Отиди на
Форум "Наука"

Първата човешка стъпка на Луната


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки

За това нещо в сайта си... www.space-bg.org | www.cosmos.1.bg .

Накратко - тези пояси се наричат пояси на Ван Елън. Ти би могъл да умреш в тях, но само ако останеш в тях достатъчно дълго време. Астронавтите са преминали през тези пояси за много кратко време. На практика дозата радиация, която са получили е еквивалентна на дозата, която би получил ако идеш на рентген.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Между другото ми мина интересна мисъл. Япония изпрати безпилотния космически кораб Кагуя, който тежи цели 3 тона с двата подсателита всеки по 50 кг. Един Союз е 5 тона. Така че човечеството е в състояние да ореже принципно един Союз за двама души и да го адаптира за изстрелването за транслунна мисия. Две изстрелвания ще свършат работата.

Така че изобщо не мисля, че сме загубили технологията да отидем поне в окололунна орбита. Въпроса е кой ще изпраща човек там тези дни, като това, което те вършат може да се свърши и от безпилотна мисия?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Между другото ми мина интересна мисъл. Япония изпрати безпилотния космически кораб Кагуя, който тежи цели 3 тона с двата подсателита всеки по 50 кг. Един Союз е 5 тона. Така че човечеството е в състояние да ореже принципно един Союз за двама души и да го адаптира за изстрелването за транслунна мисия. Две изстрелвания ще свършат работата.

Така че изобщо не мисля, че сме загубили технологията да отидем поне в окололунна орбита. Въпроса е кой ще изпраща човек там тези дни, като това, което те вършат може да се свърши и от безпилотна мисия?

Роскосмос още отдавна каза, че продава билети за космически туристи, желаещи да облетят Луната - $100 милиона двупосочно.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Все ми се струва че ще е малко. Я сметни набързо че си по-добре с математиката - старт на Союз плюс старт на Протон с Блок Д... Май щее доста над тази цифра.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

$200 милиона - по сто за ракетата и капсулата. Ако имаме двама туристи, си избиваме разходите, но печелим от там, че третия космонавт ще лети безплатно, пращаме човек до Луната и правим технологична демонстрация. Само дето не знам кой би имал смелостта да се качи върху Протон.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Мнението на обществото по принцип е, че за 100 милиона долара ще искат да стъпят на Луната. Но вече нито Русия, нито САЩ имат пилотирани спускаеми модули.

Така че засега единственото, което човечеството може е да иде в орбита около Луната. Въпроса е да... кой турист ще плати само за това и кой ще се осмели да лети с Протон.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нали вече един американец си плати на Роскосмос за двупосочен :) космически полет. Е само го изкараха от атмосферата де (незнам точно на колко км) и си плати към 20 млн $ май за това удоволствие.

Spirit това за което говориш е интересон, но и аз разбира се не съм навътре в нещата, така че ще попрочета по въпроса :) но няма как да не направи впечатление това че преди 30 години сме се махнали от луната и днес вече изглежда много по-трудно завръщането ни там.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това е защото не се полага технологично усилие... Днешното общество е различно от тогавашното, по-малко "концентрирано". Такива технологични достижения са възможни при друг тип организация на държавата и т.н., т.е. при структури, които концентрират голям ресурс. Тогава се постига всяка задача, в т.ч. да идеш на Луната.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Spirit това за което говориш е интересон, но и аз разбира се не съм навътре в нещата, така че ще попрочета по въпроса :) но няма как да не направи впечатление това че преди 30 години сме се махнали от луната и днес вече изглежда много по-трудно завръщането ни там.

http://www.buzzle.com/editorials/7-27-2005-73773.asp

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Spirit това за което говориш е интересон, но и аз разбира се не съм навътре в нещата, така че ще попрочета по въпроса :) но няма как да не направи впечатление това че преди 30 години сме се махнали от луната и днес вече изглежда много по-трудно завръщането ни там.

http://www.buzzle.com/editorials/7-27-2005-73773.asp

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Warlord:

Ако следиш темата излиза, че с текущите ракети и космически кораби човечеството все още разполага с технология, която е в състояние да го закара на Луната - поне до орбита на 100 километра над лунната повърхност.

Стои сега и друг въпрос- той е великия дебат - нужно ли е да изпращаме човек на Лунната повърхност? Както виждаме технологията напредна достатъчно, че един елементарен марсоход като Спирит и Опортюнити прави доста велики неща на повърхността на Червената планета. С други думи - роботите вършат цялата работа, която човек може да свърши, за много по-ниска цена и няма нужда да се поемат рискове.

