Отиди на
Форум "Наука"

Наркотиците


Recommended Posts

  • Потребители

Напоследък върви една доста целенасочена кампания за легализиране на марихуаната. Зад нея стоят някои известни наши политици-наркомани. Затова не трябва да ни изненадва доста обилното заливане с подобна информация. У нас стопанисваните от такива елементи НПО точат доста пари от държавната хазна, тъй че няма проблеми с финансирането на такава реклама.

Като цяло е доста куха.

Твърди се, че марихуаната не била нещо лошо, защото имало някакъв брой хора, които я пушели. Ами има и някакъв брой пушещи марихуана, които са били гръмнати - това значи ли, че трябва да се разреши отстрелването на пушещи марихуана?

Нарушението на концентрацията било по-малко отколкото при алкохола - това обаче не значи, че няма нарушение на концентрацията. Втори е въпросът, че това съвсем не е единствената причина марихуаната да бъде забранена. Трети е въпросът, че в САЩ и СССР алкохолът е бил забранен за някакъв период от време. В ислямските държави също има ограничения за алкохола, някъде последиците са доста сериозни. Четвърто в много държави има сериозни ограничения за алкохола, каквато се явява акцизът, който прави стоката по-трудно достъпна и оттам по-рядко използвана.

Забраната на дадено вещество най-често е резултат от ред негови характеристики, а не само на една.

Между другото се злоупотребява много с употребата на марихуана за медицински цели - приложното поле е ограничено, но не е невъзможно. Това, че не може да се купува от аптеката без рецепта не означава, че няма възможност да се ползва, но при доста ограничени възможности.

Тъй че нека различаваме наркоманското лоби от действителните ползи и вреди от марихуаната.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 268
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

индийският коноп, използван с лечебна цел, си има своите утвърдени плюсове в медицината /понижава вътреочното налягане, облегчава болката при раковоболни, премахва тремора при паркинсоници/. Затова е легализиран в някои страни и се отпуска в аптеките. Минусите и злоупотребата с конопа /като намалени когнитивни способности и психическа деградация/ всички ги знаем, ама и злоупотребата с цигарите и алкохола вреди на организма. :animatedwink: 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако аз като наркоман (аз съм такъв, зависим съм от цигарите) можех да избирам между марихуана и цигари, бих избрал марихуана (и мисля всеки на мое място би я избрал, стига да пропагандата да не си е свършила добре работата)

На КГ125 като събрат по цигара препоръчвам книгата на д-р Павел Бъчваров "Безмълвната гилотина" .
Та що се отнася до общественото здраве, статистиките за това какво причинява легалната дрога "цигари" се знаят: http://www.blitz.bg/article/17004

Марихуаната в  момента се пуши в много страни https://www.konop.bg/article/316/spisyk-sys-stranite-tolerantni-kym-kanabisa, само че в повечето случаи (там където има легални ограничения) приходите се гушкат от престъпните организации и мутрите..(което е пълна дивотия разбира се),

Лошото е че държавите и големите цигарени корпорации продължават се държат на никотинови босове, и не биха допуснали конкуренцията на индийската билка..


 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Уругвай стана първата страна в света, която легализира канабиса


Политика / легализация    11 декември, 2013    4510       
               разпечатай

Уругвай стана първата страна в света, която легализира канабиса

Уругвай официално стана първата страна в света, която легализира растението канабис.

Уругвайският сенат е одобрил предложението за легализация на канабиса - с вот 16 към 13. Сега остава това решение да мине през президента на страната Хосе Мухика,за последно преразглеждане.

Имайки предвид, че той е човекът, който представи този проектозакон, няма съмнение, че ще го подпише по най-бързия начин.

Конопът ще стане легален за всички жители над 18 години. Според новия закон, притежанието, употребата и трансфера на до 40 грама канабис ще бъде легално, както и личната култивация на до 6 растения (за възрастни). Освен това, ще бъдат създадени държавни клубове, които ще дистрибутират канабис на възрастни, а аптеките ще го продават на пациенти с рецепта.

Цената на която ще бъде продавана билката е 1$ за грам.

Органи на реда срещу Забраната е група от представители на силите на реда, която дълги години е водила война срещу наркотиците, днес се бори за нейния край и аплодира решението на правителството. Според тях употребата на субстанции от гражданите е непредотвратима - всеки човек има суверенитет над собственото си тяло - и най-доброто решение в такъв случай е да се легализира и регулира марихуаната, за да може превителството да подсигури един безопасен продукт, да го държи далеч от ръцете на непълнолетни и да позволи на полицията да спре да преследва граждани и да се фокусира върху реални социални проблеми.

