Отиди на
Форум "Наука"

Наркотиците


Recommended Posts

  • Потребител

.. Това, че конопът е приложим на много места в стопанството на 19 век още не значи, че употребата на марихуаната днес е безвредна..

Това са различни неща!

Ако това което пише в статията е вярно, значи конопът е почнал да обърква нещата на доста Дюпончовци. И явно на някой такъв Дюпончо му е хрумнала гениалната идея, да се разпространи мнението че марухианата е наркотик и съответно да си плати на конгресмените да я "изкарат от употреба". Целта е била да не му пречи на бизнеса, а не да не я пушат хората. Ето едно цитатче :

"През 30-те хората са били мноо наивни, телевизията и киното са били приемани за авторитет без никакво подлагане на съмнение. Масите не поставят авторитетите под съмнение. Ако нещо е написано на хартия или е съобщено по радиото - то е вярно. Те казват на своите деца, а децата израстват с тази нагласа...

На 14 април, 1937-ма година, Prohibitive Marihuana Tax Law, т.е. законът, който прави конопът незаконен, е доведен до House Ways и Means Committee, който единственият, който може да вкара закона за дебатиране без той да бъде прегледан от други комитети. Председателят на Ways and Means, Робърт Даутън е поддръжник на Дюпонт. Той осигурява всички необходими условия законът да издържи гласуването в Конгреса.

Др. Джеймс Уудуърд (James Woodward), лекар и адвокат, се изказва твърде късно от името на Американската Медицинска Асоциация. Той изказва мнение пред комитета, че причината за забавянето на позицията на асоциацията по въпроса за марихуаната не е постъпила по-рано, тъй като асоциацията едва наскоро разбрала, че марихуаната е всъщност коноп.

Малко хора по това време разбирали, че смъртоносната заплаха, за която четат на първите страници на вестниците е всъщност безобиден коноп. Американската Медицинска Асоциация разбира под канабис растение с лечебни свойства, намиращо се в редица лекарства продавани през последните сто години.

През септември 1937 конопът става незаконен. Най-полезното растение става наркотик и нашата планета страда от този факт оттогава"

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Мнения 268
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Ами личностната деградация на наркоманията, съчетана с културната такава води до такива гледки.....

Всъщност, снимката е правена в Пакистан, а там нещата с "наркоманията" са съвсем различна история, която няма нищо общо с разглезените, бели европейски хлапета, които посягат към опиатите, защото не искат да се борят с проблемите си.

Наскоро, това си говорихме с едно момче, което прави детокс при мен от хероин и кокаин. Колко навързано е всичко с всичко - как с този си навик, той афектира всичко и всички покрай себе си - започвайки със самия него, до близките и семейството му, приятелите, обществото и като тръгнем по веригата - чак до афганистанския народ, от където се експлоатира 90% от опиума. Защо? Защото е търсен продукт от едно израстващо с погрешни идеали и представи за света поколение.

Аз гледам на зависимостта като болест (каквато си е). Колкото биофизична, толкова и психическа. Не виждам, защо трябва да третирам един зависим с по-малко грижа, от колкото един диабетик, например. Но ключовия момент при зависимостта е, че все пак това е болест, от която можеш САМ да си избереш, да не боледуваш.

За съжаление, малко са зависимите, които гледат на положението си по този начин. И това, което ги връща пак към омагьосания кръг на "спиране-започване" е именно факта, че когато си бил зависим дълго време - особено годините, в които се формираш като личност и се учиш как да се справяш с трудностите в живота - са прекарани в уютното и топло балонче на опиатите - там където, нихилизма достига до своя пик. И дори да спреш наркотиците, адаптацията обратно в обществото и начина по който то функционира е трудна. Защото преди, навика си казва думата - имаш проблем, звъниш на дилъра и след като извадиш иглата, проблема си остава, но на теб просто не ти пука.

Същата работа е и с канабиса - кога ли ще се научим, че проблема не се корени в дадено вещество или растение? Проблема е в нас - човек не се бори с хероина/морфина/алкохола/кокаина и прочие - човек се бори със самия себе си. Останалото е проста химия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не виждам, защо трябва да третирам един зависим с по-малко грижа, от колкото един диабетик, например.

Как може да питаш такива неща, сигурно диабетика си е правел кефа и по собствена воля е станал диабетик?

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Как може да питаш такива неща, сигурно диабетика си е правел кефа и по собствена воля е станал диабетик?