В този ред на мисли стигаме до извода, че човек трябва да се върне на Луната с цел - и тя не е да повторим Аполо, да изпратим отново 1-2 мисии и да спрем. Новата цел е заселването на Луната. Докато човечеството не стане в състояние да строи бази там- просто няма смисъл да се ходи.

Но естествено... ако някои човек се намери да си плати... и да вкара пари в проекта... ще се стигне до нови пилотирани експедиции до Луната. Роскосмос са поставили ясно условие - вадиш 100 милиона долара и те ти вършат останалата работа.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Глобален Модератор
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За първи път пиша в този форум,та имам едно питане .Какъв беше съветът на инженера за радарните данни,щото не виждам връзка какво доказват че има пуск ли.Не ми стана ясно какво общо имат наземните радари с кацането на луната .Сигурен ли е за това което казва за обхвата на ,,тогавашните,,радари.И дали е убеден че обясненията за Доплеровия ефект са точни и какво всъщност доказват те.А иначе се ,,изкефих,, на това че НАСА при пренасянето са загубили плановете на носителя,колко му е като имаш 1-2 листа с чертежи на някакъв носител в някаква хвърчаща папка.И още едно питане дали някой знае кои американски носители летят с руски двигатели.А да и сега се сетих за нещо последно на какво технологично ниво са били компютрите по онова време,щот навигацията при кацане на толкова отдалечено е доста трудна,та само питам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Американците са кацали на Луната много пъти - десетина! Радарите - да! Сигнал от радар (от него време, макар че няма значение времето) стига до Луната и се връща за около 2 сек. И днес е така! Аз намерих в къщи ( в България ) една статия от сп. "Огонёк" от 1969-та година, озаглавена "Исторические шаги по Луне" (може да прявя грам. грешка - руския отдавна го забравих). Един ден ще я сканирам и ще я постна! Пък тези, дето казват, че американското знаме се "веело", мога да им кажа, че грешно са видели - вее се на Мойсей жезъла!

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мерси за желанието ти за отговор,поне на първото питане.Та за радарите казваш няма значение времето,сигурен ли си,щото ранните радари използвали доста по прост екран на приетата амплитуда на сигнала или силата му като зависима от разстоянието от антената. В такава система един щифт се появява на мястото на екрана, което отговаря на отдалечеността на целта/древните де/.Само накратко ще допълня,а ти кажи кои радари са се ползвали по ,,него ,, време 1.Пулсов добре открива обекти но трудно мери скорост 2.РПВ трудно позиционират но мерят добре скорост и посока3.САР не върши работа4.Многофазен 5.Вторичен радар аз залагам на него,че такъв са ползвали де.Може би всички накуп ама кой колко е бил усъвършенстван по ,,него,,време незнам.Всъщност защо ли са толкова подробности за радарите щото те какво засичат,траекторията на нещо което пътува до Луната,преди нея ,,нещото,,се разделя на две и второто каца.Сега ако някой каже че има радарни данни и за разходките на астронавти по повръхноста веднага вдигам белия флаг.Доводите за ,,кацането,, както и доводите за ,,некацането,, са един дол дренки щото са все втора ръка.освен ако някой от поддръжниците не е летял натам.Честно казано лично аз искам да вярвам че са кацали хора ,това дали са американци,руснаци,индийци,патагонци е все едно.Но има неща и то простички /не като това с байрака/които будят съмнение.И пак да попитам какво е закъснението и какво всъщност доказва Доплеровия ефект/щот и радарите са доплер/.А иначе за Мойсей добре казано но аз си признавам честно че не съм виждал как му се вее жезъла.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дори и да си прав, но аз помня в училище ни обясниха, че разстоянието до Луната е измерено с радар за да се сверят неговите данни с мат. изчисления. Разликата била нищожна, но радара е по точния!

Ами, ако някой е виждал да се вее на Мойсей жезъла ще му повярвам, че е виждал да се вее и американския флаг на Луната!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Администратор

След 42 години от кацането на Луната продължава да има хора, които се съмняват в достоверността на "голямата крачка на човечеството".