"Когато един политик каже, че иска легализация, у хората се заражда голям страх", казва Рикардо Лагос Уебър, син на бивш чилийски президент, които се бори в момента за легализация в неговата страна. "Трудно е да обясниш на една майка, че има сенатор, който иска легализация, като в същото време нейните деца са застрашени от нарко дилъри на всеки ъгъл. Някой хора мислят, че президентът е луд, но аз ще ви кажа, че забраната работи в ущърб на обществото и пречи много повече, от колкото помага!"

Още по темата:
1. Уругвайския президент обяснява, защо неговата страна ще легализира марихуаната
2. Уругвай е на път да стане първата страна, която ще легализира конопената промишленост

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да си представим следната хипотетична ситуация: приемамае, че марихуаната има своето медицинско приложение, но все пак трябва контрол. Предлага се само в аптеки с/щу рецепта и то таблетна форма- всико друго е нелегално. Ще има ли изобщо доволни? Проблема според мен е, че се лобира да се легализира една наркоманска, а не медицинска практика. Лобистите и техните последователи ( все пак сме социални същества и често лесно заемаме дадена позиция, дори я отстояваме сляпо, но това е друга тема ) по- скоро прикриват користни цели с аргументи, които вадят от много кладенци, за да оправдаят легализирането на марихуаната.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Много хора са пристрастени и/или зависими и към хапчета : от аналгетици... до сънотворни и антидепреснати, предсписвани от лекари с "лека ръка", или поради комерсиални интереси на същите тези лекари; Такива са "нещата от живота" (както се казваше френският филм),  задълбаването в тях едва ли е най-добрия начин да вникнем в наркоманиите и да ги тушираме..

Най-честният начин според мен е да сложим на масата плюсовете и минусите на зависимостите, с разбирането че зависими хора е имало, има,  и смятам ще има в бъдеще.. 

Първоначалното ми мнение беше, че при марихуаната има най-много лицемерие, неразбиране и предразсъдъци, а не че не е наркотик; Тя е най-безвредният наркотик (от познатите), и по всички етични правила е лицемерие да се борим с нея, а да мълчим относно убийците. 

Доктор Червенков, предполагам не сте пушач, и не сте напълно запознат изцяло с вредите от тютюнопушенето или механизмите на пристрастяване (по-скоро допускам, че познавате нещата от общата ви култура - добра предполагам), Искрено ви препоръчвам поредицата от вашия колега д-р Павел Бъчваров "Безмълвната гилотина", в частта за никотина и тютюнопушенето.. 

За психологическите механизми на тази страшна зависимост може да се види книгата на Алън Кар "Аз вече не пуша" (психологически механизми, които всеки пушач познава!):

http://duhmarketing.ucoz.com/Alan.Kar.The.Easyway.to.Stop.Smoking_New_Release.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Откъси от книгат на Алън Кар

