 в.

За струмяните, смоляните - славяни, също езерците и милинги в Елада.

Прави ми впечатление названието Лариса. Свързва се със славяните, тъй като името е разпродтранено при руснаците. Но в тохарски ларе - любов, Ларишка - женско име идентично с Лариса?!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Чакай малко протобългарин. Когато Кубер идва изисква от управителя на Солун да заповяда на околните славяни да снабдяват българите с храни. И солунчанина заповядва на сагудитите да дават хратни на българите. Това мисля си е доказателство че сагудитите са славяни. Волог и Дронг са български "вождове" (не намирам правилния термин) и толкоз. Че е имало в този район българи още преди идването на славяните е известно отдавна, но да ги припознаваме с известни и многобройни славянски племена...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
"седемнте славянски племена в мизия" - Не са ли това ободритите, тимочаните, моравяните, кучаните и гудуските, заселени по границите с Авария. точно тук е най-силен сепаратизма и оттук тръгва Моравското княжество, една несъстояла се народност, поради унгарското нашествие.

Северите са в Балкана.

Сред племената в Македония, за сагудатите - със сигурност са прабългарпи или алани (сугд - чист), в Певтингеровите таблици са фиксирани като садагарии, обитаващи северно от Доросторум.

За велегезитите и драговитите - връзка с Волаг и Дронг, българи или българи смесени със славяни. Волаг - Вологес (букв.превод "силен гняв").Влахо-ринхините - първото споменаване на етоннима влах още в 7 в.

За струмяните, смоляните - славяни, също езерците и милинги в Елада.

Прави ми впечатление названието Лариса. Свързва се със славяните, тъй като името е разпродтранено при руснаците. Но в тохарски ларе - любов, Ларишка - женско име идентично с Лариса?!

:) Ами май не са. Няма никакви данни ободрити, тимочани и т.н. да са обитавали някога Долна Мизия, откъдето Аспарух изселва "7-те славянски племена", които всъщност са едно племе наречено "седемте рода" ("епта генеас"). В момента има много сериозни дискусии дали т.нар. "Великоморавия" се е намирала там където класически я поставят - в днешна чешка Моравия, или в рамките на северозападната част на ранно-средновековна България. Аз лично смятам че ободритите са обитавали по-сетнешната унгарска област Бодрог, браничевците - Бараня, тимочаните - района около река Темеш, моравяните - около река Марош и т.н., предвид на факта, че когато войските на Омортаг потушават възстанието, се придвижват по Драва, което е доста по-на северозапад от Тимок и Морава, ако ме разбираш. :)

Пък и няма абсолютно никакви данни влиянието на "източните франки", т.е. германците, да се е разпростирало южно от Белград. Докато за Панония и Хърватско, определено е имало тяхно влияние и даже инвазии.

Да, северите са в Балкана, но северите по всяка вероятност не са славяни, а савири, които са сармати. Забележи, че само те са оставени в близост до българската столица (макар да мисля че до Тервел със сигурност, а вероятно и известно време и след него, владетелите ни са резидирали не в Плиска, а в цитаделата при Пъкуюл Луи Соаре срещу Дръстър / Силистра).

Сагудатите май накрая ще излезат и сагартии, при което автоматически се оказваме в централна Персия, но никак не бих се учудил, впрочем. :)

Белегезити и драгувити (драговичи или други ?) - етноним, патроним или епоним?

За милингите - защо ли не ми звучи особено "славянски" това? Пък и не се сещам за друг такъв пример сред славяните.

Лариса е тохарски град?!? :Oo: Какво ли ще кажат пеласгите с техния Ларс Тетунов, женския вариант на чието име е Лариса. Не, не, вероятно става въпрос за шумерския град Ларса?!? :Oo: Трябва да проверя какво пише по въпроса в енциклопедия "Ларус". Най-вероятно оттук ще изкочат древните расичи - предтечи на великите руси - които дадоха основата на ет-руските... :laugh:

Айде стига. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Чакай малко протобългарин. Когато Кубер идва изисква от управителя на Солун да заповяда на околните славяни да снабдяват българите с храни. И солунчанина заповядва на сагудитите да дават хратни на българите. Това мисля си е доказателство че сагудитите са славяни.

