Отиди на
Форум "Наука"

Първата човешка стъпка на Луната


Recommended Posts

  • Администратор

След няколко успешни опита за кацане на космически апарати на повърхността на Луната, осъществени от САЩ и от Русия, на 16 юли 1969 г. от космическата база в Кеймп Канаверал в САЩ е изстрелян космическият кораб „АПОЛО-11" с цел изпращане на човек на Луната. Направен е опит за осъществяване на една вековна мечта на човечеството - да стъпи на друго небесно тяло. Четири дни пътува „АПОЛО-11" с трима астронавти на борда: Н. Армстронг, Б. Олдрин и М. Колинс, за да измине 386 000-километровото разстояние от Земята до Луната. Полетът, както и самото прилуняване се наблюдават чрез телевизионния екран от над 800 млн. души в 54 страни на света. На многобройните монитори в залите на космодрума се отбелязва всяко движение, всяка промяна в полета. Напрежението е огромно.

На четвъртия ден от изстрелването на „АПОЛО-11" спускаемият апарат се отделя от космическия кораб и се насочва към лунната повърхност. Кацането е успешно, люкът се отваря и по малка стълбичка пръв тръгва към Луната Нийл Армстронг, следван от Б. Олдрин. И ето хората от нашата планета виждат как пратеникът на Земята стъпва на лунната повърхност, правейки „... малка крачка за човека, но огромен скок за човечеството". В командната зала на Кеймп Канаверал избухва неудържима радост.

Астронавтите правят малка разходка по безжизнената лунна повърхност, вземайки скални късове от нея и заснемайки околната местност. След това се прибират в спускаемия апарат, който плавно се откъсва от Луната и скоро се скачва с „АПОЛО-11", където ги чака М. Колинс. Оттам - всички заедно обратно на Земята.

Това събитие, извършено от човека, потвърди още един път гениалната мисъл на великия Аристотел: „От всички чудеса на Вселената най-великото е човекът."

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз искам само да задам един въпрос. Стъпиха ли американците на Луната през 1969г. или това беше най-голямата фалшификация на ХХ век?! Този въпрос започна да ме вълнува отпреди няколко години когато четох доста статии, които подлагаха под въпрос това и най-вече една по-подробна в "Строго секретно", която се позоваваше на доста материали и снимки. Накратко там изказваха мнението, че видеоматериала пробутан за "стъпване на Луната" е поредния шедьовър на американската кинопродукция заснет в пустинята в щата Юта. Кои са главните доводи за това?

Луноходът, който е показан на видеоматериала е прекалено голям за да мине през вратата на корабът-носител дори и разглобен. При положение, че вътре има трима космонавти с цялото оборудване и припаси и навсичкото отгоре вратата се отваря на вътре (оставаше само да набутат там и един дебел циганин да им свири на акордеон).

Освен това на снимките, които показаха американците, небето над Луната беше мастилено черно, не се виждаха никакви звезди. А в космоса звездите светят много по-ярко отколкото на Земята в ясна нощ. И другото, което е - нито веднъж на небето не се видя Земята, която все пак е очеизваждащо огромно тяло на Лунния хоризонт.

А също и начинът, по който се вееше американското знаме беше съвсем нехарактерен за много по-ниската гравитация на Луната и нейните атмосферни условия (тя всъщност въобще няма атмосфера за да се вее по този начин знамето).