"4. ПОДЛИЯТ КАПАН

Пушенето е най-хитрият и зловещ капан на света. Човек не може да си представи по-коварно нещо. Първо, как се озоваваме в него? Хиляди възрастни хора около нас пушат. Те ни предупреждават, че това е мръсен и противен навик, който в крайна сметка ще ни унищожи и ще ни доведе до просяшка тояга, но ние не можем да им повярваме, че пушенето не им прави никакво удоволствие. Направо е покъртително колко усилия полагаме, за да се пристрастим към пушенето. Това е единственият капан в света без никаква примамка, в който няма никакво парче сирене. Онова, което кара пружината да щракне, не е прекрасният вкус на цигарата; точно обратното, причината е ужасният ѝ вкус. Ако първата цигара ни е била толкова вкусна, в ума ни щеше да зазвъни предупредителният звънец и като интелигентни хора щяхме да разберем защо половината от възрастните харчат толкова пари, за да се тровят. 54 Но тъй като първата цигара е ужасна на вкус, разумът на младия човек му говори, че никога няма да се пристрасти и той смята, че щом като не са му приятни, може да зареже цигарите, когато си поиска. Това е единственият наркотик в природата, който ни пречи да постигнем целта си. Момчетата обикновено пропушват, защото им се иска да бъдат мъже като Хъмфри Богарт или Клинт Истууд. Но когато запалиш първата си цигара изобщо не се чувстваш мъжествен. Не смееш да вдишаш дима, а ако глътнеш малко повече, главата ти се замайва и започва да ти се гади. Единственото желание е да останеш сам и да избълваш навън тази мръсотия. При жените целта е да бъдат съвременни светски дами. Всички сме виждали колко смешни изглеждат, дърпайки от цигарата. И когато момчетата се научат как да изглеждат мъжествени, а жените - светски дами, иска им се никога да не са започвали. След това цял живот се мъчим да си обясним защо пушим, предупреждаваме децата си да не се хващат в капана и от време на време самите ние се опитваме да се измъкнем от него. Но капанът е измислен така, че се опитваме да спрем цигарите, когато сме в стрес било поради проблеми със здравето, недостиг на пари, или просто защото ни карат да се чувстваме като прокажени. Щом спрем да пушим, стресът се засилва (ужасният синдром при отказа от никотина), а трябва да се справим без средството (старата ни опора, цигарата), на което сме разчитали преди в подобни ситуации. След няколко мъчителни дни решаваме, че сме избрали неподходящ момент. Трябва да изчакаме времето, когато няма да 55 сме стресирани, и щом си помислим това, причината да спрем да пушим изчезва. Естествено, това време така и не идва, защото си мислим, че животът ни става все по-труден и напрегнат. Веднъж излезли изпод крилото на родителите си, ние естествено създаваме свое семейство, после идват полиците, децата, все по- отговорната работа и т.н. Но това също е илюзия. Истината е, че всяко живо същество изживява най-тежките стресови ситуации в ранното си детство и юношеството. Човекът е склонен да обърква отговорностите си със стреса. Животът на пушачите става автоматично още по-напрегнат, защото тютюнът не ни отпуска, не ни освобождава от стреса, както някои се опитват да ни убедят. Напротив, тютюнопушенето ни прави още по-нервни и потиснати. Дори отказалите се от навика си пушачи (а повечето от тях го правят един или повече пъти в живота си) могат да си живеят щастливо и изведнъж отново да се върнат към пушенето. Цялата работа с пушенето е като лутане в лабиринт с гигантски размери. Щом влезем в него, разумът ни се помрачава и прекарваме остатъка от живота си в опити да се измъкнем от него. Мнозина от нас успяват, но по-късно отново се озовават вътре. Тридесет и три години се опитвах да намеря изход от лабиринта. Като всички пушачи, не можех да разбера как стоят нещата. И все пак, благодарение на съчетанието от необикновени обстоятелства, заслугата за което изобщо не е моя, пожелах да проумея защо е така отчайващо трудно да спреш да пушиш, и когато накрая престанах, това стана не само лесно, но ми беше и приятно. След като отказах цигарите моето хоби, а по-късно и професия, бе да разкрия загадките, свързани с пушенето. Това е една сложна и увлекателна главоблъсканица, която - подобно на 56 кубчето на Рубик - практически е невъзможно да бъде разрешена. Въпреки това, както при всички сложни ребуси, решението е неимоверно лесно, ако разполагате с ключа! Аз имам ключа, който ще ви даде възможност да се откажете от пушенето без проблеми. Ще ви преведа през лабиринта и ви уверявам, че никога няма да попаднете в него отново. Единственото, което се иска от вас, е да следвате инструкциите. Ако направите завой в неправилна посока, останалата част от инструкциите се обезсмислят. Искам да подчертая, че за всеки е лесно да остави пушенето, но първо трябва да установим фактите. Не, нямам предвид фактите, които ще ви уплашат. Знам, че сте наясно с тях. Има предостатъчно данни за вредата от пушенето. Ако именно те могат да ви откажат от пушенето, значи вие вече сте непушач. Онова, което имам предвид, е защо ни е толкова трудно да откажем цигарите? За да отговорим на този въпрос трябва да знаем истинската причина, поради която все още пушим".

 

 

 

"Невероятна е степента, до която промиват мозъците ни. Обществото е обезпокоено от пристрастяването към дишането на 76 лепило или към хероина, но в нашата страна смъртните случаи от дишането на лепило не надвишават десетина на година, а хероинът изпраща в гроба по-малко от сто наркомани годишно. Има друг наркотик, никотинът, от който са зависими повече от 60 процента от населението и по-голямата част цял живот плащат прескъпо за пристрастяването си към него. Те харчат за цигари парите си, които иначе биха могли да спестят, и всяка година стотици хиляди хора провалят живота си, защото се пристрастяват към тях. Никотинът е убиец номер едно в западното общество, той отнема живота на много повече хора от пътните катастрофи, пожарите и т. н. Защо тогава си мислим, че дишането на лепило и приемането на хероин е по-голямо зло, щом в същото време наркотикът, за който харчим голяма част от парите си и който всъщност ни убива, допреди няколко години се смяташе за обществено приемлив навик? Напоследък се налага мнението, че до известна степен това е антисоциален и вреден за здравето навик, но си остава напълно законен и лъскавите пакети цигари се продават по всички вестникарски будки, автосервизи, кръчми и ресторанти." 