Щом лично управителя на Солун заповядва на сагудатите да изпълнят определно действие и те са го изпълнили покорно, няма по-голямо доказателство от това, че те са славяни. Ако не са го изпълнили, това е буна и санкцията е като за некорни метежници. Както се казва - "вертикаль власти" /в Русия/ или "обвързана компетентност" в административното право. А административното право е този клон от правото, по който работи държавната структура, в случая на Източната римска империя. По буквата на римското право от славяните е следвало без много мислене само да изпълнят, ако е имало дадено нареждане от висшестоящия орган - в случая управителя на Солун.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
:) Много интересно. А, за македонците и много типично. :laugh:

Благодаря ти за тази публикация! Възможно ли ти е да постнеш целия текст на изследването (на само за нас българите, но и за останалите народи), или поне да дадеш линк към него? Това би било от особено голяма помощ за общата ни работа.

Поздрави!

Ще опитам. Данните за българите ги има публикувани и в сп. GEO. За другите ще видя как да стане, защото не може да се свали, само се чете, за сваляне иска парички. И е с логин. Ще пробвам със скрийншотове...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това, разбира се, са глупости, мон женерал! Ако Европейският съюз наистина е "поръчал" и финансирал подобно изследване, предполагам няма проблем да ни дадеш линк от съответната страница на Европейската Комисия, където това е написано.

Там би следвало да пише кой е провеждал изследването, колко души са се справили с тази мащабна задачи (от Исландия до Владивосток!) и колко човека са били изследвани.

И тъй, чекам!

Точно такива неща пише там :) Обаче не е от Исландия до Владивосток ;) В комиситя са решили, че най-източната част на Европата се пада някъде в Украйна, по-нататък не са ходили :)

Ще се пробвам с линка, но е само за регистрирани потребители и не знам как ще стане....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ами разбира се, че македонците ще си правят сами - нали иначе ще се разбере (макар, че то всички го знаят де), че са българи. А пък това, че имаме еднакви генетични и родови маркери с унгарците, румънците и гърците, си показва само по себе си, че още при създаването на тези държави мнозинството от населението им е било българи. :bigwink:

Не, не това е което показва. Маркерите са по-стари и показват, че имаме еднакъв произход ПРЕДИ да се обособим като племена...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Аз още чакам, мон женерал!

Имам, обаче, чувството, че и това "изследване", ще излезе като "изследването" на Тогарм, дето за него никой нищо не е чул, и никой не е разбрал кой и кога го е правил!

На бас, че до обяд аз мога да ти направя десетина такива "изследвания" и даже да им публикувам "данните"! Пари на Европейския съюз няма да вземам! :crazy_pilot:

Поздрави

Просто липсвах известно време. :) Сега ще се заема с линка, а ти междувременно можеш да погледнеш в сп. GEO там има извадки... ама не знам кой ги е редактирал така :(

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще опитам. Данните за българите ги има публикувани и в сп. GEO. За другите ще видя как да стане, защото не може да се свали, само се чете, за сваляне иска парички. И е с логин. Ще пробвам със скрийншотове...

Не става и със скрийншот. Ако някой знае как да прескоча тази Макромедия......

Обаче с малко търпение всички ще ги видят. БАН ще издава брошура с данните следващата година, има го заложено, ама кога точно, не пише. Ще ги следя....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам дали сте хвщали по някой от историческите канали една поредица: "Кой мислиш, че си ти ?", в която дават някоя известна личност и започват да разследват миналото на рода й, т.е. - прави се генеалогично разследване.

В един епизод, имаше някакъв известен английски лекоатлет, който беше страшна "кръстоска", а още по-лошо в рода му имаше и чернокожи и по-светли и след изследвания - генни изследвания му определиха много точно произхода: Н% негърска кръв от еди къде си, Н% шотландска , Н% на някави странни хора, които после разбрах, че са мелези от негри и местни индианки в Ямайка и т.н. На него, хич не му се вряваше, но след разследвания се оказа , абсолютна истина, дори намериха и къде точно е бил имотът на негов пра-пра -дядо от там.

Стана ми изключително странно, но щом го дават и на това почива цялата им поредица, трябва да е истина, все пак National Geographic, HISTORY, Discovery, няма да се излагат с плоска лъжа.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, с плоска лъжа не, но с грешка:)) Само по себе си това, че го дават там не е сертификат за истинност. Не съм специалист за да знам точно как е, обаче.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Tо понякога и те се излагат, ама айде...

bggeneral, дай го тоя линк, ако трябва ще се регнем. Там само за богоизбрани ли е? Начини винаги има.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Значи, да взема и аз да кажа нещо :)

Преди няколко години имаше и друг международен проект (едва ли е същият), в който имаше пак българско участие. Доколкото си спомням, го движеха от Англия. От българска страна беше координатор бившия депутат от НДСВ Димитър Димитров, който доста години е живял в Лондон. Та той ми разказваше тогава (ако си спомням точно), че се е оказало, че по генетичните маркери, които били взети под внимание, българите били сродни с населението от Средиземноморието на първо място.

