Отиди на
Форум "Наука"

Планирам направата на сайт за ИИ


Recommended Posts

  • Потребители

По принцип не ми е известно да има български такъв. Оказва се, че тази област ИИ изглежда ще ми е необходима в бъдеще, а следователно е добре и да се свържа с хора, работещи в тази област. Затова надрасках набързо 3 изречения в този статичен сайт: "http://arin.hit.bg/", а и мисля да го порекламирам някак (естествено безплатно и без нахални методи като спам подобни).

Може пък да имам късмет да намеря подходящи хора...

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • 8 месеца по късно...
  • Потребител

По принцип не ми е известно да има български такъв. Оказва се, че тази област ИИ изглежда ще ми е необходима в бъдеще, а следователно е добре и да се свържа с хора, работещи в тази област. Затова надрасках набързо 3 изречения в този статичен сайт: "http://arin.hit.bg/", а и мисля да го порекламирам някак (естествено безплатно и без нахални методи като спам подобни).

Може пък да имам късмет да намеря подходящи хора...

[/quoteАз съм заинтересован не съм се занимавл, кой знае колко с ИИ но мие интересна, особенно невронното порграмиране

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това "невронното порграмиране" не е показало особено добри резултати в практиката. На практика човек в главата си има "невронна мрежа", но принципът й на работа не е особено ясен, че да може да бъде емулиран софтуерно.

Ще дам един пример. Казва се, че с помощта на невронни мрежи може да се разпознае примерно текст. Е добре - това ставало чрез обучение. Е даваш 20000 букви 'A' разкривени по най-различни начини. Е накрая, тестваш системата, ама за буква "A" съставена от точки (а не от непрекъснати цели чертички). Е естествено, че системата няма да разпознае буквата - човекът напротив ще се досети, че в главата си трябва да свърже точките и тогава да види буквата "A".

По-горе беше даден само най-беглия пример за това, че логиката на човешкия мозък доста трудно може да се извлече, че да бъде емулирана.

За разлика от невронните мрежи, направлението от ИИ, което се занимава с решаване на конкретни задачи показва значителен напредък. Така наречените експертни системи (които не работят на принципа на невронните мрежи) са се осъвършенствали значително. Въпреки че има още много да се желае от тях (примерно за превод на текстове), то считам че това е практическото направление, което трябва да се застъпва. С подобна експертна система примерно би могло да се разпознават и букви, но принципът е на по-задълбочен анализ.

В горния пример например, експертната система трябва да знае, че може да свърже близките точки, че може да игнорира прави линии, които очевидно са поставени за фон (въпреки, че са точно с цвета на текста) и множество други правила. Престъпните ботове, които опитват автоматични регистрации например в системата на Gmail сигурно имат десетки такива правила и се справят вече сравнително успешно (а в Google Yahoo и т.н. проверовъчните текстове стават все по-разкривени и по-разкривени)...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Сайт за Изкуствен Интелект все още нямам, но за сметка на това регистрирах безплатен форум във free.bg, посветен на езиците за изкуствен интелект. Възнамерявам в него да попълвам това което знам за различните езици. За всеки от езиците съм създат отделен подфорум, а самия форум се намира тук:

http://refal.free.bg/cgi-php/phpbb2/index.php

Междо другото най-новото ми "откритие" в тази област е езика Рефал (или Refal). Той може да ми свърши работа дори в най-скоро време, стига да успея да модифицирам интерпретатора му за моите цели.

Ако някой се интересува от конкретни езици за ИИ, то може да посети форума ми и да се регистрира. Ако иска да говори само теоретично, то най-подходящото място е тук във форума за наука.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител
Сайт за Изкуствен Интелект все още нямам, но за сметка на това регистрирах безплатен форум във free.bg, посветен на езиците за изкуствен интелект. Възнамерявам в него да попълвам това което знам за различните езици. За всеки от езиците съм създат отделен подфорум, а самия форум се намира тук:

http://refal.free.bg/cgi-php/phpbb2/index.php

Междо другото най-новото ми "откритие" в тази област е езика Рефал (или Refal). Той може да ми свърши работа дори в най-скоро време, стига да успея да модифицирам интерпретатора му за моите цели.