 

"Както вече обясних, пушачите си мислят, че пушат за удоволствие, релаксация или повишаване на тонуса, но това е илюзия. Истинската причина е облекчаване на абстинентния синдром. В началото използваме цигарата като социална опора. Можем да запалим, а може и да не запалим. Но верижната реакция вече се е задействала. Подсъзнанието ни започва да усеща, че в определени моменти цигарата е приятна. Колкото повече се пристрастяваме към наркотика, толкова по-голяма нужда изпитваме да облекчим абстинентния синдром и колкото повече цигарите ни съсипват, толкова повече се самозаблуждаваме, че постигаме обратен ефект. Всичко това 83 става бавно и постепенно, без изобщо да забележим. Дните ни по нищо не се различават един от друг. Повечето пушачи дори не разбират, че са развили зависимост, докато не направят опит да откажат цигарите, но дори и тогава мнозина от тях не признават тази зависимост. Някои заклети пушачи държат главата си заровена в пясъка иял живот и се мъчат да убедят както себе си, така и другите, че за тях пушенето е удоволствие. Провеждал съм следния разговор със стотици младежи: АЗ: Нали разбираш, че никотинът е наркотик, и че единствената причина да пушиш е, че не можеш да спреш. МЛАДЕЖЪТ: Глупости! За мен пушенето е удоволствие. В противен случай щях да откажа цигарите. АЗ: Не пуши една седмица, за да ми докажеш, че ако поискаш, наистина можеш да откажеш цигарите. МЛАДЕЖЪТ: Не е необходимо. Пушенето ми доставя удоволствие. Ако искам, мога да се откажа. АЗ: Просто не пуши една седмица, за да докажеш сам пред себе си, че не си пристрастен. МЛАДЕЖЪТ: Какъв е смисълът? Това ми прави удоволствие. Вече споменах, че пушачите облекчават абстинентния си синдром в периоди на стрес или на скука, когато искат да се съсредоточат, да се отпуснат или поради комбинация от посочените фактори. На този въпрос ще се спра по-подробно в следващите глави. "

Link to comment
Share on other sites

Пушенето и пиенето е според човека. Всички мъже, мои предци от близките век и нещо, пушат и пият. Пушат и пият само когато пожелаят , без зависимост.
Другите леки наркотици изобщо не са безвредни,  превръщат света в един огромен тЪпанариум . Само силните оцеляваме, което е тъжно.:)

 

Тази пропаганда за легализиране, против , по важна е като дъвка за неуките маси , активност някаква дава;а им повод за Нещото , което никога няма да бъдт.:beer:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 19 минути, laplandetza said:

Пушенето и пиенето е според човека. Всички мъже, мои предци от близките век и нещо, пушат и пият. Пушат и пият само когато пожелаят , без зависимост.

Явно в родата имате генетичен дефект.;)

Всичките ви мъже от родата 150 години насам са в 10-процента случайни пушачи :animatedwink: 

 

addictiongraph1.png

Цитирай

Другите леки наркотици изобщо не са безвредни,  превръщат света в един огромен тЪпанариум .

Бацка, още не схващаш. По-добре е в тъпанаруима, отколкото в раковото, или сърдечно-съдово отделение (да не ти дава Господ да ходиш там)

/И двамата ми родители си отидоха от цигарите, при баща ми- те директно го убиха на 56 години; Майка ми беше по-държелива, но на 58 я е удари първия инсулт, Тя беше и с други проблеми, цигарите допълнително усложниха нещата/.

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Говорехме за марихуаната.

Не съм пушач (не, че е важно), но и не е необходимо, за да знам някои механизми. Аз също имам много близък човек, който почина благодарение на цигарите. Ако питате мен едно от най- големите лицемерия в човешката история се крие в продажбата на цигари. Защо сега се опитваме да прибавим още едно зло?

...и Черников ( не, че е важно ).

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Извън спорната тема за вредите и ползите от марихуаната върху здравето на хората (и дали и доколко тя може да е заместител на легалните наркотици), има три видими ползи от легализацията и (вижте по-горе и "Уругвайкият случай") :

- намаляване на доходите на подземния свят и мафиотските структури (пазарната цена на грам марихуана в България е 30 лева)
- намаляване на употребата на други дроги  (поради неконкуретността на цената на нелегалната марихуана, сравнено с тази на синтетиката, потребителите се ориентират към тези дроги, Визирам синтетиката, която поради икономически и производствени причини държи конкуретна на марихуаната цена)
- контрол върху качеството и (мисля че не е все едно, дали употребяващите ще пушат "дизайнерска" трева, при която съотношението ТНС/непсихоактивни канабиноиди е 90/10, или медицинска индика)

Важно в тази връзка според мен е да се спомене и следното - тревата и в момента се пуши ; т.е. не говорим за създаване на пазар или на нов продукт..