Може би най-големите факти в подкрепа на кацането са: лунните камъни, който са много различни от всичко, което е намерено на Земята и разбира се експериментите, които са извършени за измерване на разстоянието между Земята и Луната. Данните от тази мисия се използват и до днес от учените. Всички конспиративни теории са много лесни за оборване, стига да се замисли човек и да има научни познания за Луната.

(Снимката е от 22 април 1969 година. На снимката са Нийл Армстронг и Едуин Олдрин, които тренират снимане и вземане на проби).

post-1-068832700 1303029668_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Военно дело

Ето ви едно обяснение основано на митове.

СССР И САЩ ПРОГОНЕНИ ОТ ЛУНАТА

Андрей Егоров е инженерът, управлявал дистанционно от Земята движението на руските “Луноходи”. Неотдавна той разказа за онова, което в действителност се е случило през 1973 г.

“Да управляваш “трактора”, както наричахме помежду си Лунохода, не е просто нещо. Налягането е понижено, сигналите от Земята имат трисекундно забавяне и това създава проблеми. Още в началото на сеанса забелязахме по трасето странен обект. Петдесетте метра, които го разделяха от “трактора” успяхме да изминем за повече от час. Когато го доближихме, вече бяхме сигурни, че виждаме голямо изкуствено съоръжение: полусферичен купол с диаметър над 2 метра.

Вратата на купола се отвори, излезе насекомоподобно същество. То приближи “трактора” и връзката прекъсна. По-късно гледахме записа стотици пъти и се уверихме, че съществото приличаше повече на рак. Рак висок един метър.

Опитите ни да съживим “трактора” продължиха до четвъртия ден, когато връзката внезапно се възстанови. Получихме сигнал. С него се занимаваха шифровъчните служби от сигурността. Работата им не беше трудна, защото трябваше само да схванат, че посланието е кодирано с латинска азбука. Първото послание от извънземни беше написано на мъртъв латински език.

С него ни обявяваха за персона нон грата, а Луната - за суверенна територия на небесен народ.

Всеки наш опит да се доближим до повърхността й се възприемаше като агресия.

Центърът се опита да обясни това като мистификация или шега, защото никой не можеше да повярва в ракообразни селенити, които се изразяват на латински.

Новата серия “Луноходи” бяха въоръжени вече не с картечници, както първите, а с мощно, все още засекретено оръжие. Подготовката отне три години. Но проектът внезапно беше закрит и ни обясниха, че няма да се поднови. Така ние никога повече не кацнахме на Луната".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Или вестникът си вдига тиража, или, ако изобщо съществува в реалността такъв човек, др. Егоров не е против да вземе 1000 долара за включването му в такъв материал.

Както добре показа г-н Алън Стюарт Кьонигсберг в един от филмите си, като се напие някоя дама, може и извънземно да я отвлече, че и в апартамента си да я заведе дори. А какво пречи на един русский человек, като изпадне в белая горячка да види луноход и еднометров рак? Нищо не му пречи. То какви други работи са виждани!

ПП

Че и на латински, и то мъртъв! Не можаха ли поне на жив латински?! :crazy:

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тия съмнения са напълно основателни, човек наистина трябва да е много наивен, че да вярва в цялата тази "героична" мисия с веещото се знаме на Луната :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тия съмнения са напълно основателни, човек наистина трябва да е много наивен, че да вярва в цялата тази "героична" мисия с веещото се знаме на Луната :)

Тия съмнения ще са основателни, ако почиват на необходимите знания. В противен случай минават в графата конспирации тип "световното правителство е решило да избие 3-4 милиарда".

В началото на темата, по-точно от втора страница, някои форумци обясняват несъстоятелността на конспиративните теории.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"...Рак висок един метър."

"...Новата серия “Луноходи” бяха въоръжени вече не с картечници, както първите, а с мощно, все още засекретено оръжие...."

Скъсах се да се смея, Фружине :tooth: Излиза че братушките са ги взели за сериозно мезе... тези раци :tooth: :tooth: :tooth:

.:.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

^ хахахаха, тези от Mythbusters в тези епизоди се доказват като изключителни манипулатори.

С макети?! симулират астрономически взаимодействия между звезда и околните планети?! WTF?!

Това което правят е, просто това което правят - симулация с макети. Че и слънце направиха (забелжи - с прожектор! което е точно това, което НИЕ конспираторите казваме, че е и те го правят по същия начин, за да ни внушават че било макет-симулация на Слънцето)?!

Манипулацията е тотална. Трябва да си малоумник, за да не я усетиш...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...