Отиди на
Форум "Наука"

Какво четете в момента?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

В момента чета книгата на Стив Джоунс "Библията като наука. Библията, разказана с езика на съвременната наука".

Това е остроумна и сериозна равносметка за възможностите и ограниченията на науката да ни каже какви сме.Библията като наука Ерудирана и достъпна, новаторската книга на генетика Стив Джоунс

Много хора отричат силата на вярата, още повече хора отричат силата на науката. В своя труд Стив Джоунс изследва общите им тайни – от произхода на живота и човечеството до секса, възрастта, смъртта и края на Вселената. Дали всички сме произлезли от една-единствена двойка, дали реално са съществували Адам и Ева? Наистина ли Големият потоп в Библията е спомен от края на ледниковия период? Ще можем ли някога да се върнем към Матусал, имайки предвид, че във Великобритания продължителността на живота продължава да се увеличава с шест часа на ден?

Авторът се отдръпва от шумния дебат между вярващи и невярващи, за да покаже, че всъщност едни и същи въпроси ни тревожат и днес, както са ни тревожили и в библейските времена.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Запасих се за няколко дни напред. :)

Тери Пратчет, "Стражите! Стражите!"
Йън Ървайн, "Сянка по стъклото"
Джон Стайнбек, "На изток от Рая"
Стефано Д'Анна, "Школата за богове"
Списание „Наука и техника”, Проект „Фантастично читалище“
 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Силата на разума

Ориана Фалачи

 

"Ориана Фалачи е родена на 29 юни 1929 г. във Флоренция. През половинвековната си журналистическа кариера интервюира световни политици като Голда Меир, Ариел Шарон, Индира Ганди, Дън Сяо Пин, Фидел Кастро, аятолах Хомейни, шаха на Иран Пахлави, етиопския император Хайле Селасие... След терористичните атаки над Световния търговски център променя левите си политически убеждения и през 2002 г. пише "Яростта и гордостта", в която посочва исляма като истински виновник за световния терор. През 2004 г. издава „Силата на разума", където доразвива тезата за неразривната връзка между ислямската религия и ислямския тероризъм. Умира във Флоренция на 15 септември 2006 г.

Ако изразите искрено мнението си за Ватикана, католическата църква, папата, Дева Мария, Исус или светците, никой няма да се занимава с вашето право на „свобода на мисълта и словото". Ако обаче направите същото за исляма, Корана, пророка Мохамед, за някой мюсюлманин - тогава ще ви нарекат ксенофоб и богохулник и ще ви обвинят в расова дискриминация. Ако крещите антиамерикански лозунги, ако наричате американците „убийци", „негодници", „врагове на човечеството", ако изгорите американското знаме и издраскате снимките на американските президенти с пречупени кръстове, нищо няма да ви се случи. Но ако направите същото срещу исляма, тогава ще ви хвърлят на кладата. "

https://www.helikon.bg/books/34/-Силата-на-разума_140845.html#book_info

 

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Препрочитетох "Лоша кръв" от Антъни Бруно. Чел съм я преди повече от 20 г. (в армията), явно ме е впечатлила.

https://chitanka.info/book/7768-losha-kryv

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Почнах, но зарязах една автобиографична за Риард Брансън. Това е оня другия космически предпремач, арогнтно копеле в общи линии (да не кажа "г*з"), нея не я препоръчвам. Няма стил, изказ, неясноти има и по-скоро прилича на онези книги, които ви учат как да забогатявате. Не я препоръчвам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, Joro-01 said:

Има Фейсбуук група "Безплатни електронни книги", ако някой пита.

Малко не е застъпена научната литература в нея, уви. Но те и другите са така. Изобщо, голяма болка си е, че в БГ няма и една свободна електронна библиотека за сериозна академична литература.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • 1 месец по късно...
  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

И аз съм на "вълните" на фантастиката - в момента чета "Атлантският ген", но съм доста разочарована. Не мога да си обясня как този роман е стигнал до такива зашеметяващи - многомилионни - продажби по цял свят!