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Уругвай - държава с чудесен климат (средни температури за зимата 10 градуса за лятото 24, тъй да се каже климатик не требе), територия малко по-голяма от България и население ... на половина на това в България днес, а в сравнение с по-добри демографски времена за нас даже отива къде 1/3. Та сметнете що за добре управлявана държава е това, та да я взимаме за челен пример. Но пък може да се радваме за родните наркомани, че има къде да емигрират, макар много да се съмнявам дали ако решат да напуснат България или вече са го направили ще изберат точно Уругвай. Да се надяваме там да легализират и еднополовите бракове, та тогава да се надяваме поне родните политици-наркомани да се изселят там или поне известно време да се надяваме и да си викаме "дано, дано, даноооо".

А ето един преглед на престъпленията свързани с наркотици - както основните, така и други, където са дава по-голямо наказание ако са замесени наркотици. Не е правено специално за тази тема и е по-скоро като бележки, които да се поднесат по подходящ начин спрямо аудиторията, но все пак дава някаква представа за това какво чака ползвателите на тези вещества, а също така и за някои от ефектите на тези вещества, защото по-тежките наказания не са случайни, тъй като са за случаи, когато са допринесли много за направената беля.

tekst-престъпления-наркотици.doc

 

Редактирано от Galahad
корекция файл
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ние сме в една "група" с Уругвай по икономически и социални (социално-икономически) показатели /Индексна на човешко развитие, БНП по паритет на покупателна способност, и други/, а в Индексът по демокрация те са около..35-40 позиции преди нас.

Цитирай

Пълни (абсолютни) демокрации: Норвегия (1-во място), Исландия (2), Дания (3), Швеция (4), Нова Зеландия (5), Австралия (6), Швейцария (7), Канада (8), Финландия (9), Нидерландия (10), Люксембург (11), Ирландия (12), Австрия (13), Германия (14), Малта (15), Чехия  (16), Уругвай (17), Великобритания (18), САЩ (19), Коста Рика (20), Япония (21), Южна Корея (22), Белгия (23), Мавритания (24), Испания (25)

Няма проблем с Уругвай

ПС

Още сутринта, когато цитирах публикацията, ми дойде на ума че бих могъл да емигрирам там и това-  без да съм политик..  Идеята въобще не е лоша, принципно, ако щеще и заради климатът в Уругвай, но най-вече заради Атлантическия океан, съчетано с евтината и качесвена трева..

(Лежа си аз на плажа и пуша трева ;), вместо легалната тук отрова)

За съжаление политиците ще си ги държите тук :animatedwink:
В Уругвай има много ниски нива на възприятие на корупцията ,демек тя е една от най-малко корумпираните страни, Политиците ни не ги искат там..;)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами все ще има някаква причина населението им да е между 1/2 и 1/3 от това на България при положение, че макар и не с кой знае колко много, но все пак са по-голямата държава.

А след като намерихме щастливо решение за всички, които искат легално да се дрогират, т.е. да емигрират в Уругвай, то вече не остава никаква разумна причина да се легализира и тука. Който му се пуши марихуана - ей му Уругвай, новия наркомански земен рай.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Чудна работа всички ще са щастливи: ние с легалната марихуана, вие - с политиците, корупцията  мафията,мутрите, и криминалнатана дрога (и мръсните парички). Щастие неземно..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Конопът е непретенциозно растение, тъй че продукта е сравнително евтин ако производството и употребата му са легални. Та след като вие ще идете при легалната марихуана, кой тогава ще остане да ползва скъпата нелегална? А не виждам причина българския народ да скърби точно защото е останал без наркомани. А ако заминат и политиците-наркомани, които стоят зад кампанията за легализиране на марихуаната у нас, то тогава вече няма да е загуба, а направо ще си е кяр за България. Такива да са ни загубите.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители

 

канабидиол

Канабидиолът притежава противовъзпалителни, антибиотични, антидепресанти, антипсихотични, антиоксидантни, успокоителни и имуномодулиращи свойства. Оказва се, че намаля и епилептичните пристъпи, справя се с възпаления, притеснение и гадене. Също действа заедно с ТХК при успокояването на хронични болки.

 

Канабис срещу рак - как растението лекува тежкото заболяване?

Макар че медицинската марихуана е призната като съпътстващо лечение за справяне със страничните ефекти от химиотерапията и лъчетерапията, едва наскоро учените започнаха да анализират нейния потенциал пряко да лекува рак.
 
