Отиди на
Форум "Наука"

Анкета за някои нагласи, свързани с историята


Анкета за някои исторически нагласи   

68 потребители са гласували

  1. 1. Четете ли исторически книги? (научна литература, исторически романи...)

    • постоянно
      29
    • често
      26
    • рядко
      11
    • чета само романи (исторически и псевдоисторически)
      1
    • не, не си падам по това
      2
  2. 2. В коя историческа епоха бихте искали да живеете?

    • в Праисторията
      1
    • в Античността
      15
    • в Средновековието
      16
    • в Ренесанса
      5
    • в Просвещението
      4
    • в Новото време
      5
    • в Най-новото време
      4
    • в българското Възраждане
      4
    • в настоящето, където съм
      22
    • в бъдещето
      13
  3. 3. Кое от чудесата на света бихте искали да посетите?

    • Висящите градини на Семирамида
      25
    • Хеопсовата пирамида
      26
    • Александрийския фар
      11
    • Родоския колос
      15
    • Статуята на Зевс в Олимпия
      11
    • Храма на Артемида в Ефес
      17
    • Халикарнаския мавзолей (на Мавзол)
      11
    • Великата китайска стена
      30
  4. 4. Кой е любимият ви френски крал?

    • Луи XIV
      8
    • Анри IV
      6
    • Франсоа I
      0
    • Луи IX Свети
      5
    • Филип IV Хубави
      3
    • Шарл I Велики
      5
    • Друг
      7
    • Никой
      35
  5. 5. За вас, крал Луи XIV е преди всичко...

    • велик завоевател и военен стратег
      6
    • строител на двореца Версай
      15
    • френският крал, най-отдаден на политиката
      6
    • кралят, оттеглил Нантския едикт (за веротърпимост м/у католици и протестанти)
      1
    • владетелят, представител на френския абсолютизъм
      45
    • любовникът на множество метреси и фаворитки
      7
  6. 6. Според автора на книгата "Аферата "Жана д'Арк"", Жана не е проста селянка, и не - само благородничка, а полусестра на крал Шарл VII. Вие вярвате ли в това?

    • Да, убеден/а съм, че е така.
      0
    • Не, това е невъзможно
      16
    • Възможно е да е така.
      53
  7. 7. Кой е бил скрит зад "желязната маска"?

    • брат-близнак на крал Луи XIV
      31
    • Никола Фуке (главният финансист на Франция)
      3
    • слугата Йосташ Данже/Доже
      0
    • генерал-лейтенант Вивиан Лаббе де Булонд
      1
    • Анри II де Гиз, брат на Мари де Лорен
      0
    • Жан-Баптист Пуклен (Молиер)
      0
    • син на Луи XIV и Луиз де ла Валиер
      0
    • нежелан син на Анна Австрийска
      2
    • дук де Бофор
      1
    • Джеимз де ла Клош - нелегитимен син на английския крал Чарлз II
      0
    • мускетарят д'Артанян
      0
    • синът на Оливър Кромуел
      1
    • дукът на Монмът/Монмоут
      0
    • граф Антонио-Ерколе Матиоли
      2
    • Леонардо ди Каприо :-)
      28
  8. 8. Добро дело ли е завладяването на Галия от римляните?

    • Да, защото то налага римската култура в Галия.
      27
    • Не, защото то унищожава културата на келтите.
      24
    • Не мога да преценя...
      18


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Това е интересна анкета, всъщност са множество анкети, но аз ги обединих.

Гласувайте в анкетата, а може и да обосновете отговорите си, ако искате...

Надявам се тази анкета да ви бъде интересна...

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Струва ми се, че ще се разминем с французите в тази анкета. Напр. кой е любимият ни крал - ами то може ли да имаме по един любим крал от всяка държава. Или пък завладяването на Галия. Друго би било ако ставаше дума за любим бълг. цар или за завладяването на Тракия от Рим. Може би трябва да се пусне и българска редакция на анкетата:

1.Кой е любимият бълг. цар?

2. Какво мислим за завладяването на Тракия от римляните?

3. Ивайло - свинар ли е бил или болярин?

4. Какъв владетел е бил правнукът на Луи ХІV - цар Фердинанд - строител на дворци, създател на т.нар. "царски режим"... ?

5. На Терес ли е принадлежала златната маска намерена от Китов?

Интересно е, че са направили чудесата на света 8, като са добавили и Великата китайска стена. Ами като са решили да допълват, защо не са сложили да речем и Колизеума (та като отскочим да погледаме гладиаторски борби). Прави впечатление също, че в подбора на въпросите е залегнал твърде много художествения елемент - Желязната маска, Жана д'Арк... Все често срещани герои от филмите и романите на Дюма.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами Галахаде, пусни твоята побългарена версия като анкета в отделна тема тогава :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Доколкото разбрах, идеята на Историка е да ни пусне френска версия. А в нея интересното е, че Франция е широко отворена към себе си - след няколко общи въпроса дали четем ист. книги и в коя епоха искаме да живеем, с леко плъзване покрай 8-те чудеса на света директно забиват във френската история. Така участниците в анкетата остават с приятното усещане, че от Юлий Цезар и похода му в Галия, всички по-важни събития от историята са се случили именно във Франция. Това пък беше моята идея на отговора.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами нормално, французите са я правили за себе си :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Въпросите за нашата история може да изглеждат така:

1.Кой е любимият ви български владетел?