Точно това казах. Зависимотта е болест, която избираш. Но щом си я избрал, и вече си болен, осъзнаваш, че си болен и търсиш лечение/спасение за болестта си, не виждам защо трябва да третирам някого, като втора ръка човек, само защото болестта му е зависимост.

Не мисля, че е етично, а за човешко - да не говорим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В БГ не съм се занимавал с наркомани (освен мутри и богаташчета цъкащи кока, ама това не се брои), но в момента се занимавам страшно много с такива.

Абсолютно съм убеден (за себе си нямам намерение да убеджавам никой друг), че рискът да станеш алкохолик или наркоман е вроден и се предава генетично и колкото и да криеш наркотиците или алкохола от тия хора те рано или късно свършват на едно и също място и по един и същи начин ...

Аз лично и повечето ми приятели на млади години пиехме много и сме пробвали всякакви наркотици, като това продължаваше с години, нито един от нас не разви никакви зависимости и колкото повече ни притискаше живота да ставаме отговорни толкова повече намалявахме пороците ... честно казано в момента всяка вечер пия по 2 бири и пуша 3-4 цигари на ден ... това ми е останало като порок ...

Т.к. се занимавам нон-стоп с наркомани, личното ми мнение е, че всички леки наркотици трябва да бъдат легализирани, а хероинът да се изписва от джипитата ... в момента това е мръсен бизнес от който мафията прави страшно много пари, а реално всички наркотици са лесно достъпни ...

acidburn,

напиши повече за тоя пич от Хъл, че в момента съм там и ми стана интересно ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Наркотичната зависимост е много различна от алкохолната. На младини колкото и да пиеш, това рядко води до проблеми на старини. С наркотиците просто няма старини. Леките водят до социално поведение, което проявява различна степен на девиантност и именно там е бедата.

Забравете ги!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наркотичната зависимост е много различна от алкохолната. На младини колкото и да пиеш, това рядко води до проблеми на старини. С наркотиците просто няма старини. Леките водят до социално поведение, което проявява различна степен на девиантност и именно там е бедата.

Забравете ги!

ако трябва да бъдем сериозни (оставяме лаиците все пак да си пишат квото си искат) алкохолната зависимост е много по-силна от зависимостта към доста от наркотиците ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това го писахме преди месеци. Не е.

нон-стоп виждам хора, които като спрат алкохола правят епилептични припадъци и си размазват главата по улицата, досега един такъв не съм видял, който да пуши редовно марихуана или да шмърка редовно кока или да взима амфетки по уикендите и да му се е случило такова нещо ...

и виждам 100ци наркомани защото това е част от работата ми ...

та защо да не е? защото ти си решил така? или защото сте писали преди месеци?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Alexander_Nevski е прав - зависимостта към алкохола е много по-тежка от наркотичната (с изключение на бензодиазепимите). Алкохола нанася по-тежки вреди на мозъка от повечето опиати и стимуланти, да не говорим, че алкохолната абстиненция може наистина да те убие (други абстиненции, при които могат да се очакват смъртни случаи - бензодиазепими, метадон, subutex/suboxone). За практиката си в лечения на хора страдащи от зависимости, видях много повече наркомани, които да се стабилизират и оправят, от колкото алкохолици.

Плюс това, метаболизирайки алкохола, човешкия организъм произвежда субстанция, която е прекурсур на морфина - това само едно от всичките "прекрасни" ефекти от зависимостта към алкохола.

Не знам четящите/пишещите тук (с изключение на Alexander_Nevski, които си личи, че знае какво говори) до колко сте имали досег с хора, страдащи от зависимост. И не знам как гледате на алкохолната зависимост, защото това да пиеш по две големи уискита вечер, няма нищо общо с алкохолизма. Лятото се местя в нова клиника - добре сте дошли да видите как се прави детокс на един наркоман и на един алкохолик и сами да си направите изводите. Тъкмо и сами ще се убедите, какви поразии оставя алкохолната зависимост след себе си - и физиологиески и психически. Разликата между това да четеш и слушаш за зависимостите и работата ти да е свързана с лечения на такива хора е голяма - нека не забравяме, че алкохола е легална и данъчно обложена дрога, последствията от чиято зависимост предимно се премълчават или избягват като тема за дебат.