Марихуаната се използва за лечебни цели от поне 3000 години, а може би и от по-дълго. С родина Централна Азия, тя навлиза в западната лечебна практика едва през четиридесетте години на деветнадесети век, въведена от британски хирург, който научва за ползите от нея след като работи в Индия.
 
Обаче, оттогава насам лечебната употреба на марихуаната става все по-ограничена и ограничена. През 1970 година тя бе определена като наркотик в Таблица 1 от Закона за контролираните субстанции. Това постави канабиса на една нога с наркотици като кокаин и хероин, които се счита, че са с „повишен потенциал за злоупотребяване и нямат позната лечебна употреба”.
 
Тази осъдителна класификация още е в сила, въпреки десетките научни изследвания, които потвърждават ефикасността от използването на марихуана в лечението на рак. Всъщност, канабисът е доказал, че спира растежа и разпространението на поне девет различни вида рак, а обема на изследванията продължава да расте.
 
 
 
Как канабисът се бори с рака
 
Канабисът съдържа поне 100 различни вида активни терпенофенолни съединение, наречени канабиноиди. Тези лечебни съединения са в най-голямо количество в женските цветове на растението. Две от тези субстанции, които са обстойно изследвани, са тетрахидроканабинолът (THC) и канабидиолът (CBD).
 
Тези съединения влияят на рецептори в мозъка и имунната система, познати като СВ1 и СВ2. Някои от рецепторите са концентрирани върху имунни клетки, наречени В лимфоцити и клетки естествени убийци, което показва, че канабиноидите са способни да подсилват имунната система в битката й с вражеските клетки нашественици.
 
За жалост, финансирането е ограничено за групите, които искат да изследват противораковите механизми на марихуаната, понеже фармацевтичните компании обикновено искат да се фокусират върху лекарства, които могат да бъдат патентовани. Поради това, работата на повечето компании се фокусира върху разработването на синтетични молекули, които имитират действието на съединенията в марихуаната, вместо да се изследва или насърчава употребата на естествената билка.
 
В момента съществуват малък брой лекарства, които използват екстракти от марихуана или синтетични форми на активните съединения. Обаче, поддръжниците на билковата медицина посочват, че употребата на цялото растение обикновени е много по-полезна, защото в натуралната форма на растението (както е при всяко растение) съществуват допълващи се действия и съ-фактори в правилните съотношения. Те твърдят, че извличането на активно съединение и използването му в изолация може да е опасно понеже другите съединения в растението не присъстват, за да смекчават действието му.
 
Редица изследвания успяха да изследват способността на канабиса да се бори с много различни видове рак като рака на:
 
  • Белите дробове
  • Простатата и дебелото черво
  • Гърдата
  • Мозъка
  • Кръвта (левкемия)
  • Кожата
  • Жлезите с вътрешна секреция
  • Пикочния мехур
  • Черния дроб
  • Други форми на рак също се изследват. Пациенти с рак на матката, тестисите и панкреаса също могат да се повлияят добре от използването на канабис.
 
Антитуморното действие на канабиса
 
Канабиноидите в марихуаната успешно спират растежа на туморите посредством много различни механизми на клетъчно ниво. Те действат по поне четири различни начина:
 
  • Причиняват клетъчна смърт (апоптоза)
  • Спират клетъчния растеж
  • Спират ангиогенезата, процесът, в който се формират нови кръвоносни съдове  за да „хранят” даден тумор
  • Ограничават метастазите, които разнасят раковите клетки от една част на тялото в други тъкани и органи
  • По-конкретно, канабиноидите имат способността да стимулират конкретна важна пътека вътре в раковите клетки, която активира процес, наречен автофагия –програмирана клетъчна смърт – и води до апоптоза (смъртта на раковите клетки)
 
Канабидиолът се счита за най-силния инхибитор на растежа на раковите клетки, макар че той вероятни действа съвместно с други канабиноиди като канабигерол, канабикромин и THC.
 
Канабиноидите са способни да обезвреждат раковите клетки и туморите по всички тези начини. Освен това, те не само оставят здравите клетки незасегнати, но и дори са способни да им подсигуряват допълнителна защита от увреждане. Изследване откри, че мишките, третирани с токсични химикали, от които се очаква да задействат формирането на злокачествени лезии в дебелото черво, са били предпазени посредством действието на канабиноидите. Канабидиолът упражнява „химиопревантивен” ефект за спиране формирането на канцирогенни лезии в тъканта.