Ако някой се интересува от конкретни езици за ИИ, то може да посети форума ми и да се регистрира. Ако иска да говори само теоретично, то най-подходящото място е тук във форума за наука.

Аз се интересувам, макар и да чета в момента главно за Тероия на АЛгоритмите ма един раздел отделе зцяло за ИИ, а относно труднпстта за симулиране на мозъка, псоред мен си идва от простата прична, че все още невиждаме "пълната картинка" на начина по който работи мозъка може и да греша все още съм много бос, имам въпорс според теб кой то езиците работи по стъблно Prolog ? Или ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Езиците за изкуствен интелект не опитват да симулират работата на мозъка. По-скоро те решават високо параметризирани, авто-оптимизиращи се задачи. В класическите алгоритмични езици такава "повишаваща се" параметризация води до все по-качествено "омазване" на алгоритъма, докато той стане вообще неприложим. Именно затова и ИИ езиците "имат място под слънцето".

Относно езиците за ИИ не мога да дам обективна оценка - работа е там, че аз съм изучавам доста от тях, но не съм реализирал практически приложения на тях. Вероятно трябва да се намерят хора, които работят (или са работили) на тези езици за да се придобие допълнителна оценка. Също така агитацията за нови програмисти на тези езици също е важна - е разбира се трябва и "подходяща примамка", т.е. това е нещо за което нямам идея в момента.

Теорията на алгоритмите обикновено се занимават за прилагане при алгоритмичните езици (т.е. моделът на фон Нойман), докато езиците за ИИ често работят недетерминирано и също често с трудно определяне на времето за изпълнение. Е, това не значи, че няма връзка между двете, но изглежда че се опитваш да "обхванеш всичко наведнъж", което е огромна задача и доста години обучение (т.е. четене на ститии в които хората описват какво са направили за момента).

Междо другото и споменатия по-горе форум вече го няма. Free.bg направиха кардинален гаф, като затриха всички акаунти и след това се извиниха с думите - ами качете си сайтовете наново. За щастие, като им почнаха проблемите, то за момента стартираха нещата и аз веднага изтеглих темите, които бях пуснал. Така имам пълно копие на форума. Остава въпроса къде ще го пусна - може би ще е на мой сайт с моя форум система на него, но кога този план ще се осъществи е рано да се каже.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Езиците за изкуствен интелект не опитват да симулират работата на мозъка. По-скоро те решават високо параметризирани, авто-оптимизиращи се задачи. В класическите алгоритмични езици такава "повишаваща се" параметризация води до все по-качествено "омазване" на алгоритъма, докато той стане вообще неприложим. Именно затова и ИИ езиците "имат място под слънцето".

Относно езиците за ИИ не мога да дам обективна оценка - работа е там, че аз съм изучавам доста от тях, но не съм реализирал практически приложения на тях. Вероятно трябва да се намерят хора, които работят (или са работили) на тези езици за да се придобие допълнителна оценка. Също така агитацията за нови програмисти на тези езици също е важна - е разбира се трябва и "подходяща примамка", т.е. това е нещо за което нямам идея в момента.

Теорията на алгоритмите обикновено се занимават за прилагане при алгоритмичните езици (т.е. моделът на фон Нойман), докато езиците за ИИ често работят недетерминирано и също често с трудно определяне на времето за изпълнение. Е, това не значи, че няма връзка между двете, но изглежда че се опитваш да "обхванеш всичко наведнъж", което е огромна задача и доста години обучение (т.е. четене на ститии в които хората описват какво са направили за момента).

Междо другото и споменатия по-горе форум вече го няма. Free.bg направиха кардинален гаф, като затриха всички акаунти и след това се извиниха с думите - ами качете си сайтовете наново. За щастие, като им почнаха проблемите, то за момента стартираха нещата и аз веднага изтеглих темите, които бях пуснал. Така имам пълно копие на форума. Остава въпроса къде ще го пусна - може би ще е на мой сайт с моя форум система на него, но кога този план ще се осъществи е рано да се каже.

е ако с пак тит ряя якй който да ит пише сайта, кажи не стаа дуам тука за пари не искам, за мене важно да се здаденякакъв такъв сайт, аз съ писал доста уеб приложения, така че ако ти тря япомощ или нещо за писане викай

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...