Alexander_Nevski, понеже виждам, че си в час и явно се занимаваш с това, бих ти препоръчала няколко интересни четива:

1. Alcohol and the addictive brain на Ken Blum - водещ в проучванията в невропсихофармакологията и генетиката. Книгата не е само и единствено свързана с алкохолизма, а като цяло с маладаптивното поведение на зависимостите и невробиохимичната му природа.

2. The end of my addiction на Olivier Ameisen M.D. - френски кардиолог, които след дълги години на борба с алкохолизма, открива свойствата на баклофена да блокира симптомите на абстиненция и да редуцира craving-ите към алкохола. В момента се занимават да изучават свойствата на този обикновен мусулен релаксант, който се оказва, че помага по различни направления и при зависимите към опиати, кокаин и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В БГ не съм се занимавал с наркомани (освен мутри и богаташчета цъкащи кока, ама това не се брои), но в момента се занимавам страшно много с такива.

Абсолютно съм убеден (за себе си нямам намерение да убеджавам никой друг), че рискът да станеш алкохолик или наркоман е вроден и се предава генетично и колкото и да криеш наркотиците или алкохола от тия хора те рано или късно свършват на едно и също място и по един и същи начин ...

Аз лично и повечето ми приятели на млади години пиехме много и сме пробвали всякакви наркотици, като това продължаваше с години, нито един от нас не разви никакви зависимости и колкото повече ни притискаше живота да ставаме отговорни толкова повече намалявахме пороците ... честно казано в момента всяка вечер пия по 2 бири и пуша 3-4 цигари на ден ... това ми е останало като порок ...

Т.к. се занимавам нон-стоп с наркомани, личното ми мнение е, че всички леки наркотици трябва да бъдат легализирани, а хероинът да се изписва от джипитата ... в момента това е мръсен бизнес от който мафията прави страшно много пари, а реално всички наркотици са лесно достъпни ...

acidburn,

напиши повече за тоя пич от Хъл, че в момента съм там и ми стана интересно ...

Късно ти видях поста. :bigwink:

Но ...

Абсолютно съм убеден (за себе си нямам намерение да убеджавам никой друг), че рискът да станеш алкохолик или наркоман е вроден и се предава генетично и колкото и да криеш наркотиците или алкохола от тия хора те рано или късно свършват на едно и също място и по един и същи начин ...

Да, да и пак да! Отказала съм се да обяснявам на хората, че зависимостта, е като всяка една друга болест и все повече се убеждавам, че е на чисто неврологично ниво, което прави и лечението е абсолютно възможно (смея да твърдя, че на пух и прак мога да разбия теорията за "веднъж наркоман, винаги наркоман") с правилния подбор на инструменти - от химически до когнитивно психологически такива.

Всъщност, аз бях тръгнала да пусна един линк, но се отплеснах:5 Years After: Portugal's Drug Decriminalization Policy Shows Positive Results

Понеже всеки ми се репчи, като тръгна да обяснявам, че наркотиците трява да се легализират и ми се обяснява, как това ще доведе до масова злоупотреба и прочие. Добре, че са португалците, да декриминализират наркотиците и да покажат, че това няма нищо общо с истината.

По отношение на методологията на леченията, с които се занимавам - ще ти пиша на ЛС по-късно, че сега потеглям. :bigwink: Сигурна съм, че ще ти е интересно, имайки предвид, че това е революция (не, не се "изхвърлям") в леченията на зависимост на чисто неврологично и биохимично ниво (разбира се, всичко е комбинирано с необходимата доза психотерапия).

Редактирано от AciDBurn
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Още нещо за марихуаната от Nat Geo :

1.Част 1

2.Част 2

3.Част 3

4.Част 4

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Защо постоянно се сравняват марихуаната с алкохола или с тютюна или наркотиците с алкохола и т.н.? Няма никаква логика да приказваме, че видиш ли понеше алкохола е най- опасен може да сме спокойни за марихуаната или наркотиците. За мен въпроса е ясен - вредно оли е нещо по- добре хората да имата възможно по- малко достъп до него, особено децата и подрастващите. Ако зависеше от мен бих забранил и алкохола и цигарите, но независи.

малко цитати на сериозни научни изследвания:

Ново проучване сочи, че употребата на марихуана може да повиши риска от тестикуларни герминативноклетъчни тумори (TGCT), основно несеминомни типове. Според доклада, публикуван в Cancer марихуаната увеличава този риск с около 70%.

