Отиди на
Форум "Наука"

Какво е това животно?


krastinal

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте,

от известно време в работата ми се е настанила сртанна оса. поне за мен е странна никога не съм виждала такава (държа да подчертая, че нищо не разбирам от насекоми, но съм очарована от тях :rolleyes: ). Та осата си беше построила гнездото в касата и по това как изглеждаше успях да открия що за същество е. за съжаление намерих инфо само на английски, а много ми се иска да разбера как и е името на бг.

http://www.geocities.com/brisbane_wasps/Palmdart.htm - това е линкът, на който можете да видите за какво говоря. казва се Slender Mud-nest Builder.

мерси :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ами това е австралииска осица на линка, но и в европа се срещат подобни

от сем. Риещи оси са (Sphecidae) и вероятно става въпрос за род Sceliphron, но на българси не знам да има име;

може би нещо такова

DSCN9931.jpg

те доста си приличат всички

някои видове си изравят дупчици, други градят малко гнезденце от кал. После търсят плячка- различна за различни видове- паяци, скакалци, гъсеници и я парализират с ужилване ( не я убиват ), замъкват я до дупката или гнездото и върху нея снасят яйца, ларвите на осата се хранят с живата, но парализирана плячка

ето една амофила

519334_orig.jpg

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • 10 месеца по късно...
  • Потребител

Здравейте!

Явно в къщи си имам от тези странни осички, а хич не ми се иска да е така... Намерих пашкули от кал през пролетта, когато правих ремонт.

В единя имаше почти оформена, прозрачно-жълта осичка. Не обърнах особенно внимание - нали правех ремонт. Днес дъщеря ми се оплака че нещо жужи в зад книгите в библиотеката, като ги махнахме "нещото" излетя, без да можем да го разгледаме, но намерихме 3 пъшкула от кал. В единя имаше само остатъци от паяци, а в другите два имаше различни паяци. Доста ме заинтригува факта, че паяците са различни и ги огледах по- внимателно. Върху коремчето на единя открих ларва - ще опитам да ви пратя снимка.

Кажете как да се оттърва от хищниците? Жените в къщи хич не са щастливи при мисълта да съжителстват с тях.

post-3596-1214159134_thumb.jpg

post-3596-1214159253_thumb.jpg

post-3596-1214159275_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Уауу, това ми хареса :) само гледай какъв изтребител на паяци. Вероятно отново става дума за Sceliphron sp, които си правят такива гнезденца от кал. Много интересни оси- тези паяци те ги парализират, като ги жилят в точно определени нервни струпвания, но не ги убиват, след това снасят върху паяка, от който се храни ларвичката. Прясна храна, нали разбираш :)

post-331-1214173802_thumb.jpg

Ами как да се оттървеш- напръскваш с някакъв препарат за летящи насекоми ( няма значение какъв, всички действат на инсекти ), след час проветряваш помещението и след това гледай поне няколко дни да не могат да влизат оси от никъде, защото има вероятност майките оси да се опитат да носят още храна.

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Колега ми прати тази снимка като ми каза, че я е направил на Витоша. Някой може ли да ми каже горе-долу какво е това

снимка

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

:)

не това не е птица, това е една пеперуда наречена гълъбова опашка ( Macroglossa stellatarum )

ето други снимки http://photo-cult.com/showpic.php?id=240564 http://www.4coolpics.com/author_photo/12570/158797.html

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

о благодаря ти много ;))))) и аз доста се чудих ама нещо май не обърнах внимание на размерите, защото колегата ми каза "птица" и аз така реших ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А има ли опасност да ме ужили. Изпитвам страх от оси и пчели и подобни, защото се подувам от тях. не им махам гнездото, защото ме е страх да не се разхвърчат и да ме нажилят.. :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

На нашият остров се подвизава тази красива птица, която между другото е ужасно глупава. С какво име е популярна, както латинско, така и българско. Да знаем как да я наричаме! http://viewmorepics.myspace.com/index.cfm?...mageID=20469562

Благодаря предварително!

администратор: заглавието е редактиранао, за по-добро ориентиране на потребителите търсещи подобна информация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за инфото.

Тук на острова близо до нашето градче има 4-5 такива птици, които така са свикнали с хората и туристите, че идват и ядът от ръката ти. Не се плашат въобще. Виждал съм как се оглеждат в никелирани повърхности и се опитват да кълват отражението. Летят много красиво, но предпочитат да ходят и да си клъвкат червейчета и бубулечки. Ако става въпрос за храна са доста агресивни и нападателни.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 месеца по късно...
  • Потребители

Рибата е непозната за мен и за рибаря, който я улови. Иначе някой може да каже, че в тяхната рекичка се плацикат такива.

post-2642-1250147226_thumb.jpg

От снимката се вижда, че рибата е голяма колкото дъното на една торбичка, според мен някъде към 20-25 см. Беше хваната в близкото езеро преди около час и нещо.

Възникна спор. Аз предположих, че пак става дума за аквариумна риба, пусната в езерото. Изглежда това е станало отдавна и рибата е успяла бая да порасне, но може това да е от породата и - да наддава бързо. За сметка на малките рибки, които затова и изчезнаха.

Рибарят възрази, че едва ли е аквариумна, защото имала зъби, т. е. била хищна. Току що я беше хванал, когато аз минах от там. Беше тръгнал да я носи в „аквариума”. Не го попитах къде е този аквариум, но видях, че отива към спирката. Ако го видя пак ще го питам разбрал ли е нещо за вида на рибата.

post-2642-1250147257_thumb.jpg

Според мен не е нашенска. Не разбирам от аквариумни риби, но от доста години съм рибар и такова животно не съм виждал в наша река. Може пък да са пуснали напоследък такива да се развъждат.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

На мен т'ва рибе ми прилича на цихлидова риба ( сем. Cichlidae)

Умувам над някой от следните варианти:

post-5086-1250330694_thumb.jpg Astronotus ocellatus

post-5086-1250330648_thumb.jpg Cichlidae (като тук претендентите са: 2; 4; 6)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Даа, доста прилича. Тая първата е много разпространена аквариумна риба. Иначе родината и е Южна Америка, но са я разселили из няколко континента.