2. Как оценявате завладяването на Тракия от римляните?

3. Вярвате ли, че Ивайло не е бил прост селянин и свинар, а - болярин (Управител на Овеч) или полубрат на цар Константин Тих-Асен?

4. За вас праавнукът на Луи ХІV - цар Фердинанд е преди всичко...?

5. На Терес ли е принадлежала златната маска, намерена от археолога Г. Китов?

6. Вярвате ли, че в митовете за кимерийците, за митанийците, за ди ли и др. народи става дума за древните българи?

7. Вярвате ли, че древните българи са създали Киевска Рус? Че Рус идва от тюрко-българското "урус" - велик? Че град Киев носи името на брата на хан Кубрат - Кий?

8. Вярвате ли, че хан Кубрат е приел исляма и/или християнството? Че целият род Дуло е приел християнството?

9. Вярвате ли, че българите са едни от първите народи, които започват Великото преселение на народите, бидейки съставна част на сиюнг ну/хун ну (хуните)?

10. Вярвате ли, че Великата китайска стена и Анастасиевата стена са строени за защита от нашествията на българите?

11. Вярвате ли, че 500 знатни "руски" фамилии имат български произход? (Тургеневи, Скрябини, Булгакови, Рахманинови, Кутузови, Суворови, Ушакови... и така - до 500...)

12. Вярвате ли, че през 1942 г. потомци на волжските българи сформират легион в помощ на германския Вермахт? (13 000 казански българи, чуваши и башкорти)

13. Вярвате и, че във въстанията на Степан Разин и Емелян Пугачов в Русия са участвали и потомци на волжските българи (татари?!), които са се надявали да възстановят загубената си държава (Волжско-Камска България)?

14. Вярвате ли, че след като българите, подвластни на синовете на хан Кубрат, се разделили и създали свои държави, са контактували помежду си?

15. Колко на брой са синовете на хан Кубрат?

16. Кой е най-древният тракийски град по българските земи?

17. Колко синове е имал хан Кубрат?

17. Имал ли е цар Иван-Асен II / Иван II Асен собствена търговска и/или бойна флота?

18. Поучаваме ли се от грешките, допуснати в миналото?

19. През коя година, според вас, България пада окончателно под османо-турско владичество?

20. Според вас, преподаванете в българското училище история отговаря ли на действителността?

21. За вас периода 1393-1878 г. е налагане на ... (Турско робство, турско владичество, турско присъствие, доброволно включване на българите в османската държава)

22. Възможно ли е било освобождението на Б-я без Руско-турската освободителна война (1877-1878)?

23. Одобрявате ли пасивността на Българската армия при навлизането в България на Червената армия през септ. 1944 г.?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Хм...Интересно, но по-интересно ще бъде българския вариант. Историк, наистина пусни анкетата, която си дал тук примерните въпроси...Би станала интересна тема и полезни неща биха се казали, както и вероятно ще се заформи добър диалог :)

А относно тази...за съжаление не съм толкова запознат с френската история, за да бъда максимално изчерпателен и да имам точно мнение по някой въпрос, но все пак гласувах ;) Ако се добавят още някой друг допълнителен възможен отговор ще я направи по-добра :v:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

И аз съм за-пускай.

Добави- Вярвате ли че българите са автохтонни жители на балканите.

Може и малко съвременост примерно- Какво е целяла Русия с война та от 1877/8 (да освободи България, да създаде в нашите земи задунайская губерния, да си проправи път към проливите). За вас периода 1422-1878 е Турско робство, турско владичество, доброволно включване на българите в османската държава. Подобни въпроси може да има за всв и присаединяването на македония и тракия и за периода на социализма.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не бързам да я пусна, защото обмислям още интересни въпроси. Очаквам да получа и от вас интересни идеи за въпроси (и евентуални отговори). Благодарение на Създателя на сайта (Bathory), имаме възможността да пускаме анкети с множество въпроси с множество възможни отговори на тези въпроси.

Колкото по-късно пусна анкетата (до края на месеца - най-късно!), толкова по-интересни въпроси и възможности за отговор ще има.

Обърнете внимание тук на въпроса за това, кой се крие зад желязната маска - добавих и отговор - артистът Леонардо ди Каприо. Това е закачка с читателя на анкетата, ама виждам, че има и гласували така... Странно, никой ли не мисли, че може и да не е бил брат-близнак на краля (твърде много сте гледали филми за епохата, струва ми се!), а някой друг, дори - и извън споменатите???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами с оглед последните по-бурни дискусии може да се сложат някои въпроса та да се изброят хановистите и кановистите. Даже може да е отделна анкета. Напр.