През последните 4-6 десетилетия бе установена възходяща тенденция на честотата на TGCT, но причината за това бе неясна, обясняват д-р Дейлинг и колеги от Fred Hutchinson Cancer Research Center, Сиатъл. Тъй като употребата на марихуана се повиши през посочения период и имайки предвид появилите се данни за негативното й влияние върху репродуктивната система, може да се предположи, че има етиологичен риск, обосновават се авторите.

Те изследвали употребата на марихуана при 369 мъже, диагностицирани с TGCT между януари 1999 и януари 2006 г. За сравнение били използвани 979 контролни участници на същата възраст.

Анализът установил 70% повишение на риска от TGCT при пушачите на марихуана. За несеминомни тумори употребата на лекия наркотик била свързана с цели 130% повишение на риска. Най-висок риск за TGCT се наблюдавал при лицата, започнали употреба преди 18-годишна възраст и при пушещите поне веднъж седмично.

Пушенето на марихуана в тийнейджърска и ранна зряла възраст може да предизвика психотични симптоми, а продължителна употреба повишава риска от психотично заболяване в по-късните етапи от живота, сочи проучване.

Младите хора трябва да бъдат много внимателни, когато става въпрос за употреба на канабис; честата и продължителна употреба е особено вредна за умственото здраве, отбелязва Rebecca Kuepper, докторант от Maastricht University (Холандия).

Има индикации, според които хората, започнали употреба на канабис преди 16-годишна възраст, имат повишен риск да станат хронични потребители на наркотика.

Холандският екип проследил 1923 лица на възраст между 14 и 24 години без история на психотични симптоми и употреба на канабис. Пушилите по време на проучването имали 2 пъти повишен риск от психотични симптоми. Честотата на тези симптоми в период 0-3.5 година била 31% при пушилите канабис срещу 20% при непушачите. Съответните проценти били 14% и 8% между 3.5 и 8.4-та година.

Била установена и тенденция към по-голяма продължителност на симптомите при лицата, продължаващи употребата на канабис, спрямо тези, прекратили вредния навик.

Резултатите на това проучване са биологично основани, смятат д-р Hall и д-р Louisa Degenhardt в коментар към статията. Те цитират двойно-слепи провокативни проучвания, при които интравенозното приложение на тетрахидроканабинол води до появата на позитивни и негативни психотични симптоми в дозов маниер при здрави доброволци и лица с шизофрения.

Много е вероятно канабисът да провокира шизофрения при лица, които са податливи поради лична или фамилна история на заболяването, се обобщава в коментара

Испански учени установиха връзка между употребата на канабис и ранната поява на симптоми на психоза. Връзката е свързана с поетите дози е независима от пола и приема на други субстанции.

Клиничното значение на това откритие е доста голямо, тъй като употребата на канабис взема по-големи размери, особено сред младите хора. Според испанските лекари канабисът допринася за 10% от случаите на психоза.

Резултатите се базират на проучване, включващо 131 пациенти на възраст между 15 и 65 години, хоспитализирани по повод психотични симптоми. Резултатите показали значително понижение на възрастовата граница на поява на първите психотични симптоми правопропорционално на зависимостта от канабис. При употребяващите канабис тази граница била намалена с 7-12 години.

Това проучване показва още една от опасните страни на употребата на марихуана.

Отказването от марихуана може да доведе до същите тежки абстинентни симптоми, каквито се наблюдават при отказване от тютюн, сочи проучване.

Проучването включвало 12 възрастни, които били силно зависими както от марихуана, така и от тютюневи изделия. Било установено, че отказването от която и да е от двете субстанции води до подобно абстинентни симптоми.

Подобно на отказването от никотина, спирането на марихуаната води до раздразнителност, безпокойство, проблеми със съня и концентрацията.

"Марихуаната не е толкова безвредна колкото смятат повечето хора", обясняват авторите на проучването. По-старо проучване показа, че наистина съществува Синдром на отказване от марихуаната, а новото проучване доказва тази хипотеза.

От проучването не е ясно дали тези симптоми, свързани с отказването, пречат на успешното спиране на марихуаната, но проучвания върху употребяващи марихуана сочат, че хората с по-силно изявени симптоми срещат по-големи затруднения в отказването.

Мъжете и жените, участващи в проучването, публикувано в Drug and Alcohol Dependencе Journal, употребявали по 20 цигари с марихуана на ден. Те били накарани да преминат през три периода на абстиненция: при първия те трябвало да спрат тютюна, при втория - марихуаната, а през третия - и двете.