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Действително „уловът” от оня ден прилича на цихлидата, и то като че ли напълно. Но „рибето”, което снимах, беше не по-малко от 20 см. Предполагам, че рибарят бая се е зарадвал, като е засякъл нещо тежко. Все пак за Южния парк това си е голяма риба.

Интересно е обаче, гледат ли се в аквариум хищни риби? Бая голям трябва да е и аквариумът, за да може рибата да се разполага свободно в него. Наскоро гледах в един ресторант стена-аквариум, ама и там едни дребни рибки, не можеш да ги откриеш. И аз поддържах едно време едно аквариумче. Рибите в него бяха къде по-малки от цихлидата, но пак го чистех на три-четири дена.

Ако пък не е аквариумна въпросната риба, как ли е попаднала в блатото? Да не би пък да е била сред рибите, които пуснаха в средата на април? Значи се е била развъдила там, откъдето са донесли тези риби.

post-2642-1250345249_thumb.jpg

В скоро време май ще видим какво е останало в това, доскоро бая пълно блато. Тая риба, дето я пуснаха в средата на април, се излови. Това пък дето се излюпи от хайвера, патиците го изядоха и отпрашиха нанякъде да си търсят друга храна. Сега се въртят двайсетина патици, но нивото на блатото така е намаляло, че се виждат камъните в него и патиците кацат по тях.

Отдавна не съм виждал и костенурка. Дали пък и тях не ги изловиха. Риболовът в Южния парк е изнасилена работа - водоемите са малки. Ако спрат да ги зарибяват, рибарите ще се откажат да идват и тогава животът на фауната може би ще стане по-естествен. Вероятно няма да има и толкова патици напролет. Определено тази година много птици се излюпиха. Какво ли ще стане наесен, ако отново решат да се върнат тук?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тая цихлида може да стане и над 30 см. А иначе разбира се, че се гледат хищни риби. Аз преди години присъствах на "хранене" на едни пирани в аквариум - пуснаха им един хелер. Не знам какви бяха тези техни зъби, но бих могъл да ги оприлича на бръснач, просто при всяко докосване до хелера той изчезваше по малко. А тея цихлиди в някой страни ги използват за зарибяване на водоеми.

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Само, като вметка, и едно допълнение:

повечето студенокръвни не достигат есествените си размери, когато се отглеждат при ограничено пространство!

Валидно е и за рибите в аквариумите. Аз напр. бях създал няколко дребнички екземпляра скаларии, които си се развиваха съвсем нормално в едно мъничко аквариумче. Така живяха няколко години, без проблем, но си останаха два пъти по - дребни от другите ми скаларии, които разолагаха с жизнено пространство от около 5 л./на рибе.

След време като започнаха да измират си поиграх с десекция на "дребните" и нормалните скаларии - никаква разлика, осевн размера на телата.

въодушевен от резултатите си купих червеноуха водна костенурка и я оставих да живее в едно мъндзърко аквариумче, като по този начин и играничих жизненото пространство; поддържах малко по - студена вода (с по - ниска, от оптималната, температура) в съда; храних я през два дни ...

Резултата беше същия като при скалариите - по - дребна, напълно развита костенурка!

Костенурчето беше с дължина около 10 см. диаметър на карапакса и така си живя повече от 5 години!

Не знам колко още щеше да живее, ако не беше загинала трагично!

Та, във връзка с въпросната цихлида, от по - горе: да възможное да е с реалните си размери и в същото време в аквариума да е два - три пъти по - дребна. Всичко, май, опира до размера на жизненото пространство?!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Това лято попаднах на странно насекомо. Направи ми силно впечатление, съответно реших да намеря повече информация.. След няколко часа прекарани в нета, преглждане на стотици снимки и тнт. не открих нищичко..Та и затова искам да попитам тук, дали някой може да задоволи любопитството ми и да даде повече информация...:)

Ще се опитам да ви го опиша.. снимка просто нямам..

Приличаше на стършел, но бе доста по-голямо, можеби около 5 пръста на дължина, мъхесто с окраска точно като на пчелите, но вместо жълт и черен цвят се редуват червен и черен цвят.. Крилете бяха големи полу-прозрачни червеникави.. В заднат част имаше голямо тъмно червено жило... Като казвам жило имам в предвид наистна жило, а не израстаците, които имат някои скакалци наподобяващи жило... И най-накрая това което ме изуми най-много бе, че имаше огромни щипци в предната си час. Отратително животинче.. Беше полу-мъртво, движеше се, но неможеше да излети. Отидох до близко барче за да помоля за пласмасови чашки. Мислех да си го пребера, но когато се върнах май си беше заминало

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Точно като попово прасе ( Gryllotalpa gryllotalpa ) ми изглежда

01-1.jpg

grygry_M1_o_gc.jpg

Поповото прасе (Gryllotalpa gryllotalpa L.) е повсеместно разпространено и едно от най-опасните насекоми неприятели на земеделското производство у нас. Обитава по-влажните почви, което обяснява по-голямото му разпространение на терени, където се прилага напояване (разсадопроизводство, зеленчукопроизводство, производство на посадъчен материал, дворове, оранжерии), а също така и в насаждения с етерично-маслени култури. Поради това, че насекомото не е профилирано да се храни при отделна или група култури, то се възприема за многоядно.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...