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Аз съм много впечатлен от Играта на Ендър и започнах "Око за око" на същия автор, книгата е с награда Хюго, още не мога да кажа нищо за книгата, но като я мина ще споделя.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

"Жената в капан" на Юси Адлер Улсен

 

Едит - не е в момента, но аз в момента не чета

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 12 часа, Joro-01 said:

"Жената в капан" на Юси Адлер Улсен

 

Едит - не е в момента, но аз в момента не чета

аз също съм фен на скандинавската литература.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

мога да ти напиша какво имам ( кат се прибера)и каквото  ти хареса - давам за четене

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител
  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

«Сказания Меекханского пограничья» , Opowieści z meekhańskiego pogranicza-на полски 

Robert M. Wegneр 1( 4 тома)

Има я само на руски и полски, за съжаление ,уникална. Автора е поляк, напомня Сапковски, но има собствен стил, военно, мрачно фентъзи. Най-доброто което четох 2017. Който може да чете руски и обича фентъзи, горещо я препоръчвам.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 2 часа, bulgaroid said:

«Сказания Меекханского пограничья» , Opowieści z meekhańskiego pogranicza-на полски 

Robert M. Wegneр 1( 4 тома)

Има я само на руски и полски, за съжаление ,уникална. Автора е поляк, напомня Сапковски, но има собствен стил, военно, мрачно фентъзи. Най-доброто което четох 2017. Който може да чете руски и обича фентъзи, горещо я препоръчвам.

Горната стража - последният северен бастион на Меекханската империя. Тук, в тесните долини и безлюдни села, все още се крие едно древно зло. Но пазачите не спасяват света. Те просто си вършат работата: защита на цивилното население от дивите номади племена, попаднало под влиянието на дива магия, кръвожадни култове към боговете ... Военнослужещите в граничарската Шеста рота имат трудна съдба: те ще попаднат в една ужасна, животозастрашаваща ситуация - и всичко това започва да се превръща в някаква зловеща закономерност ...

А в същото време в южната част на империята безразсъден търговец наема за бодигард опитен воин на име Иатех от мистериозно племе, чиито членове крият лицата си зад маски и безмилостно убиват всеки, който види лицата им. (Нинджи?!) Търговецът все още не знае на какви изпитания ще изложи своето семейство, както и, че решението му да наеме бодигарда ще отбележи началото на събития, които ще предопределят съдбата на империята и ще принудят хората да започнат конфронтация с боговете.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 53 минути, ISTORIK said:

Горната стража - последният северен бастион на Меекханската империя. Тук, в тесните долини и безлюдни села, все още се крие едно древно зло. Но пазачите не спяват света. Те просто си вършат работата: защита на цивилното население от дивите номади племена, попаднало под влиянието на дива магия, кръвожадни култове към боговете ... Военнослужещите в граничарската Шеста рота имат трудна съдба: те ще попаднат в една ужасна, животозастрашаваща ситуация - и всичко това започва да се превръща в някаква зловеща закономерност ...

А в същото време в южната част на империята безразсъден търговец наема за бодигард опитен воин на име Иатех от мистериозно племе, чиито членове крият лицата си зад маски и безмилостно убиват всеки, който види лицата им. (Нинджи?!) Търговецът все още не знае на какви изпитания ще изложи своето семейство, както и, че решението му да наеме бодигарда ще отбележи началото на събития, които ще предопределят съдбата на империята и ще принудят хората да започнат конфронтация с боговете.

Това превод ли е или цитат ? Превод е:ag: Книгата си заслужава:af:

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"Минало и размисъл" от А.Херцен. Ще ви напиша кратка рецензия, след като я прочета.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 32 минути, bulgaroid said:

Това превод ли е или цитат ? Превод е:ag: Книгата си заслужава:af:

Да, превод от руски език е. А така ли е наистина, както пише? Кажи нещо по-конкретно за книгата!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...