Било установено, че отказването от марихуана е еднакво трудно на отказването от никотин. Интересен бил фактът, че отказването и на двете субстанции едновременно, не довело до по-силно изявени симптоми на абстиненция.

Има проучвания, които показват потенциала на марихуаната да се използва като лечебно средство при някои състояния, ок нека бъде регистрирано в подходяща лек. форма и нека предеписването да става по лекарско предписание и в контролирани условия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

fixxxsers,

не можеш да спреш хората да използват наркотици, да пушат цигари и да пият алкохол или да се друсат с гъби или пък да правят секс без презерватив ... хората са си такива и винаги ще намерят начин да изклатят системата ... държавата не може да проникне навсякъде, казвам ти го от личен опит, защото живея в Big Brother държава, където хората са докладват на поразия за щяло и не щяло и пак е бъкано с наркотици и алкохолици ...

въпросът е какво ще е отношението и поведението в тази насока на държавата ... дали тя ще се опитва да контролира тези 'пазари' (сложил съм го в кавички, пазарът на алкохол или наркотици си е пазар като всеки друг) чрез данъци, криминализиране или контрол върху качеството и доколко ще се грижи за нарко и алкохолозависимите ...

опитът в това отношение е много голям ... аз лично съм бил свидетел на опитите за сух режим по времето на горбачов и помня колко безславно свършиха те ... не по-малък опит има и в северна америка ... предполагам знаеш и там какво е станало ...

за децата и подрастващите, във великата англия, лоното на великия капитализъм и демокрация, мястото където държавата е силна (не като в БГ) има деца на по 3-4-5-10-13г., които се лекуват от алкохолизъм ... и това не е защото алкохолът е бил достъпен за тях, а защото родителите им са им го давали ...

и да добавя още нещо ... имам много познати и роднини живяли с години в мюсюлмански държави, като се почне от Либия и се стигне до Карачи и Техеран ... в повечето от тези държави има доста строг забранителен режим по отношение на алкохола ... и навсякъде има и се пие алкохол ... къде сварен на място къде нелегален ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всичките изброени от теб неща по-горе не са равнозначни, Невски. Едно е да пийваш, друго е да се друсаш. При второто деградацията е гарантирана. Ключът е в това подходът да бъде диференциран.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тези глави за това ги имаме,да мислим и решаваме, не само да слагаме шапки на тях, а който не си ползва главата по предназначение да си носи последствията, проблема е, че всички останалите ни товарят с проблемите на "кратуните"

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всичките изброени от теб неща по-горе не са равнозначни, Невски. Едно е да пийваш, друго е да се друсаш. При второто деградацията е гарантирана. Ключът е в това подходът да бъде диференциран.

като човек, който има много повече познания от теб по обсъждания въпрос само ще ти кажа, че зависи какво и колко пийваш, дали ти понася и какво и колко друсаш и дали ти понася

обобщението ти е абсолютно невярно ... от клинична гледна точка ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Друсане, което да ти понася няма, познавачо. Бързо и временно е понасянето ....

пак бъркаш много драги ... като ти бият морфинче, лидолче или фентанилче за упойка да не мислиш, че има някаква разлика с хероина ... просто е по-евтино и по-пречистено ... кат се събудиш и осафериш на следващия ден след операцията ... кво ходиш да си просиш още морфинче ли?

съжалявам, че трябва по тоя начин да го обяснявам, ама за пореден път трябва да смъкнем нивото ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нали не искаш да кажеш, че към наркотиците не се пристрастяват?

каквото съм имал да напиша съм го написал, а то е че писанията ти са наивни, показват неразбиране на материята и използване на необосновани обобщения, и съм виждал много по-изпрошлени алкохолици, ако ги сравняваме например с хора, които попушват някоя друга трева или взимат амфетки или кока през уикенда ...

да не говорим че жена алкохоличка не съм видял да се оправи ... пие докато умре напикана и осрана ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Точно това пък не е вярно - алкохолиците като процент от употребяващите алкохол за много малко, за разлика от "дрогите".

Не мога да те разбера, нима внушаваш, че наркотиците са безопасни, или какво?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно това пък не е вярно - алкохолиците като процент от употребяващите алкохол за много малко, за разлика от "дрогите".

Не мога да те разбера, нима внушаваш, че наркотиците са безопасни, или какво?

евалата,

колко сме категорични,

я дай официална статистика какъв е процентът наркомани сред употребяващите 'дрогите' ...

да не се учудиш само от резултата ...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...