Има си и чисто политически причини и подозрения за това. Щатите вече доста изоставаха от СССР в космическата надпревара. Руснаците първи изстреляха изкуствен спътник в орбита ("Союз-1") и първи изкараха човек в космоса (1961 г.). С оглед на космическата, икономическата, атомната надпревара (руснаците дори първи откриха Атомна електроцентрала още през 1956 г.) американците бяха длъжни да наваксат дори и да не са в състояние за това. Президентът Кенеди обеща, че до края на шейсетте САЩ задължително ще стъпят на Луната. Не е ясно колко добре е протекла подготовката за това, но е малко съмнително колко бързо е станала и как точно в края на срока даден от американския президент (1969 г.) това стана. Доста от съвременните учени твърдят, че е абсурдно тогава американците да изкарат човек в радиацията на открития космос с гумените скафандри и костюми от шейсетте години. Въобще те не са били готови за това, а и са знаели, че може и много дълго да не бъдат. Може би дори още не са. Тук идва въпросът и защо руснаците, които дори водеха в надпреварата така и не изпратиха човек на Луната до ден днешен. Явно това е доста трудна кампания и за двете страни. И защо като толкова триумфално започна походът на американците на Луната изведнъж секна през седемдесетте години и оттогава не са изпращали човек на Луната. Защо спряха с тези опити? Явно в днешно време не е толкова лесно да пробуташ такава лъжа на човечеството отколкото е било през шейсетте години.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Това е доста съмнително.И ние няма начин близките години да знаем със сигурност как е било и какво е било.Ами сигурен ли си, че Руснаците не са пращали човек на луната?Нищо неможе да се знае от нас Раята.Особено след 89 (края на Студената война) всичко остава покрито и колко неща не се знаят и няма да се научат скоро.Времето ще покаже какво е било в действителност.По новините само съобщават как се казва сувалката и каде отива но дали и това е истина?В днешно време на никой да не вярваш.А ако става въпрос за национална сигурнос определена общност от хора имат достъп до информация и това е.Щом пращат хора на "екскурзия" в космоса явно не само на Луната са стъпили.Това , че през 69 може да е било лъжа не значи , че сега не е реялност.Аз немога да бъда сигурен дори и по БТВ да кажат "това е било снимки и досега никой не е стъпал на Луната".Как може да бъдеш сигурен и в това?Такива тайни се пазят, само колко организации имат Американците?ЦРУ, ФБР, NSI и много други известни и неизвестни на обществото.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Доста въпроси задаваш :P

И аз съм се питал даже на повече въпроси...едва ли не могат да изпратят човек на Луната просто според мен няма причина за това.Няма нищо безпричинно!доста кадри съм гледал и аз и моето скромно мнение е, че наистина са стъпили на Луната макар, че и съмнението не пада по доло.Винаги има съмнение това ни е в природата да се съмняваме във всичко.

През 60-те не е било много по различно от сега...В смисъл, че не се кава какво са открили как върви техниката и така н.т. доста открития по онова време още не се знаят, а да не приказваме за сега толкова неща се откриват, че е трудно да се следи.Ся Японците ще строят летище в океяна, че нямат място на земята.Е как се строи такова нещо ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Виждал съм руски луноход, то и американците имат подобен. Въпроса не е толкова в масата и обема на товара, който се праща на Луната. Трудността се състои най-вече в това да изкараш човек (жив организъм в открития космос, в смисъл извън апарата носител - така че той да бъде подложен на космическата радиация и все пак да оцелее. Вече изразих съмнението си, че това е било възможно с гумените скафандри от 60-те :)

Възможно е част от снимките само да са фалшифицирани - за да покажат пред света, че не изостават от руснаците в космическата надпревара, а по-късно американците наистина да са стъпили на луната - защото самия СССР (а и сега Русия) никога никога не са оспорвали това, а пък звучи логично те първи да ги изобличат в такова нещо и при най-малкото съмнение.

А и да те питам - как си обесняваш това, че през 70-те години американците изведнъж спряха да пращат хора на Луната и от тогава досега нито веднъж не са го правили, а и нямат намерение да го правят?

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

@ siriys Интересни неща казваш, но за жалост има въпроси на който не може да отговори никой обикновен човек.

Ще ми бъде интересно да споделиш малко за смърта на Сергей Королиов и Юрии Гагарин.

За града на Луната...такова нещо, ако има то трябва много умело да го крият, а с тези документални филми за космуса които правят постояно....те направо ни се подиграват...