Това защитно действие се дължи на способността на канабидиола да предпазва ДНК-то от увреждане от окисляване и също така да повишава производството на полезни химикали в тялото, наречени ендоканабиноиди. Тези субстанции са подобни на канабиноидите, но се произвеждат естествено в тялото. Те имат противовъзпалителни свойства и защитават тъканите от увреждане. Следователно канабисът поддържа и насърчава естествените лечебни механизми на тялото.

 
Канабисът подсилва действието на лекарствата за рак
 
Изследванията откриха, че марихуаната може да подсили действието на фармацевтичните лекарства, помагайки в битката с рака. Докладите показват, че убиващите рака цитотоксични лекарства са били абсорбирани в злокачествени клетки по-ефикасно при наличието на канабиноиди без да увреждат нормалните човешки клетки. Това представлява още една потенциална роля на канабиса в лечението на рак.
 
Бъдещето на лекуването на рака с канабис
 
Провежданите в момента изследвания за лечение на рак с канабис естествено повдигат въпроса за това кои начини на лечение са най-ефикасни. Канабиноидите не са особено разтворими във вода и не се предвижват много далеч в тъканите на човешкото тяло. Това ги прави трудни за доставяне в мястото на тумора или за поддържане на адекватни концентрации в кръвта, за да подействат.
 

 
Испанско изследване използва THC инжектиран директно в агресивни мозъчни тумори посредством малка тръбичка. Този метод се счита за твърде инвазивен и може да носи риск от инфекция, така че се изследват други начини на доставяне като таблетки, инжекции и спрейове за уста.
 
Марихуаната и нейните активни съединения се метаболизират различно в зависимост от това дали те са усвоени директно в кръвотока, погълнати са като храна или чрез пушенето на цигара. Каквито и методи да се използват, важно е (и ще продължава да е важно) дозите да се контролират и стандартизират, за да подсигуряват постоянно предвидимо лечение при хора болни от рак.
 
Това е една причина, поради която заставаме зад легализирането на марихуаната, така че терапевтичните й свойства да бъдат разбрани и безопасно използвани от всеки, който може да извлече полза от тях. Продължаващата забрана на този натурален лек води до непостоянна среда, в която набавянето на надеждни, ефикасни, стандартизирани дози, направени от сертифицирана, висококачествена марихуана може да се окаже трудно или невъзможно.
 
Междувременно, определени прогресивни щати одобряват с готовност всички терапевтични ползи, предлагани от марихуаната.
 
Ливи Хес
 
Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Изследване: Канабисът не предизвиква психични разстройства при възрастние


Медицина / проучвания    03 април, 2016    3091       
               разпечатай

Изследване: Канабисът не предизвиква психични разстройства при възрастние

Употребата на марихуана от възрастни не причинява промяна в настроенията, страхови разстройства, депресия и биполярно разстройство. Това сочи ново изследване, публикувано в сп. JAMA Psychiatry.
 
Проучването опровергава предишни изследвания, които показват, че марихуаната е причинител на депресии и тревожност.
 
Учените са работили върху изследванията на близо 35 000 пълнолетни американци, които са взели участие в Националното епидемиологично изследване за алкохолни и други зависимости.
 
Те са проследили употребата на марихуана от участниците в проучването в периода 2001 - 2002 г. и дали три години по-късно (2004 – 2005 г.) са развили някакви психични проблеми.
 
След отчитането на различни съпътстващи фактори като социално-демографските характеристики, фамилната анамнеза, околната среда и предишни или настоящи психични разстройства специалистите са достигнали до извода, че употребата на канабис не повишава риска от психични заболявания.
 
Проучването обаче е установило връзка между употребата на марихуана и развиването в по-късен етап на различни зависимости, например към алкохол, цигари или други наркотични субстанции.

 
 
Специалистите твърдят, че в това няма нищо изненадващо, тъй като в повечето случаи, когато човек употребява даден вид субстанция, това е придружено с консумацията на друга. Като пример посочват класическата комбинация от бира и цигара.
 
Новото изследване дискредитира твърденията на предишни проучвания по темата, в които се казва, че има директна връзка между употребата на марихуана и нарушенията в психичното здраве.
 
Това е важно да се подчертае, защото в много голяма част от съвременните данни, с които разполага Федералното правителство на САЩ, се съдържат твърдения за доказателства, че марихуаната е причинител на психични разстройства.
 
Така например Отделът за борба с наркотиците „ДЕА“ казва в свой официален доклад от 2014 г., озаглавен „Опасностите и последствията от употребата на марихуана“, че канабисът причинява депресия сред тийнейджъри, възрастни и дори кучета.
 