Ето и едно изследване (на прикачения файл), правено преди 7-8 години от двама генетици от БАН Лучия Кавгазова и Рачо Стоев, но те се използвали пръстови отпечатъци. За съжаление тяхното изследване поради финансови трудности е обхванало само Родопите, Софийско и Централния Предбалкан.

(Кавгазова, Лучия; Стоев, Рачо. Древнобългарско генетично наследство в дерматоглификата на някои съвременни български популации. – Ави-Тохол. Кн. 17, 2002, с. 48–49)

Следва кратък откъс от статията:

“След проведения сравнително-популационен анализ по петте основни етнодерматоглифични признака на 36-те извадки от българското население бе установено, че сред българския народ преобладават локални популации с добре изразен южноевропеиден дерматологичен комплекс, близък до този в Предна Азия и Кавказ, но и с някои специфични особености. Това ни кара да смятаме, че при формирането им основна роля е играл древният балкански субстрат, датиращ от времето на неолитизацията. На този фон обаче се открояват няколко извадки, които показват силно изразено сходство с етнически групи, чиито историко-етнологически връзки с древните българи са повече или по-малко добре установени. Това се най-вече районите на Баните-Виево (Средни Родопи) и Доспат-Девин (Западни Родопи), Южна България. В по-малка степен това е характерно и за други извадки от Родопите и Софийско (Триград, Пернишко, Горни и Долни Лозен, Железница). Тези популации показват дерматоглифично сходство преди всичко с народи от Северен Кавказ, Волжко-Камския регион, Западен Сибир, Средна Азия и дори Алтай, говорещи тюркски, ирански, угрофински и кавказки езици. Сред най-сходните до извадките от Баните-Виево и Доспат-Девин чужди етнически групи са:

1) Ногайците, които до руската колонизация през XVII–XVIII в. заемат степния район северно от Кавказ (Стара Велика България) и Астраханските татари, обитаващи долното течение на Волга (територията на древните хазари, които се считат за най-близки до древните българи от повечето автори).

2) Мансите – чието старо име субир се свързва с името на савирите, едно от древнобългарските племена.

3) Узбеките-сарти, тюркизирано, ираноезично до началото на нашия век [на XX век – П.Г.] оседнало, градско население на Узбекистан.

4) Удмуртите със самоназвание бигери от болгари във Волго-Камското междуречие.

5) Мишарските татари (маджари), в етническата основа на които са взели участие и древнобългарски племена...

От Кавказкия регион изразено дерматоглифично сходство се установява с: адигейците, кабардинците и имеретините, всичките от Западен Кавказ.

В Средна Азия сходство се проявява освен с узбеките-сарти, така и с таджиките, туркмените, узбеките-дещ-и-кипчак (т.е. от куманската степ) и по-слабо с памирците и узбеките-тюрки. Следователно сходството е по-силно проявено при ираноезичните или доскоро ираноезични етнически групи (средно -1,76 ССО на ОДР в сравнение с тюрките (-1,62 ССО на ОДР).

Определено сходство с двете родопски извадки показват и някои етнически групи на Алтай като алтай-кижи, белтири, телеути, качинци, чулимци...

Интересно е и сходството между айсорите – съвременните асирийци и двете изследвани извадки. То ни кара да мислим, че идеята за връзки между древните българи и древна Месопотамия не е съвсем безпочвена...”

Dermatoglifika.doc

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами що се отнася до историческите предавания на Дискавъри, най-вече за ВСВ, мога да кажа, че в някои случаи не само грешат или лъжат ами направо се излагат. А въпросното предаване е със жълто-сензационен характер, кой знае на каква почва си правят заключенията за произхода и какъв измислен имот в Ямайка са му намерили на тоя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Стана ми изключително странно, но щом го дават и на това почива цялата им поредица, трябва да е истина, все пак National Geographic, HISTORY, Discovery, няма да се излагат с плоска лъжа.

Има много наивни хора на този свят. Казвам го с тъга.

Специално National Geographic пускат такива невероятни глупости, че дори и севернокорейската телевизия може да се засрами. Но те - не!

А съответния имот, в който прадядото на въпросното лице е бил английски роб, го намериха не по неговото ДНК, а по съхранените в архивите писмени регистри на робите.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...