Каква титла е носил бълг. владетел преди покръстването?

- хан

- кан

- хаган

- каган

- кан и каган - и двете титли

- княз

Следващия със същите отговори - как в днешно време да изписваме титлата на бълг. владетели преди покръстването.

Произходът на древните българи е:

- тюркски/тюрко-алтайски

- тракийски

- славянски

- персийски/ирански

- памирски/памиро-фергански

- скитски

- сарматски

- хунски

- фински/фино-угрийски

- друг

- все още не е напълно изяснен

И след дъждовния, да се готвим за автохонен порой. :head_hurts_kr:

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В по-горния ми пост добавих още проектовъпроси.

Вижте ги, те може да ви подсетят за още...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Ето отдавна обещаната анкета относно нашата история.

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=4320

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Попълних анкетата с удоволствие. Хареса ми, има доста вариянти за отговор на въпросите което е плюс. Давай още .

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мога да направя нови анкети, но въпросът е: на каква тематика да са?

Имате ли предложения за нова тема за анкета, на предложения за въпроси, за някои възможни отговори...?

Ако нещо интересно ви хрумне, моля, споделете го!

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Мога да направя нови анкети, но въпросът е: на каква тематика да са?

Имате ли предложения за нова тема за анкета, на предложения за въпроси, за някои възможни отговори...?

Ако нещо интересно ви хрумне, моля, споделете го!

Може да е по-специализирана, ако става въпрос за българската история. Примерно да е на религиозна основа, за религията преди приемане на християнството, относно приемането му, традицията ни...езически ритуали и т.н.

Може да е само за владетели, само за войни...само за определен период от историята ни....

Дано съм помогнал да дойде идея и да се направи нещо хубаво, а и другите да кажат нещо ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Може, може... А сега ми хрумна една много идиотска идея... Да сложа въпроси, тестове от (проекто)матурите или други някакви тестчета... Голям майтап ще падне - също като въпроса относно скрития човек зад желазната маска... Шегувайки се или - не, бая народ го свързва с Леонардо ди Каприо, а сериозно - само с брат близнак на френския крал и още 1-2 имена...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Глобален Модератор

Идеята за тестове, подобни на матурата, е безсмислена. В матурата има по няколко тестови въпроса, свързани с българската и по няколко - свързани с чуждата история. Другото са задачки-закачки. Това не ми върши работа. Целта на самата матура е да измери други неща, които аз пък не целя да изследвам.

Обаче аз започнах да подготвям въпросите за Първото българско царство. Стигнах до около 80 питания в тестов вариант.

Трудни са, информативни са, интересни и - някои възможни отговори - поднесени с чувство за хумор. Надявам се резултатът, който получите на тях, да ви зарадва или да ви покаже, че има още какво да научите. Ако знаете всичко, чудесно - минавате на следващия тест. И така - докато тестовете свършат.

Ако имате проекто въпроси за теста за ПБЦ, моля, пратете ми ги на лично съобщение. Ще ги прегледам и, аkо вече не съм включил ваш въпрос ще го включа или във варианта, който ми давате, или - с лека корекция, ако такава се налага (формулировка, отговори и дистрактори - това са "разсейващите" възможни отговори)...

Имайте търпение, надявам се около средата на септември вече да е готов първият тест и сложен в сайта.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител
Ако някой от новите потребители е пропуснал да гласува, може да го направи.

Направих го. Наистина анкетите са интересни. Може да се направи и една на тема......нещо такова: В резултат на четене (и участване) на форумите БГН, както и на други подобни форуми, променихте ли си мнението (знанията) за...... и въпросите ;).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Глобален Модератор

Ако някой от новите потребители е пропуснал да гласува, може да го направи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Точно така - айде по-живо съфорумци, малка тренировка преди изборите :biggrin:

Бива ли да има само един фен на Ренесанса в тоя форум срещу цели 11 на Средновековието (и 0 на Праисторията). И само аз ли съм фен на Железния крал?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От седемте чудеса на света е останала само Хеопсовата пирамида, така че и да искам другите не мога да ги посетя, а Великата китайска стена не спада към тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Любим френски крал.... малко странен въпрос. :-)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Гледам, че анкетата засяга най-вече френската история.

Има две малки неточности: "Шарл I Велики" е Карл Велики, а "Жан-Баптист Пуклен" е Жан-Батист Поклен.

От любимите френски крале си избрах Луи Свети, но ми липсваше Филип Август/Огюст.

Може би не всички са схванали, че въпросите с квадратчета в опциите за отговор могат да имат по няколко отговора. Ей го, примерно аз писах, че бих живял и в Средните векове, и в Ренесанса, и в нашето си време.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

btw Историк, можеш ли да покажеш резултатите от оригиналната анкета, да видим какво мислят франсетата за историята си? :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...