Авторите на изследването подчертават, че статистиката за употребата на марихуана се променя изключително динамично и е от огромно значение да се вземат предвид всички данни, за да бъде работата на правителството и специалистите максимално адекватна, съобщава Puls.bg.
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

трябва да се прави разлика между спорадична употреба, редовна употреба и злоупотреба. Съответно вредата, които тези 'терапевтични режими' нанасят на организма. така че заглавието е доста подвеждащо - пушете смело, няма проблеми.

Редовната злоупотреба на канабис води до психична дегенерация и намаляване на когнитивните способности. Всеки, който е контактувал с дългогодишно пушещ джоинт може сам да потвърди това.

Основният акцент трябваше да е този:

Проучването обаче е установило връзка между употребата на марихуана и развиването в по-късен етап на различни зависимости, например към алкохол, цигари или други наркотични субстанции.

И той се наблюдава много ясно при повечето наркозависими.

Въобще трябва да се даде оригиналното проучване, за да се види какви са били ендпоинтите, по колко цигарки на ден средно са пушили изследваните, кои са субгрупите и каква е картинката там.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

 

Преди 1 час, Last roman said:

трябва да се прави разлика между спорадична употреба, редовна употреба и злоупотреба. Съответно вредата, които тези 'терапевтични режими' нанасят на организма. така че заглавието е доста подвеждащо - пушете смело, няма проблеми.

Редовната злоупотреба на канабис води до психична дегенерация и намаляване на когнитивните способности. Всеки, който е контактувал с дългогодишно пушещ джоинт може сам да потвърди това.

Основният акцент трябваше да е този:

Проучването обаче е установило връзка между употребата на марихуана и развиването в по-късен етап на различни зависимости, например към алкохол, цигари или други наркотични субстанции.

И той се наблюдава много ясно при повечето наркозависими.

Въобще трябва да се даде оригиналното проучване, за да се види какви са били ендпоинтите, по колко цигарки на ден средно са пушили изследваните, кои са субгрупите и каква е картинката там.

В тестът с курсив не виждам нещо смущаващо "Going from marijuana to another drug "says more about the person than about marijuana," he said. "There is very little to be concerned about with marijuana. There is more to be concerned about with alcohol or any of the other psychoactive drugs that the drug industry prescribes," Earleywine said."
Mitch Earleywine, a professor of psychology at the State University of New York at Albany.

 Нормално е зависимите към една субстанция да употребяват и други (ракия/уиски  с цигара; или марихуана смесена с тютюн, плюс алкохол - мои близки са били на такъв режим, те са си пушачи и пиещи преди да познават марихуаната, такива са и в момента), 
Но съм съгласен с теб, че е важно да се да се види оригиналното проучване. Има значение по колко цигари са пушили изследваните, с каква честота, на каква възраст за започнали да пушат (за младите пушачи последствията върху мозъка са негативни) и други. 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребители
On 1/25/2017 at 23:55, Galahad said:

Конопът е непретенциозно растение, тъй че продукта е сравнително евтин ако производството и употребата му са легални. Та след като вие ще идете при легалната марихуана, кой тогава ще остане да ползва скъпата нелегална? А не виждам причина българския народ да скърби точно защото е останал без наркомани. А ако заминат и политиците-наркомани, които стоят зад кампанията за легализиране на марихуаната у нас, то тогава вече няма да е загуба, а направо ще си е кяр за България. Такива да са ни загубите.

Защо ти или някой друг ще казва на друг дали да пуши марихуана или не? 

А защо  държавата ще казва кой какво да пуши?

Хайде понеже топката може да е  висока, да помогна:

1. В последното има логика, само дотолкова доколкото  здравеопазването е солидарно

Иначе когато някой казва на другите какво  правят с телата си, какво да  слагат в  устите си ( и вкрайна сметка какво  да правят с живота си) е проява на прост...  тоталитаризъм..

(защо мрънкахте  тогава срещу тоталитаризма на Бай Тошо,когато държавата и партията определяха какво да правим с живота си, какво да харесваме или не..Та вие по нищо не се различавате от тях)

 

2 Добре,  нашата система на здравеопазване е солидарна, но въпреки  това държавата позволява хората да стават наркомани с двата легални наркотика ,единият  от които е изключително вреден и за това има консенсус в науката.

Значи държавата е решила този проблем  по правилния начин - трови се или прави каквото искаш с живота си, но ако натоварваш системата- си плащай данъка (във вид на акцизи)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ще казва, и още как. Защото иначе обществото се саморазрушава. Какво всъщност значи това "държавата да казва?" Това значи, че съзнателната част от обществото пречи на немислещата да се самоунищожи и с това да унищожи обществото, културата, нацията, народа и държавата му. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...