Отиди на
Форум "Наука"

Колко пъти България е била на три морета?


Recommended Posts

  • Потребител

Преди известно време четох една статия във вестник, в която професор Димитров твърдеше, че и при цар Самуил България е била на три морета. Това ме накара да се замисля изобщо в тази насока колко пъти границите са на три морета. Всички знаем със сигурност, че такива граници българската държава е имала при царете Симеон I и Иван Асен II. Но за други владетели? Срещал съм още две такива твърдения за три морета, може би и вие сте ги срещали - при Пресиян и цар Борис I. Може ли да ме насочите към някакви доказателства за това верни ли са тия твърдения за царете Самуил и Борис I и хан Пресиян. Предлагам, ако искате, да обсъдим и въпроса за появата на този идеал за три морета.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Нито един път.Дори излаз на две морета е твърде съмнителен.Това за трите морета е възрожденски мит.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ресавски, за три морета може би си прав. Но за две морета не съм съгласен. Нали поход през 837 година прави хан/кан Пресиян точно в Беломорието срещу смоляните, документиран от надписа при Филипи. Сещам се и за времето на цар Симеон I, когато, пак от надпис - при Наръш, границата между България и Византия е само на 20 километра от Солун. Има ли нещо вярно в думите ми?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Траен излаз на 3 морета е съмнителен. Излаз за поне 1 година с контрол над стратегически важно пристанище, имам предвид. При Симеон за кратко имаме излаз на Черно, Егейско, Адриатическо, Йонийско и Мраморно море, но това е резултат от успешни походи без трайни последици. Факта, че нямаме флот е красноречив. Вероятно владетелите ни са нямали сериозни амбиции да развиват туризма :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кубрат /Азовско, Черно и Каспийско море/, Симеон /Адриатическо, Егейско, Черно море/, Иван Асен ІІ /Адриатическо, Егейско, Черно море/ и т.н. Йоан Александър - чрез брат си Йоан Комнин Асен /Адриатическо/, чрез Момчил /Егейско/ и лично владее пряко - Черно море. Това на ход го казвам. Има и други със сигурност, особено в І БЦ.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Кои са пристанищата които Симеон контролира по Адриатическо и Бяло море?Българите не са имали флот и по тази причина излаза на море е бил напълно безсмислен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Кои са пристанищата които Симеон контролира по Адриатическо и Бяло море?Българите не са имали флот и по тази причина излаза на море е бил напълно безсмислен.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%...%C3%A9on_bg.svg

не знам защо тълкувате излаз на море непременно с пристанище. Че Какви пристанища например има между Александруполис и Солун? Камънак. Не е ли излаз пак?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Между Дедеагач и Солун са Кавала и нялокко по малки пристанища.Но никога не сабили владени от българите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Между Дедеагач и Солун са Кавала и нялокко по малки пристанища.Но никога не сабили владени от българите.

Пристанища като не са владени, не означава че не са владени земи прилежащи към морето. Разграничете ги малко тези неща. Кубрат като владее цял Крим без Херсон - пристанището, това означава че не е владял земи по море ли? Че те ромеите държат един град - пристанището, другото е на Кубрат.

Сега, ако темата е на колко пристанища е била България, да говорим за това. При положение, че се пита за "колко морета", да не идентифицираме това с флот и пристанища... само.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нещо пак се разминаваме в тълкуването на очевидни на пръв поглед понятия. Излаз на море без контрол на пристанища е нонсенс за мен. Забелязвам склоност да доказваш твърдения с уикипедия или сайтове с публикации по близки до патриотизма от колкото до науката. Тъпото е , че се улавям да ти опонирам по теми свързани с родната история и започвам да приличам на родоотстъпник в сравнение с някои форумци. Нямаме флот, всяко пристанище превзето от нас се съобщава като нещо важно в изворите и то доста рядко. Губим ги почти веднага след това и това е показателно за няколко неща- населението е провизантийски настроено, владетелите ни или неумеят да променят това, или не желаят, морето не ние в кръвта. Самите гърци се ужасяват от Черно море, а го познават добре, какво остава за нас като сме нямали флот. Освен това чисто етнически няма плътно заселване на крайбрежията от българи( само по Черно море, донякъде). Без пристанищата за какво е морето? Риболова не е традиционен поминък за нас през средновековието, а туризъм няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Йоан Екзарх в "Шестоднев" дава доста сведения за риболова и животинското разнообразие из

големите, и малките морски дълбочини
Aко не традиционнен поминък, то според мен, риболовът е бил доста широко разпространен начин на препитание.

Самите пасажи ги има в тази тема http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=...гария&st=20

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е по скоро научен енциклопедичен труд, отколкото наръчник за риболов. Книгата е превод с авторска редакция и допълнения, така че не съм убеден в доброто познаване на морето от простолюдието. Риболов има и в реки и езера. За морския риболов съм скептичен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При Самуил владеем Драч, но не помня кога е овладян и дали владеем източна България все още. Губим изтока ок. 1000-1001, мисля.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че много от картите в историческите атласи са пропаганда и нямат научна стойност. Отнася се за всички, а не само за нашите. През средновековието ясно очертани граници като цяло липсват и напъните да увеличим територията на хартия е повече от смешно. Това не означава да се спре издаването на карти, а да сме умерени. Бях повдигал въпроса за границите и нагласите у нас, но нямаше желания отзвук. България на 3 морета е дълбоко вкоренено у нас клише и мечта на всеки "патриот" още от Възраждането. Докато не се преборим със себе си и своите си мании за величие нямаме морално право да корим съседите за техните изцепки.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...

Държавата на Кубрат (която си е племенен съюз, ненадживял създателя си) никога не е стигала до Каспийско море. Излиза че България обхваща целия район между Кавказ-Дон-Волга и съответните морета. За другите народи място не остана?!

Иначе единствено при Симеон и Иван Асен ІІ иммаме за кратко излаз на три морета.

post-3647-1223156604_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...