През 60-те години е имало не един българин работил за НАСА и даже гледах оня ден един филм за всички българи работещи в наса от създаването и. Доста са и за жалост на повечето им са взети всички лични вещи и записки, та не остава нищо което можем да разберем за тях и тяхната работа...

НАСА от 1960 до 1969 г. е с голяма активност и има служители който даже не знаят, че работят в тази компания.

В момента НАСА строи самолет за над 20 000 кл. височина...

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Това за Луния град доста ме заинтригува и направи голямо впечатление и може би заради това американците не са показали истински снимки от Луната. И аз доста не съмнявам първият човек пратен в космоса да се върне жив, но то е ясно, че така ще кажат.

Когато гледах това което спомена Bathory за НАСА един работещ за тях българин ръководител на проект за откриване на подходяща планета за живот спомена, че ще са нужни на човечеството стотици години за да можем спокойно да отидем на друга планета ;), което лично мен доста ме съмнява имайки предвид, че преди 40 години какви постижения са постигали и то като се има предвид, че няма и 100 години от измислянето на двигателя. А тези постижения, които са стигнали руснаците през тях години ме навежда на мисълта, че сега може и на Марс да имат база, кой знае;) ?

Виж тази статия от Прогностика точно за нашия разговор : )

http://www.bg-science.info/forum/index.php?showtopic=503 :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Ето малко сникми за това стъпване на Луната ;)

Някой сайтове с интересна информация и снимки за Луната :

:: http://www.ngmapstore.com/shopping/product...&iProductID=111 - това е интересна снимка и доста подробна

:: http://grin.hq.nasa.gov/BROWSE/earth_moon_1.html

:: http://www.moonpeople.com/html/themoon/origin.html

:: http://www.astro.psu.edu/users/niel/astro1.../slides-41.html - доста снимки и инфо - не само за луната ;)

Ако някой може да намери руски машини, ракети, станции и др. по него време ще бъда много радостен да даде :))::good:

siriys Ако в US организацията за космоса се казва NASA как се казва в Русия? Ще се радвам да разбера защото не един път съм се чудил :post-20645-1121105496:

П.С.

Аз ще потърся, но не съм много оптимистично настроен :post-20645-1121105496:

post-6-1144960974_thumb.jpg

post-6-1144961026_thumb.jpg

post-6-1144961181_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Погледнете мастилено черното небе и на трите снимки! Къде са звездите???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Погледнете мастилено черното небе и на трите снимки! Къде са звездите???

Стига бе, конспираторе. :P Не се виждале звездите. Аз имам някакъв тип далекогледство (ама не знам точно кво) и мисля, че се виждат някакви съвсем малки отблясъци. Вероятно защото е фокусирана някъде снимката, знам ли....освен това, ако я прегледаш от близо с Пейнт или нещо друго, ще видиш, че черното не е баш черно, а има и по- светли участъци на места, което може да се приеме, че е някаква светлина от далечно тяло, нали? ;) Абе не знам конспиративната идея не ми се нрави много :P

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Батенце, ти виждал ли си как изглежда космоса??? (егати тъпия въпрос :head_hurts_kr::) ) - там звездите светят много по-ярко отколкото и в лятна безоблачна нощ на земята. Така че дори и тази снимка да се направи в мъглявина като Магелановите облаци, звездите отново ще се виждат съвсем ясно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А как си обясняваш факта, че на нито една от хилядите снимки направени тогава не се вижда Земята? Струва ми се ненормално да не направят поне една снимка на Земята от лунната повърхност. На лунното небе Земята се вижда много по-голяма и ясна, отколкото луната на Земното. Така, че ще ти е много трудно да избегнеш да я снимаш и нея (ако това е целта ти) докато правиш снимки от Луната.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Но тези снимки не са правени от екипажа на Нийл Армстронг. А по-късно и нищо не пречи да са направени от спътник.

Другото, за което искам да чуя мнението ти е защо в края на 70-те години американците спряха с експедициите с космонавти на Луната и до сега повече не са пращали човек там? Не се и предвижда това да стане за в бъдеще.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...